logo_kanoon

گزارش گران بدون مرز:

بازداشت خودسرانه و فشار بر خانواده‌های روزنامه‌نگاران غیر قابل قبول است
"گزارش‌گران بدون مرز" در اطلاعیه ای با اشاره به بیش از ٧٠ مورد تهدید علیه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران تبعیدی که با رسانه‌های مستقر در خارج از کشور همکاری می‌کنند، اعلام کرد که بازداشت خودسرانه و زیر فشار قرار دادن خانواده‌های روزنامه‌نگاران تبعیدی غیر قابل قبول است.


گزارش‌گران بدن مرز:

مصونیت از مجازات همچنان قربانی می‌گیرد
گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای در دهمین سالگرد قتل زهرا (زیبا) کاظمی، خبرنگار، مصونیت کامل از مجازات شکنجه‌گران وی را و از این میان سعید مرتضوی را محکوم کرد. این نهاد مدافع روزنامه نگاران حواستار پایان یافتن چیره‌گی مصونیت از مجازات در ایران شده است.


اقدامی مشترک برای مبارزه علیه تخطی به آزادی های فردی

شکایت علیه نقض حریم اطلاعات خصوصی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در فرانسه روز 11 ژوییه 2013 در ارتباط با اطلاعاتی که ادوارد اسنودن افشا کرده است، شکایتی را علیه اشخاص ناشناس نزد دادستان عمومی دادگاه عالی پاریس طرح کردند.


شیرین عبادی در نامه ای به احمد شهید در خصوص حمله سایبری هکرها به سایت های خبری:

دولت ایران را به لزوم احترام به آزادی بیان متوجه کنید
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ در پی حمله سایبری هکرها به وب سایت هایی که نظام جمهوری اسلامی ایران مخالف آنها است، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به این مقام سازمان ملل متحد توضیحاتی را ارائه کرد.


سانسور تحمیل شده را انتخاب نکنید

توصیه های گزارش گران بدون مرز به خبرنگاران خارجی

"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای خطاب به خبرنگاران خارجی که برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه به ایران سفر می کنند، توصیه هایی به آنان کرد. این سازمان به خبرنگاران اعلام کرده است که به یکی از کشورهای دشمن اینترنت وارد می شوند.


شیرین عبادی: ما با جنگ مخالفیم

افتتاح نمایشگاه آثار میرحسین موسوی در برلین

شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح 2003، کلائس شتک، رییس فرهنگستان هنر آلمان و دکتر یوهانس اودنتال، معاون آکادمی هنر آلمان و مسئول برنامه ریزی این آکادمی، ساعت شش بعد از ظهر نمایشگاه "مراقبه آزادی" را افتتاح کردند.


جنبش فمنیستی ايران بعد از انقلاب ٥٧

تجربه هاى برخى از فعالان حقوق زنان

نشست "جنبش فمينيستي ايران بعد از انقلاب ٥٧" به منظور بررسى تجربه هاى برخى از فعالان حقوق زنان در ايران روز شنبه اول جون ٢٠١٣ از سوی مرکز حامیان حقوق بشر در دانشگاه سواس لندن برگزار شد. شیرین عبادی، نخستين سخنران این نشست بود.


گزارش گران بدون مرز:

کاندیداهای ریاست جمهوری نظر خود را درباره آزادی بیان اعلام کنند
"گزارش گران بدون مرز" با ارسال نامه ای به هشت نامزد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سال 1392 از آنان خواست تا در خصوص تعهد به آزادی اطلاع رسانی، مبارزه علیه مصونیت از مجازات که آغاز تبدیل ایران به کشوری قانونمدار است، اظهار نظر کنند.


تبریک شیرین عبادی

عبدالکریم لاهیجی به ریاست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر انتخاب شد
عبدالکریم لاهیجی در سی و هشتمین کنگره «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» به ریاست این فدراسیون برگزیده شد. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای این انتخاب را به مردم ایران تبریک گفت.


شیرین عبادی به رسم امانت دریافت کرد

زنبق طلای شهر فلورانس برای نسرین ستوده
جایزه زنبق طلای شهر فلورانس که در سال ۲۰۱۱ به نسرین ستوده وکیل ایرانی به دلیل پی گیریش در رسیدن به عدالت و حقوق بشر تعلق گرفته بود، در سالن مینیاتور شهرداری شهر فلورانس به رسم امانت به شیرین عبادی اهدا شد. زنبق طلای شهر فلورانس به مدافعان حقوق بشر از طرف شهر فلورانس تعلق می گیرد.


در راستای اهداف کانون مدافعان حقوق بشر

مرکز حامیان حقوق بشر
توسط شیرین عبادی تأسیس شد
"مرکز حامیان حقوق بشر" در راستای اهداف "کانون مدافعان حقوق بشر" توسط شیرین عبادی، برنده صلح نوبل 2003 تأسیس شد. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و جمعی از حامیان حقوق بشر در ژانویه 2013 این نهاد جدید را تأسیس و به ثبت رسانده اند.


گزارشگران بدون مرز به تشدید محدودیت ها اعتراض کرد

قطع ارتباط با جهان برای انتخابات پشت در بسته
گزارش گران بدون مرز با صدرو اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به تشدید مسدودسازی اینترنت در ایران اعتراض کرد. این سازمان مدافع آزادی بیان در اطلاعیه خود اعلام کرده است که رهبران نظام ایران در برابر جامعه جهانی، متعهد به گردش آزاد اطلاعات می‌شوند اما در ایران، آپارتاید دیجیتال را به مردم تحمیل می‌کنند.


شیرین عبادی خطاب به احمد شهید
در خصوص انتقال 10 زندانی سیاسی به سلول انفرادی:

توجه به وضعیت زندانیان، مانع وقوع حوادث بعدی می شود
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی انتقال ده زندانی سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین به سلول انفرادی، با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از این مقام بین المللی خواست تا با توجه به وضعیت زندانیان در سراسر کشور و به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین، مانع وقوع حوادث بعدی شود.


شیرین عبادی و 50 فعال حقوق زنان اعلام کردند

اعتراض به نسل كشی مسلمانان در برمه
جمعي از فعالان ايراني حقوق زنان با انتشار بيانيه ای به نسل كشی مسلمانان در برمه اعتراض كردند. در این بيانيه كه به امضاي شيرين عبادی نیز رسيده است،از سازمان های حقوق بشری و فعالان حقوق بشری از جمله خانم آنگ سان سوچي، برنده جايزه صلح نوبل خواسته شده است تا نسبت به اين جنايت، واكنش نشان دهند.


گزارش گران بدون مرز منتشر کرد

فهرست ٣٩ دشمن آزادی اطلاع رسانی در جهان
"گزارش گران بدون مرز" به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات با پاسداشت این روز، با ارائه فهرستی ٣٩ نفره، از آنان به عنوان دشمنان آزادی اطلاع رسانی در جهان یاد کرده است. روز جهانی آزادی مطبوعات از سوی گزارش‌گران بدون مرز پیشنهاد و از سوی نهاده‌های جهانی پذیرفته شده است.


گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرد

وب‌نگاران و روزنامه‌نگاران قربانی حاکمیت سانسور و سرکوب برای برگزاری انتخابات
"گزارش گران بدون مرز" با انتقاد از فضای موجود برای رسانه ها،اعلام کرد: "زمانی که ۵۲ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی هستند، نمی‌توان از انتخابات آزاد سخن به میان آورد."


در آستانه روز جهانی کارگر

کمپین بین المللی حمایت از حقوق کارگران ایران فعالیت خود را آغاز کرد
کمپین بین المللی حمایت از حقوق کارگران ایران در آستانه روز جهانی کارگر با انتشار بیانیه ای فعالیت خود رااز اول اردیبهشت ماه 1392 آغاز کرد.


با وجود مخالفت ایران، کره شمالی و سوریه

مجمع عمومی سازمان ملل معاهده کنترل تجارت سلاح‌های متعارف را تصویب کرد
یک هفته بعد از آنکه ایران، کره شمالی و سوریه مانع از تصویب معاهده کنترل سلاح‌های متعارف در سازمان ملل متحد شدند، این مجمع آن را به تصویب رساند.


با ارائه گزارش ارسال شد

نامه شیرین عبادی به احمد شهید
در خصوص اعتصاب غذای دراویش در زندان
شیرین عبادی در پی اعتصاب غذای تعدادی از دراویش زندانی، در نامه ای به احمد شهید، گزارشی در خصوص این افراد را به این مقام سازمان ملل متحد ارائه کرد.


بر اساس رأی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، دوم فروردین ماه 1392، ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.


گزارش گران بدون مرز
خواستار تمدید مأموریت احمد شهید شد
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا در راستای دفاع از روزنامه‌نگاران، وب‌نگاران و آزادی اطلاع رسانی در ایران، جمهوری اسلامی ایران را محکوم و مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کند.


کنفرانس زنان سازمان ملل
خشونت علیه زنان را محکوم کرد
کنفرانس زنان سازمان ملل متحد در پایان کار خود بیانیه‌ای را تصویب کرد که در آن بر برابری حقوق زنان و مردان و نیز حمایت از زنان در سراسر جهان تاکید شده است. در این بیانیه از همه دولت‌ها خواسته شده است که به قوانین و اقدام‌‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان پایان دهند و در کشورهای خود با خشونت علیه زنان مبارزه کنند.


در نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو

شیرین عبادی: ادبیات نماینده جمهوری اسلامی
نماد فرهنگ ایرانی نیست
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در شهر ژنو به رفتار و ادبیات نماینده جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرد.


عنوان بدترین دولت‌های جاسوس
برای سوریه، چین، ایران، بحرین و ویتنام
"گزارشگران بدون مرز"، سوریه، چین، ایران، بحرین و ویتنام را به عنوان بدترین دولت‌های "جاسوس" جهان معرفی کرد. به گزارش تارنمای "گزارشگران بدون مرز"، این سازمان مدافع آزادی بیان، هدف اصلی اقدامات مهارکننده‌ این کشورها بر روی اینترنت که در ماه‌های اخیر نیز تشدید شده است را خاموش کردن صدای معترضان عنوان کرد.


رئیس شبکه پرس تی‌وی و پلیس سایبری ایران
در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا، دو نفر از مدیران پرس تی‌وی، دو قاضی پرونده فعالان عرب در استان خوزستان، رئیس زندان اوین، دادستان ساری، معاون دادستان شیراز، دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای، قاضی احکام امدادگران آذربایجان و پلیس سایبری ایران (فتا) را در فهرست تازه تحریم‌های حقوق بشری قرار داد.


ایران، گزارش چهارم احمد شهید
را ناامید کننده خواند
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، چهارمین گزارش خود را در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه کرد و نماینده ایران هم در پاسخ به او این گزارش را غیرواقعی و سیاسی خواند. در گزارش ۷۷ صفحه‌ای آقای شهید، مقام‌های ایران به "نقض سازمان یافته و منظم حقوق بشر" متهم شده‌اند.


سازمان های حقوق بشری در نامه ای
به شورای حقوق بشر سازمان ملل:

مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران
را تمدید کنید
سازمان های حقوق بشری در نامه‌ای به هیأت‌های نمایندگی دایمی کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از آن‌ها خواستند تا در نشست روز 21 یا 22 مارس خود، مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کنند.


مهناز پراکند: برای تعیین میزان
وثیقه زندانیان سیاسی به قانون عمل نمی‌شود
مهناز پراکند، وکیل دادگستری درباره قانون تطبیق میزان وثیقه با وضعیت محکومان می گوید: تأمینی که برای متهمان یا محکومان تعیین می شود، باید مبنای قانونی داشته باشد و مسئولان مربوطه حق ندارند خارج از حدود قانون عمل کنند.


خودداری عبدالفتاح سلطانی از تامین
وثیقه‌ یک میلیارد و دویست میلیون تومانی
عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و یکی از اعضای موسس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران به رغم نیاز به درمان بیماری کم‌خونی و گوارشی، حاضر به تامین وثیقه‌ یک میلیارد و 200 هزار تومانی نشد و به گفته دخترش حاضر نشد زیر بار این قانون شکنی برود.


احمد شهید در چهارمین گزارش:
وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم تر شده است
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران چهارمین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را منتشر کرده است.
گزارش آقای شهید 21 اسفند ماه 1391 به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می شود.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

ایران، محمد سیف زاده را آزاد کند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به ادامه حبس محمد سیف زاده، مدافع حقوق بشر و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر اعتراض کرد.


در اطلاعیه گزارش گران بدون مرز عنوان شد

وزارت اطلاعات و پروژه اعتراف گیری
"گزارش گران بدون مرز" در اطلاعیه ای مطبوعاتی با اشاره به بیانیه وزارت اطلاعات،اعلام کرد که مقامات مسوول، راهبرد "بازداشت پیشگیرانه" را برای دهشت‌افکنی نظام‌مند علیه فعالان رسانه‌ها انتخاب کرده‌اند.


شیرین عبادی و شش سازمان حقوق بشری:
به حبس خودسرانه خانگی موسوی، کروبی و رهنورد
پایان دهید

تمام زندانیان عقیدتی را آزاد کنید

شیرین عبادی، دارنده جایزه صلح نوبل و سازمان عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین الملل حقوق بشر در ایران، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه مشترکی از جمهوری اسلامی ایران خواستند تا به حبس خانگی موسوی، کروبی و رهنورد پایان دهد.


واکنش شیرین عبادی
به حمله موشکی به کمپ لیبرتی

تیراندازی به افراد بی پناه، خلاف ضوابط حقوق بشر است

شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ گفت: "اقدامات یک سازمان در گذشته نمی تواند مجوز یورش به پناهجویان غیرمسلح باشد."


رأی گروه تحقیق سازمان ملل در باره حبس های خودسرانه:

عبدالفتاح سلطانی را فوری آزاد کنید
گروه تحقیق سازمان ملل متحد درباره حبس های خودسرانه به این نتیجه رسید که حبس عبدالفتاح سلطانی،عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر، خودسرانه است و از حکومت ایران خواست تا او راآزاد کند.


در خواست گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد:

ایران به بازداشت روزنامه نگاران پایان دهد
چهار گزارش گر ویژه سازمان ملل با صدور اطلاعیه ای در ژنو، از جمهوری اسلامی ایران خواستند تا به بازداشت گسترده روزنامه نگاران در ایران پایان دهد و بازداشت شدگان را آزاد کند.


در اطلاعیه گزارش گران بدون مرز عنوان شد

تشدید جنگ رهبری علیه روزنامه نگاران
"گزارش گران بدون مرز" در پی بازداشت سه روزنامه دیگر در ایران که از هفتم بهمن ماه تعداد آنان به 16 نفر رسیده است، با صدور اطلاعیه مطبوعاتی، این سیاست جمهوری اسلامی را محکوم کرد.


در نامه شیرین عبادی به احمد شهید عنوان شد

اعتراض به تشدید سانسور و بازداشت های گسترده روزنامه نگاران
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در وضعیت حقوق بشر در ایران نسبت به تشدید سانسور و بازداشت های گسترده روزنامه نگاران اعتراض کرد.


در بیانیه گزارشگران بدون مرز در خصوص ایران مطرح شد

اعتراض به بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران
"گزارش‌گران بدون مرز" در پی بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران در ایران، با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی خواستار آزادی بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان شد و از روز یکشنبه به عنوان "یکشنبه سیاه" نام برد.


کارگروه بازداشت های خودسرانۀ سازمان ملل متحد:

بازداشت موسوی و کروبی را پایان دهید
کارگروه بازداشت های خودسرانۀ سازمان ملل متحد با خودسرانه خواندن حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، از دولت ایران خواسته آنها را هر چه سریع تر آزاد کند.


با دریافت رژیم غذایی و دارو

عبدالفتاح سلطانی ازبیمارستان به زندان بازگشت
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری که به دلیل بیماری از زندان اوین به بیمارستان اعزام شده بود، روز سه شنبه سوم بهمن ماه 1391 به زندان بازگشت.


کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل:

ایران به اعدام نوجوانان
و اعدام در انظار عمومی پایان دهد
سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اعدام یک مجرم نوجوان و نیز اعدام در انظار عمومی در ایران را محکوم و از تایید حکم اعدام 5 نفر دیگر ابراز نگرانی کرد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

منصوره بهکیش از حامیان مادران پارک لاله
را زندانی نکنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در فراخوانی از دولتمردان ایران خواست از حبس منصوره بهکیش از حامیان مادران پارک لاله (مادران عزادار) خودداری کنند.


گزارش‌گران بدون مرز:

صدای مادران عزادار را زندانی نکنید
"گزارش‌گران بدون مرز" نگرانی خود را از احضار منصوره بهکیش، شهروند وب‌نگار و فعال حقوق مدنی، برای سپری کردن حکم شش ماه زندان اعلام کرد.


درخواست دو سازمان حقوق بشری:

ایران حکم اعدام زندانیان عقیدتی را لغو کند
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه عمومی مشترکی، لغو حکم اعدام زندانیان عقیدتی را خواستار شدند.


محمدعلی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت
کانون مدافعان حقوق بشر به مرخصی آمد
محمد علی دادخواه،عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر به مرخصی آمد. محمدعلی دادخواه که ‌پیش از این در تیر ماه سال ۹۰ از سوی شعبه‌ ۱۵ دادگاه انقلاب به ۹ سال زندان، ده سال ممنوعیت از وکالت و همچنین به شلاق محکوم شده‌ بود، مهرماه سال جاری به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده بود.


در اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز عنوان شد:
گروگان‌گیری، تهدید‌ علیه روزنامه‌نگاران
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای از ده‌ها مورد تهدید علیه خانواده‌های روزنامه‌نگارانی که برای رسانه‌های بین‌المللی کار می‌کنند، خبر داد. در این اطلاعیه آمده است که در دو ماه گذشته تعدادی از روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران از سوی نهادهای امنیتی احضار و مورد تهدید و بازجویی قرار گرفته‌اند.


در پی بیماری کودکانی که همراه با مادرانشان در زندان بسر می برند، عنوان شد

در خواست شیرین عبادی از یونیسف برای بازدید از زندان های ایران
شیرین عبادی، مدافع حقوق کودک و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ در نامه ای به آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف با اشاره به کودکان خردسالی که همراه با مادرانشان در زندان بسر می برند، خواستار بازدید مسئولان یونیسف در تهران از زندان های ایران و بررسی این موضوع شد.


نامه محمدعلی دادخواه
به رئیس کل دادگستری استان تهران
محمدعلی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که در زندان بسر می برد در نامه ای خطاب به رییس کل دادگستری استان تهران، نسبت به تضییع حقوق زندانیان سیاسی و اقدامات خلاف قانون در برخورد با متهمان اعتراض کردو خواستار فراهم آوردن شرایط مساعد برای زندانیان سیاسی شد.


محمد علی دادخواه همچنان تحت فشار
برای اعتراف تلویزیونی
برادر محمد علی دادخواه، وکیل و ازاعضای هیات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر گفت که این وکیل دچار افت حافظه در زندان اوین شده است و تحت فشار شدید برای اعتراف علیه خود و پذیرش اتهاماتش است. او گفت که نمی دانند که به چه دلیل و چگونه حافظه آقای دادخواه «افت» کرده است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر