logo_kanoon

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

حبس خودسرانه نسرین ستوده
و اعمال فشار بر او ادامه دارد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه»است با انتشار بیانیه از دریافت اطلاعات تازه ای خبر داده است بنابراین خواستار اقدام فوری در خصوص مسائل ایران شده است.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

حکم محکومیت همسرعبدالفتاح سلطانی به قصد خاموش کردن صدای مدافعان حقوق بشر است
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه مشترک مطبوعاتی با اعتراض به صدور حکم محکومیت برای همسر عبدالفتاح سلطانی- وکیل زندانی-، هدف از صدور چنین حکمی را خاموش کردن صدای مدافعان حقوق بشر و خانواده های آنان دانسته است.


یک سال حبس تعلیقی برای همسر عبدالفتاح سلطانی
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی وکیل زندانی به یک سال حبس که به مدت پنج سال به حالت تعلیق درآمده است و همچنین ممنوعیت خروج از کشور برای پنج سال محکوم شد.


احمد شهید: نقض حقوق بشری آن چنان در ايران وجود دارد
که بايد درباره آن چاره ای انديشيد
احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و فعالیت هایش در گفت وگویی گفته که مایل است با دولت ایران گفت و گو کند تا بتواند مستقیما نظر آنها را بداند.


از سوی 12 سازمان حقوق بشری ارسال شد

نامه سرگشاده به شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت نوار غزه
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران به همراه 11 سازمان حقوق بشری دیگر در روز 26 آبان برابر با 16 نوامبر با انتشار نامه سرگشاده ای از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان برگزاری نشست ویژه برای رسیدگی به وضعیت در نوار غزه شدند.


در خواست چهارگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد

تحقیق مستقل و بی طرفانه درخصوص مرگ ستار بهشتی و احتمال شکنجه وی انجام شود
گروهی از کارشناسان و گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار تحقیق دولت ایران در خصوص مرگ ستار بهشتی در دوران بازداشت خود شدند. این گروه از دولت ایران خواسته اند تا تحقیقات بی طرفانه ای را در خصوص مرگ این وبلاگ نویس به عمل آورد.


گزارش‌گران بدون مرز خواستار
تحقیق در باره‌ مرگ ستار بهشتی شد
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای به درگذشت ستار بهشتی در زندان جمهوری اسلامی واکنش نشان داد. این سازمان خواستار اجازه یافتن احمد شهید، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران برای ورود به کشور شده است تا بتواند پیرامون این قتل‌ها به شکل مستقل تحقیق انجام دهد.


مرگ یک زندانی دیگر، وخامت وضع
زندانیان را به نمایش می گذارد
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه مشترک مطبوعاتی به موضوع درگذشت ستار بهشتی در زندان واکنش نشان دادند. این دو سازمان‌ در بیانیه خوداز اینکه موارد مرگ در زندان یا مورد تحقیق قرار نگرفته و یا بر آن‌ها سرپوش گذاشته شده است، ابراز نگرانی کرده اند.


خطر، جان هشت زندانی زن در اعتصاب غذا
را تهدید می‌کند
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از زندانیان سیاسی زن که در اعتصاب غذا بسر می برند، خواست تا به نام حق زندگی و برای حفظ سلامت خود به اعتصاب غذا پایان دهند. این سازمان مدافع آزادی بیان در اطلاعیه خود همچنین مقامات مسئول ایرانی را مسئول سلامت و امنیت تمام زندانیان دانست.


درخواست از ده زن زندانی اوين
برای شكستن اعتصاب غذايشان
بيش از نود و پنج فعال مدنی ايراني با نگارش نامه ای خطاب به زنان زندانی كه در اعتصاب غذا به سر مي برند، با ابراز نگراني از به خطر افتادن جان آنها، درخواست شكستن اعتصاب غذايشان را كرده و گفته اند كه مقاومت شما ستودنی است اما ارزش جان شما پشتيبان و سرمايه يك جنبش انسانی در ايران است كه بايد حفظ شود.


در دومین هفته اعتصاب غذا
نسرین ستوده برای سه هفته ممنوع الملاقات شد
نسرین ستوده، وکیل زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین که این روزها در اعتصاب غذا به سر می برد، در جدیدترین برخورد غیرقانونی از سوی شورای انضباطی زندان اوین به مدت سه هفته ممنوع الملاقات شده است.


نامه ۳۳ زندانی سیاسی زن به رئیس زندان اوین:
به خاطر این هتک حرمت بزرگ عذرخواهی کنید
پس از اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی بند زنان اوین در اعتراض به هتک حرمت و تعرض در بند زنان و بازرسی غیر معمول، ۳۳ بانوی محبوس در این بند نامه‌ای را خطاب به رییس زندان اوین نوشتند.


جمعی از فعالان جنبش زنان و مادران کمپین یک میلیون امضا:

دستگاه قضایی مسئول جان نسرین ستوده است
جمعی از فعالان جنبش زنان و مادران کمپین یک میلیون امضا در اعتراض به وضعیت نسرین ستوده، نامه‌ای را به دفتر دادستان تهران تحویل دادند.


اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی زن در اوین
به دنبال یورش نیروهای گارد زندان
در پی یورش نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین به بند زندانیان زن سیاسی که با هتک حرمت و آزار آنها همراه بود، بهاره هدایت، نازنین دیهیمی، ژیلا بنی یعقوب، شیوا نظرآهاری، مهسا امرآبادی، حکیمه شکری، ژیلا کرم زاده مکوندی، نسیم سلطان بیگی و راحله زکایی ، زندانیان این بند دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده‌اند.


تبريک جمعی از فعالان حقوق زنان
و دوستان نسرين ستوده به او و جعفر پناهی
جمعی از دوستان نسرين ستوده به مناسبت دريافت جايزه ساخاروف به اين مدافع حقوق بشر زندانی که هم اکنون در اعتصاب غذا به سر می برد و نيز به جعفر پناهی، برنده ديگر اين جايزه تبريک گفته اند.


کارشناسان سازمان ملل:
برندگان جایزه ساخاروف را آزاد کنید
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در اطلاعیه ای از انتشار بیانیه مشترک کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد استقبال کردند. چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل با انتشار بیانیه ای مشترک، خواستارآزادی فوری نسرین ستوده و تبرئه جعفر پناهی، آزادی تمام مدافعان حقوق بشر شدند.


شیرین عبادی و شش سازمان حقوق بشری:

زندانیان سیاسی از ملاقات و خدمات پزشکی محروم شده اند

حبس نسرین ستوده، برندۀ جایزه ساخاروف، نمایانگر نقض حقوق اولیه است

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل به همراه سازمان های دیده بان حقوق بشر، عفو بین الملل، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، گزارشگران بدون مرز، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، شش سازمان حقوق بشری با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی از قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواستند تا به بدرفتاری با نسرین ستوده، وکیل دادگستری خاتمه دهند. آنان همچنین در بیانیه خود از مقام های ایرانی خواستند تا اجازه دهند تمام زندانیان مطابق با حقوق بین المللی حقوق بشر از مراقبت های پزشکی و ملاقات با خانواده برخوردار باشند.


تبریک گزارش‌گران بدون مرز به نسرین ستوده
و جعفر پناهی برای دریافت جایزه ساخارف
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی اعطای جایزه ساخارف به نسرین ستوده و جعفر پناهی را تبریک گفت.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:
شرایط حبس نسرین ستوده غیرقابل پذیرش است
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران همبستگی و حمایت کامل خود را با نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و جعفر پناهی، سینماگر، برندگان امسال جایزه ساخاروف ابراز کردند. پارلمان اروپا جایزه ساخارف را در سال 1988 برای قدردانی از فعالیت های حقوق بشری تاسیس کرد.


اهدای جایزه ساخاروف
به نسرین ستوده و جعفر پناهی
جایزه حقوق بشر اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ به نسرین ستوده، وکیل زندانیان سیاسی و فعال حقوق کودکان و زنان، و جعفر پناهی، کارگردان سینما، تعلق گرفت. جایزه ساخاروف هر سال به کسانی داده می‌شود که در دفاع از حق آزادی بیان و حقوق بشر صدای خود را بلند کرده و قربانی ندای اعتراضی شده‌اند.


انتقال نسرین ستوده به بهداری زندان اوین
در پی اعتصاب غذا
با گذشت ۸ روز از آغاز اعتصاب غذای نسرین ستوده، همسر او در مصاحبه با "روز" و خطاب به دادستان تهران و رئیس قوه قضائیه گفت: مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری برای خانم ستوده و سایر زندانیان سیاسی، آنها هستند، به قدرت شان ننازند و فکر نکنند که چون در گذشته هم از این اتفاقات افتاده آب از آب تکان نخواهد خورد.


ارائه گزارش احمد شهید در مورد وضعیت
حقوق بشر در ایران به مجمع عمومی سازمان ملل
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران روز چهارشنبه 24 اکتبر 2012 دومین گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارایه کرد. احمد شهید در گزارش خود تاکید کرد که جمهوری اسلامی همچنان دراجرای تعهداتش به عنوان یک امضا کننده میثاق‌های بین‌المللی ناکام بوده است.


نامه شیرین عبادی به احمد شهید
در پی اعتصاب غذای نسرین ستوده
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل محبوس در زندان اوین توضیحاتی را ارائه کرد. خانم عبادی در نامه خود، توجه این مقام سازمان ملل متحد را به وضعیت رو به وخامت زندانیان سیاسی در ایران جلب کرده است.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
اقدامات تنبیهی علیه نسرین ستوده پایان یابد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی سیاست اقدامات تنبیهی علیه مدافعان حقوق بشر زندانی از جمله نسرین ستوده را محکوم کرد.متن بیانیه در پاریس و ژنو و در تاریخ 28 مهر 1391 منتشر شده است.


عبدالکریم لاهیجی: دولتمردان ایران
همکاری با گزارشگر ویژه را آغاز کنند
عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در پی انتشار سومین گزارش احمد شهید در باره حقوق بشر در ایران گفت: «دولتمردان جمهوری اسلامی باید هر چه زودتر همکاری با کارشناسان حقوق بشر و گزارشگر ویژه را آغاز و روند نقض گسترده حقوق بشر را معکوس کنند.»


در گزارش سوم احمدشهید عنوان شد

درخواست آزادی فوری همه زندانیان سیاسی و عقیدتی و درخواست توقف اجرای احکام اعدام
گزارش سوم احمدشهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل دررابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران امروز با تاکید بر موارد گسترده نقض حقوق بشر در حوزه‌های مختلف طی ماه‌های گذشته و همکاری نکردن جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ دادن به موارد مطرح شده در گزارش های قبلی منتشر شد.
این گزارش 20 مهر ۱۳۹۱ در نیویورک برای ارائه به مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد و آقای شهید در هفته‌های آتی محتوای آن را در کمیته سوم مجمع عمومی مطرح و به سوالات اعضای مختلف مجمع پاسخ خواهد داد. مقامات ایران نیز فرصت خواهند داشت که در این جلسه موضع خود را مطرح کنند.


بيانيه فعالان حقوق بشر و حقوقدان زندانی
به‌ مناسبت روز جهانی نفی اعدام
سيد محمد سيف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی، محمدعلی دادخواه، سيد مهدی خدايی، محمديوسف‌پور سيفی، حميدرضا مرادی، فرشيد يداللهی، رضا انتصاری، اميد بهروزی، امير اسلامی، افشين کرم‌پور، مصطفی دانشجو و مصطفی نيلی با ارسال نامه ای از داخل بند 350 زندان اوین خواستار حذف اعدام از قوانين جمهوری اسلامی شدند.


دبیر کل سازمان ملل متحد خطاب
به دولتمردان ایران: اعدام ها را متوقف کنید
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از دولتمردان ایران خواست تا اجرای مجازات اعدام را به حالت تعلیق درآورند، قانون مجازات اسلامی و قوانین مربوط به نوجوانان را با موازین بین المللی حقوق بشر سازگار کنند و مجازات های منع شده در حقوق بین الملل را کنار بگذارند. گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران در تاریخ 14 مهر 1391 در دسترس عموم قرار گرفته است.


تبریك پنج زندانی سیاسی
به مدافع حقوق بشر، عبدالفتاح سلطانی
فریبرز رییس‌دانا، محمد سیف‌زاده، مصطفی نیلی، مهدی خدایی و منصور نقی‌پور، پنج زندانی سیاسی در اطلاعیه ای اعطای جایزه حقوق بشر اتحادیه بین المللی کانون های دادگستری به عبدالفتاح سلطانی را به این وکیل دادگستری تبریک گفتند.


مجمع جهانی دموکراسی
با الهام از بهار عربی متولد شد
مجمع جهانی دموکراسی به مدت چهار روز در استراسبورگ فرانسه برپا است. بیش از ۱۴۰۰ سیاستمدار و کارشناس در این نشست حضور دارند. دبیرکل شورای اروپا می‌گوید این مجمع با الهام از "بهار عربی" متولد شده است. 8اکتبر/۱۷ مهر نخستین مجمع جهانی دموکراسی نشست چهار روزه خود را با سخنرانی بان ‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در استراسبورگ مقر شورای اروپا آغاز کرد.


گزارش‌گران بدون مرز:
توقیف کیهان کاریکاتور را محکوم می‌کنیم
"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی توقیف کیهان کاریکاتور را همچون توقیف روزنامه شرق ناعادلانه دانست و آن را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است: «تشدید جنگ جناح‌ها در راس حرم قدرت جمهوری اسلامی ایران به کاریکاتور کشیده شده است.» این سازمان مدافع آزادی بیان همچنین نسبت به لغو مجوز خبرگزاری زنان و خانواده – وفا واکنش نشان داد.


اعلام همبستگی فدراسیون معلمان کالیفرنیا
با معلمان ایران
فدراسیون معلمان کالیفرنیا با ارسال نامه ای به خانم ایرینا بوکووا، مدیر کل نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) همبستگی خود را با معلمان ایران اعلام کرد.


دیده بان حقوق بشر: کمپین حمایت از معلمان دربند
مشکلات معلمان را برجسته می کند
دیده بان حقوق بشر 5 اکتبر 2012 در بیروت گفت که مقامات ایرانی باید فوراً هفت معلم را که تنها به دلیل ابراز مسالمت آمیز عقاید در پس میله های زندان در بند هستند آزاد کرده و به آزار و اذیت ده ها معلم دیگر که دچار پیگرد قانونی قرار گرفته اند و یا مدتی در زندان تحت عنوان مجرمین امنیت ملی به سر برده اند، پایان دهند.


جایزه حقوق بشر اتحادیه بین المللی کانون های وکلای دادگستری به عبدالفتاح سلطانی اعطا شد
اتحادیه بین المللی کانون های وکلای دادگستری، جمعه پنجم اکتبر 2012 در دوبلین ایرلند در نشست سالانه خود، جایزه حقوق بشر اتحادیه بین المللی کانون های وکلای دادگستری را به عبدالفتاح سلطانی اعطا کرد. مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به نمایندگی از عبدالفتاح سلطانی به همراه مائده سلطانی دختر این وکیل محبوس در زندان اوین در این مراسم حضور داشتند.


واکنش گزارش‌گران بدون مرز به تهدید خبرگزاری
رویترز و بازداشت مدیر مسئول مغرب
گزارش‌گران بدون مرز تهدید علیه خبرگزاری رویترز و بازداشت مدیر مسوول روزنامه مغرب را محکوم کرد.


محمدعلی دادخواه علیه کانون مدافعان حقوق بشر
اعتراف نکرد و به زندان رفت
محمد علی دادخواه، وکیل و فعال حقوق بشر که تحت فشار برای انجام اعتراف تلویزیونی علیه کانون مدافعان حقوق بشر بود روز شنبه ۸ مهرماه برای اجرای حکم ۹ سال حبس تعزیری، ۱۰ سال محرومیت از وکالت و تدریس به زندان اوین رفت. آقای دادخواه پس از تایید حکمش از سوی دادگاه تجدید نظر تحت فشارهای شدید ماموران امنیتی برای اعتراف تلویزیونی قرار گرفت.


با ارسال پیامی به مراسم انتخاب نهایی
برنده جایزه مارتین انالز

نسرین ستوده: هیچکس در دنیای امروز
حتی در سلول انفرادی اش نیز تنها نیست
بنیاد "مارتین انالز" روز سه شنبه دوم اکتبر 2012 با برگزاری مراسمی در ژنو جایزه حقوق بشر این بنیاد را از میان سه نامزد از ایران، بحرین و کامبوج به نامزد کامبوجی اهدا کرد.


پشتیبانی جمعی از فعالان حقوق زنان
از بیانیه "کمپین حمایت از معلمان"
بیش از صد و پنجاه ‍ تن از فعالان حقوق زنان با انشتار بیانیه ای، اعلام کرده اند که برای دفاع از حقوق معلمان ایرانی، به ویژه معلمانی که به دلیل فعالیت های صنفی شان حکم مجازات دریافت کرده اند، از کمپین حمایت از معلمان، پشتیبانی می کنند.


بیانیه فعالان مدنی ، سیاسی
به مناسبت روز جهانی معلم
جمعی از کنشگران مدنی، سیاسی و حقوق بشری در استانه 5 اکتبر روز جهانی معلم با صدور اطلاعیه ای ضرورت حساسیت بیش از پیش فعالان عرصه‌های مخلتف مدنی نسبت به مسایل آموزشی و مشکلات معلمان کشور را یادآور شدند.


تجمع حامیان مادران پارک لاله دورتموند
در حمایت از معلمان دربند
حامیان مادران پارک لاله دورتموند به مناسبت روز جهانی معلم و در حمایت از معلمان زندانی و
در اعتراض به احکام اعدام برای فعالان کانون صنفی معلمان ایران و نقض فاحش حقوق بشر در
ایران، روز شنبه ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۲ تجمع داشتند.


ابراز نگرانی سازمان ملل
نسبت به سرکوب‌های اخیر در ایران
نهاد حقوق بشرسازمان ملل نسبت به دستگیری و زندانی کردن شماری از فعالان سیاسی، وکلا، و روزنامه نگاران در ایران در دو هفته گذشته ابراز نگرانی کرده است. روپرت کالویل، یکی از سخنگویان کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه ۱۱ مهر (۲ اکتبر) در ژنو به خبرنگاران گفت: "این اقدامات منعکس کننده سرکوب بیشتر صداهای منتقد در ایران است."


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
محمد علی دادخواه را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است با صدور اطلاعیه مطبوعاتی خواستار آزادی محمد علی دادخواه شد. متن اطلاعیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در تاریخ 11 مهر ماه 1391 صادر شده است.


حمایت کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور
از کمپین صدای معلمان دربند باشیم
کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور با انتشار بیانیه ای از کمپین "صدای معلمان دربند باشیم" حمایت کرد.


ساخت مسجد برای اهل سنت ایران فقط بامجوز
سنی‌ها برای تاسیس مساجد باید از مرکز بزرگ اسلامی مجوز بگیرند. در استان کردستان نیز ۱۷ معلم سنی ممنوع‌التدریس شدند. نخبگان اهل سنت در اعتراض به وضعیت خود نامه‌ی سرگشاده‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای نوشته‌اند.


کمپین معلمان دربند
و واکنش جامعه مدنی ایتالیا
در راستا فعاليت‌هايی‌ که در ايتاليا در حمايت از کمپين معلمان انجام شد، چی‌ جی‌ ال، کنفدراسيون سراسری کار در ايتاليا و اف ال سی‌، فدراسيون کارکنان دانش که صنف کارکنان بخش آموزش را در کشور نمايندگی‌ ميکنند و عضو کنفدراسيون سراسری کار نيز هستند، در اقدام مشترکی به کمپين دفاع از معلمان دربند پيوستند.


حمایت کانون حقوق بشری ایران آزاد
از معلمان دربند
کانون حقوق بشری ایران آزاد با انتشار بیانیه ای به مناسبت 14 مهر، 5 اکتبر روز جهانی معلم از کمپین صدای معلمان دربند باشیم، حمایت کرد.


محمد علی دادخواه برای گذراندن
۹ سال حبس به زندان اوین رفت
محمد علی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر برای گذراندان دوران محکومیت خود به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. محمدعلی دادخواه از وکلای شناخته شده حقوق بشری ایران است که می‌توان از مهم‌ترین پرونده‌های وی ‌به پرونده دراویش گنابادی، پرونده سه تن از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و پرونده کشیش محکوم به اعدام یوسف ندرخانی اشاره کرد.


درخواست ریاست دوره ای اتحادیه اروپا
برای آزادی موسوی و کروبی و دیدار با آنها
سفارت قبرس در تهران که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، به نمایندگی از سوی این اتحادیه با ارسال نامه ای به وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، درخواست آزادی میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات سال 1388 از حصر خانگی و امکان دیدار دیپلمات های خارجی مقیم تهران با رهبران مخالفان را کرده است.


تأکید شورای حقوق بشر سازمان ملل
بر اهمیت تامین امنیت روزنامه نگاران
شورای حقوق بشر سازمان ملل در قطعنامه ای بر اهمیت تامین امنیت روزنامه نگاران و خبرنگاران به عنوان یکی از اصول بنیادی آزادی بیان تاکید کرد.در این قطعنامه از همه دولت ها خواسته شده با فراهم کردن محیطی امن، به روزنامه نگاران و خبرنگاران اجازه دهند کار خود را به طور مستقل انجام دهند و اعمال خشونت آمیز علیه آنها نیز به سرعت، بی طرفانه و بطور موثر٬ رسیدگی شود.


گزارش‌گران بدون مرز:

کارزار ضد رسانه‌ای رژیم علیه روزنامه شرق
و روزنامه‌نگاران را محکوم می‌کنیم
گزارش‌گران بدون مرز با صدرر اطلاعیه ای مطبوعاتی با انتقاد از توقیف روزنامه شرق و اجرای حکم زندان مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، توقیف شرق را هشداری دیگر برای رسانه های ایران ارزیابی کرد. اطلاعیه مطبوعاتی این سازمان مدافع آزادی مطبوعات ٦ مهرماه ١٣٩١صادر شده است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر