logo_kanoon
نرگس محمدی پس از عمل جراحی
به زندان بازگردانده شد
نرگس محمدی که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، روز پنج‌شنبه پس از عمل جراحی به زندان بازگردانده شد.


تشدید بیماری نرگس محمدی در زندان
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‌برد، از شب گذشته با درد شدید سنگ کلیه و مشکل کیسه صفرا مواجه شده است.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، تقی رحمانی با تأیید خبر تشدید بیماری همسرش- نرگس محمدی-، از بی‌توجهی مسئولان امر در این خصوص انتقاد و اعلام کرد: «نرگس محمدی زندانی است اما زندانی همراه با انواع محرومیت‌ها.»


نامه‌ شیرین عبادی
به گزارشگر جدید وضعیت حقوق بشر در ایران
شیرین عبادی، وکیل حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در پی انتخاب گزارشگر جدید ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، نامه‌ای به این مقام سازمان ملل نوشت.


عدم پذیرش وکلا در دادگاه‌های کیفری و انقلاب بر خلاف قانون است
تریبون آزاد وکلا در اطلاعیه‌ای انتخاب ۲۰ نفر از بین ده‌ها هزار وکیل به عنوان وکلای موضوع تبصره ذیل ماده ۴۸ را از موجبات نقض اصل دادرسی منصفانه و عادلانه دانست.


وضعیت جسمانی زهرا زارع در زندان اوین
رو به وخامت گذاشته است
وضعیت جسمانی زهرا زارع، متهم سیاسی در بند زنان زندان اوین رو به وخامت گذاشته است. زهرا زارع از بازداشت‌شدگان وقایع دی ماه سال گذشته است.


امام جمعه اهل سنت زاهدان
"حصر استانی" شده است
مولانا عبدالحمید در اعتراض به مخالفت با سفرش به قطر و استان‌های داخل ایران گفته است که باید به هرگونه "اعمال سلیقه" از سوی نهادها و ارگان‌ها پایان داده شود. این روحانی سنی "حصر استانی" شده است.


دادخواهی: یاران نرگس محمدی از او می‌گویند، در سالگرد اسارتش
شیرین عبادی، خدیجه مقدم، آسیه امینی، مهناز پراکند، منصوره شجاعی، پروین اردلان در سالگرد بازداشت نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر از یار خود که اینک در زندان به‌سر می‌برد سخن گفته‌اند.


فعالان مدنی سالروز تولد نرگس محمدی
را گرامی داشتند
روز شنبه تعدادی از فعالان مدنی و اجتماعی با گرد آمدن در منزل نرگس محمدی، نایب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، سالروز تولد وی را گرامی داشتند و خاطرات خود را از خانم محمدی بیان کردند.


jaezeh_narges1.jpg
در مراسمی در امریکا

جایزه فیزیک ساخارف به نرگس محمدی اعطا شد
مراسم اعطای جایزه آندره ساخارف در امریکا برگزار شد و این جایزه امسال مشترکاً به نرگس محمدی، سخنگو و معاون کانون مدافعان حقوق بشر از ایران و راوی کوچی‌مانچی از هند تعلق گرفت.


هشدار شیرین عبادی
علیه تبلیغات گمراه کننده ارتش سایبری
شیرین عبادی، نخستین زن ایرانی برنده جایزه صلح نوبل برای فعالیت های بشردوستانه، می گوید تلاش برای اصلاحات در ایران تحت حکومت جمهوری اسلامی بی فایده است، و مردم به تغییر رژیم نیاز دارند.


نرگس محمدی
برنده جایزه ساخارف
انجمن فیزیک امریکا همه ساله به یاد آندره ساخارف، جایزه‌ای را به افرادی که برای پیشبرد حقوق بشر فعالیت می‌کنند، اهدا می‌کند. این جایزه امسال به نرگس محمدی و یک نفر از هندوستان تعلق گرفته است.


در مراسم سالانه
و با حضور فعالان حقوق بشری انجام شد

تجلیل عفو بین‌الملل، شاخه جنوب نروژ
از نرگس محمدی
عفو بین‌الملل- شاخه جنوب نروژ- روز 25 مارس 2018، مراسم سالانه تجلیل از فعالان زندانی خود را به نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر اختصاص داد.


در پی درخواست
سه هزار و ششصد وکیل دادگستری و فعال مدنی

عبدالفتاح سلطانی به‌طور موقت
به اعتصاب غذای خود پایان داد
عبدالفتاح سلطانی در پی درخواست سه هزار و ششصد وکیل دادگستری و فعال مدنی به‌طور موقت به اعتصاب غذای خود که از اول فرودین ماه 1397 اغاز کرده بود، پایان داد.


اعتصاب غذای عبدالفتاح سلطانی در اعتراض
به رفتارهای وزارت اطلاعات از روز اول فروردین
عبدالفتاح سلطانی از روز اول فروردینماه 1397 در اعتراض به رفتارهای مقامات امنیتی و قضایی، اعتصاب غذا می‌کند.


گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه
سازمان ملل متحد:

محرومیت نرگس محمدی از آزادی
بازداشت خودسرانه محسوب می‌شود
گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه در جلسه ۷۹ خود مورخ ۲۱-۲۵ آگوست ۲۰۱۷ پرونده نرگس محمدی را بررسی و اعلام کرد که محرومیت نرگس محمدی از آزادی، بازداشت خودسرانه محسوب می‌شود.


mouzehzanan.jpg
«از اوین، با عشق»
افتتاح موزه زنان زندانی سیاسی و عقیدتی ایران

هاله قریشی، رییس دپارتمان مطالعات اجتماعی دانشگاه آزاد آمستردام و حامی پروژه «از اوین با عشق»، مونا هولم از مدیران موزه‌های زنان در اروپا، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، رها بحرینی نماینده سازمان عفو بین‌الملل، پرستو فروهر هنرمند و فعال حقوق بشر، مرگا مرتنس رئیس هیات مدیره انجمن بهائیان هلند سخنرانان اصلی در این مراسم بودند


namayeshgah_z.jpg
"از اوین با عشق"؛
کارهای دستی زنان زندانی سیاسی در لاهه
نمایشگاه "از اوین با عشق" به ابتکار منصوره شجاعی، پژوهشگر و کنشگر حقوق زنان و با حمایت شبکه موزه زنان و دانشگاه آزاد آمستردام در شهر لاهه برگزار شده است.


پیام تسلیت نرگس محمدی به زهرا رهنورد
در پی درگذشت خانم نواب صفوی
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، در پیامی به زهرا رهنورد که اینک در حبس خانگی به‌سر می‌برد، درگذشت مادرش را تسلیت گفت.


بیانیه عبدالفتاح سلطانی، محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی درمورد وقایع اخیر

ضروری است که حقوق اساسی مردم ایران
به رسمیت شناخته شود

عبدالفتاح سلطانی، محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی در بیانیه‌ای مشترک از درون زندان اوین، به تحلیل وقایع اخیر در دی ماه ۹۶ و همچنین نامه محمود احمدی نژاد خطاب به رهبری پرداختند.


نرگس محمدی در نامه‌ای به آملی لاریجانی:
قوه قضاییه درچنبره نهادهای نظامی- امنیتی
نرگس محمدی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه، با عنوان «قوه قضاییه درچنبره نهادهای نظامی- امنیتی»، نسبت به نفوذ نهادها و مأموران امنیتی در پرونده‌های قضایی و دخالت آنان در ابتدایی‌ترین حقوق زندانیان اعتراض کرد.


فوت مشکوک
یکی از فعالان بازداشتی محیط زیست در زندان
حسب اعلام خانواده کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق، مقام‌های مسئول به آنان خبر داده‌اند که او چند روز بعد از بازداشت در زندان "خودکشی" کرده است.


asemeh.jpg
اسماء جهانگیر، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل
در امور ایران درگذشت
به گزارش رسانه‌های پاکستان عاصمه جهانگیر، یکی از سرشناس‌ترین وکلا و فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران امروز یکشنبه ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) در سن ۶۶ سالگی در شهر لاهور پاکستان درگذشت.


شورای وکلای بریتانیا از ایران خواست
مدافعان حقوق بشر را آزاد کند
شورای وکلای بریتانیا طی نامه ای از آیت الله خامنه‌ای می‌خواهد همه وکلای دربند را آزاد کنند.
وکلای انگلیس در این نامه، اعتراض خود را نسبت به رفتار با وکلا در ایران و بازداشت مداوم مدافعان حقوق بشر اعلام کرده و خواستار آزادی همه وکلا و مدافعان حقوق بشر دربند شدند.
در این نامه وکلای بریتانیا نگرانی خود را نسبت به وضعیت عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر اعلام داشته و بازداشت و حبس آنها را نقض آشکار و مداوم حقوق بین الملل دانسته اند.


عفو بین الملل: پس از هزار روز حبس ناعادلانه، نرگس محمدی را آزاد کنید
سازمان عفو بین‌الملل در هزارمین روز حبس نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، با صدور اطلاعیه‌ای، از مقامات ایران خواست تا فوراً و بدون قید و شرط خانم محمدی را آزاد کنند.


آفرین نیساری به 16 سال زندان
و کارن وفاداری به 27 سال زندان محکوم شدند
آفرین نیساری، مدیر گالری "ان" به ۱۶ سال حبس و کارن وفاداری، دو تابعیتی ایرانی- امریکایی، به ۲۷سال حبس و مصادره کلیه اموال محکوم شدند. این حکم در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی صادر شده است.


چهار زن برنده نوبل صلح از ایران خواستند
تا به حقوق معترضان احترام بگذارد
چهار برنده جایزه نوبل صلح، از ایران خواستند تا در مورد استفاده از خشونت، به ویژه خشونت‌های کشنده و دستگیری‌های دسته جمعی در واکنش به اعتراضات در ۷۵ شهر در سراسر کشور، تحقیقات مستقل انجام دهد.


جلسه اضطراری شورای امنیت
درباره اعتراضات خیابانی در ایران
درپی درخواست آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنجم ژانویه برای بررسی و موضع‌گیری درباره اعتراضات خیابانی در ایران و نحوه برخود دولت با این اعتراضات جلسه‌ای اضطراری تشکیل خواهد داد.


نرگس محمدی: اگر زندان نبودم در مخالفت
با لایحه بودجه در مقابل مجلس می‌ایستادم
نرگس محمدی با صدور اطلاعیه‌ای، با تأکید بر حق راهپیمایی مسالمت آمیز و داشتن نهادهای مدنی، ضروری ترین اقدام در رفع بی‌عدالتی و فساد را ممانعت از تصویب لایحه بودجه سال ۹۷ عنوان کرد.


محمد اولیایی فرد، محمود رحمانی اصفهانی، سید محمد سیف زاده، شیرین
عبادی، عبدالکریم لاهیجی و نسرین ستوده در اطلاعیه‌ای تبیین کردند

اعتراضات و حق قانونی مردم
محمد اولیایی فرد، محمود رحمانی اصفهانی، سید محمد سیف زاده، شیرین
عبادی، عبدالکریم لاهیجی و نسرین ستوده با صدور اطلاعیه‌ای از حق اجتماعات شهروندان دفاع کردند.


soltani_m.jpg
عبدالفتاح سلطانی به مرخصی آمد
عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که از شهریور ۱۳۹۰ در زندان به‌سر می‌برد، روز دوشنبه، چهارم دی ماه به مرخصی کوتاه‌مدت آمد.


نامه همسر احمدرضا جلالی
به حسن روحانی
همسر احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی که به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده، در نامه‌ای به حسن روحانی، از او خواست تا دیر نشده، هیاتی بیطرف را برای بررسی «نقض حقوق شهروندی» وی تشکیل دهد.


محمد رسول‌اف فیلمساز ایرانی: می‌گویند باید منتظر بازجویی‌های بیشتر باشم
محمد رسول‌اف، سینماگر ایرانی که از خروج او از ایران جلوگیری شده، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که مقام‌های امنیتی به او اطلاع داده‌اند که باید منتظر بازجویی های بیشتر باشد.


شورای نگهبان مصوبه مجلس را درباره عضويت اقليت‌های دينی در شوراهاي شهر رد کرد
شورای نگهبان قانون اساسي مصوبه مجلس شوراي اسلامي را درباره عضويت اقليت‌هاي ديني در شوراهاي شهر رد کرد.


دو دانشجوی 'ستاره‌دار' برای اعتراض
به وزارت علوم ایران رفتند
دو دانشجوی "ستاره‌دار" که بیش از ۱۰ سال است اجازه تحصیل ندارند، برای اعتراض به وزارت علوم ایران رفتند.


طرح گشت‌های محلی سپاه
طرح بزرگ «حماسه خدمت و امنیت» نام طرحی متعلق به سازمان بسیج مستضعفین است که با هدف پیشگیری از سرقت و ایجاد امنیت برای مردم در قالب گشت‌های محله محور در سطح کشور در حال اجرا است.


پاسخ سهیل عربی به ادعای محسنی اژه‌ای
سهیل عربی، زندانی محبوس در زندان اوین، در واکنش به سخنان سخنگوی قوه قضاییه با شرح مختصری از بازداشت و ایام زندان خود، ادعاهای این مقام قضایی را زیر سوال برد.


احمد جنتی: وقتی فردی با ویژگی‌های مهم توسط مقام رهبری به ریاست قوه قضاییه انتخاب شده، آیا مصلحت است که کسی او را زیر سؤال ببرد؟
دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اصل ۱۵۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که اجتهاد، عدالت، آگاهی به امور قضایی و مدیر و مدبر بودن را از ویژگی‌های رئیس قوه قضائیه برمی‌شمارد، گفت: «وقتی فردی با چنین ویژگی‌های مهمی توسط مقام معظم رهبری انتخاب شده است، آیا مصلحت است که کسی او را با صراحت زیر سؤال ببرد و هتک حرمت کند؟


آیت‌الله صانعی: ورود زنان در اجتماعات ورزشی
با رعایت حدود، مانعی ندارد
آیت‌الله صانعی در خصوص ورود زنان در اجتماعات و اماکن مختلف فرهنگی و مذهبی و همچنین ورزشی که امروزه زیاد در مورد آن بحث می شود گفت که با رعایت حدود شرعی و اجتماعی همانند حضور مردان فی حد نفسه مانعی ندارد


باز هم مخالفت
با مرخصی عبدالفتاح سلطانی
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی، خبر داد که باز هم با مرخصی همسرش مخالفت شده است. بسیاری از فعالان مدنی خواستار آزادی این وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر از زندان شده‌اند.


jaezeh_rajaie.jpg
جایزه حقوق بشر کانون مدافعان حقوق بشر به علی‌رضا رجایی اهدا شد
علی‌رضا رجایی از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» سال 1396 هجری شمسی معرفی شد.


narges_farzandan.jpg
در سال‌روز تولد فرزندانش

نرگس محمدی: دیگر تصویر روشن و واقعی از چهره‌های کودکانم ندارم
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‌برد در سالروز تولد فرزندانش در هفتم آذر با نگارش دل‌نوشته‌ای، نوشته است که دیگر تصویری روشن و واقعی از چهره‌‌های کودکانش ندارد.


دومین جلسه رسیدگی به اتهامات
آفرین نیساری برگزار شد
دومین جلسه رسیدگی به اتهامات آفرین نیساری روز پنجم آذر ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.


کمک زنان زندانی بند زنان زندان اوین
به زلزله‌زدگان
زنان زندانی بند زنان زندان اوین، درآمد حاصل از فروش صنایع دستی ساخته شده توسط خود را به زلزله‌زدگان کرمانشاه هدیه دادند.


اولین دادگاه پرستو فروهر در تهران برگزار شد
دادگاه پرستو فروهر در تهران برگزار شد. خانم فروهر بعد از حضور در دادگاه با بی‌بی‌سی فارسی گفتگو کرد و گفت که اتهاماتی را که علیه او مطرح شده در دادگاه رد کرده و صحت آنها را نپذیرفته است.


نرگس محمدی برنده
جایزه ساخارف انجمن فیزیک آمریکا شد
نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر و نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به‌عنوان یکی از برندگان جایزه انجمن فیزیک آمریکا در سال 2017 اعلام شد.


نامه نرگس محمدی به کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص سلول انفرادی
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان دوران محکومیت خود را می‌گذراند در نامه‌ای به نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موضوع «سلول انفرادی»، خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ابعاد حقوقی- امنیتی این پدیده شد.


آفرین چیت‌ساز
اعتصاب غذایش را شکست
آفرین چیت‌ساز با قول مساعد دادیار ویژه زندان اوین و پی‌گیری رییس زندان اوین، اعتصاب غذایش را شکست. او در اعتراض به ممانعت از آزادی‌اش در تاریخ مقرر از ۹۶/۶/۱۲ دست به اعتصاب غذای تر زده بود.


ابراز نگرانی
از وضعیت جسمی عبدالفتاح سلطانی
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی- وکیل زندانی- از وضعیت جسمی همسرش ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است که علیرضا رجایی نه اولین قربانی بی‌قانونی است و نه آخرین آن.


زنان زندانی بند زنان زندان اوین
آزادی مهوش شهریاری را تبریک گفتند
در پی آزادی مهوش ثابت شهریاری از زندان اوین، جمعی از زنان زندانی بند زنان زندان اوین با صدور اطلاعیه‌ای، آزادی هم‌بندی خود را حضور همه زنان، آزادی‌خواهان جهان و ملت سرافراز ایرانتبریک گفتند.


هشدار پزشکان
در خصوص سلامتی آفرین چیت‌ساز
آفرین چیت‌ساز به‌دلیل سرگیجه، سردرد و افت فشار خون که در پی اعتصاب غذا ایجاد شده به بهداری زندان اوین مراجعه و در این محل، پس از زمین خوردن تا ساعت‌ها در بهداری تحت کنترل و مراقبت بوده است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر