logo_kanoon

خودداری مسئولین از اعزام نسرین ستوده
به دادگاه انتظامی وکلا
نسرین ستوده بار دیگر از زندان به دادگاه انتظامی وکلا اعزام نشد.
مطابق احضاریه ای که از طرف شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا برای رسیدگی به تعلیق پروانه ی وکالت نسرین ستوده در زندان ابلاغ شده بود می بایست وی یکشنبه ۱۸ تیر ماه در محل کانون وکلای مرکز حاضر می شد. اما علی رغم حضور قضات دادگاه انتظامی وکلا و حضور خانواده و دوستان نسرین ستوده، مسئولین از اعزام ایشان برای چندمین بار متوالی به محل دادگاه خودداری کردند.


پس از دریافت جایزه بنیاد الکساندر لانگر صورت گرفت

ابراز همبستگی زنان تونسی
برای آزادی نرگس محمدی و نسرین ستوده
اواخر ماه جون (29 و 30)، مراسمی دو روزه با عنوان «عربلیون (طغیان زنان عرب) / زنان در حرکت»از سوی بنیاد الکساندر لانگر در شهر بولزانوی ایتالیا برگزار شد. پنجم جون ماه گذشته با در خواست حامیان مادران پارک لاله در ایتالیا و به همت شهرداری بولزانو، تصاویر نرگس محمدی و نسرین ستوده از بالکن شهرداری شهر بولزانو آویخته شود.


رضا شهابی و دیگر فعالان سندیکایی زندانی
باید آزاد شوند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسب به صدور حکم محکومیت برای رضا شهابی، فعال سندیکایی اعتراض کرد و خواهان آزادی فعالان سندیکایی زندانی شد. متن کامل اطلاعیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر روز 16 تیر ماه 1391 صادر شده است.


با انتشار یک گزارش اعلام شد

ابراز نگرانی انجمن قلم بین‌الملل
نسبت به سلامتی نرگس محمدی
انجمن قلم بین الملل از سلامتی و امنیت جانی کوشنده حقوق بشر وعضو افتخاری انجمن قلم دانمارک، نرگس محمدی ابراز نگرانی کرد. کمیته نویسندگان در زندان بخشی از انجمن قلم بین الملل، درگزارش اخیر خود خبر ازسلامتی رو به وخامت و بدرفتاری با این کوشنده برجسته حقوق بشر در زندان زنجان داد.


بیانیه مشترک دو نهاد حقوق بشری
در خصوص مجازات اعدام در ایران
"فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر" و "جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران" در خصوص مجازات اعدام بیانیه ای منتشر کردند.عبدالکریم لاهیجی گفت: «دولتمردانِ ایران با صدور و اجرای حکم اعدام برای هر نوع مخالفتی، سیاست ایجاد وحشت خود را بی رحمانه دنبال می کنند. آنها در عین این که به طور منظم جوامع مختلف قومی را مورد حمله قرار می دهند، این مجازات غیرانسانی را دایم برای "جرایم" دیگر مثل نوشیدن مشروب الکلی نیز به کار می گیرند، در حالی که این موارد را با هیچ معیاری نمی توان در ردیف "مهمترین جنایت ها" قرار داد که بر اساس حقوق بین المللی برای مجازات اعدام الزامی است.»


نرگس محمدی باز هم
با صورت کبود شده در ملاقات حاضر شد
نرگس محمدی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر روز شنبه باز هم با صورت کبود شده در سالن ملاقات حاضر شد، با این تفاوت که این بار این ملاقات بر خلاف دفعات قبلی از پشت کابین انجام شد. وضعیت جسمانی نرگس محمدی وخیم تر از قبل شده به گونه‌ای که وی روزی دو تا سه بار دچار فلج عضلانی می شود. آخرین بار صبح چند ساعت پیش از ملاقات هفتگی بود که در دستشویی زندان به زمین خورد و دور چشمانش کبود شد. این در حالی است که در تاریخ ۹۱/۴/۴ دادسرای زندان اوین با بستری شدن وی در بیمارستان موافقت کرده اما ریاست زندان زنجان از این اقدام خودداری کرده است.


چه کسی مسوول این درد است؟
و چه کسی این درد را بامن شریک است؟
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در رنج نامه ای که در زندان زنجان نوشته است، با تشریح ماجرای بازداشت خود، از تنهایی های سلول انفرادی و رنج یک مادر در دوری از دو فرزند خردسالش و بیماری جسمی که جانش را تهدید می کند، سخن گفته است.عدم برگزاری دادگاه معصومه دهقان

دادگاه معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی که قرار بود روز هفتم تیر ماه برگزار شود به دلیل عدم حضور نماینده‌ دادستان در دادگاه برگزار نشد.
به گزارش جرس، قرار شده است تاریخ جدید برگزاری دادگاه متقعاقبا به وی اعلام شود.


فعالان کرد ایرانی: دهم تیر
روز محمد صدیق کبودوند است
فعالان کرد روز ۳۰ ژوئن، مصادف با ۱۰ تیرماه را به عنوان روز "حمایت از محمد صدیق کبودوند"، دبیر سازمان حقوق بشر کردستان ایران که بیش از یک ماه است در اعتصاب غذا در زندان به سر می‌برد، نامگذاری کردند.
آقای کبودوند به دنبال ابتلا فرزندش پژمان کبودوند به بیماری خونی صعب العلاج خواستار مرخصی شد، اما به دلیل مخالفت مسئولان زندان با این خواسته، او از روز ششم خرداد ماه دست به اعتصاب غذا نامحدود زده است.


گزارشگران ویژه سازمان ملل، تداوم اعدام ها در ایران را محکوم کردند
در پی اعدام چهار نفر در زندان کارون اهواز، گزارشگران ویژه سازمان ملل تداوم اعدام ها در ایران را محکوم کردند. به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، احمد شهید- گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران- کریستف هینز- گزارشگر ویژه اعدام های فراقضایی، فوری یا خودسرانه- و خوان ئی مندز- گزارشگر ویژه شکنجه و دیگر رفتارها و مجازات های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیر کننده- در خصوص اعدام های اخیر در ایران موضع واحدی را اتخاذ کردند.


گزارش گران بدون مرز: سرکوب‌های
جمهوری اسلامی از مرزها عبور کرده است
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، اعمال فشار بر خانواده های روزنامه نگاران و وب نگاران ایرانی خارج از کشور را محکوم کرد.
به گزارش تارنمای گزارشگران بدون مرز، این سازمان روش‌های به‌کار گرفته شده از سوی نظام حاکم بر ایران برای اعمال فشار بر رسانه‌ها و اینترنت در ایران و همچنین خارج از کشور را تکان دهنده دانسته است.
بر همین اساس "گزارش گران بدون مرز" از ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته است تا به شکل علنی، اعمال فشار بر خانواده و نزدیکان معترضان را بعنوان جنایت ارتکاب شده از سوی دولت ایران محکوم کند.


خودداری دوباره عبدالفتاح سلطانی
از انتقال به بیمارستان با دستبند
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری در حالی که مسئولان زندان اوین برای اعزام او به بیمارستان، قصد استفاده از دستبند را داشتند، از این کار خودداری کرد. عبدالفتاح سلطانی، وکیل مدافع زندانی، روز سه شنبه برای چندمین بار در حالی که مسئولان زندان اوین برای اعزام او به بیمارستان قصد استفاده از دستبند را داشتند، از این کار خودداری کرد و حاضر به اعزام به بیمارستان با دستبند نشد. دو هفته پیش نیز مائده سلطانی، خبر داده بود که ماموران قصد داشته‌اند، پدرش را با دستبند به بیمارستان منتقل کنند که با اعتراض او روبرو می‌شوند.


نرگس محمدی
به دادستان تهران نامه نوشت
"نرگس محمدی"، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران به شرح چگونگی بازداشت خود و سپس انتقال به زندان زنجان پرداخت. او همچنین در این نامه با توجه به بیماری اش، مسئولیت هر اتفاقی را در آینده متوجه مسئولین دانسته است. نرگس محمدی پس از آنکه در خرداد ماه 1389 بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل شد، به بیماری "فلج عضلانی" مبتلا و همین مسأله موجب آزادی او شد. پیش از انتشار این نامه، خانواده نرگس محمدی از احتمال تشدید بیماری او و ضرورت دور نگاه داشتن این بیمار از فضاهای نامناسب خبر داده بودند.


روزهای سخت نرگس محمدی
در زندان زنجان
تقی رحمانی همسر نرگس محمدی زندانی عقیدتی و فعال حقوق بشر گفت:« در ملاقات روز شنبه ۲۸ خرداد ماه نرگس صورتش کبود بوده و گفته است که روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه زیر دوش حمام حالش بهم خورده و به زمین خورده است، یکی از هم بندی هایش بلندش کرده اما دیگر نرگس نمی توانسته راه برود و تمام روز همان طور باقی بوده است تا اینکه صبح پنجشنبه او را به بیمارستان بهشتی زنجان برده اند اما آنجا به جای اینکه بستری شود به او قرص می دهند و برش می گردانند. از هم بدتر اینکه متاسفانه بچه هایش با این حالت او را دیده اند.»


پیام اسقف دزموند توتو به مردم ایران
به مناسبت سومین سالگرد تولد جنبش سبز
دزموند توتو، اسقف اعظم آفریقای جنوبی، برنده صلح نوبل و از همراهان نلسون ماندلا در جنبش ضد آپارتاید، در پیامی به مناسبت سومین سالگرد تولد جنبش سبز، این جنبش را الهام بخش تغییرات بی سابقه در منطقه دانست و ایرانیان را به ادامه این راه فراخواند.
وی همچنین از حاکمان ایران خواست زندانیان سیاسی را آزاد کنند و از رهبران مذهبی ایران نیز خواست که با زندانی کردن، شکنجه و جنایت تحت لوای دین مخالفت کنند.
اسقف اعظم دزموند توتو از جهانیان نیز تعهد خود را در حمایت از مردم ایران و پشتیبانی از مبارزات آنها برای مردم‌سالاری و حقوق بشر، تجدید کنند.


درخواست عفو بین الملل
برای آزادی عبد الفتاح سلطانی
سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواست، "هرچه سریع‌تر و بدون قید و شرط" عبد الفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی را از زندان آزاد کند. پیش از این برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است نیز با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی،از دولتمردان ایران خواسته بود تا فوری و بدون قید و شرط به آزار و اذیت قضایی علیه آقای عبدالفتاح سلطانی پایان دهند.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

13 سال زندان در تبعید:
محکومیت عبدالفتاح سلطانی وکیل حقوق بشری
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، محکومیت عبدالفتاح سلطانی را به 13 سال زندان در تبعید در شهر برازجان در مرحله تجدید نظر را محکوم کرد. متن کامل این بیانیه 24 خرداد ماه 1391 در پاریس و ژنو منتشر شده است.


سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را"
راه اندازی شد
سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را" با هدف ترسیم نمائی از مبارزات زنان ایران به دو زبان فارسی و انگلیسی راه اندازی شد. شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در نوشته ای کوتاه در پی رونمایی از این سایت، خواستار مشارکت همه آگاهان از تاریخ مبارزات زنان ایران برای تکمیل این سایت شد.
سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را" در احترام به زنانی که از ایثار آزادی و جان خود مضایقه نکردند در ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۱ رو نمائی شد. آدرس سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را"، rememberiranianwomen.com است.


شیرین عبادی به احمد شهید
در خصوص حکم عبدالفتاح سلطانی نامه نوشت
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در ایران در خصوص حکم دادگاه تجدید نظر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر توضیحاتی را ارائه کرد. خانم عبادی در این نامه از آقای شهید خواسته است به هر شیوه ممکن نسبت به حکم صادره برای آقای سلطانی اعتراض کرده و از دولت ایران بخواهد که استقلال قوه قضاییه را حفظ و ازدخالت مامورین امنیتی در امر دادرسی جلوگیری کند.


قوه قضائیه وثیقه نیم میلیارد تومانی
عبدالرضا تاجیک را توقیف کرد
قوه قضاييه جمهوری اسلامی، وثيقه ۵۰۰ ميليون توماني عبدالرضا تاجيک، روزنامه نگار منتقد حکومت که اخیرا از ايران خارج شده است را توقيف کرد.
به گزارش رادیو فردا، یک منبع آشنا به پرونده عبدالرضا تاجیک گفت: وی آذرماه گذشته از کشور خارج شده است و قوه قضاييه در روزهای اخیر اقدام به ضبط وثيقه وی که سند خانه بوده کرده است.
به گفته این منبع، خانواده آقای تاجیک مجبور شدند که برای آزاد کردن این سند، ۵۰۰ ميليون تومان را نقدا به حساب قوه قضاييه بريزند.


خودداری عبدالفتاح سلطانی
از انتقال به بیمارستان با دستبند
عبدالفتاح سلطانی در حالی که مسئولان زندان اوین برای اعزام او به بیمارستان قصد استفاده از دستبند را داشتند از این کار خودداری کرده و حاضر به اعزام به بیمارستان با دستبند نشد.


نامه بیش از 400 فعال و حامی حقوق زنان
به کمیسرعالی حقوق بشربرای نرگس محمدی
بیش از چهار صد نفر از فعالان و حامیان جنبش زنان ایران با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از او خواستند تا به وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر رسیدگی کند. فعالان و حامیان حقوق زنان در نامه خود به خانم پیلای با اعلام نگرانی از بیماری و وضعیت نرگس محمدی، از این مقام سازمان ملل خواستند تا در جهت آزادی این فعال حقوق زنان و حقوق بشر اقدام کند. بر اساس گفته خانواده نرگس محمدی، وضعیت جسمی این فعال حقوق بشر در زندان، نگران کننده گزارش شده است.


فراخوان شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و سه سازمان مدافع حقوق بشر برای نجات جان زندانیان بیمار در ایران

جان زندانیان عقیدتی در ایران، در خطر است
شیرین عبادی برنده‌ ایرانی جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، رفتار جمهوری اسلامی با زندانیان عقیدتی و از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و شهروند وب نگار را محکوم کردند.


نرگس محمدی
با صندلی به اتاق ملاقات برده شد
"نرگس محمدی"، فعال حقوق بشر روز شنبه سیزدهم خرداد ماه 1391 در حالی برای انجام ملاقات با خانواده خود به اتاق ملاقات برده شد که او بر روی یک صندلی نشسته و توسط چهار نفر حمل می شد.
پیش از این خانواده نرگس محمدی از احتمال تشدید و گسترش بیماری او در فضای نامناسب و ضرورت دور نگاه داشتن این بیمار از چنین فضاهایی از سوی پزشکان خبر داده بودند.
نرگس محمدی پس از آنکه در خرداد ماه 1389 بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل شد، به بیماری "فلج عضلانی" مبتلا و همین مسأله موجب آزادی او شد.


حرکت اعتراضی گزارش‌گران بدون مرز
در اعتراض به سفر ولادمیر پوتین به پاریس
"گزارشگران بدون مرز"، روزنامه‌نگاران و فعالان ایرانی، روس و سوریه در تجمعی اعتراضی بر روی پل الکساندر سوم ( نماد دوستی روسیه و فرانسه) به سرکوب در روسیه، سوریه و ایران اعتراض کردند.
این تجمع روز دوازدهم خرداد ماه 1391 در پاریس با محوریت "گزارشگران بدون مرز" و به مناسبت سفر ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به فرانسه برگزار شد.
معترضان از رئیس جمهور روسیه خواستند، مطالبات دمکراسی خواهانه مردم در روسیه را محترم شمرده و به حمایت از رژیم‌های به گفته آنان "سرکوبگر" و در راس آنها سوریه و ایران پایان دهد.


بیانیه مشترک در مورد حق تحصیل
و آزادی علمی در ایران
بنیاد عبدالرحمن برومند، عفو بین الملل، ماده ۱۹، جامعه بین المللی بهاییان، موسسه مطالعات حقوق بشر قاهره، دانشجویان سبز حامی دموکراسی برای ایران، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، انجمن دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه جورج واشینگتن،اتحاد برای ایران و ... در بیانیه ای از وضعیت آزادی علمی در جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند.


نامه‌ انتقادی چهار نواندیش دینی
به مفتیان حکم اخیر ارتداد
عبدالعلی بازرگان، محسن کدیور، صدیقه وسمقی و حسن یوسفی اشکوری، چهار نواندیش دینی در پی انتشار اخباری مبنی بر صدور حکم ارتداد برای خواننده "ترانه موهن" توسط برخی مراجع تقلید، به شش نفر از "مفتیان" این حکم، نامه ای انتقادی نوشتند.
به گزارش سایت های خبری، نویسندگان نامه در نامه انتقادی خود خطاب به شش تن از فتوا دهندگان حکم ارتداد، با برشمردن اشکالات این فتوا، نسبت به "پیامدهای منفی این حکم ترور" نیز هشدار داده اند.


گزارش سالانه عفو بین‌الملل درباره ایران
"عفو بین الملل"، گزارش سالانه خود را در خصوص ایران منتشر کرد. در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۱ در ایران آزادی بیان، آزادی تشکل و گردهمایی به شدت محدود شد. مخالفان سیاسی، فعالان حقوق زنان و اقلیت‌ها و دیگر مدافعان حقوق بشر خودسرانه دستگیر شدند، در انزوای کامل بازداشت شدند، پس از محاکمه‌های ناعادلانه زندانی و خروجشان از کشور ممنوع شد. شکنجه و بدرفتاری های دیگر رایج بود و با معافیت از مجازات انجام می شد. زنان و اقلیت های دینی و قومی در عمل و قانون مورد تبعیض قرار داشتند. حداقل ۳۶۰ نفر اعدام شدند.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران:

موج سرکوب علیه جوامع قومی به راه افتاده است
"فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر" و "جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران" در بیانیه عمومی مشترک نسبت به چگونگی برخورد با جوامع قومی در ایران واکنش نشان داد. در این بیانیه مشترک آمده است که جوامع قومی ایران پیوسته از حقوق سیاسی، مدنی، اقتصادی، فرهنگی (از جمله زبانی) و اجتماعی خود محروم هستند. متن این بیانیه روز سوم خرداد 1391 برابر با 23 می 2012 منتشر شده است.


گزارشگران بدون مرز اعلام کرد:

وزارت ارشاد مکان بازجويی روزنامه‌نگاران
" گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص روزنامه نگاران اعتراض کرد. این سازمان همچنین از همه نهادهای فرهنگی جهان خواسته است با وزارت‌خانه‌ای که اجازه می‌دهد در محل آن روشنفکران کشور از سوی مقامات امنيتی احضار و بازجويی و مورد آزاد قرار گيرند، همکاری نکنند. "گزارشگران بدون مرز" در اطلاعیه خود همچنین در خصوص وضعیت فريبرز رئيس‌دانا،رحمان بوذری و رضا طالشی جلودارزاده،اطلاع رسانی کرده است.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص دریاچه ارومیه و بازداشت فعالان محیط زیست
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ایران، در خصوص مساله خشک شدن دریاچه ارومیه و بازداشت برخی از فعالان محیط زیست توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در نامه خود به آقای شهید نوشت که موضوع دریاچه ارومیه سبب شده است تا چندین تجمع اعتراضی صورت بگیرد که در نتیجه آن تعدادی از فعالان محیط زیست دستگیر شده اند.


انتقاد عفو بین الملل از مجازات کاریکاتوریست ایرانی
عفو بین الملل از صدور حکم شلاق برای یک کاریکاتوریست در ایران به عنوان اقدام تازه حکومت این کشور برای حمله به آزادی بیان نام برده است. به گزارش بی بی سی، این سازمان مدافع حقوق بشر با محکوم کردن حکم صادر شده برای محمود شکرائیه، مجازات او را "وحشیانه" دانسته است.


محمد علی دادخواه: گفتند يا عليه کانون مدافعان حقوق بشر اعتراف کن يا برو زندان
محمد علی دادخواه، وکيل و فعال حقوق بشر با اظهار اينکه در روزهای اخير تحت فشار شديد برای اعتراف تلويزنی بوده است، به کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران گفت فردا آخرين روزی است که به او فرصت اعتراف تلويزيونی داده شده است.
محمد علی دادخواه گفت:« فردا آخرين مهلت من است که يا اعتراف تلويزيونی داشته باشم يا به زندان بروم. من هم به زندان می روم و حتی از سرزمينمم هم خارج نمی شوم.»


تداوم فشار و محدودیت علیه دکتر سعید مدنی
عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
منصوره اتفاق، همسر دکتر سعید مدنی، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و فعال ملی-مذهبی محبوس در بند 209 اوین تصریح می کند: با وجود سپری شدن چهار ماه از بازداشت ایشان، کارشناسان پرونده هنوز پرونده را به دادگاه نفرستاده‌اند. تأسیس «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در مرداد 1386، «شورای ملی صلح» در آبان 1386 و فعال شدن طرح «اعدام بس کودکان» در فروردین 1388 به ابتکار و پیشنهاد «کانون مدافعان حقوق بشر» بود.


تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی:

نرگس گفت هر بلايی اينجا سر من بيايد
مسولش وزارت اطلاعات است
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که در بند ۲۰۹ زندان اوين به سر می برد، گفت که همسرش در ملاقات با خانواده اش روز سه شنبه ۱۹ اردبيهشت گفته است هر بلايی اينجا سر من بيايد مسولش وزارت اطلاعات است. تقی رحمانی گفت که وضعيت همسرش در روز ملاقات اصلا مناسب نبوده است و هنوز مشخص نيست به چه اتهام جديدی نرگس در حال بازجويی دوباره است.


نامه شیرین عبادی به ناوی پیلای
در خصوص نرگس محمدی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 و رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا این مقام از کلیه امکانات قانونی خود برای آزادی نرگس محمدی جهت درمان پزشکی استفاده کند. رو نوشت این نامه برای دبیر کل سازمان ملل متحد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در ایران، گزارشگر سازمان ملل در بازداشت های خود سرانه و گزارشگر سازمان ملل در وضعیت مدافعان حقوق بشر نیز ارسال شده است.


اظهار تاسف آیت الله اردبیلی و آیت الله صانعی
از بازداشت نرگس محمدی
آیت الله موسوی اردبیلی و آیت الله صانعی در تماس های جداگانه با خانواده تقی رحمانی نسبت به بازداشت نرگس محمدی اظهار تاسف کردند. آیت الله موسوی اردبیلی و آیت الله صانعی در گفت و گو با مادر تقی رحمانی که اینک از علی و کیانا – فرزندان تقی رحمانی و نرگس محمدی – نگه داری می کند، ضمن احوالپرسی از او، از این برخورد اظهار ناراحتی کردند.


ائتلاف سه قوه‌ی حکومت جمهوری اسلامی
علیه روزنامه‌نگاران
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، اقدام های اخیر جمهوری اسلامی علیه روزنامه نگاران و رسانه ها را محکوم کرد. در این اطلاعیه به وضعیت مهسا امرآبادی، رضا انصاری راد، محمود شکرایه و نرگس محمدی و ماهنامه نسیم بیداری اشاره شده است. متن کامل اطلاعیه "گزارش‌گران بدون مرز" ٢١ اردیبهشت ١٣٩١ منتشر شده است.


همراه با پشتیبانی نهادهای مدنی و با حمایت از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی

بنیاد الکساندر لانگر خواستار آزادی نرگس محمدی شد
بنیاد الکساندر لانگر از پرستو فرهر در روزهای ۳ و ۴ ماه می 2012 دعوت کرده بود تا برای معرفی کتابش به نام "در سرزمینی که پدر و مادرم در آن به قتل رسیدند"، به ایتالیا و شهر های بولزانو و مرانو سفر کند. اما این دو روز، به دو روز پرستو فروهر، نرگس محمدی ، نسرین ستوده و زندانیان سیاسی تبدیل شد.
در کنار کتابخوانی و معرفی کتاب پرستو فروهر در دو شهر بولزانو و مرانو، شرح حال نرگس محمدی و نسرین ستوده و جرم آنان که دفاع از حقوق بشر است نیز به گفت و گو گذاشته شد. همچنین در صبح روز ۴ ماه می کنفرانس مطبوعاتی در حمایت از نرگس محمدی و نسرین ستوده و همه زندانیان سیاسی برگزار شد.
بنیاد الکساندر لانگر، حقوق بشر بین الملل شهر بولزانو، امنستی اینترنشنال و مادران پارک لاله ایتالیا ضمن محکوم کردن حکم و اتهام نرگس محمدی و نسرین ستوده ، خواستار آزادی آنان و تمام زندانیان سیاسی شدند.


شیرین عبادی جایزه انجمن ابن سینا
را دریافت کرد
جایزه سال ۲۰۱۲ "انجمن ابن سینا" در آلمان به شیرین عبادی اعطا شد. برنده نوبل صلح از کشورهای اروپایی انتقاد کرد که در مذاکره با نمایندگان جمهوری اسلامی نقض شدید حقوق بشر در ایران را نادیده می‌گیرند. شیرین عبادی در گفت‌وگو با نشریه آلمانی "تاگس‌اشپیگل آم زونتاگ" گفت: «اروپایی‌ها غالبا در زمان امضای قراردادها موضوع رعایت حقوق بشر را فراموش می‌کنند.»


دیده‌بان حقوق بشر: دانشجویانی را که به دلیل
ابراز عقیده زندانی شده اند آزاد کنید
دیده بان حقوق بشر پنجم می 2012 گفت که مقامات ایرانی باید فوراً ده ها دانشجوی دانشگاه را که به دلیل ابراز عقاید سیاسی مسالمت آمیز خود در پشت میله های زندان هستند آزاد کرده و به آزار و اذیت فعالان دانشجویی در محیط دانشگاه ها در سراسر کشور پایان دهند.


درخواست از ایران برای پایان دادن
به فشارهای قضایی بر مدافعان حقوق بشر
گزارشگران مستقل حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک، 'تداوم روند بازداشت و صدور حکم‌های سنگین برای فعالان حقوق بشر در ایران' را محکوم کرده و از دولت ایران خواسته‌اند تا اطمینان حاصل کند مدافعان حقوق بشر به دلیل فعالیت‌های مشروع و قانونی خود، هدف (برخورد و ارعاب) قرار نمی‌گیرند.آنان همچنین خواهان آزادی مدافعان زندانی حقوق بشر شده اند.


نامه ۳۱۱ نفر از شخصیت‌ها و نهادها
به احمد شهید درباره نرگس محمدی
۳۱۱ نفر از فعالان سیاسی و مدنی و نهادهای فرهنگی، در نامه ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، نسبت به بازداشت نرگس محمدی فعال حقوق بشری ابراز نگرانی کردند.
نرگس محمدی با وجود داشتن دو کودک خردسال و در حالی که در زندان دچار بیماری فلج عضلانی شده است، هفته گذشته بار دیگر بازداشت و به زندان منتقل شد.


٣ می ٢٠١٢ (١٤ اردیبهشت - ثور ١٣٩١ )
روز جهانی آزادی مطبوعات مبارک باد
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی به مناسبت ٣ می ٢٠١٢ (چهارده اردیبهشت - ثور ١٣٩١) روز جهانی آزادی مطبوعات را تبریک گفت.
در این اطلاعیه آمده است که از آغاز سال میلادی ٢٠١٢ هر پنچ روز یک خبرنگار کشته شده و "باشگاه" دشمنان آزادی اطلاع‌رسانی با شش عضو تازه به ٤١ نفر رسیده است.


دولتمردان ایران باید به آزار و تهدید قضایی
علیه محمد علی دادخواه پایان دهند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از دولتمردان ایران خواست تا به آزار و تهدید قضایی علیه محمد علی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر پایان دهند.


آیت الله بیات زنجانی:
از بازداشت خانم نرگس محمدی متاسف شدم
آیت الله بیات زنجانی در تماس تلفنی با مادر تقی رحمانی ضمن اعتراض به بازداشت نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر از این اقدام ابراز تاسف و با خانواده رحمانی ابراز همدردی کرد. به گزارش سایت ملی- مذهبی این مرجع تقلید خطاب به مادر آقای رحمانی گفت:«سن شما برای نگهداری دو فرزند دوقلوی نرگس محمدی بالاست و این وضعیتی که به وجود آمده است مایه تاسف است.»


محمدعلی دادخواه:
از حقوق مردمان سرزمینم دفاع کردم
محمد علی دادخواه، حقوقدان و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز شنبه ۹ اردبیشهت ماه در حالیکه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای دفاع از جلسه دادگاه یکی از موکلانش رفته از تایید حکم ۹ سال حبس خویش از سوی دادگاه تجدید نظر مطلع شده است.
محمد علی دادخواه گفت که منتظر ابلاغ حکم و رفتن به زندان است.


تعویق اجرای حکم ۹ سال حبس محمدعلی دادخواه
تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت
اجرای حکم ۹ سال زندان محمدعلی دادخواه، وکیل پایه یک دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ به تعویق افتاد.
روز یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 برخی سایت های خبری بازداشت محمدعلی دادخواه با حکم قاضی صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران را منتشر کردند. محمد علی دادخواه صبح روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در گفت و گو با بامدادخبر ضمن تکذیب خبر بازداشت خود، خاطرنشان کرد که باید روز شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه خود را به شعبه‌ی اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی کند.
محمدعلی دادخواه در این گفت و گوی کوتاه گفت که احتمالا وی دوران محکومیت خود را در زندان رجایی‌شهر کرج خواهد گذراند.


تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل
خواستار آزادی نرگس محمدی شدند
چند شخصیت حقیقی و حقوقی برنده جایزه صلح نوبل با انتشار بیانیه ای به اجرای حبس نرگس محمدی اعتراض کرده و خواهان آزادی "فوری و بدون قید و شرط" او شدند.
شیرین عبادی، میخائیل گور باچف، دالای لاما، مایرد مگوایر، ریگوبرتو مانچو تام، جودی ویلیامز، لخ وا لسا، محمد یونس ، سازمان صلح بین المللی، موسسه البرت شوایتزر ‌ امضا کنندگان این بیانیه هستند.


راه اندازی کمپین سراسری
صدای دانشجویان دربند باشیم
در پاسخ به به فراخوان اتحادیه دانشجویان دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، خانم شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل به همراه جمعی از سازمان های بین المللی حقوق بشری و شبکه های دانشجویی و دانش آموختگان ایرانی به طور سراسری، کمپینی تحت عنوان – صدای دانشجویان دربند باشیم – راه اندازی کردند.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر