logo_kanoon

پشتیبانی جمعی از فعالان حقوق زنان
از بیانیه "کمپین حمایت از معلمان"
بیش از صد و پنجاه ‍ تن از فعالان حقوق زنان با انشتار بیانیه ای، اعلام کرده اند که برای دفاع از حقوق معلمان ایرانی، به ویژه معلمانی که به دلیل فعالیت های صنفی شان حکم مجازات دریافت کرده اند، از کمپین حمایت از معلمان، پشتیبانی می کنند.


بیانیه فعالان مدنی ، سیاسی
به مناسبت روز جهانی معلم
جمعی از کنشگران مدنی، سیاسی و حقوق بشری در استانه 5 اکتبر روز جهانی معلم با صدور اطلاعیه ای ضرورت حساسیت بیش از پیش فعالان عرصه‌های مخلتف مدنی نسبت به مسایل آموزشی و مشکلات معلمان کشور را یادآور شدند.


تجمع حامیان مادران پارک لاله دورتموند
در حمایت از معلمان دربند
حامیان مادران پارک لاله دورتموند به مناسبت روز جهانی معلم و در حمایت از معلمان زندانی و
در اعتراض به احکام اعدام برای فعالان کانون صنفی معلمان ایران و نقض فاحش حقوق بشر در
ایران، روز شنبه ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۲ تجمع داشتند.


ابراز نگرانی سازمان ملل
نسبت به سرکوب‌های اخیر در ایران
نهاد حقوق بشرسازمان ملل نسبت به دستگیری و زندانی کردن شماری از فعالان سیاسی، وکلا، و روزنامه نگاران در ایران در دو هفته گذشته ابراز نگرانی کرده است. روپرت کالویل، یکی از سخنگویان کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه ۱۱ مهر (۲ اکتبر) در ژنو به خبرنگاران گفت: "این اقدامات منعکس کننده سرکوب بیشتر صداهای منتقد در ایران است."


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
محمد علی دادخواه را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با صدور اطلاعیه مطبوعاتی خواستار آزادی محمد علی دادخواه شد. متن اطلاعیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در تاریخ 11 مهر ماه 1391 صادر شده است.


حمایت کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور
از کمپین صدای معلمان دربند باشیم
کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور با انتشار بیانیه ای از کمپین "صدای معلمان دربند باشیم" حمایت کرد.


ساخت مسجد برای اهل سنت ایران فقط بامجوز
سنی‌ها برای تاسیس مساجد باید از مرکز بزرگ اسلامی مجوز بگیرند. در استان کردستان نیز ۱۷ معلم سنی ممنوع‌التدریس شدند. نخبگان اهل سنت در اعتراض به وضعیت خود نامه‌ی سرگشاده‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای نوشته‌اند.


کمپین معلمان دربند
و واکنش جامعه مدنی ایتالیا
در راستا فعاليت‌هايی‌ که در ايتاليا در حمايت از کمپين معلمان انجام شد، چی‌ جی‌ ال، کنفدراسيون سراسری کار در ايتاليا و اف ال سی‌، فدراسيون کارکنان دانش که صنف کارکنان بخش آموزش را در کشور نمايندگی‌ ميکنند و عضو کنفدراسيون سراسری کار نيز هستند، در اقدام مشترکی به کمپين دفاع از معلمان دربند پيوستند.


حمایت کانون حقوق بشری ایران آزاد
از معلمان دربند
کانون حقوق بشری ایران آزاد با انتشار بیانیه ای به مناسبت 14 مهر، 5 اکتبر روز جهانی معلم از کمپین صدای معلمان دربند باشیم، حمایت کرد.


محمد علی دادخواه برای گذراندن
۹ سال حبس به زندان اوین رفت
محمد علی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر برای گذراندان دوران محکومیت خود به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. محمدعلی دادخواه از وکلای شناخته شده حقوق بشری ایران است که می‌توان از مهم‌ترین پرونده‌های وی ‌به پرونده دراویش گنابادی، پرونده سه تن از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و پرونده کشیش محکوم به اعدام یوسف ندرخانی اشاره کرد.


درخواست ریاست دوره ای اتحادیه اروپا
برای آزادی موسوی و کروبی و دیدار با آنها
سفارت قبرس در تهران که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، به نمایندگی از سوی این اتحادیه با ارسال نامه ای به وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، درخواست آزادی میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات سال 1388 از حصر خانگی و امکان دیدار دیپلمات های خارجی مقیم تهران با رهبران مخالفان را کرده است.


تأکید شورای حقوق بشر سازمان ملل
بر اهمیت تامین امنیت روزنامه نگاران
شورای حقوق بشر سازمان ملل در قطعنامه ای بر اهمیت تامین امنیت روزنامه نگاران و خبرنگاران به عنوان یکی از اصول بنیادی آزادی بیان تاکید کرد.در این قطعنامه از همه دولت ها خواسته شده با فراهم کردن محیطی امن، به روزنامه نگاران و خبرنگاران اجازه دهند کار خود را به طور مستقل انجام دهند و اعمال خشونت آمیز علیه آنها نیز به سرعت، بی طرفانه و بطور موثر٬ رسیدگی شود.


گزارش‌گران بدون مرز:

کارزار ضد رسانه‌ای رژیم علیه روزنامه شرق
و روزنامه‌نگاران را محکوم می‌کنیم
گزارش‌گران بدون مرز با صدرر اطلاعیه ای مطبوعاتی با انتقاد از توقیف روزنامه شرق و اجرای حکم زندان مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، توقیف شرق را هشداری دیگر برای رسانه های ایران ارزیابی کرد. اطلاعیه مطبوعاتی این سازمان مدافع آزادی مطبوعات ٦ مهرماه ١٣٩١صادر شده است.


حمایت حامیان مادران پارک لاله نورنبرگ
از کمپین آموزگاران در بند
حامیان مادران پارک لاله نورنبرگ با انتشار بیانیه ای از کمپین آموزگاران در بند حمایت کردند.حمایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران
از کمپین صدای معلمان در بند باشیم
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که نهادهای قضایی و امنیتی باید به آزار و اذیت و تعقیب قضایی معلمانی که تنها به دنبال حقوق اساسی خود برای اجتماعات و انجمن ها هستند خاتمه دهند.


دفاع اتحاد جمهوریخواهان ایران
از خواست های معلمان
«اتحاد جمهوریخواهان ایران» در آستانه سال تحصیلی جدید با صدور اطلاعیه ای از خواست‌های معلمان ایرانی دفاع کرد و خواستار به رسمیت شناختن تشکل‌های صنفی معلمان، آزادی معلمان زندانی و همه فعالان مدنی در بند دیگر شد.


دفاع اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران
از مطالبات معلمان
"اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران" با صدور اطلاعیه ای از مطالبات دمکراتیک معلمان در ایران دفاع کرد.


حمایت حامیان مادران پارک لاله – اسلو
از معلمان دربند
حامیان مادران پارک لاله – اسلو بمناسبت بازگشایی مدارس در ایران در بیانیه مشترکی پشتیبانی و حمایت خود را از همه معلمان ایرانی، به ویژه معلمان در بند اعلام کردند.


گزارش گران بدون مرز در اطلاعیه ای اعلام کرد

راه اندازی اینترنت ملی
تبعیض علیه کاربران کشور خود
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی به موضوع "اینترنت ملی"‌ که از سوی مقام های مسئول ایرانی تهیه شده است، پرداخت و اعلام کرد که نتیجه راه اندازی اینترنت ملی، تبعیض علیه کاربران است. بنابراین نگرانی خود را از راه اندازی آن اعلام کرد.


اعلام همبستگی حامیان مادران عزدار ایران،لندن
با کمپین حمایت از معلمان در بند
حامیان "مادران عزدار ایران"، پارک لاله لندن با صدور اطلاعیه ای با کمپین حمایت از معلمان در بند اعلام همبستگی کردند. آنان همچنین برنامه ماهانه خود را برای اطلاع رسانی از رنج معلمان کشور اختصاص می دهند.


اعلام حمایت سازمان ادوار تحکیم وحدت
از کمپین صدای رنج‌های معلمان ایرانی باشیم
سازمان دانش آموختگان ایران(ادوار تحکیم وحدت) با صدور بیانیه‌ای از کمپین «صدای رنج‌های معلمان ایرانی به ویژه معلمان دربند باشیم»، اعلام حمایت کرد.


با اتخاذ موضع

شورای امنیت سوء استفاده کنندگان
از کودکان در جنگ را محکوم کرد
شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه محکومیت به کارگیرندگان کودکان در درگیری های مسلحانه را تصویب کرده است. مرکز خبررسانی سازمان ملل گزارش کرد که در جلسه شورای امنیت، قطعنامه ای در این خصوص تصویب شد.


در پی انتشار بیانیه گزارشگران سازمان ملل

عبدالکریم لاهیجی: جامعه بین المللی بیشتر
به حقوق اقلیت های دینی و قومی توجه کند
عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در پی انتشار بیانیه گزارشگران سازمان ملل در باره آزادی دین یا عقیده گفت که جامعه بین المللی توجه بیشتری به حقوق اقلیت های دینی، قومی و جامعه مدنی در ایران نشان دهد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
تمام مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است در فراخوانی اقدام فوری برای پایان دادن به آنچه آزار و اذیت قضایی کوهیار گودرزی و یگر مدافعان حقوق بشر می نامید را خواستار شد. متن کامل بیانیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر 28 شهریور ماه 1391 و هم زمان در پاریس و ژنو منتشر شده است.


هم زمان با آغاز سال تحصیلی و از 8 تا 14 مهر 1391

صدای رنج های معلمان ایرانی
به ویژه معلمان دربند باشیم
"کمپین حمایت از معلمان در بند" در فراخوانی با توجه به آغاز سال تحصیلی در ایران از همه فعالان اجتماعی خواست تا صدای رنج های معلمان ایرانی به ویژه معلمان دربند باشند. "کمپین حمایت از معلمان در بند" در فراخوان خود، 8 تا 14 مهر را برای این منظور پیشنهاد کرده است.


در چهل و هفتمین
اجلاس شورای حقوق بشر اعلام شد

انتقاد سازمان ملل از ارعاب منتقدان
در ۱۶ کشور، از جمله ایران
کمیته حقوق بشر سازمان ملل با نام بردن از ۱۶ کشور از جمله ایران می‌گوید که بسیاری از این دولت‌ها به خاطر به سکوت واداشتن منتقدان با خشونت و ارعاب مورد تنبیه و توبیخ قرار نمی‌گیرند.


در اطلاعیه ای مطبوعاتی

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران ادامه دارد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی از دولتمردان ایران خواست تا به آنچه آزار و اذیت قضایی علیه شیوا نظرآهاری، ژیلا بنی یعقوب، نوید خانجانی، حسین رونقی ملکی، عیسی سحرخیز و بهمن احمدی امویی می خواند، پایان دهند


با صدور اطلاعیه ای

عفو بین الملل: اعترافات تلویزیونی در ایران
حقوق مظنونان را نقض می‌کند
عفو بین الملل با صدور اطلاعیه ای پخش اعترافات تلویزیونی متهمان به ترور کارشناسان هسته ای در ایران را مورد انتقاد شدید قرار داده است.
این سازمان مدافع حقوق بشر نگران آن است که ممکن است این افراد با مجازات مرگ مواجه باشند.


در بیانیه عبدالعلی بازرگان، محسن کدیور، مهدی ممکن
صدیقه وسمقی و حسن یوسفی اشکوری عنوان شد

اعتراض شدید به اعدام مخالفان سیاسی
به اتهام محاربه
عبدالعلی بازرگان، محسن کدیور، مهدی ممکن، صدیقه وسمقی و حسن یوسفی اشکوری با انتشار بیانیه مشترکی به اعدام مخالفان سیاسی به اتهام "محاربه" اعتراض کردند.


در پی زندانی کردن زوج‌های روزنامه نگار

گزارش گران بدون مرز: ایران رکوردار
زندانی کردن زنان روزنامه نگار است
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی به زندانی کردن زوج های روزنامه نگار در ایران پرداخت و آن را محکوم کرد. این سازمان جمهوری اسلامی ایران را رکوردار محکوم و زندانی کردن زنان روزنامه‌نگار و وب‌نگار در جهان عنوان کرده است.


در پی سفر به ایران ارسال شد

نامه سرگشاده‌ گزارش‌گران بدون مرز
به بان کی مون، دبیر اول سازمان ملل متحد
"گزارش‌گران بدون مرز" با ارسال نامه سرگشاده به بان کی مون، دبیر اول سازمان ملل متحد از این مقام بین المللی خواست تا در جریان سفر به ایران به وضعیت آزادی اطلاع رسانی و برخوردهای صورت گرفته با روزنامه نگاران، شهروند وب نگاران و همه جامعه مدنی توجه کند.


شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی:

ابزار سرکوب را کنار بگذارید؛ راه را
برای کمک های مردمی به زلزله زدگان باز کنید
شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل و عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در خصوص بازداشت های صورت گرفته در مناطق تخریب شده بر اثر زلزله بیانیه مشترکی منتشر کردند.


در پی بیماری و انتقال به بیمارستان بیان شد

هشدار سازمان گزارش‌گران بدون مرز
نسبت به سلامت میرحسین موسوی
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی آیت‌الله خامنه‌ای را مسئول جان میرحسین موسوی و دیگر روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی دانست که همچنان با وضعیت سلامت شکننده در بازداشت بسر می‌برند. آقای موسوی در پی بیماری به یک مرکز درمانی منتقل شد.


دهها زندانی سیاسی در عید فطر هم
از آزادی و مرخصی بی‌بهره ماندند

آنها که آزاد شدند
آنها که در زندان ماندند
برای درک ابعاد آنچه هفته پیش تحت عنوان آزادی دسته جمعی زندانیان سیاسی اعلام و عملی شد، هیچ چیز بهتر از عدد و رقم نمی تواند واقعیت را نشان دهد. گزارشی که در پیش رو دارید، به این موضوع پرداخته است.


در پی حذف پذیرش دختران
از برخی رشته های دانشگاهی ارسال شد

نامه شیرین عبادی
به رییس سازمان زنان سازمان ملل متحد
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل 2003 در نامه ای به رییس سازمان زنان سازمان ملل متحد از او خواست تا به هنگام بررسی پرونده جمهوری اسلامی ایران به گزارش ها در خصوص وضعیت زنان توجه کند.


گزارش‌گران بدون مرز: همه‌ روزنامه‌نگاران
و وب‌نگاران زندانی را آزاد کنید
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی با خرسندی از آزادی برخی از روزنامه نگاران زندانی، خواستار آزادی همه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی شد. این سازمان همچنین در اطلاعیه خود به اجرای حکم شلاق تعدادی از زندانیان که علاوه بر محکومیت زندان به شلاق هم محکوم شده بودند نیز اشاره کرده است. بر اساس این اطلاعیه حکم شلاق امير لطيفی، رحمان بوذری و مزدک علی نظری، سه روز پیش از آزاد شدن اجرا شده است.


وکیل محمد سیف زاده: پرونده آماده صدور رای است اما نمی دانم چرا حکم را نمی دهند
سومین جلسه دادگاه آقای سیف زاده در تاریخ ۲۶ تیرماه بود که به دلیل شرکت نکردن محمد سیف زاده مجددا دادگاه به تاریخ ۲۶ مهرماه موکول شده است. فاطمه گلزار، وکیل و همسر محمد سیف زاده با اعتراض به این روند گفت:"موکل من آخرین دفاعش را در دادسرای اوین انجام داده است، لایحه های دفاعیه اش نیز هر بار توسط من به دادگاه تحویل داده شده است اما نمی دانم به چه دلیل این اتفاق نمی افتد."


نرگس محمدی با وثیقه ششصد میلیون تومانی
به مرخصی آمد
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که در تاریخ دوم اردیبشهت ماه 1391 بازداشت شد ه بود، سه شنبه ده مرداد ماه 1391 برای مداوای بیماری خود به مرخصی استعلاجی آمد.
در پی تشدید بیماری خانم محمدی مسئولان زندان از خانواده وی خواستند وثیقه ای ششصد میلیون تومانی برای مرخصی این زندانی سیاسی تهیه کنند. خانم محمدی بارها در زندان به تشنج و فلج عضلانی مبتلا شده بود.


شیرین عبادی و سازمان های حقوق بشری:
دولتمردان ایران زندانیان سیاسی را گروگان گرفته اند
شیرین عبادی، گیرنده جایزه صلح نوبل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز در بیانیه مشترک عمومی اعلام کردند که دولتمردان ایران، زندانیان سیاسی را گروگان گرفته اند. متن بیانیه مشترک عمومی شیرین عبادی و سازمان های حقوق بشری در تاریخ دهم مرداد ماه 1391 منتشر شده است.


در اولین تماس بعد از گذشت 12 روز از قطع ارتباط

نرگس محمدی: بینایی خود را
به مدت ۵ روز از دست دادم
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر بعد از ۱۲ روز بی خبری با خانواده خود تماس گرفت و اعلام کرد که به مدت 5 روز بینایی خود را در زندان از دست داده بود.
پیش از این اخباری در خصوص وضعیت نرگس محمدی و انتقال او به بیمارستان منتشر شده بود که این اخبار نگرانی هایی را برای نزدیکان خانم محمدی به همراه داشت.


با اعلام نگرانی از بیماری عبدالفتاح سلطانی

مائده سلطانی در نامه ای به دادستان تهران:
زندان همچنان بیمارسازی می کند
مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران نسبت به سلامت پدرش اظهار نگرانی کرد. او در این نامه از دادستان درخواست کرد یا با مرخصی پدرش موافقت شود و یا او را بدون دستبند به بیمارستان منتقل کنند.


در بیانیه ای اعلام شد

نگرانی آمریکا
از وضعیت نرگس محمدی و محمد صدیق کبودوند
ويکتوريا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز چهارشنبه در بيانيه ای نسبت به وضعيت سلامتی نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و محمدصديق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، در زندان ابراز نگرانی کرده است. خانم نولند گفته است: «ما از مقامات ايرانی می خواهيم تا فورا کليه زندانيان سياسی را آزاد کنند.»


با توجه به انتقال به بیمارستان و انتشار اخباری شدت گرفت

نگرانی از وضعیت نرگس محمدی
با توجه به قطع ارتباط در 11 روز گذشته
نگرانی از وضعیت جسمی نرگس محمدی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر با توجه به انتشار اخباری در خصوص این فعال حقوق بشر، تشدید شد. در روزهای گذشته اخباری مبنی بر انتقال این فعال حقوق بشر به بیمارستان منتشر شده بود. خانواده نرگس محمدی پس از این انتقال تا کنون نتوانسته اند با او ملاقات کنند.


سازمان های حقوق بشری:

دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند
را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند
عفو بین الملل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه مشترک عمومی از دولتمردان ایران خواستند تا محمد صدیق کبودوند را آزاد کنند. متن کامل این بیانیه در تاریخ 17 جولای 2012 ـ 27 تیر 1391 هم زمان در پاریس و لندن منتشر شده است.


با ارسال نامه به رییس یونیسف انجام شد

اعتراض شیرین عبادی
به قرار ممنوع الخروجی کودک 13 ساله
شیرین عبادی، مدافع حقوق کودک و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی ممنوع الخروج کردن دختر 13 ساله نسرین ستوده نامه ای به رییس یونیسف نوشت. خانم عبادی در نامه خود به رییس یونیسف از او خواست تا این نامه و ضمائم آن در پرونده ایران ضبط شود تا در آینده نمایندگان حکومت ایران نسبت به آن پاسخگو باشند.


با حکم شعبه دوم دادیاری دادسرای شهید مقدس تهران

دختر نسرین ستوده
ممنوع الخروج شد
شعبه دوم دادیاری دادسرای شهیدمقدس تهران (جنب زندان اوین) با ارسال نامه های جداگانه به رضا خندان همسر و مهراوه، دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری، آنها را ممنوع الخروج کرد. مهراوه خندان فرزند آقای خندان ۱۲ سال و نیمه است و مشخص نیست که چرا مهراوه خندان ممنوع الخروج شده است.


بیانیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
در خصوص حکم دادگاه تجدید نظر منصوره بهکیش
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر»( FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، در پی صدور حکم دادگاه تجدید نظر منصوره بهکیش از حامیان «مادران عزادار» با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به این حکم واکنش نشان داد.


آخرین وضعیت نرگس محمدی
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر روز دوشنبه در بیمارستان ولیعصر زنجان بستری شد.
خانم محمدی که هم اکنون در وضعیت وخیم جسمی به سر می برد، ممنوع الملاقات است .


در نهمین سالروز قتل زهرا کاظمی در ایران انجام شد

اعتراض به وضعیت روزنامه‌نگاران
و وب‌نگاران زندانی در ایران
سه‌شنبه ٢٠ تیرماه ١٣٩١ ده‌ها تن از فعالان گزارش‌گران بدون مرز و روزنامه‌نگاران تبعیدی ایران در برابر دفتر شرکت دولتی ایران ایر در خیابان شانزه لیزه پاریس، تجمعی را در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران که برخی از آنها جان خود را از دست داده و برخی دیگر در خطر مرگ قرار دارند، برگزار کردند.


در گزارش به کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا عنوان شد

سلطه حاکمیت بر تصمیمات قضائی
زمینه ساز تضعیف استقلال وکلا
مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با ارائه یک گزارش به "کمیته نظارت بر استقلال قضات و وکلا" به بررسی میزان استقلال قضات دادگاه های جمهوری اسلامی ایران و امنیت وکلا در این دادگاه ها پرداخت. "استقلال قضات و وکلا" یکی از موضوع های اصلی مورد بحث در بیستمین نشست سازمان ملل متحد بود.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر