logo_kanoon

شیرین عبادی: مناقشه اتمی،
حقوق بشر ایران را تحت‌الشعاع قرار ندهد
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، در "همایش جهانی برندگان جایزه صلح نوبل" گفت که مناقشه هسته‌ای با ایران نباید باعث شود که رهبران کشورهای جهان از فشار بر حکومت جمهوری اسلامی جهت احترام به حقوق بشر و دموکراسی بکاهند.وی در ادامه سخنانش گفت که «در هر مذاکره‌ای با دولت ایران، دموکراسی و حقوق بشر باید موضوع مذاکره باشد.»


گزارشگران بدون مرز:

دستگیری نرگس محمدی را محکوم می‌کنیم
" گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، بازداشت نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. "گزارشگران بدون مرز" در اطلاعیه خود به موضوع مقررات جدید برای "ساماندهی فعالیت‌ها، ایجاد تسهیلات و نظارت بیشتر بر کار خبرگزاری‌ها و نشریات الکترونیکی" نیز پرداخته است.


نسرین ستوده نامزد دریافت
جایزه حقوق بشری بنیاد مارتین اِنالز
میشلن کالمی ـ ری اسامی نامزدهای دریافت جایزه مارتین انالز برای مدافعان حقوق بشر در سال 2012 را اعلام کرد که در بین آنان نام نسرین ستوده، وکیل دادگستری که اینک در زندان دوران محکومیت خود را می گذراند، دیده می شود. این سه نامزد در نهایت دقت توسط 10 سازمان حقوق بشر زیر که اعضای هیأت داوری بنیاد مارتین انالز هستند، انتخاب شده اند.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

دولتمردان ایران نرگس محمدی را آزاد کنند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی بازداشت بشر نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد.


شیرین عبادی در واکنش به اجرای حکم نرگس محمدی:

آقای لاریجانی باید عذرخواهی کند
شیرین عبادی با ابراز تأسف از اجرای حکم 6 سال زندان برای نرگس محمدی، گفت که "در فردای آزادی ایران، باید مأموران وزارت اطلاعات پاسخگوی اعمال شرم آور خود باشند و آقای لاریجانی نیز باید به عنوان رییس قوه قضاییه از ملت ایران عذرخواهی کند که دادگستری را به شعبه ای از وزارت اطلاعات تبدیل کرده است.


بنا بر گزارش خانواده‌های زندانیان سیاسی

نرگس محمدی به بند زنان زندان اوین منتقل شد
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر به بند زنان سیاسی زندان اوین انتقال یافته است. برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی زن که در حال برگشت از سالن ملاقات زندان اوین هستند، زندانیان در این ملاقات گفته‌اند که زمانی که آنها برای ملاقات به سالن اعزام می‌شدند، نرگس محمدی در حال انتقال به بند بوده است.


نرگس محمدی بازداشت شد
نرگس محمدی، نايب رييس کانون مدافعان حقوق بشر روز شنبه دوم اردیبهشت 1391 پس از احضار به اداره اطلاعات زنجان به خانه برنگشت و به خانواده او گفته شد که به تهران منتقل شده است. به این ترتیب نرگس محمدی بازداشت شد.
خبرگزاری فارس نيز روز شنبه از احضار نرگس محمدی به دادسرای زندان اوين برای اجرای حکم شش سال زندان تعزيری وی خبر داده بود .
نرگس محمدی و شمار ديگری از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر از سوی دادگاه انقلاب متهم به عضويت در يک گروه غير قانونی شده اند .
کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۰ تاسيس شد و نيروهای امنيتی و اطلاعاتی ۳۰ دی ماه ۱۳۸۷ دفتر آن را پلمپ و برخی از اعضای آن را بازداشت کردند.


بر اساس خبر خبرگزاری فارس
نرگس محمدی برای اجرای حکم فراخوانده شد
خبرگزاری فارس روز شنبه 2 اردیبهشت 1391 خبر از فراخوانده شدن نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر برای اجرای شش سال حکم زندان، خبر داد.
خبرگزاری فارس از جمله خبرگزاری هایی است که در سال های گذشته اخبار امنیتی و قضایی را پوشش داده است.
این خبرگزاری درباره حکم نرگس محمدی نوشت: "نایب رییس گروهک غیر قانونی کانون مدافعان حقوق بشر (وابسته شیرین عبادی که تحت نفوذ منافقین است) که به 6 سال حبس تعزیری قطعی محکوم شده بود با حکم دادیار اجرای احکام دادسرای اوین جهت گذراندن دوران محکومیت امروز برای اجرای حکم فراخوانده شد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با صدور اطلاعیه مطبوعاتی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران و فعالان حقوق بشر موضع گیری کرد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

محکومیت رضا شهابی
برای خاموش کردن مدافعان حقوق کارگران است
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از صدور 6 سال زندان برای رضا شهابی، فعال سندیکایی ابراز نگرانی کرد.


در مراسم اهدای جايزه شجاعت بنياد هارالد ادلستام عنوان شد

ابراز نگرانی نسبت به محروميت بهاره هدايت از حقوق خود در زندان
مراسم اهدای اولين جايزه بنياد هارالد ادلستام به بهاره هدايت، ظهر روز ٢٨ فروردين، در تالار ريدارهوست شهر استکهلم برگزار شد.
در ابتدای اين مراسم کارولين ادلستام، نوه هارالد ادلستام که اين بنياد به ياد وی تاسيس شده است، در سخنانی گفت: "١٦ آوريل روز درگذشت هارالد الدستام روز جهانی شجاعت ناميده شده است. اين روزی است که ما شجاعت را جشن می گيريم تا برای حفاظت و دفاع از حقوق بشر برخيزيم . ١٦ آوريل درباره اهميت حمايت از افراد اندکی است که در سراسر جهان شجاعت اعتراض و برخواستن عليه خشونت و شکنجه را دارند."


دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران:

صدای دانشجویان دربند باشیم
"دفتر تحکیم وحدت" و "سازمان دانش آموختگان ایران" (ادوار تحکیم وحدت) با انتشار فراخوانی مشترک، از تمامی دانشگاهیان، نهادهای مدنی، سازمان های مدافع حقوق بشر و تمامی هموطنان داخل و خارج از کشور خواستند تا به شکل ویژه ای حمایت خود را از دانشجویان دربند اعلام کنند.


در پی اعطای جایزه شجاعت ارسال شد

پیام بهاره هدایت به بنیاد هارالد ادلستام
مراسم اهدای جایزه بنیاد هارالد ادلستم* به بهاره هدایت به دلیل "شجاعت فوق‌العاده و تعهد فعالانه به عدالت در برابر نقض حقوق بشر در ایران"، ظهر امروز در شهر استکهلم سوئد برگزار می شود.بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، به دلیل حضور در زندان نتوانست در این مراسم حضور بیابد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

حکم بهکیش برای ترساندن صادر شده است
«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» است، حکم زندان برای مدافع حقوق بشر خانم منصوره بهکیش را به شدت محکوم می کند و خواهان پایان یافتن آزار و اذیت قضایی علیه اوست.


همسر عبدالفتاح سلطانی:

حقوق شهروندی ما رعايت نشده است
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی، وکيل و از هيات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر، با اظهار اينکه طی ۷ ماه و نيم که از بازداشت همسرش می گذرد، «هيچکدام از حقوق شهروندی» آنها رعايت نشده است، گفت:« آقای سلطانی بايد طبق قانون با قرار وثيقه تا زمان دادگاه تجديد و صدور حکم قطعی از زندان بيرون بيايد.


شیرین عبادی با تأکید بر اصلاح روش حکومت ایران از درون:

کمک به آزادی دانشجویان در بند، ضرورت دارد
"شیرین عبادی"، برنده جایزه صلح نوبل و رییس "کانون مدافعان حقوق بشر" که هم اکنون برای انجام چند سخنرانی در دانشگاه های امریکا در این کشور به سر می برد، تأکید کرد که باید روش حکومت ایران از درون و توسط خود ایرانی ها، خصوصاً جوانان اصلاح شود و از این رو کمک به آزادی دانشجویان در بند، ضرورت دارد.


با عدم حضور در دادگاه

سیف زاده صلاحیت دادگاه انقلاب را رد کرد
سیدمحمد سیف زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری که اینک در بند 350 زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذراند، اعلام کرده است که در جلسه دادگاهی که به دلیل ارسال نامه به سیدمحمد خاتمی و اظهار نظر در مورد وضعیت دستگاه قضایی تشکیل می شود، شرکت نمی کند.


گزارشگران بدون مرز اعلام کرد

سلیمانی نیا یکی از قربانیان "اینترنت ملی"
"گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی آزادی فوری و بدون قید و شرط محمد سلیمانی نیا، متخصص اینترنت را خواستار شد. این سازمان در اطلاعیه خود که روز 24 فروردین 1391 صادر شده، گفته است که این متخصص اینترنت از سوی وزارت اطلاعات برای همکاری با طرح راه اندازی اینترنت ملی زیر فشار قرار دارد.


شعر عبدالفتاح سلطانی از داخل زندان اوین
"بده دستت به من، فرزند ایران"
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری که این روزها در بند ۳۵۰ زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذراند، شعری را با عنوان "بده دستت به من، فرزند ایران" سروده است. عبدالفتاح سلطانی که به اتهام "تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام" به ۱۸ سال حبس در برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شده است در طول فعالیت حرفه‌ ای خود، وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، دانشجویان، روزنامه نگاران و زنان را بر عهده داشته است.


"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی
اعلام کرد:

محکومیت زندانی کردن روزنامه نگاران
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی زندانی کردن مهران فرجی و محکومیت زندان برای ریحانه طباطبایی و منصوره بهکیش را محکوم کرد. این اطلاعیه در تاریخ ١٧ فروردین ١٣٩١ منتشر شده است.


در آستانه سال نو و از زندان های مختلف ایران خطاب به مردم ایران ارسال شد

45 پیام تبریک نوروزی از 45 زندانی سیاسی
۴۵ زندانی سیاسی از زندان‌های مختلف کشور، در پیام هایی خطاب به هموطنان نوروز را تبریک گفتند. بیشتر این زندانیان سیاسی سال نو را در کنار یکدیگر و در زندان‌های اوین تهران، رجایی شهر کرج و کارون اهواز تحویل کردند.


بهمن احمدی امویی و مسعود باستانی، روزنامه نگاران زندانی در دو متن جداگانه ارائه کردند

گزارشی از زندگی زندانیان سیاسی در زندان
بهمن احمدی امویی و مسعود باستانی، دو روزنامه نگار زندانی در دو گزارش جداگانه به تشریح وضعیت زندان و زندانیان سیاسی و عقیدتی به هنگام تحویل سال نو پرداخته اند.


ﻟﻐو ﻣﺟوز ﻓﻌﺎﻟﯾت ﺧﺑرﻧﮕﺎران روﯾﺗرز در اﯾران
را ﻣﺣﮑوم ﻣﯽﮐﻧﯾم
"گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای لغو مجوز ﻓﻌﺎﻟﯾت ﺧﺑرﻧﮕﺎران روﯾﺗرز در اﯾران را ﻣﺣﮑوم کرد. در پی انتشار یک خبر در رویترز، مقام های جمهوری اسلامی مجوز فعالیت این رسانه را به حالت تعلیق در آوردند. بر همین اساس "گزارشگران بدون مرز" یازدهم فروردین 1391 اطلاعیه ای صادر کرد.


گزارش نقض حقوق دانشجويان در سال ١٣٩٠
تارنمای دانشجو نیوز، گزارش جامعی از نقض حقوق دانشجويان در سال ١٣٩٠ به همراه تفکیک موضوعی آن منتشر کرد. به گزارش این تارنما، دانشگاه های کشور در سال گذشته همچنان شاهد تلاش نیروهای اقتدارگرا برای سرکوب جنبش دانشجویی و کنترل فضای اعتراضی در دانشگاه بود. این گزارش به دو شکل تفکیک موضوعی و تفکیک ماهیانه وقایع تهیه شده و در اختیار مدافعان حقوق بشر قرار گرفته است.


عفو بین الملل اعلام کرد

افزایش اعدام در ایران، عراق، عربستان و یمن
عفو بین‌الملل، از سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر، روز سه‌شنبه، هشتم فروردین ماه 1391 اعلام کرد که با وجود کاهش تعداد کشورهای مجری اعدام در دنیا، تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در سال ۲۰۱۱ میلادی در منطقه خاورمیانه افزایش شدیدی پیدا کرده است.


اروپا لیست ناقضان حقوق بشر در ایران
را منتشر کرد
اتحادیه اروپا نام ۱۷ تن از مقام‌های دولتی و قضایی جمهوری اسلامی را که به تازگی به اتهام «نقض فاحش حقوق بشر» در ایران مورد تحریم قرار گرفته بودند، منتشر کرد. در این فهرست نام صادق لاریجانی و عزت‌الله ضرغامی به چشم می‌خورد.


ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران
تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را تمدید کرد. در رای گیری این شورا ۲۲ عضو رای موافق و ۵ عضو رای مخالف دادند. نمایندگان چین، کوبا، روسیه، بنگلادش و قطر ار مخالفان تمدید ماموریت آقای شهید بودند. بقیه اعضای این شورا که از ۴۷ عضو تشکیل شده، رای ممتنع دادند.


عبادی و 29 سازمان مدافع حقوق بشر درخواست کردند

گزارشگر ویژه ضرورتی همچنان فوری
شيرين عبادی و 29 سازمان مدافع حقوق بشر و جامعه مدنی در نامه مشترکی از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند تا مأموريت احمد شهيد، گزارشگر ويژه حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران را تجديد و تمديد کند. متن این نامه فروردین 1391 به اعضا ارائه شد.


دبیر کل سازمان ملل:
حکومت ایران با گزارشگر ویژه همکاری کند
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر درایران منتشر کرد. بان کی مون در گزارش خود تصریح کرد که از زمان گزارش قبلی نقض حقوق بشر در ایران به خصوص در رابطه با روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر، حقوق زنان و منتقدان حکومت همچنان ادامه دارد.


دولت ایران اجازه دهد
فعالان حقوق بشر فعالیت کنند
سازمان عفو بین الملل با "غیر عادلانه" خواندن حکم ۶ سال حبس نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، از دولت ایران خواسته است که این حکم را لغو کند.این سازمان با اشاره به "انحلال اجباری" کانون مدافعان حقوق بشر توسط دولت ایران از مقامات این کشور خواسته است که به مدافعان حقوق بشر اجازه دهند که بدون ترس از تعقیب قضایی و آزار فعالیت کنند.


عفو بین الملل
خواستار لغو حکم زندان نرگس محمدی شد
سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو حکم شش سال زندان برای نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در ایران شد.
عفو بین الملل همچنین به وضعیت چند وکیل ایرانی از جمله نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده اشاره کرده است که با احکام طولانی مدت زندان مواجه شده‌اند. این سازمان خواستار پایان فشار بر آن‌ها شد.


در بیانیه مشترک سازمان‌ها و انجمن‌های منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر عنوان شد

درخواست برای تمدید ماموریت
گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران
بیست سازمان‌ و انجمن‌ منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر در بيانيه مشترکی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند تا مأموريت احمد شهيد، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در ایران را تمدید کنند. این بیانیه در حالی منتشر می شود که قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل در روزهای 21 و 22 مارس 2012 در مورد تمدید مأموریت احمد شهید تصمیم گیری کند. متن بیانیه مشترک سازمان‌ها و انجمن‌های منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر به شرح زیر است: در این زمان که وضعیت حقوق بشر در ایران به میزان قابل توجهی بد‌تر شده و آن کشور از همکاری با نهادهای سازمان ملل خودداری می‌کند، حمایت کشورهای عضو این شورا از تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه دارای اهمیت حیاتی است.


بودن در کنار خانواده ها در نوروز
حق همه زندانیان سیاسی است
جمعی از فعالان حقوق زنان و فعالان حقوق بشر با نوشتن بیانیه‌ای که به امضای بیش از 440 فعال اجتماعی و سیاسی رسیده است، خواستار این شده‌اند که زندانیان سیاسی، نوروز را در کنار خانواده‌هایشان به سر ببرند. در این نامه است: "تعدادی از ما امضا کنندگان این نامه، موکلان وکلایی هستیم که امروز، خود جزء زندانیان بی‌دفاعند. ما به نام مدافعان حقوق بشر خواسته آنها را که آزادی بیان و آزادی تفکر است، تکرار می کنیم و خواستار آزادی همه زندانیانی هستیم که تنها جرمشان اندیشیدین و ایستادگی بر سر باورهایشان است."


گزارشگر انتقاد مقام‌های ایرانی را رد کرد
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در گفت و گویی اختصاصی با بی بی سی فارسی، انتقاد مقام‌های ایرانی از گزارش وضعیت حقوق بشر را رد کرده و گفته است گزارش او بر اساس شواهد و مدارک ارائه شده از سوی ۱۶۰ ایرانی تهیه شده است. احمد شهید در گزارش روز دوشنبه، ۲۲ اسفند خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل، موارد نقض حقوق بشر در ایران را ارائه کرد و از شکنجه بازداشت شدگان و محرومیت از حق دادرسی عادلانه متهمان انتقاد کرد. این گزارش آقای شهید با واکنش مقام‌های ایران رو به رو شد و محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران، با انتقاد از این گزارش، آن را "مملو از اتهامات بی پایه و اساس" دانست.


درخواست اشتون
برای آزادی عبدالفتاح سلطانی
کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از حکم صادر شده برای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر انتقاد کرده و آن را "حمله ای غیرقابل قبول" علیه وکلای دادگستری دانسته است. به گفته یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا، او "از حکم سنگین صادر شده علیه این وکیل که شجاعانه برای دفاع از چندین فعال حقوق بشر در کشورش اقدام کرده، بسیار نگران است."


متن گزارش احمد شهید
درباره وضعیت حقوق بشر ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر ایران گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد. این گزارش، که اولین گزارشی است که بنابر قطعنامه ۱۶/۹ شورا تنظیم شده است وبه شورای حقوق بشر ارائه میشود و تحولات مربوط به حقوق بشر را بدنبال آغاز ماموریت گزارشگر ویژه در ۱ آگوست ۲۰۱۱ پوشش می دهد. گزارشگر ویژه گزارش مقطعی خود را به مجمع عمومی(A/66/374) ارائه داد. این گزارش شامل روش شناسی استفاده شده می باشد و روندهای کنونی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را برجسته میکند.


ایران کشور دشمن اینترنت ٢٠١١
"گزارشگران بدون مرز" به مناسبت ٢٢ اسفند ( ١٢ مارس)، روزجهانی مبارزه علیه سانسور اینترنت، فهرست جدید کشورهای دشمن اینترنت و کشورهای تحت مراقبت را منتشر کرد. در متنی که این سازمان منتشر کرده آمده است: را‌ه‌‌اندازی "اینترنت ملی" بحث‌های زیادی را برانگیخت، ولی به موازات این بحث‌ها، جمهوری اسلامی ایران مسدود سازی را تشدید و توان فنی خود برای مهار اینترنت افزایش داد، دستگیری‌های فردی و جمعی، با هدف شناسایی شبکه‌های مخالفان و دهشت‌افکنی در میان وب‌نگاران و روزنامه‌نگاران ادامه داشت. برای نخستین بار در ایران، چهار شهروند وب‌نگار به مجازات اعدام محکوم شده‌اند. حکم سه تن از انها هر لحظه می‌تواند اجرا شود.


پیام تسلیت شیرین عبادی
به مناسبت درگذشت سیمین دانشور
شیرین عبادی، اولین بانوی مسلمان برنده جایزه صلح نوبل با صدور اطلاعیه ای درگذشت "سیمین دانشور"، نویسنده ایرانی را تسلیت گفت. عبادی در اطلاعیه خود گفت که دانشور با مرگش در روز زن نیز پیامی داشته است و نوشت: "در روز هشت مارس - روز زن- چشم از جهان بر بست تا داغ وی یاد آور اندوه ما، ناشی از تبعیض بر اساس جنسیت، باشد."


مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید
"دیده‌بان حقوق بشر" هجدهم اسفند 1390 مطابق با هشتم مارس 2012 با صدور اطلاعیه ای از صدور احکام قضایی برای مدافعان حقوق بشر انتقاد کرد. این سازمان گفت که قوه قضائیه ایران باید فوراً حکم دادگاه اولیه علیه وکیلی که به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری خود به 18 سال زندان محکوم شده است را نقض و او را آزاد کند. عبدالفتاح سلطانی، از همکاران شرین عبادی، به اتهام جرائمی محکوم شده است که حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات او را که تحت قوانین بین‌المللی محفوظ است، نقض می کند. همزمان یکی از همکاران سلطانی، نرگس محمدی، از صدور حکم شش سال زندان توسط دادگاه تجدید نظر در راستای اتهامات مشابهی مطلع شده است.


اعطای جایزه جهانی "ادلستام" ۲۰۱۲
برای بهاره هدایت
جایزه "ادلستام" که یک جایزه معتبر بین المللی است از سوی بنیاد "هارالد ادلستام" به بهاره هدایت، دانشجوی زندانی در ایران اعطا شد. این جایزه به کسانی تعلق می گیرد که شجاعت و فعالیت برجسته ای را در دفاع از حقوق بشر از خود نشان داده اند.


انتقاد پارلمان آلمان
از حکم زندان عبدالفتاح سلطانی
کمیسیون حقوق بشر پارلمان آلمان روز هفدهم اسفند ماه 1390 در بیانیه‌ ای به محکومیت عبدالفتاح سلطانی، برنده‌ی جایزه‌ی حقوق بشر نورنبرگ آلمان، اعتراض کرد. به گفته‌ی میشائیل فریزر، وابسته به ائتلاف احزاب مسیحی، این بیانیه از جانب کلیه‌ی اعضای کمیسیون که وابسته به احزاب گوناگون هستند، تصویب شده است. او این وحدت نظر احزاب آلمان را نشانه‌ی بارزی برای دولت ایران می‌داند و می‌گوید: "دادگاه انقلاب درایران با انگیزه‌ی سیاسی این حکم تکان‌دهنده را صادر کرده، زیرا چنین حکمی با هیچیک از معیارهای جوامع قانون‌مدار همخوانی ندارد."


گزارش احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گزارش تازه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور منتشر کرد. این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود. او در گزارش خود نوشته است: "بعضی (از مصاحبه شوندگان) اظهار کرده اند که در معرض رفتاری قهرآمیز قرار گرفته اند که مصداق شکنجه است، از جمله نگهداری بیش از اندازه در حبس انفرادی، شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به بازداشت یا آسیب رساندن به دوستان و بستگان و اعضای خانواده. همچنین گفته شده است که بازداشت شدگان مجبور شده اند مقابل دوربین های تلویزیونی اعتراف کنند."


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
خواستار لغم حکم محکومیت نرگس محمدی شد
"برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر" که برنامه مشترک "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" است، ادامه آزار قضایی بی امان علیه اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، به ویژه صدور حکم شش سال زندان برای نرگس محمدی در مرحله تجدید نظر را محکوم کرد. در بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شده است که "فوری و بدون قید و شرط به آزار و اذیت قضایی علیه خانم نرگس محمدی پایان دهند و تمام مدافعان حقوق بشر را که در بازداشت خودسرانه به سر می برند، آزاد کنند.


عفو بین‌الملل لغو حکم عبدالفتاح سلطانی
را خواستار شد
“سازمان عفو بين الملل” خواستار آزادی فوری و بدون قيد شرط عبدالفتاح سلطانی، وکيل مدافع حقوق بشر، شد. عبد الفتاح سلطانی از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباسی به 18 سال حبس در زندان برازجان و بیست سال محرومیت از شغل وکالت محکوم شده است.


مدافعان آزادی اطلاع‌رسانی در ایران
همچنان محکوم و زندانی می‌شوند
"گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی، بازداشت یا اجرای حکم افرادی که از آنان به عنوان مدافعان آزادی بیان" یاد کرده است را محکوم کرد. متن کامل اطلاعیه گزارشگران بدون مرز به شرح زیر است: "گزارشگران بدون مرز، سرکوب تدام‌دار روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم می‌کند. در چند روز اخیر، عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی، دو عضو کانون مدافعان حقوق بشر به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند، دو روزنامه‌نگار، علی موسوی خلخالی بازداشت و نازنین خسروانی برای شش سال راونه زندان شده است.


انتقاد شیرین عبادی از سکوت هیأت مدیره
کانون وکلا در برابر حکم عبدالفتاح سلطانی
آیا "کانون وکلای دادگستری" در پی صدور حکم 18 سال زندان در برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری موضعی اتخاذ می کند؟ سؤالی که پاسخ به آن نشان از توجه نهاد صنفی وکلا به افراد تحت پوشش خود دارد. شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل در این خصوص به سایت کانون مدافعان حقوق بشر گفت: "متأسفانه سکوت هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری در قبال پرونده سازی های وزارت اطلاعات علیه وکلای حقوق بشر، نشان از عدم استقلال هیأت مدیره این کانون دارد."


نرگس محمدی به 6 سال زندان محکوم شد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در دادگاه تجدید نظر به 6 زندان محکوم شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی که ریاست آن بر عهده قاضی پیر عباسی است به 11 سال زندان محکوم شده بود که این حکم در شعبه 54 دادگاه تجدید نظر به 6 سال زندان تغییر یافت. این در حالی است که روز قبل نیز عبدالفتاح سلطانی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در شعبه 26 دادگاه انقلاب به 18 سال زندان محکوم شد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
حکم سنگین عبدالفتاح سلطانی را محکوم کرد
"برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر"، اقدام دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر صدور حکم 18 سال زندان در برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. "برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر" برنامه مشترک "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" است.


شیرین عبادی در واکنش به تحت فشار قرار دادن فعالان حقوق بشر و حکم عبدالفتاح سلطانی

گویا مسئولان قضایی در خواب غفلت فرو رفته اند
فشار بر مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی و درخواست های نیروهای امنیتی از آنان برای انجام مصاحبه های فرمایشی و همچنین صدور حکم عبدالفتاح سلطانی، واکنش "شیرین عبادی"، برنده جایزه صلح نوبل را به همراه داشت. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، اعضا و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر تحت فشار قرار گرفته اند تا علیه کانون مدافعان حقوق بشر و شخص شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل مصاحبه کنند و پذیرش چنین خواسته ای را شرط بسته شدن پرونده آنان عنوان کرده اند.


18 سال زندان در برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به 18 سال حبس در زندان برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت محکوم شد.قاضی پیرعباسی، رییس شعبه 26 دادگاه انقلاب حکم 18 سال زندان عبدالفتاح سلطانی را صادر و روز یکشنبه به وکلای وی ابلاغ کرده است.عبدالفتاح سلطانی نوزدهم شهریور ماه 1390 در تهران بازداشت شد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر