logo_kanoon

در پی انتشار بیانیه گزارشگران سازمان ملل

عبدالکریم لاهیجی: جامعه بین المللی بیشتر
به حقوق اقلیت های دینی و قومی توجه کند
عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در پی انتشار بیانیه گزارشگران سازمان ملل در باره آزادی دین یا عقیده گفت که جامعه بین المللی توجه بیشتری به حقوق اقلیت های دینی، قومی و جامعه مدنی در ایران نشان دهد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
تمام مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است در فراخوانی اقدام فوری برای پایان دادن به آنچه آزار و اذیت قضایی کوهیار گودرزی و یگر مدافعان حقوق بشر می نامید را خواستار شد. متن کامل بیانیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر 28 شهریور ماه 1391 و هم زمان در پاریس و ژنو منتشر شده است.


هم زمان با آغاز سال تحصیلی و از 8 تا 14 مهر 1391

صدای رنج های معلمان ایرانی
به ویژه معلمان دربند باشیم
"کمپین حمایت از معلمان در بند" در فراخوانی با توجه به آغاز سال تحصیلی در ایران از همه فعالان اجتماعی خواست تا صدای رنج های معلمان ایرانی به ویژه معلمان دربند باشند. "کمپین حمایت از معلمان در بند" در فراخوان خود، 8 تا 14 مهر را برای این منظور پیشنهاد کرده است.


در چهل و هفتمین
اجلاس شورای حقوق بشر اعلام شد

انتقاد سازمان ملل از ارعاب منتقدان
در ۱۶ کشور، از جمله ایران
کمیته حقوق بشر سازمان ملل با نام بردن از ۱۶ کشور از جمله ایران می‌گوید که بسیاری از این دولت‌ها به خاطر به سکوت واداشتن منتقدان با خشونت و ارعاب مورد تنبیه و توبیخ قرار نمی‌گیرند.


در اطلاعیه ای مطبوعاتی

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران ادامه دارد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی از دولتمردان ایران خواست تا به آنچه آزار و اذیت قضایی علیه شیوا نظرآهاری، ژیلا بنی یعقوب، نوید خانجانی، حسین رونقی ملکی، عیسی سحرخیز و بهمن احمدی امویی می خواند، پایان دهند


با صدور اطلاعیه ای

عفو بین الملل: اعترافات تلویزیونی در ایران
حقوق مظنونان را نقض می‌کند
عفو بین الملل با صدور اطلاعیه ای پخش اعترافات تلویزیونی متهمان به ترور کارشناسان هسته ای در ایران را مورد انتقاد شدید قرار داده است.
این سازمان مدافع حقوق بشر نگران آن است که ممکن است این افراد با مجازات مرگ مواجه باشند.


در بیانیه عبدالعلی بازرگان، محسن کدیور، مهدی ممکن
صدیقه وسمقی و حسن یوسفی اشکوری عنوان شد

اعتراض شدید به اعدام مخالفان سیاسی
به اتهام محاربه
عبدالعلی بازرگان، محسن کدیور، مهدی ممکن، صدیقه وسمقی و حسن یوسفی اشکوری با انتشار بیانیه مشترکی به اعدام مخالفان سیاسی به اتهام "محاربه" اعتراض کردند.


در پی زندانی کردن زوج‌های روزنامه نگار

گزارش گران بدون مرز: ایران رکوردار
زندانی کردن زنان روزنامه نگار است
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی به زندانی کردن زوج های روزنامه نگار در ایران پرداخت و آن را محکوم کرد. این سازمان جمهوری اسلامی ایران را رکوردار محکوم و زندانی کردن زنان روزنامه‌نگار و وب‌نگار در جهان عنوان کرده است.


در پی سفر به ایران ارسال شد

نامه سرگشاده‌ گزارش‌گران بدون مرز
به بان کی مون، دبیر اول سازمان ملل متحد
"گزارش‌گران بدون مرز" با ارسال نامه سرگشاده به بان کی مون، دبیر اول سازمان ملل متحد از این مقام بین المللی خواست تا در جریان سفر به ایران به وضعیت آزادی اطلاع رسانی و برخوردهای صورت گرفته با روزنامه نگاران، شهروند وب نگاران و همه جامعه مدنی توجه کند.


شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی:

ابزار سرکوب را کنار بگذارید؛ راه را
برای کمک های مردمی به زلزله زدگان باز کنید
شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل و عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در خصوص بازداشت های صورت گرفته در مناطق تخریب شده بر اثر زلزله بیانیه مشترکی منتشر کردند.


در پی بیماری و انتقال به بیمارستان بیان شد

هشدار سازمان گزارش‌گران بدون مرز
نسبت به سلامت میرحسین موسوی
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی آیت‌الله خامنه‌ای را مسئول جان میرحسین موسوی و دیگر روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی دانست که همچنان با وضعیت سلامت شکننده در بازداشت بسر می‌برند. آقای موسوی در پی بیماری به یک مرکز درمانی منتقل شد.


دهها زندانی سیاسی در عید فطر هم
از آزادی و مرخصی بی‌بهره ماندند

آنها که آزاد شدند
آنها که در زندان ماندند
برای درک ابعاد آنچه هفته پیش تحت عنوان آزادی دسته جمعی زندانیان سیاسی اعلام و عملی شد، هیچ چیز بهتر از عدد و رقم نمی تواند واقعیت را نشان دهد. گزارشی که در پیش رو دارید، به این موضوع پرداخته است.


در پی حذف پذیرش دختران
از برخی رشته های دانشگاهی ارسال شد

نامه شیرین عبادی
به رییس سازمان زنان سازمان ملل متحد
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل 2003 در نامه ای به رییس سازمان زنان سازمان ملل متحد از او خواست تا به هنگام بررسی پرونده جمهوری اسلامی ایران به گزارش ها در خصوص وضعیت زنان توجه کند.


گزارش‌گران بدون مرز: همه‌ روزنامه‌نگاران
و وب‌نگاران زندانی را آزاد کنید
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی با خرسندی از آزادی برخی از روزنامه نگاران زندانی، خواستار آزادی همه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی شد. این سازمان همچنین در اطلاعیه خود به اجرای حکم شلاق تعدادی از زندانیان که علاوه بر محکومیت زندان به شلاق هم محکوم شده بودند نیز اشاره کرده است. بر اساس این اطلاعیه حکم شلاق امير لطيفی، رحمان بوذری و مزدک علی نظری، سه روز پیش از آزاد شدن اجرا شده است.


وکیل محمد سیف زاده: پرونده آماده صدور رای است اما نمی دانم چرا حکم را نمی دهند
سومین جلسه دادگاه آقای سیف زاده در تاریخ ۲۶ تیرماه بود که به دلیل شرکت نکردن محمد سیف زاده مجددا دادگاه به تاریخ ۲۶ مهرماه موکول شده است. فاطمه گلزار، وکیل و همسر محمد سیف زاده با اعتراض به این روند گفت:"موکل من آخرین دفاعش را در دادسرای اوین انجام داده است، لایحه های دفاعیه اش نیز هر بار توسط من به دادگاه تحویل داده شده است اما نمی دانم به چه دلیل این اتفاق نمی افتد."


نرگس محمدی با وثیقه ششصد میلیون تومانی
به مرخصی آمد
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که در تاریخ دوم اردیبشهت ماه 1391 بازداشت شد ه بود، سه شنبه ده مرداد ماه 1391 برای مداوای بیماری خود به مرخصی استعلاجی آمد.
در پی تشدید بیماری خانم محمدی مسئولان زندان از خانواده وی خواستند وثیقه ای ششصد میلیون تومانی برای مرخصی این زندانی سیاسی تهیه کنند. خانم محمدی بارها در زندان به تشنج و فلج عضلانی مبتلا شده بود.


شیرین عبادی و سازمان های حقوق بشری:
دولتمردان ایران زندانیان سیاسی را گروگان گرفته اند
شیرین عبادی، گیرنده جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز در بیانیه مشترک عمومی اعلام کردند که دولتمردان ایران، زندانیان سیاسی را گروگان گرفته اند. متن بیانیه مشترک عمومی شیرین عبادی و سازمان های حقوق بشری در تاریخ دهم مرداد ماه 1391 منتشر شده است.


در اولین تماس بعد از گذشت 12 روز از قطع ارتباط

نرگس محمدی: بینایی خود را
به مدت ۵ روز از دست دادم
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر بعد از ۱۲ روز بی خبری با خانواده خود تماس گرفت و اعلام کرد که به مدت 5 روز بینایی خود را در زندان از دست داده بود.
پیش از این اخباری در خصوص وضعیت نرگس محمدی و انتقال او به بیمارستان منتشر شده بود که این اخبار نگرانی هایی را برای نزدیکان خانم محمدی به همراه داشت.


با اعلام نگرانی از بیماری عبدالفتاح سلطانی

مائده سلطانی در نامه ای به دادستان تهران:
زندان همچنان بیمارسازی می کند
مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران نسبت به سلامت پدرش اظهار نگرانی کرد. او در این نامه از دادستان درخواست کرد یا با مرخصی پدرش موافقت شود و یا او را بدون دستبند به بیمارستان منتقل کنند.


در بیانیه ای اعلام شد

نگرانی آمریکا
از وضعیت نرگس محمدی و محمد صدیق کبودوند
ويکتوريا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز چهارشنبه در بيانيه ای نسبت به وضعيت سلامتی نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و محمدصديق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، در زندان ابراز نگرانی کرده است. خانم نولند گفته است: «ما از مقامات ايرانی می خواهيم تا فورا کليه زندانيان سياسی را آزاد کنند.»


با توجه به انتقال به بیمارستان و انتشار اخباری شدت گرفت

نگرانی از وضعیت نرگس محمدی
با توجه به قطع ارتباط در 11 روز گذشته
نگرانی از وضعیت جسمی نرگس محمدی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر با توجه به انتشار اخباری در خصوص این فعال حقوق بشر، تشدید شد. در روزهای گذشته اخباری مبنی بر انتقال این فعال حقوق بشر به بیمارستان منتشر شده بود. خانواده نرگس محمدی پس از این انتقال تا کنون نتوانسته اند با او ملاقات کنند.


سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند
را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند
عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه مشترک عمومی از دولتمردان ایران خواستند تا محمد صدیق کبودوند را آزاد کنند. متن کامل این بیانیه در تاریخ 17 جولای 2012 ـ 27 تیر 1391 هم زمان در پاریس و لندن منتشر شده است.


با ارسال نامه به رییس یونیسف انجام شد

اعتراض شیرین عبادی
به قرار ممنوع الخروجی کودک 13 ساله
شیرین عبادی، مدافع حقوق کودک و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی ممنوع الخروج کردن دختر 13 ساله نسرین ستوده نامه ای به رییس یونیسف نوشت. خانم عبادی در نامه خود به رییس یونیسف از او خواست تا این نامه و ضمائم آن در پرونده ایران ضبط شود تا در آینده نمایندگان حکومت ایران نسبت به آن پاسخگو باشند.


با حکم شعبه دوم دادیاری دادسرای شهید مقدس تهران

دختر نسرین ستوده
ممنوع الخروج شد
شعبه دوم دادیاری دادسرای شهیدمقدس تهران (جنب زندان اوین) با ارسال نامه های جداگانه به رضا خندان همسر و مهراوه، دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری، آنها را ممنوع الخروج کرد. مهراوه خندان فرزند آقای خندان ۱۲ سال و نیمه است و مشخص نیست که چرا مهراوه خندان ممنوع الخروج شده است.


بیانیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
در خصوص حکم دادگاه تجدید نظر منصوره بهکیش
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر»( FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، در پی صدور حکم دادگاه تجدید نظر منصوره بهکیش از حامیان «مادران عزادار» با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به این حکم واکنش نشان داد.


آخرین وضعیت نرگس محمدی
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر روز دوشنبه در بیمارستان ولیعصر زنجان بستری شد.
خانم محمدی که هم اکنون در وضعیت وخیم جسمی به سر می برد، ممنوع الملاقات است .


در نهمین سالروز قتل زهرا کاظمی در ایران انجام شد

اعتراض به وضعیت روزنامه‌نگاران
و وب‌نگاران زندانی در ایران
سه‌شنبه ٢٠ تیرماه ١٣٩١ ده‌ها تن از فعالان گزارش‌گران بدون مرز و روزنامه‌نگاران تبعیدی ایران در برابر دفتر شرکت دولتی ایران ایر در خیابان شانزه لیزه پاریس، تجمعی را در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران که برخی از آنها جان خود را از دست داده و برخی دیگر در خطر مرگ قرار دارند، برگزار کردند.


در گزارش به کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا عنوان شد

سلطه حاکمیت بر تصمیمات قضائی
زمینه ساز تضعیف استقلال وکلا
مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با ارائه یک گزارش به "کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا" به بررسی میزان استقلال قضات دادگاه های جمهوری اسلامی ایران و امنیت وکلا در این دادگاه ها پرداخت. "استقلال قضات و وکلا" یکی از موضوع های اصلی مورد بحث در بیستمین نشست سازمان ملل متحد بود.


خودداری مسئولین از اعزام نسرین ستوده
به دادگاه انتظامی وکلا
نسرین ستوده بار دیگر از زندان به دادگاه انتظامی وکلا اعزام نشد.
مطابق احضاریه ای که از طرف شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا برای رسیدگی به تعلیق پروانه ی وکالت نسرین ستوده در زندان ابلاغ شده بود می بایست وی یکشنبه ۱۸ تیر ماه در محل کانون وکلای مرکز حاضر می شد. اما علی رغم حضور قضات دادگاه انتظامی وکلا و حضور خانواده و دوستان نسرین ستوده، مسئولین از اعزام ایشان برای چندمین بار متوالی به محل دادگاه خودداری کردند.


پس از دریافت جایزه بنیاد الکساندر لانگر صورت گرفت

ابراز همبستگی زنان تونسی
برای آزادی نرگس محمدی و نسرین ستوده
اواخر ماه جون (29 و 30)، مراسمی دو روزه با عنوان «عربلیون (طغیان زنان عرب) / زنان در حرکت»از سوی بنیاد الکساندر لانگر در شهر بولزانوی ایتالیا برگزار شد. پنجم جون ماه گذشته با در خواست حامیان مادران پارک لاله در ایتالیا و به همت شهرداری بولزانو، تصاویر نرگس محمدی و نسرین ستوده از بالکن شهرداری شهر بولزانو آویخته شود.


رضا شهابی و دیگر فعالان سندیکایی زندانی
باید آزاد شوند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسب به صدور حکم محکومیت برای رضا شهابی، فعال سندیکایی اعتراض کرد و خواهان آزادی فعالان سندیکایی زندانی شد. متن کامل اطلاعیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر روز 16 تیر ماه 1391 صادر شده است.


با انتشار یک گزارش اعلام شد

ابراز نگرانی انجمن قلم بین‌الملل
نسبت به سلامتی نرگس محمدی
انجمن قلم بین الملل از سلامتی و امنیت جانی کوشنده حقوق بشر وعضو افتخاری انجمن قلم دانمارک، نرگس محمدی ابراز نگرانی کرد. کمیته نویسندگان در زندان بخشی از انجمن قلم بین الملل، درگزارش اخیر خود خبر ازسلامتی رو به وخامت و بدرفتاری با این کوشنده برجسته حقوق بشر در زندان زنجان داد.


بیانیه مشترک دو نهاد حقوق بشری
در خصوص مجازات اعدام در ایران
"فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر" و "جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران" در خصوص مجازات اعدام بیانیه ای منتشر کردند.عبدالکریم لاهیجی گفت: «دولتمردانِ ایران با صدور و اجرای حکم اعدام برای هر نوع مخالفتی، سیاست ایجاد وحشت خود را بی رحمانه دنبال می کنند. آنها در عین این که به طور منظم جوامع مختلف قومی را مورد حمله قرار می دهند، این مجازات غیرانسانی را دایم برای "جرایم" دیگر مثل نوشیدن مشروب الکلی نیز به کار می گیرند، در حالی که این موارد را با هیچ معیاری نمی توان در ردیف "مهمترین جنایت ها" قرار داد که بر اساس حقوق بین المللی برای مجازات اعدام الزامی است.»


نرگس محمدی باز هم
با صورت کبود شده در ملاقات حاضر شد
نرگس محمدی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر روز شنبه باز هم با صورت کبود شده در سالن ملاقات حاضر شد، با این تفاوت که این بار این ملاقات بر خلاف دفعات قبلی از پشت کابین انجام شد. وضعیت جسمانی نرگس محمدی وخیم تر از قبل شده به گونه‌ای که وی روزی دو تا سه بار دچار فلج عضلانی می شود. آخرین بار صبح چند ساعت پیش از ملاقات هفتگی بود که در دستشویی زندان به زمین خورد و دور چشمانش کبود شد. این در حالی است که در تاریخ ۹۱/۴/۴ دادسرای زندان اوین با بستری شدن وی در بیمارستان موافقت کرده اما ریاست زندان زنجان از این اقدام خودداری کرده است.


چه کسی مسوول این درد است؟
و چه کسی این درد را بامن شریک است؟
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در رنج نامه ای که در زندان زنجان نوشته است، با تشریح ماجرای بازداشت خود، از تنهایی های سلول انفرادی و رنج یک مادر در دوری از دو فرزند خردسالش و بیماری جسمی که جانش را تهدید می کند، سخن گفته است.عدم برگزاری دادگاه معصومه دهقان

دادگاه معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی که قرار بود روز هفتم تیر ماه برگزار شود به دلیل عدم حضور نماینده‌ دادستان در دادگاه برگزار نشد.
به گزارش جرس، قرار شده است تاریخ جدید برگزاری دادگاه متقعاقبا به وی اعلام شود.


فعالان کرد ایرانی: دهم تیر
روز محمد صدیق کبودوند است
فعالان کرد روز ۳۰ ژوئن، مصادف با ۱۰ تیرماه را به عنوان روز "حمایت از محمد صدیق کبودوند"، دبیر سازمان حقوق بشر کردستان ایران که بیش از یک ماه است در اعتصاب غذا در زندان به سر می‌برد، نامگذاری کردند.
آقای کبودوند به دنبال ابتلا فرزندش پژمان کبودوند به بیماری خونی صعب العلاج خواستار مرخصی شد، اما به دلیل مخالفت مسئولان زندان با این خواسته، او از روز ششم خرداد ماه دست به اعتصاب غذا نامحدود زده است.


گزارشگران ویژه سازمان ملل، تداوم اعدام ها در ایران را محکوم کردند
در پی اعدام چهار نفر در زندان کارون اهواز، گزارشگران ویژه سازمان ملل تداوم اعدام ها در ایران را محکوم کردند. به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، احمد شهید- گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران- کریستف هینز- گزارشگر ویژه اعدام های فراقضایی، فوری یا خودسرانه- و خوان ئی مندز- گزارشگر ویژه شکنجه و دیگر رفتارها و مجازات های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیر کننده- در خصوص اعدام های اخیر در ایران موضع واحدی را اتخاذ کردند.


گزارش گران بدون مرز: سرکوب‌های
جمهوری اسلامی از مرزها عبور کرده است
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، اعمال فشار بر خانواده های روزنامه نگاران و وب نگاران ایرانی خارج از کشور را محکوم کرد.
به گزارش تارنمای گزارشگران بدون مرز، این سازمان روش‌های به‌کار گرفته شده از سوی نظام حاکم بر ایران برای اعمال فشار بر رسانه‌ها و اینترنت در ایران و همچنین خارج از کشور را تکان دهنده دانسته است.
بر همین اساس "گزارش گران بدون مرز" از ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته است تا به شکل علنی، اعمال فشار بر خانواده و نزدیکان معترضان را بعنوان جنایت ارتکاب شده از سوی دولت ایران محکوم کند.


خودداری دوباره عبدالفتاح سلطانی
از انتقال به بیمارستان با دستبند
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری در حالی که مسئولان زندان اوین برای اعزام او به بیمارستان، قصد استفاده از دستبند را داشتند، از این کار خودداری کرد. عبدالفتاح سلطانی، وکیل مدافع زندانی، روز سه شنبه برای چندمین بار در حالی که مسئولان زندان اوین برای اعزام او به بیمارستان قصد استفاده از دستبند را داشتند، از این کار خودداری کرد و حاضر به اعزام به بیمارستان با دستبند نشد. دو هفته پیش نیز مائده سلطانی، خبر داده بود که ماموران قصد داشته‌اند، پدرش را با دستبند به بیمارستان منتقل کنند که با اعتراض او روبرو می‌شوند.


نرگس محمدی
به دادستان تهران نامه نوشت
"نرگس محمدی"، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران به شرح چگونگی بازداشت خود و سپس انتقال به زندان زنجان پرداخت. او همچنین در این نامه با توجه به بیماری اش، مسئولیت هر اتفاقی را در آینده متوجه مسئولین دانسته است. نرگس محمدی پس از آنکه در خرداد ماه 1389 بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل شد، به بیماری "فلج عضلانی" مبتلا و همین مسأله موجب آزادی او شد. پیش از انتشار این نامه، خانواده نرگس محمدی از احتمال تشدید بیماری او و ضرورت دور نگاه داشتن این بیمار از فضاهای نامناسب خبر داده بودند.


روزهای سخت نرگس محمدی
در زندان زنجان
تقی رحمانی همسر نرگس محمدی زندانی عقیدتی و فعال حقوق بشر گفت:« در ملاقات روز شنبه ۲۸ خرداد ماه نرگس صورتش کبود بوده و گفته است که روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه زیر دوش حمام حالش بهم خورده و به زمین خورده است، یکی از هم بندی هایش بلندش کرده اما دیگر نرگس نمی توانسته راه برود و تمام روز همان طور باقی بوده است تا اینکه صبح پنجشنبه او را به بیمارستان بهشتی زنجان برده اند اما آنجا به جای اینکه بستری شود به او قرص می دهند و برش می گردانند. از هم بدتر اینکه متاسفانه بچه هایش با این حالت او را دیده اند.»


پیام اسقف دزموند توتو به مردم ایران
به مناسبت سومین سالگرد تولد جنبش سبز
دزموند توتو، اسقف اعظم آفریقای جنوبی، برنده صلح نوبل و از همراهان نلسون ماندلا در جنبش ضد آپارتاید، در پیامی به مناسبت سومین سالگرد تولد جنبش سبز، این جنبش را الهام بخش تغییرات بی سابقه در منطقه دانست و ایرانیان را به ادامه این راه فراخواند.
وی همچنین از حاکمان ایران خواست زندانیان سیاسی را آزاد کنند و از رهبران مذهبی ایران نیز خواست که با زندانی کردن، شکنجه و جنایت تحت لوای دین مخالفت کنند.
اسقف اعظم دزموند توتو از جهانیان نیز تعهد خود را در حمایت از مردم ایران و پشتیبانی از مبارزات آنها برای مردم‌سالاری و حقوق بشر، تجدید کنند.


درخواست عفو بین الملل
برای آزادی عبد الفتاح سلطانی
سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواست، "هرچه سریع‌تر و بدون قید و شرط" عبد الفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی را از زندان آزاد کند. پیش از این برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است نیز با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی،از دولتمردان ایران خواسته بود تا فوری و بدون قید و شرط به آزار و اذیت قضایی علیه آقای عبدالفتاح سلطانی پایان دهند.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

13 سال زندان در تبعید:
محکومیت عبدالفتاح سلطانی وکیل حقوق بشری
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، محکومیت عبدالفتاح سلطانی را به 13 سال زندان در تبعید در شهر برازجان در مرحله تجدید نظر را محکوم کرد. متن کامل این بیانیه 24 خرداد ماه 1391 در پاریس و ژنو منتشر شده است.


سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را"
راه اندازی شد
سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را" با هدف ترسیم نمائی از مبارزات زنان ایران به دو زبان فارسی و انگلیسی راه اندازی شد. شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در نوشته ای کوتاه در پی رونمایی از این سایت، خواستار مشارکت همه آگاهان از تاریخ مبارزات زنان ایران برای تکمیل این سایت شد.
سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را" در احترام به زنانی که از ایثار آزادی و جان خود مضایقه نکردند در ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۱ رو نمائی شد. آدرس سایت "به خاطر آور، زنان ایرانی را"، rememberiranianwomen.com است.


شیرین عبادی به احمد شهید
در خصوص حکم عبدالفتاح سلطانی نامه نوشت
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در ایران در خصوص حکم دادگاه تجدید نظر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر توضیحاتی را ارائه کرد. خانم عبادی در این نامه از آقای شهید خواسته است به هر شیوه ممکن نسبت به حکم صادره برای آقای سلطانی اعتراض کرده و از دولت ایران بخواهد که استقلال قوه قضاییه را حفظ و ازدخالت مامورین امنیتی در امر دادرسی جلوگیری کند.


قوه قضائیه وثیقه نیم میلیارد تومانی
عبدالرضا تاجیک را توقیف کرد
قوه قضاييه جمهوری اسلامی، وثيقه ۵۰۰ ميليون توماني عبدالرضا تاجيک، روزنامه نگار منتقد حکومت که اخیرا از ايران خارج شده است را توقيف کرد.
به گزارش رادیو فردا، یک منبع آشنا به پرونده عبدالرضا تاجیک گفت: وی آذرماه گذشته از کشور خارج شده است و قوه قضاييه در روزهای اخیر اقدام به ضبط وثيقه وی که سند خانه بوده کرده است.
به گفته این منبع، خانواده آقای تاجیک مجبور شدند که برای آزاد کردن این سند، ۵۰۰ ميليون تومان را نقدا به حساب قوه قضاييه بريزند.


خودداری عبدالفتاح سلطانی
از انتقال به بیمارستان با دستبند
عبدالفتاح سلطانی در حالی که مسئولان زندان اوین برای اعزام او به بیمارستان قصد استفاده از دستبند را داشتند از این کار خودداری کرده و حاضر به اعزام به بیمارستان با دستبند نشد.


نامه بیش از 400 فعال و حامی حقوق زنان
به کمیسرعالی حقوق بشربرای نرگس محمدی
بیش از چهار صد نفر از فعالان و حامیان جنبش زنان ایران با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از او خواستند تا به وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر رسیدگی کند. فعالان و حامیان حقوق زنان در نامه خود به خانم پیلای با اعلام نگرانی از بیماری و وضعیت نرگس محمدی، از این مقام سازمان ملل خواستند تا در جهت آزادی این فعال حقوق زنان و حقوق بشر اقدام کند. بر اساس گفته خانواده نرگس محمدی، وضعیت جسمی این فعال حقوق بشر در زندان، نگران کننده گزارش شده است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر