logo_kanoon

تداوم فشار و محدودیت علیه دکتر سعید مدنی
عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
منصوره اتفاق، همسر دکتر سعید مدنی، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و فعال ملی-مذهبی محبوس در بند 209 اوین تصریح می کند: با وجود سپری شدن چهار ماه از بازداشت ایشان، کارشناسان پرونده هنوز پرونده را به دادگاه نفرستاده‌اند. تأسیس «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در مرداد 1386، «شورای ملی صلح» در آبان 1386 و فعال شدن طرح «اعدام بس کودکان» در فروردین 1388 به ابتکار و پیشنهاد «کانون مدافعان حقوق بشر» بود.


تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی:

نرگس گفت هر بلايی اينجا سر من بيايد
مسولش وزارت اطلاعات است
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که در بند ۲۰۹ زندان اوين به سر می برد، گفت که همسرش در ملاقات با خانواده اش روز سه شنبه ۱۹ اردبيهشت گفته است هر بلايی اينجا سر من بيايد مسولش وزارت اطلاعات است. تقی رحمانی گفت که وضعيت همسرش در روز ملاقات اصلا مناسب نبوده است و هنوز مشخص نيست به چه اتهام جديدی نرگس در حال بازجويی دوباره است.


نامه شیرین عبادی به ناوی پیلای
در خصوص نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا این مقام از کلیه امکانات قانونی خود برای آزادی نرگس محمدی جهت درمان پزشکی استفاده کند. رو نوشت این نامه برای دبیر کل سازمان ملل متحد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در ایران، گزارشگر سازمان ملل در بازداشت های خود سرانه و گزارشگر سازمان ملل در وضعیت مدافعان حقوق بشر نیز ارسال شده است.


اظهار تاسف آیت الله اردبیلی و آیت الله صانعی
از بازداشت نرگس محمدی
آیت الله موسوی اردبیلی و آیت الله صانعی در تماس های جداگانه با خانواده تقی رحمانی نسبت به بازداشت نرگس محمدی اظهار تاسف کردند. آیت الله موسوی اردبیلی و آیت الله صانعی در گفت و گو با مادر تقی رحمانی که اینک از علی و کیانا – فرزندان تقی رحمانی و نرگس محمدی – نگه داری می کند، ضمن احوالپرسی از او، از این برخورد اظهار ناراحتی کردند.


ائتلاف سه قوه‌ی حکومت جمهوری اسلامی
علیه روزنامه‌نگاران
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، اقدام های اخیر جمهوری اسلامی علیه روزنامه نگاران و رسانه ها را محکوم کرد. در این اطلاعیه به وضعیت مهسا امرآبادی، رضا انصاری راد، محمود شکرایه و نرگس محمدی و ماهنامه نسیم بیداری اشاره شده است. متن کامل اطلاعیه "گزارش‌گران بدون مرز" ٢١ اردیبهشت ١٣٩١ منتشر شده است.


همراه با پشتیبانی نهادهای مدنی و با حمایت از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی

بنیاد الکساندر لانگر خواستار آزادی نرگس محمدی شد
بنیاد الکساندر لانگر از پرستو فرهر در روزهای ۳ و ۴ ماه می 2012 دعوت کرده بود تا برای معرفی کتابش به نام "در سرزمینی که پدر و مادرم در آن به قتل رسیدند"، به ایتالیا و شهر های بولزانو و مرانو سفر کند. اما این دو روز، به دو روز پرستو فروهر، نرگس محمدی ، نسرین ستوده و زندانیان سیاسی تبدیل شد.
در کنار کتابخوانی و معرفی کتاب پرستو فروهر در دو شهر بولزانو و مرانو، شرح حال نرگس محمدی و نسرین ستوده و جرم آنان که دفاع از حقوق بشر است نیز به گفت و گو گذاشته شد. همچنین در صبح روز ۴ ماه می کنفرانس مطبوعاتی در حمایت از نرگس محمدی و نسرین ستوده و همه زندانیان سیاسی برگزار شد.
بنیاد الکساندر لانگر، حقوق بشر بین الملل شهر بولزانو، امنستی اینترنشنال و مادران پارک لاله ایتالیا ضمن محکوم کردن حکم و اتهام نرگس محمدی و نسرین ستوده ، خواستار آزادی آنان و تمام زندانیان سیاسی شدند.


شیرین عبادی جایزه انجمن ابن سینا
را دریافت کرد
جایزه سال ۲۰۱۲ "انجمن ابن سینا" در آلمان به شیرین عبادی اعطا شد. برنده نوبل صلح از کشورهای اروپایی انتقاد کرد که در مذاکره با نمایندگان جمهوری اسلامی نقض شدید حقوق بشر در ایران را نادیده می‌گیرند. شیرین عبادی در گفت‌وگو با نشریه آلمانی "تاگس‌اشپیگل آم زونتاگ" گفت: «اروپایی‌ها غالبا در زمان امضای قراردادها موضوع رعایت حقوق بشر را فراموش می‌کنند.»


دیده‌بان حقوق بشر: دانشجویانی را که به دلیل
ابراز عقیده زندانی شده اند آزاد کنید
دیده بان حقوق بشر پنجم می 2012 گفت که مقامات ایرانی باید فوراً ده ها دانشجوی دانشگاه را که به دلیل ابراز عقاید سیاسی مسالمت آمیز خود در پشت میله های زندان هستند آزاد کرده و به آزار و اذیت فعالان دانشجویی در محیط دانشگاه ها در سراسر کشور پایان دهند.


درخواست از ایران برای پایان دادن
به فشارهای قضایی بر مدافعان حقوق بشر
گزارشگران مستقل حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک، 'تداوم روند بازداشت و صدور حکم‌های سنگین برای فعالان حقوق بشر در ایران' را محکوم کرده و از دولت ایران خواسته‌اند تا اطمینان حاصل کند مدافعان حقوق بشر به دلیل فعالیت‌های مشروع و قانونی خود، هدف (برخورد و ارعاب) قرار نمی‌گیرند.آنان همچنین خواهان آزادی مدافعان زندانی حقوق بشر شده اند.


نامه ۳۱۱ نفر از شخصیت‌ها و نهادها
به احمد شهید درباره نرگس محمدی
۳۱۱ نفر از فعالان سیاسی و مدنی و نهادهای فرهنگی، در نامه ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، نسبت به بازداشت نرگس محمدی فعال حقوق بشری ابراز نگرانی کردند.
نرگس محمدی با وجود داشتن دو کودک خردسال و در حالی که در زندان دچار بیماری فلج عضلانی شده است، هفته گذشته بار دیگر بازداشت و به زندان منتقل شد.


٣ می ٢٠١٢ (١٤ اردیبهشت - ثور ١٣٩١ )
روز جهانی آزادی مطبوعات مبارک باد
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی به مناسبت ٣ می ٢٠١٢ (چهارده اردیبهشت - ثور ١٣٩١) روز جهانی آزادی مطبوعات را تبریک گفت.
در این اطلاعیه آمده است که از آغاز سال میلادی ٢٠١٢ هر پنچ روز یک خبرنگار کشته شده و "باشگاه" دشمنان آزادی اطلاع‌رسانی با شش عضو تازه به ٤١ نفر رسیده است.


دولتمردان ایران باید به آزار و تهدید قضایی
علیه محمد علی دادخواه پایان دهند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از دولتمردان ایران خواست تا به آزار و تهدید قضایی علیه محمد علی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر پایان دهند.


آیت الله بیات زنجانی:
از بازداشت خانم نرگس محمدی متاسف شدم
آیت الله بیات زنجانی در تماس تلفنی با مادر تقی رحمانی ضمن اعتراض به بازداشت نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر از این اقدام ابراز تاسف و با خانواده رحمانی ابراز همدردی کرد. به گزارش سایت ملی- مذهبی این مرجع تقلید خطاب به مادر آقای رحمانی گفت:«سن شما برای نگهداری دو فرزند دوقلوی نرگس محمدی بالاست و این وضعیتی که به وجود آمده است مایه تاسف است.»


محمدعلی دادخواه:
از حقوق مردمان سرزمینم دفاع کردم
محمد علی دادخواه، حقوقدان و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز شنبه ۹ اردبیشهت ماه در حالیکه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای دفاع از جلسه دادگاه یکی از موکلانش رفته از تایید حکم ۹ سال حبس خویش از سوی دادگاه تجدید نظر مطلع شده است.
محمد علی دادخواه گفت که منتظر ابلاغ حکم و رفتن به زندان است.


تعویق اجرای حکم ۹ سال حبس محمدعلی دادخواه
تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت
اجرای حکم ۹ سال زندان محمدعلی دادخواه، وکیل پایه یک دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ به تعویق افتاد.
روز یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 برخی سایت های خبری بازداشت محمدعلی دادخواه با حکم قاضی صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران را منتشر کردند. محمد علی دادخواه صبح روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در گفت و گو با بامدادخبر ضمن تکذیب خبر بازداشت خود، خاطرنشان کرد که باید روز شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه خود را به شعبه‌ی اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی کند.
محمدعلی دادخواه در این گفت و گوی کوتاه گفت که احتمالا وی دوران محکومیت خود را در زندان رجایی‌شهر کرج خواهد گذراند.


تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل
خواستار آزادی نرگس محمدی شدند
چند شخصیت حقیقی و حقوقی برنده جایزه صلح نوبل با انتشار بیانیه ای به اجرای حبس نرگس محمدی اعتراض کرده و خواهان آزادی "فوری و بدون قید و شرط" او شدند.
شیرین عبادی، میخائیل گور باچف، دالای لاما، مایرد مگوایر، ریگوبرتو مانچو تام، جودی ویلیامز، لخ وا لسا، محمد یونس ، سازمان صلح بین المللی، موسسه البرت شوایتزر ‌ امضا کنندگان این بیانیه هستند.


راه اندازی کمپین سراسری
صدای دانشجویان دربند باشیم
در پاسخ به به فراخوان اتحادیه دانشجویان دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، خانم شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل به همراه جمعی از سازمان های بین المللی حقوق بشری و شبکه های دانشجویی و دانش آموختگان ایرانی به طور سراسری، کمپینی تحت عنوان – صدای دانشجویان دربند باشیم – راه اندازی کردند.


شیرین عبادی: مناقشه اتمی،
حقوق بشر ایران را تحت‌الشعاع قرار ندهد
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، در "همایش جهانی برندگان جایزه صلح نوبل" گفت که مناقشه هسته‌ای با ایران نباید باعث شود که رهبران کشورهای جهان از فشار بر حکومت جمهوری اسلامی جهت احترام به حقوق بشر و دموکراسی بکاهند.وی در ادامه سخنانش گفت که «در هر مذاکره‌ای با دولت ایران، دموکراسی و حقوق بشر باید موضوع مذاکره باشد.»


گزارشگران بدون مرز:

دستگیری نرگس محمدی را محکوم می‌کنیم
" گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، بازداشت نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. "گزارشگران بدون مرز" در اطلاعیه خود به موضوع مقررات جدید برای "ساماندهی فعالیت‌ها، ایجاد تسهیلات و نظارت بیشتر بر کار خبرگزاری‌ها و نشریات الکترونیکی" نیز پرداخته است.


نسرین ستوده نامزد دریافت
جایزه حقوق بشری بنیاد مارتین اِنالز
میشلن کالمی ـ ری اسامی نامزدهای دریافت جایزه مارتین انالز برای مدافعان حقوق بشر در سال 2012 را اعلام کرد که در بین آنان نام نسرین ستوده، وکیل دادگستری که اینک در زندان دوران محکومیت خود را می گذراند، دیده می شود. این سه نامزد در نهایت دقت توسط 10 سازمان حقوق بشر زیر که اعضای هیأت داوری بنیاد مارتین انالز هستند، انتخاب شده اند.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

دولتمردان ایران نرگس محمدی را آزاد کنند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی بازداشت بشر نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد.


شیرین عبادی در واکنش به اجرای حکم نرگس محمدی:

آقای لاریجانی باید عذرخواهی کند
شیرین عبادی با ابراز تأسف از اجرای حکم 6 سال زندان برای نرگس محمدی، گفت که "در فردای آزادی ایران، باید مأموران وزارت اطلاعات پاسخگوی اعمال شرم آور خود باشند و آقای لاریجانی نیز باید به عنوان رییس قوه قضاییه از ملت ایران عذرخواهی کند که دادگستری را به شعبه ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است.


بنا بر گزارش خانواده‌های زندانیان سیاسی

نرگس محمدی به بند زنان زندان اوین منتقل شد
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر به بند زنان سیاسی زندان اوین انتقال یافته است. برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی زن که در حال برگشت از سالن ملاقات زندان اوین هستند، زندانیان در این ملاقات گفته‌اند که زمانی که آنها برای ملاقات به سالن اعزام می‌شدند، نرگس محمدی در حال انتقال به بند بوده است.


نرگس محمدی بازداشت شد
نرگس محمدی، نايب رييس کانون مدافعان حقوق بشر روز شنبه دوم اردیبهشت 1391 پس از احضار به اداره اطلاعات زنجان به خانه برنگشت و به خانواده او گفته شد که به تهران منتقل شده است. به این ترتیب نرگس محمدی بازداشت شد.
خبرگزاری فارس نيز روز شنبه از احضار نرگس محمدی به دادسرای زندان اوين برای اجرای حکم شش سال زندان تعزيری وی خبر داده بود .
نرگس محمدی و شمار ديگری از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر از سوی دادگاه انقلاب متهم به عضويت در يک گروه غير قانونی شده اند .
کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۰ تاسيس شد و نيروهای امنيتی و اطلاعاتی ۳۰ دی ماه ۱۳۸۷ دفتر آن را پلمپ و برخی از اعضای آن را بازداشت کردند.


بر اساس خبر خبرگزاری فارس
نرگس محمدی برای اجرای حکم فراخوانده شد
خبرگزاری فارس روز شنبه 2 اردیبهشت 1391 خبر از فراخوانده شدن نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر برای اجرای شش سال حکم زندان، خبر داد.
خبرگزاری فارس از جمله خبرگزاری هایی است که در سال های گذشته اخبار امنیتی و قضایی را پوشش داده است.
این خبرگزاری درباره حکم نرگس محمدی نوشت: "نایب رییس گروهک غیر قانونی کانون مدافعان حقوق بشر (وابسته شیرین عبادی که تحت نفوذ منافقین است) که به 6 سال حبس تعزیری قطعی محکوم شده بود با حکم دادیار اجرای احکام دادسرای اوین جهت گذراندن دوران محکومیت امروز برای اجرای حکم فراخوانده شد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با صدور اطلاعیه مطبوعاتی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران و فعالان حقوق بشر موضع گیری کرد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

محکومیت رضا شهابی
برای خاموش کردن مدافعان حقوق کارگران است
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از صدور 6 سال زندان برای رضا شهابی، فعال سندیکایی ابراز نگرانی کرد.


در مراسم اهدای جايزه شجاعت بنياد هارالد ادلستام عنوان شد

ابراز نگرانی نسبت به محروميت بهاره هدايت از حقوق خود در زندان
مراسم اهدای اولين جايزه بنياد هارالد ادلستام به بهاره هدايت، ظهر روز ٢٨ فروردين، در تالار ريدارهوست شهر استکهلم برگزار شد.
در ابتدای اين مراسم کارولين ادلستام، نوه هارالد ادلستام که اين بنياد به ياد وی تاسيس شده است، در سخنانی گفت: "١٦ آوريل روز درگذشت هارالد الدستام روز جهانی شجاعت ناميده شده است. اين روزی است که ما شجاعت را جشن می گيريم تا برای حفاظت و دفاع از حقوق بشر برخيزيم . ١٦ آوريل درباره اهميت حمايت از افراد اندکی است که در سراسر جهان شجاعت اعتراض و برخواستن عليه خشونت و شکنجه را دارند."


دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران:

صدای دانشجویان دربند باشیم
"دفتر تحکیم وحدت" و "سازمان دانش آموختگان ایران" (ادوار تحکیم وحدت) با انتشار فراخوانی مشترک، از تمامی دانشگاهیان، نهادهای مدنی، سازمان های مدافع حقوق بشر و تمامی هموطنان داخل و خارج از کشور خواستند تا به شکل ویژه ای حمایت خود را از دانشجویان دربند اعلام کنند.


در پی اعطای جایزه شجاعت ارسال شد

پیام بهاره هدایت به بنیاد هارالد ادلستام
مراسم اهدای جایزه بنیاد هارالد ادلستم* به بهاره هدایت به دلیل "شجاعت فوق‌العاده و تعهد فعالانه به عدالت در برابر نقض حقوق بشر در ایران"، ظهر امروز در شهر استکهلم سوئد برگزار می شود.بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، به دلیل حضور در زندان نتوانست در این مراسم حضور بیابد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

حکم بهکیش برای ترساندن صادر شده است
«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» است، حکم زندان برای مدافع حقوق بشر خانم منصوره بهکیش را به شدت محکوم می کند و خواهان پایان یافتن آزار و اذیت قضایی علیه اوست.


همسر عبدالفتاح سلطانی:

حقوق شهروندی ما رعايت نشده است
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی، وکيل و از هيات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر، با اظهار اينکه طی ۷ ماه و نيم که از بازداشت همسرش می گذرد، «هيچکدام از حقوق شهروندی» آنها رعايت نشده است، گفت:« آقای سلطانی بايد طبق قانون با قرار وثيقه تا زمان دادگاه تجديد و صدور حکم قطعی از زندان بيرون بيايد.


شیرین عبادی با تأکید بر اصلاح روش حکومت ایران از درون:

کمک به آزادی دانشجویان در بند، ضرورت دارد
"شیرین عبادی"، برنده جایزه صلح نوبل و رییس "کانون مدافعان حقوق بشر" که هم اکنون برای انجام چند سخنرانی در دانشگاه های امریکا در این کشور به سر می برد، تأکید کرد که باید روش حکومت ایران از درون و توسط خود ایرانی ها، خصوصاً جوانان اصلاح شود و از این رو کمک به آزادی دانشجویان در بند، ضرورت دارد.


با عدم حضور در دادگاه

سیف زاده صلاحیت دادگاه انقلاب را رد کرد
سیدمحمد سیف زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری که اینک در بند 350 زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذراند، اعلام کرده است که در جلسه دادگاهی که به دلیل ارسال نامه به سیدمحمد خاتمی و اظهار نظر در مورد وضعیت دستگاه قضایی تشکیل می شود، شرکت نمی کند.


گزارشگران بدون مرز اعلام کرد

سلیمانی نیا یکی از قربانیان "اینترنت ملی"
"گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی آزادی فوری و بدون قید و شرط محمد سلیمانی نیا، متخصص اینترنت را خواستار شد. این سازمان در اطلاعیه خود که روز 24 فروردین 1391 صادر شده، گفته است که این متخصص اینترنت از سوی وزارت اطلاعات برای همکاری با طرح راه اندازی اینترنت ملی زیر فشار قرار دارد.


شعر عبدالفتاح سلطانی از داخل زندان اوین
"بده دستت به من، فرزند ایران"
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری که این روزها در بند ۳۵۰ زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذراند، شعری را با عنوان "بده دستت به من، فرزند ایران" سروده است. عبدالفتاح سلطانی که به اتهام "تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام" به ۱۸ سال حبس در برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شده است در طول فعالیت حرفه‌ ای خود، وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، دانشجویان، روزنامه نگاران و زنان را بر عهده داشته است.


"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی
اعلام کرد:

محکومیت زندانی کردن روزنامه نگاران
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی زندانی کردن مهران فرجی و محکومیت زندان برای ریحانه طباطبایی و منصوره بهکیش را محکوم کرد. این اطلاعیه در تاریخ ١٧ فروردین ١٣٩١ منتشر شده است.


در آستانه سال نو و از زندان های مختلف ایران خطاب به مردم ایران ارسال شد

45 پیام تبریک نوروزی از 45 زندانی سیاسی
۴۵ زندانی سیاسی از زندان‌های مختلف کشور، در پیام هایی خطاب به هموطنان نوروز را تبریک گفتند. بیشتر این زندانیان سیاسی سال نو را در کنار یکدیگر و در زندان‌های اوین تهران، رجایی شهر کرج و کارون اهواز تحویل کردند.


بهمن احمدی امویی و مسعود باستانی، روزنامه نگاران زندانی در دو متن جداگانه ارائه کردند

گزارشی از زندگی زندانیان سیاسی در زندان
بهمن احمدی امویی و مسعود باستانی، دو روزنامه نگار زندانی در دو گزارش جداگانه به تشریح وضعیت زندان و زندانیان سیاسی و عقیدتی به هنگام تحویل سال نو پرداخته اند.


ﻟﻐو ﻣﺟوز ﻓﻌﺎﻟﯾت ﺧﺑرﻧﮕﺎران روﯾﺗرز در اﯾران
را ﻣﺣﮑوم ﻣﯽﮐﻧﯾم
"گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای لغو مجوز ﻓﻌﺎﻟﯾت ﺧﺑرﻧﮕﺎران روﯾﺗرز در اﯾران را ﻣﺣﮑوم کرد. در پی انتشار یک خبر در رویترز، مقام های جمهوری اسلامی مجوز فعالیت این رسانه را به حالت تعلیق در آوردند. بر همین اساس "گزارشگران بدون مرز" یازدهم فروردین 1391 اطلاعیه ای صادر کرد.


گزارش نقض حقوق دانشجويان در سال ١٣٩٠
تارنمای دانشجو نیوز، گزارش جامعی از نقض حقوق دانشجويان در سال ١٣٩٠ به همراه تفکیک موضوعی آن منتشر کرد. به گزارش این تارنما، دانشگاه های کشور در سال گذشته همچنان شاهد تلاش نیروهای اقتدارگرا برای سرکوب جنبش دانشجویی و کنترل فضای اعتراضی در دانشگاه بود. این گزارش به دو شکل تفکیک موضوعی و تفکیک ماهیانه وقایع تهیه شده و در اختیار مدافعان حقوق بشر قرار گرفته است.


عفو بین الملل اعلام کرد

افزایش اعدام در ایران، عراق، عربستان و یمن
عفو بین‌الملل، از سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر، روز سه‌شنبه، هشتم فروردین ماه 1391 اعلام کرد که با وجود کاهش تعداد کشورهای مجری اعدام در دنیا، تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در سال ۲۰۱۱ میلادی در منطقه خاورمیانه افزایش شدیدی پیدا کرده است.


اروپا لیست ناقضان حقوق بشر در ایران
را منتشر کرد
اتحادیه اروپا نام ۱۷ تن از مقام‌های دولتی و قضایی جمهوری اسلامی را که به تازگی به اتهام «نقض فاحش حقوق بشر» در ایران مورد تحریم قرار گرفته بودند، منتشر کرد. در این فهرست نام صادق لاریجانی و عزت‌الله ضرغامی به چشم می‌خورد.


ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران
تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را تمدید کرد. در رای گیری این شورا ۲۲ عضو رای موافق و ۵ عضو رای مخالف دادند. نمایندگان چین، کوبا، روسیه، بنگلادش و قطر ار مخالفان تمدید ماموریت آقای شهید بودند. بقیه اعضای این شورا که از ۴۷ عضو تشکیل شده، رای ممتنع دادند.


عبادی و 29 سازمان مدافع حقوق بشر درخواست کردند

گزارشگر ویژه ضرورتی همچنان فوری
شيرين عبادی و 29 سازمان مدافع حقوق بشر و جامعه مدنی در نامه مشترکی از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند تا مأموريت احمد شهيد، گزارشگر ويژه حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران را تجديد و تمديد کند. متن این نامه فروردین 1391 به اعضا ارائه شد.


دبیر کل سازمان ملل:
حکومت ایران با گزارشگر ویژه همکاری کند
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر درایران منتشر کرد. بان کی مون در گزارش خود تصریح کرد که از زمان گزارش قبلی نقض حقوق بشر در ایران به خصوص در رابطه با روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر، حقوق زنان و منتقدان حکومت همچنان ادامه دارد.


دولت ایران اجازه دهد
فعالان حقوق بشر فعالیت کنند
سازمان عفو بین الملل با "غیر عادلانه" خواندن حکم ۶ سال حبس نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، از دولت ایران خواسته است که این حکم را لغو کند.این سازمان با اشاره به "انحلال اجباری" کانون مدافعان حقوق بشر توسط دولت ایران از مقامات این کشور خواسته است که به مدافعان حقوق بشر اجازه دهند که بدون ترس از تعقیب قضایی و آزار فعالیت کنند.


عفو بین الملل
خواستار لغو حکم زندان نرگس محمدی شد
سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو حکم شش سال زندان برای نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در ایران شد.
عفو بین الملل همچنین به وضعیت چند وکیل ایرانی از جمله نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده اشاره کرده است که با احکام طولانی مدت زندان مواجه شده‌اند. این سازمان خواستار پایان فشار بر آن‌ها شد.


در بیانیه مشترک سازمان‌ها و انجمن‌های منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر عنوان شد

درخواست برای تمدید ماموریت
گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران
بیست سازمان‌ و انجمن‌ منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر در بيانيه مشترکی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند تا مأموريت احمد شهيد، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران را تمدید کنند. این بیانیه در حالی منتشر می شود که قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل در روزهای 21 و 22 مارس 2012 در مورد تمدید مأموریت احمد شهید تصمیم گیری کند. متن بیانیه مشترک سازمان‌ها و انجمن‌های منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر به شرح زیر است: در این زمان که وضعیت حقوق بشر در ایران به میزان قابل توجهی بد‌تر شده و آن کشور از همکاری با نهادهای سازمان ملل خودداری می‌کند، حمایت کشورهای عضو این شورا از تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه دارای اهمیت حیاتی است.


بودن در کنار خانواده ها در نوروز
حق همه زندانیان سیاسی است
جمعی از فعالان حقوق زنان و فعالان حقوق بشر با نوشتن بیانیه‌ای که به امضای بیش از 440 فعال اجتماعی و سیاسی رسیده است، خواستار این شده‌اند که زندانیان سیاسی، نوروز را در کنار خانواده‌هایشان به سر ببرند. در این نامه است: "تعدادی از ما امضا کنندگان این نامه، موکلان وکلایی هستیم که امروز، خود جزء زندانیان بی‌دفاعند. ما به نام مدافعان حقوق بشر خواسته آنها را که آزادی بیان و آزادی تفکر است، تکرار می کنیم و خواستار آزادی همه زندانیانی هستیم که تنها جرمشان اندیشیدین و ایستادگی بر سر باورهایشان است."کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر