logo_kanoon

ادای احترام به نلسون ماندلا:
درگذشت مردِ صلح
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و 178 سازمان عضو آن در سراسر جهان از جمله وکلای دادگستری حامی حقوق بشر (Lawyers for Human Rights) در آفریقای جنوبی با ادای احترام به یاد نلسون ماندلا به همسر و فرزندان و تمامی ملت آفریقای جنوبی تسلیت گفتند.


سازمان منع تسلیحات شیمیایی
برنده جایزه صلح نوبل شد
روز جمعه، ١٩ مهر (١١ اکتبر)، در اسلو، پایتخت نروژ، اعلام شد که کمیته صلح نوبل، "سازمان منع تسلیحات شیمیایی" را به عنوان برنده جایزه صلح نوبل برای سال ٢٠١٣ تعیین کرده است.


سابقه واژه «حقوق زن حقوق بشر است»
گزارشی کوتاه از کنفرانس وین + ۲۰ و پیشینه آن در خرداد ماه ۱۳۹۲ (ژوئن ۲۰۱۳)


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:

مصر حاکمیت قانون را هرچه سریع تر برقرار کند
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در پی برکناری محمد مرسی به وسیله نیروهای مسلح خواهان احترام بی قید و شرط به موازین بین المللی حقوق بشر، بازگشت سریع به وضعیت قانونی و انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی از طریق فرایند سیاسی منطبق با اصول دمکراتیک شد.


در خصوص استفاده بی‌تناسب پلیس از زور و خشونت

نامه فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به رییس جمهور و نخست وزیر ترکیه
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر وبنیاد حقوق بشر ترکیه و جامعه حقوق بشر ترکیه، سازمان‌های عضو آن در ترکیه با ارسال نامه ای به رییس جمهور و نخست وزیر ترکیه نگرانی خود را از آنچه خشونت بی‌تناسب پلیس در ترکیه عنوان کرده است، ابراز کردند.


حركت به سمت عبور از نظامی گری و جنگ

گفتمان زنان برنده جايزه صلح نوبل

"حركت به سمت عبور از نظامي گري و جنگ" عنوان پنجمين كنفرانس موسسه ”انجمن زنان نوبليست” است كه پيشنهادها و تجربه هاي زنان در ساختن جهان بدون خشونت و راه حلهاي پيشنهادي آنان را براي دوري گزيني از جنگ، به بحث گذاشته است.


مرگ استفان هسل، کهنسال‌ترين مدافع حقوق بشر
استفان هِسِل (Stéphane Hessel) ديپلمات، نويسنده و شاعرِ آلمانی تبارِ فرانسوی و تنها بازمانده از هيأت دوازه نفری تدوين کنندگان «منشور جهانی حقوق بشر»، در نود و پنج سالگی در پاريس درگذشت.


شورای حقوق بشر سازمان ملل
خواستار خروج اسرائیل از اراضی اشغالی شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از حکومت اسرائیل خواسته است که گسترش شهرک‌های یهودی نشین در سرزمین‌های فلسطینیان را متوقف کند. گزارش بازرسان شورای حقوق بشر سازمان ملل همچنین از حکومت اسرائیل خواسته ساکنان یهودی مناطق اشغال شده کرانه باختری را از آن محل خارج کند.


جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا رسید
اتحادیه اروپا به دلیل اقداماتش در طول شش دهه برای ارتقای صلح در اروپا برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام شد.
کمیته نوبل در نروژ گفت که اقدامات این اتحادیه در روند تغییر چهره اروپا از "قاره‌ای در حال جنگ" به "قاره‌ای در صلح" موثر بوده است.


چند نظامی گواتمالایی به اتهام
کشتن تظاهرکنندگان بازداشت شدند
قوه قضاییه گواتمالا یک سرهنگ و هشت سرباز ارتش این کشور را بازداشت و آنان به کشتن بومیانی متهم کرده است که پنجشنبه گذشته علیه افزایش بهای برق دست به تظاهرات زده بودند.


اعتراض دیده‌بان حقوق بشر
به پیش‌نویس قانون اساسی مصر
سازمان "دیده‌بان حقوق بشر" پیش‌نویس فعلی قانون اساسی مصر را ناقض اصل برابری زن و مرد و در زمینه‌ حمایت از حقوق اقلیت‌های مذهبی و کودکان ناکافی می‌داند. این پیش‌نویس قرار است در ماه نوامبر نهایی شود.


موافقت نظامیان میانمار
با ریاست‌جمهوری آنگ سان سوچی
برای اولین‌بار رئیس‌جمهور میانمار (برمه) اعلام کرد که مانعی بر سر راه ریاست‌جمهوری آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان میانمار نیست. او گفت اگر مردم در انتخابات به سوچی رأی دهند، دولت به رای مردم احترام خواهد گذاشت.


اعتراضات به بدرفتاری با زندانیان
در گرجستان ادامه دارد
هزاران نفر در تفلیس، پایتخت گرجستان، دست به تظاهرات زده و خواهان محاکمه مقامات ارشدی شده‌اند که در یک رسوایی مربوط به بدرفتاری با زندانیان در این کشور دست داشته‌اند. گزارش شده که این رسوایی ممکن است باعث شود حزب حاکم گرجستان در انتخابات پارلمانی روز اول اکتبر اکثریت را از دست بدهد.


رهبر مخالفان برمه خواهان
رعایت حقوق اقلیت‌ها در این کشور شد
آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان در برمه برای اولین بار در مجلس این کشور سخنرانی کرده و خواهان وضع قوانینی برای رعایت حقوق اقلیت‌های قومی این کشور شده است.
خانم سوچی گفت شعله‌های جنگ ناشی از بحران‌های قومی در کشور هنوز خاموش نشده‌اند.شورای حقوق بشر، دولت سوریه را در قتل‌عام حوله محکوم کرد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار بررسی قتل بیش از صد غیرنظامی در حوله شده و دولت سوریه را در پی این کشتار محکوم کرده است.این خواسته با تصویب قطعنامه ای در این شورا مطرح شده که اکثریت اعضا به آن رای مثبت دادند. این قطعنامه خواهان شناسایی عاملین کشتار حوله شده است. در رای گیری این شورا ۴۱ کشور به قطعنامه ای که با حمایت آمریکا در محکومیت سوریه تدوین شده بود رای مثبت دادند اما روسیه، چین و کوبا با آن مخالفت کردند.


انتقاد عفو بین الملل از شورای امنیت
بی بی سی: یک سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در گزارشی، شورای امنیت سازمان ملل را به عدم صلاحیت برای رهبری جهان در جریان قیام های ضد استبدادی متهم کرده و خواستار تغییر در ساختار این نهاد شده است.


آغاز بررسی 'کشتار مالایی‌ها' توسط ارتش بریتانیا
هیات رسیدگی قضایی به ماجرای کشتار گروهی از ساکنان مالایی یکی از مستعمرات بریتانیا، که پس از کسب استقلال مالزی نام گرفته، کار خود را در لندن آغاز کرده است.
در جریان عملیات نظامی بریتانیا در منطقه باتانگ کالی منطقه مالایی در سال ۱۹۴۸، بیش از بیست نفر کشته شدند که مقامات بریتانیایی در آن زمان آنان را به ارتباط با شورشیان کمونیست متهم کردند و گفتند هنگام فرار از بازداشتگاه، کشته شده اند.


سرخپوستان آمریکا همچنان مورد تبعیض قرار دارند
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای ارزیابی وضعیت بومیان در آمریکا، در پایان تحقیقات خود گفت بومیان به دلیل "تبعیض های موجود، احساس بیگانگی و رنجش" می کنند.
جیمز آنایا روز جمعه ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) در دانشگاه تالسا ایالت اوکلاهاما با نمایندگانی از قبیله های مختلف سرخ پوستان دیدار کرد.


دیده‌بان حقوق بشر:
ارتش سوریه مرتکب جرایم جنگی شده است
دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری، ارتش سوریه را به ارتکاب جرایم جنگی پیش از اجرای توافق‌نامه آتش‌بس در ۱۲ آوریل امسال متهم کرده است.این سازمان که در نیویورک مستقر است، در گزارشی گفته است که درگیری‌های اطراف استان ادلب در شمال سوریه را می توان طبق قوانین بین‌المللی یک "مخاصمه مسلحانه" خواند.


عفو بین‌الملل
از تبعیض علیه مسلمانان در اروپا خبر داد
سازمان عفو بین‌الملل گفته است مسلمانانی که در اروپا آشکارا باورهای مذهبی‌شان را ابراز می‌کنند با تبعیض‌های گسترده‌ای مواجه می‌شوند.
به گزارش بی بی سی، این سازمان در گزارشی تازه از دولت‌های اروپایی خواسته که با پیش‌داوری‌ها و کلیشه‌های منفی علیه مسلمانان برخورد جدی‌تری داشته باشند.
به ویژه گفته شده است که مسلمانان به دلیل استفاده از پوشش سنتی خود دچار محرومیت‌هایی در زمینه کار و تحصیل می‌شوند.


دختر فعال حقوق بشر بحرین، بازداشت شد
زینب خواجه، دختر عبدالهادی خواجه، از فعالان سیاسی مخالف حکومت بحرین، بازداشت شد.


عفو بین الملل:
بحران حقوق بشر در بحرین ادامه دارد
سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی درباره وضعیت بحرین تاکید کرد که بحران حقوق بشر در آن کشور به رغم وعده های دولت در جهت اصلاحات، همچنان ادامه دارد.
در حالی که بحرین برای میزبانی مسابقات اتومبیل رانی فرمول ۱ آماده می شود، سازمان عفو بین الملل هشدار داده است که "کسی نباید تصور کند که بحران حقوق بشری در بحرین به پایان رسیده است."


کمیسر حقوق بشر سازمان ملل:
ماموران امنیتی سوریه کودکان را هدف قرار می‌دهند
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، نیروهای امنیتی سوریه را به آزار عمدی کودکان متهم کرده است. ناوی پیلای، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، در مصاحبه ای گفته است که نیروهای امنیتی حکومت سوریه همچنان به حملات خود علیه شهروندان غیرنظامی این کشور ادامه می دهند و افزوده است که "جنایت علیه بشریت در سوریه روی داده و همچنان روی می دهد."


تعداد پناهجویان در سال ۲۰۱۱ افزایش داشته است
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که در سال ۲۰۱۱ میلادی تعداد افرادی که خواهان پناهندگی به کشورهای غربی بودند، افزایشی چشمگیر یافته است. بنا به گفته این سازمان، تعداد کسانی که خواهان پناهنده شدن به ۴۴ کشور صنعتی جهان بودند در سال گذشته میلادی ۲۰ درصد افزایش یافته است.


اسرائیل همکاری خود را
با شورای حقوق بشر قطع کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل روز دوشنبه 7 فروردین 1391 (۲۶ مارس) در مصاحبه‌ با خبرگزاری فرانسه از تصمیم دولت این کشور مبنی بر قطع رابطه با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خبر داد.مقام های اسرائیلی اعلام کردند که این کشور به دلیل تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تحقیق در شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری، روابط و همکاری خود را با این نهاد قطع کرده است.


برمه از آمریکا و اتحادیه اروپا
برای نظارت بر انتخابات دعوت کرد
دولت برمه از آمریکا و اتحادیه اروپا خواسته است تا ناظرانی را برای نظارت بر انتخابات میان‌دوره‌ای این کشور که قرار است ماه آینده برگزار شود، اعزام کنند. سفارت آمریکا در رانگون، این دعوت را تائید کرده و آن را قدمی "دلگرم کننده" خوانده است.


انتقاد دیدبان حقوق بشر از مخالفان مسلح در سوریه
سازمان دیدبان حقوق بشر روز سه شنبه از عملکرد مخالفان مسلح حکومت بشار اسد در سوریه انتقاد کرد و گفت که این گروه اعمالی چون آدم ربایی، شکنجه و اعدام نیروهای امنیتی انجام داده است.
سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر دراین باره اعلام کرد: رفتار به گفته او خشن دولت سوریه، نمی تواند چنین اعمالی را از سوی مخالفان مسلح توجیه کند.


مجوز کشتار در سوریه را لغو کنید
شماری از دارندگان جایزه نوبل صلح و دیپلمات‌های بازنشسته خواستار مداخله شورای امنیت برای توقف خشونت‌ها در سوریه شدند.امضاکنندگان این بیانیه خواستار تصویب قطع‌نامه‌ ای در شورای امنیت سازمان ملل شده‌اند تا حکومت سوریه را متعهد کند، تمامی حملات غیرقانونی علیه مردم را متوقف کند، همه زندانیان سیاسی را آزاد و شرایط ارائه کمک‌های انساندوستانه سازمان‌های مستقل و بی‌طرف به مردم سوریه را تسهیل کند.‎ آنان از روسیه خواسته‌اند تا رئیس‌جمهور سوریه، بشار اسد را در سرکوب خشونت‌بار معترضان سوری متوقف کند.در این بیانیه آمده است: «شکاف میان جامعه‌بین‌المللی به مجوز ادامه کشتار برای حکومت اسد تبدیل شده است. این مجوز باید لغو شود.»


ابراز نگرانی سخنگوی کمیسر حقوق بشر
از حوادث سوریه
روپرت کولویل، سخنگوی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل در گفت و گو با "بی بی سی" با ابراز نگرانی از گزارش هایی که در خصوص سوریه منتشر شده است، گفت که این شواهد برای محاکمه های بالقوه در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


arm.jpg

کانون مدافعان حقوق بشر:

اقدام دولت اسراییل مخالف اصول بنیادین حقوق بشر است
« کانون مدافعان حقوق بشر» در پی حمله کماندوهای اسراییلی به کشتی کمک رسانی به مردم غزه، با صدور اطلاعیه ای با محکوم کردن این اقدام، تلاش همه نهادهایی که در عرصه حقوق بشر فعالیت می کنند و همچنین مدافعان حقوق بشر را برای وادار کردن دولت های حامی اسراییل به اعمال فشار بر آن و اقدام مناسب در محکومیت چنین اعمالی از سوی سازمان ملل متحد، خواستار شد.


آینده ما

روز جهانی زن به روایت کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

ناوانتم پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به مناسبت روز جهانی زن، دلایل خود را برای جشن گرفتن این روز بیان کرد.


دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز زن

خشونت علیه زنان به هر شکل غیر قابل تحمل است
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی زن 8 مارس 2009 برابر با 18 اسفند 1387 ضمن در خواست از رسانه ها برای ارائه تصویری مثبت از زنان، خواستار وضع قوانینی شد که خشونت علیه زنان را جنایت قلمداد کنند.


alman.jpg
دیده‌بان حقوق بشر:
ممنوعیت حجاب اسلامی نقض حقوق بشر است
دیده‌بان حقوق بشر از ممنوعیت پوشش روسری برای آموزگاران و کارکنان مدارس برخی از ایالت‌های آلمان به شدت انتقاد کرده است. در گزارش این سازمان این قانون «تبعیض زیر لوای بی‌طرفی» تلقی شده است.


shora.jpg
کارنامه روسیه در حقوق بشر
نمایندگان كشورهای روسیه و آلمان دوم فوریه 2009، گزارش خود را پیرامون وضعیت حقوق بشر در كشورهایشان به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه كردند.
زمانی‌که هیئت دولتی روسیه به سرپرستی آلکساندر کونووالوف، وزیر دادگستری این کشور، گزارش خود را در ژنو سوئیس به شورای حقو بشر سازمان ملل ارائه کرد، ۷۸ کشور تقاضای زمان برای طرح پرسش‌های خود کردند که تنها به ۵۵ پرسش زمان رسید.


'فقر در آمریکای لاتین افزایش می یابد'
يك مقام ارشد سازمان ملل متحد در باره احتمال افزايش فقر در آمريكاى لاتين به ميزان ۱۵ درصد در سال جارى ميلادى هشدار داده است.
به گزارش بی بی سی، ربكا گرينسپن، رئيس منطقه اى برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) گفت، آمريكاى لاتين نيازمند اقدامى فورى است.


حدود 600 هزار نفر دیگر در ژانویه در آمریکا بیکار شدند

آخرین آمار منتشر شده توسط دولت آمریکا حاکی از آن است که در اولین ماه سال میلادی جاری 598 هزار نفر در این کشور بیکار شده اند.
به گزارش بی بی سی، هم اکنون نرخ میانگین بیکاری در آمریکا به 7.6 درصد رسیده است. این رقم در ماه دسامبر گذشته 7.2 بود.


pillay1.jpg
کمیسر حقوق بشر خواستار تحقیقات در غزه شد
ناوی پیلی، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره عملکرد اخیر سربازان اسرائیلی گفت که اقدام آنها تمام ویژگی های جنایات جنگی را دارد.


تغییرات در قوانین پناهندگی اتحادیه‌ی اروپا
طبق تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا، پناهجویان در آینده پس از ۶ ماه، اجازه‌ی کار دریافت می‌کنند. برخی کارشناسان با این تغییرات مخالف‌اند. تفاوت‌ وضعیت بازار کار در کشورهای عضو ، یکی از دلایل این مخالفت است.


نقض حقوق بشر در چین
کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمهوری خلق چین به خاطر اعمال خشونت و شکنجه انتقاد کرده است. به نظر سازمان ملل بدرفتاری و خشونت از شیوه‌های رایج در پیگرد مخالفان سیاسی است.


First    <<    1 2

کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر