logo_kanoon

ebadi_paris.jpg
بزرگداشت 22 خرداد در سراسر جهان

ایرانیان خارج از کشور: ما همه با هم هستیم
آرش بهمنی

روز بیست و دوم خرداد، سالروز انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، در خارج از کشور، حال و هوایی متفاوت با همیشه داشت. ایرانیان خارج از کشور، به مناسبت سالگرد "کودتای انتخاباتی" در بسیاری از شهرهای جهان گردهم آمده بودند تا نشان دهند "همه، با هم هستند" و پیگیر خواسته ها و مطالبات هم‌وطنان‌شان در داخل هستند و صدای معترضان را به گوش جهانیان خواهند رساند. ایرانیان ساکن پاریس هم به مناسبت 22 خرداد، در میدان صلح این شهرو در کنار دیوار حقوق بشر تجمع کردند. در این تجمع که حدود 200 نفر از ایرانیان مقیم پاریس در آن شرکت داشتند، شیرین عبادی، عبدالکریم لاهیجی و محمدجواد اکبرین سخنرانی کردند. این مراسم به همت "کمیته مستقل ضدسرکوب شهروندان ایرانی" برگزار شد.


ebadi_lahiji.jpg
تحریم ها در مصاحبه با شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی

رابطه سیاسی با جمهوری اسلامی باید کاهش یابد
کاوه قریشی

همزمان با تصویب طرح تحریم اقتصادی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی در مصاحبه با روز، علل موافقت یا مخالفت خود با تحریم اقتصادی ایران را مطرح کردند. این دو فعال حقوق بشراما متفق القولند که تحریم های سیاسی، راهکار مناسبی برای فشار بر جمهوری اسلامی است. این مصاحبه در پی می آید.


ebadi10.jpg
شیرین عبادی: برای جلوگیری از خونریزی، به ابتکارات تازه بیندیشیم
آیدا قجر

شیرین عبادی در پاسخ به پرسش خبرنگار جرس با تاکید بر حق قانونی مردم برای برگزاری راهپیمایی تصریح کرد که در شرایط فعلی برای جلوگیری از خونریزی بیشتر توصیه می شود مردم به خیابان نروند، اما به ابتکارات دیگری بیندیشند. وی از شرکت های یوتل ست و نوکیا نیز خواست با دولت ایران در زمینه سانسور همکاری نکنند و لوازم کنترل مردم بوسیله تلفن را به ایران نفروشند.


ebadi_deutschewelle.jpg
پاسخ‌های شیرین عبادی به پرسش‌های شما
شیرین عبادی به مدت چهار روز به دلیل دریافت جایزه بین‌المللی دموکراسی شهر بن در آلمان اقامت داشت. در این مدت فرصتی شد تا این برنده جایزه نوبل صلح به پرسش‌های گوناگون مخاطبان دویچه‌وله پاسخ گوید.
در پاسخ به فراخوان بخش فارسی دویچه‏وله (صدای آلمان) تعداد زیادی از شنوندگان رادیوی صدای آلمان و خوانندگان وب‏گاه فارسی دویچه‌وله، سؤالات‏شان را از طریق ای‏میل، فاکس و یا تلفن با ما درمیان گذاشتند. تعداد سؤالات بسیار زیاد است و متاسفانه نمی‏توانیم به همه‏ی آن‏ها پاسخ بدهیم؛ ولی تلاش کردیم بخشی از این سؤالات را به شکلی انتخاب کنیم که همه‏ی موضوعات را دربر بگیرد.


sotude_ebadi.jpg
نسرین ستوده وکیل شیرین عبادی:

دریافت مالیات از جايزه صلح نوبل غیرقانونی است
شیرین عبادی از سوی کمیسیون تجدیدنظر به پرداخت یک میلیارد تومان مالیات برای جایزه صلح نوبل محکوم شده است. نسرین ستوده، وکیل وی، از تخلفات متعدد حقوقی در این پرونده می‌گوید.


fidh_omct_logo3.jpg
برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر
درخواست فوری
برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که خانم ام البنین ابراهیمی روز ۶ فوریه ۲۰۱۰ در حدود ساعت ۳ صبح در منزلش دستگیر و بازداشت شده است. خانم الهام احسنی، خانم ژیلا کرم زاده مکوندی، خانم لیلا سیف الهی و خانم فاطمه رستگاری نیز در تاریخ ۸ فوریه در منازل شان و خانم فرزانه زینعلی در تاریخ ۹ فوریه در پارک لاله تهران دستگیر و بازداشت شده اند.


fidh_lddhi_logo2.jpg
اطلاعیه مطبوعاتی

بررسی ادواری شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

انزوای بیشتر حکومت جمهوری اسلامی

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) در این رابطه اظهار داشت: "دولتمردان جمهوری اسلامی نقض حقوق بشر در ایران را تکذیب و این طور وانمود کردند که قربانی بازی سیاسی کشورهای غربی شده اند. این نمک پاشیدن به زخم قربانیان واقعی تخلفات حقوق بشری در ایران است که به شکلی روزمره در نقاط مختلف کشور، به ویژه پس از انتخابات مناقشه آمیز اخیر، شاهد آن هستیم."


mohammd_sharif.jpg
چگونگی صدور قرار جلب عمر البشیر
توسط دیوان کیفری بین المللی در گفت و گو با محمد شریف

رییس جمهوری
تحت پیگرد قضایی بین المللی قرار گرفته است
عبدالرضا تاجیک: «دادگاه كيفری بين‌المللی» چهارم فوریه ۲۰۰۹ با صدور قرار جلب برای عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان، به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در دارفور، اقدام بی سابقه ای را برای نخستین بار در خصوص رهبری که هنوز در رأس قدرت است، انجام داد. بر این اساس محمد شریف، استاد حقوق بین الملل دانشگاه، در گفت و گویی به تبیین ماهیت تشکیل «دیوان کیفری بین المللی» و توان این نهاد بین المللی برای رسیدگی های قضایی پرداخته که آیا این دیوان می تواند، یکی از دیرینه ترین آرزوهای بشریت یعنی خاتمه یافتن مصونیت آن بخش از سران دولت ها از پیگرد کیفری که مرتکب جنایت علیه بشریت، نسل کشی و شکنجه می شوند را متحقق سازد یا خیر؟


espaniya.jpg
گزارشی از کنفرانس '30 سال انقلاب ایران' در اسپانیا
کنفرانس "30 سال انقلاب ایران" با حضور شیرن عبادی برنده جایزه صلح نوبل و شماری از تحلیلگران ایرانی و اروپایی در شهر سویل مرکز ایالت اندلوسیا اسپانیا برگزار شد."بنیاد فرهنگهای سه گانه" (مسیحیت ، اسلام و یهودیت) Fundacion Tres Culturas اسپانیا برگزار کننده این کنفرانس بود که چهارشنبه 18 فوریه (30 بهمن) برگزار شد.در اين کنفرانس، مسایلی چون وضعیت جامعه مدنی، حکومت قانون ، آزادی های فردی و اجتماعی و ساختار حکومت ایران به بحث گذاشته شد.


mohammd_sharif.jpg
محمد شریف در خصوص حقوق متهمان:

دادگاه نمي تواند بر اساس شخصيت متهم، مجازات هاي گوناگون تعيين كند
بازداشت، حبس و صدور احكام متفاوت و گاهي بسيار متناقض براي اعضاي كمپين يك ميليون امضا در حالي ادامه دارد كه سخنگوي قوه قضائيه، پيش از اين جمع آوري امضا براي كمپين را جرم ندانسته بود و در قانون اساسي كه قانون مادر كشور است و همه قوانين بر اساس آن تنظيم مي شود، سخني از مجرمانه بودن عمل جمع آوري امضا نشده است. از سوي ديگر در حكم تبرئه راحله عسگري زاده و نسيم خسروي؛ جمع آوري امضا براي كمپين همانند اقدامات هر شهروند ايراني نظير درخواست براي آسفالت خيابان ذكر شده است. با اين حال همچنان دستگيري اعضاي كمپين به بهانه جمع آوري امضا ادامه دارد. دكتر محمد شريف، حقوقدان و استاد دانشگاه، صدور احكام متناقض و متفاوت براي يك اتهام را باعث اخلال در نظم و امنيت عمومي جامعه مي داند.


شیرین عبادی در دیدار با روزنامه نگاران

آینده روشن است
شیرین عبادی به دلیل پایداری اش بر آرمان های حقوق بشری همواره چهره ای قابل احترام برای روزنامه نگاران اصلاح طلب ایران بوده است اما فشارهای اخیر بر وی بهانه ای بود تا روزنامه نگاران بار دیگر حمایت خود را از فعالیت های حقوق بشری وی نشان دهند. روزنامه نگاران ابتدا بیانیه ای را در حمایت از بانوی صلح تدوین کردند اما پیش از انتشار آن در عصر یک روز برفی زمستان میهمان خانه عبادی شدند.جایی که وی به همراه دو تن از چهره های سرشناس کانون مدافعان حقوق بشر یعنی عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی حضور داشت.


دیداراعضای کمپین حمایت از کانون مدافعان حقوق بشر با وکلا
تعدادی از اعضای کمپین حمایت از کانون مدافعان حقوق بشر در اولین اقدام خود روز جمعه چهارم بهمن ماه 1387 با شیرین عبادی و برخی از وکلای این کانون دیدار کردند. در این دیدار که در دفتر شیرین عبادی انجام شد حاضرین با اهدای شاخه های گل از اقدامات کانون مدافعان حقوق بشر و وکلای آن تجلیل کردند.


mohammd_sharif.jpg
در گفت و گو با محمد شريف:

کانون مدافعان حقوق بشر ثبت شده است
محمد شريف، استاد دانشگاه،وکيل دادگستري و از مؤسسين کانون مدافعان حقوق بشر در مورد وضعيت کانون مدافعان حقوق بشر با تاکيد بر اينکه "اين کانون همان تشريفات قانوني را طي کرده که در قانون احزاب پيش بيني شده و به تصويب کميسيون نيز رسيده است"، مي گويد: "از نظر من کانون مدافعان ثبت شده است و آنها که مجوز را نداده اند تخلف اداري کرده اند."


arm.jpg
افزایش فشارها بر کانون مدافعان حقوق بشر
سایت اینترنتی کانون مدافعان حقوق بشر یک روز پس از آغاز فعالیت در ایران مسدود شده است.
این سایت روز شنبه بیست و هشتم دی، فیلتر شد. همزمان کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای نسبت به "جعل عنوان و سوء استفاده" از عنوان کانون مدافعان حقوق بشر اعتراض کرده است.


seifzadeh.jpg
محمد سیف زاده

اعلام جرم مي کنيم
موجوديت کانون، اساس نامه و صدور پروانه به تصويب رسيده است. مسوولان کميسيون ماده ده و مسوولان وزارت کشور که تا به حال پروانه را به ما نداده اند متخلف هستند و از طرف مدعي العموم تهران با شکايت ما قابل تعقيب کيفري خواهند بود.


abdolfattah_soltani.jpg
گفت و گو با عبدالفتاح سلطاني:

پرونده های حقوق بشری: ده در صد برائت‎
عبدالفتاح‎ ‎سلطاني‎ ‎از‎ ‎وکلاي‎ ‎عضو‎ ‎کانون‎ ‎مدافعان‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎است که‎ ‎روز‎ ‎سه‎ ‎شنبه‎ ‎جايزه‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎نورنبرگ‎ ‎آلمان‎ ‎را‎ ‎دريافت‎ ‎کرد.‏‎ ‎او در‎ ‎گفت‎ ‎وگو‎ ‎با‎ ‎روز‎ ‎به‎ ‎مساپل‎ ‎ومشکلاتي‎ ‎پرداخته‎ ‎است‎ ‎که‎ ‎وکلايي‎ ‎همچون‎ ‎او‎ ‎در‎ ‎مسير‎ ‎فعاليت‎ ‎هاي‎ ‎حرفه‎ ‎اي‎ ‎خود‎ ‎با‎ ‎آنها‎ ‎مواجه‎ ‎هستند. اين‎ ‎گفت‎ ‎وگو‎ ‎را‎ ‎مي‎ ‎خوانيد.‏‎


shirinebadi723.jpg
گفت‎ ‎وگو‎ ‎با‎ ‎شيرين‎ ‎عبادي :

گزارشگران حقوق بشر در انتظار ورود به ايران
شيرين‎ ‎عبادي‎ ‎وکيل‎ ‎دادگستري‎ ‎و‎ ‎فعال‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎با‎ ‎حضور‎ ‎در‎ ‎سمينار "چالش‎ ‎هاي‎ ‎مدافعان‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎در‎ ‎ايران"‏‎ ‎که‎ ‎دوشنبه‎ ‎بيستم‎ ‎خرداد‎ ‎در‎ ‎مقر‎ ‎شوراي‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎سازمان‎ ‎ملل‎ ‎در‎ ‎ژنو‎ ‎برگزار‎ ‎شد‎ ‎به‎ ‎موارد‎ ‎نقض‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎در‎ ‎ايران‎ ‎پرداخت‎ ‎و‎ ‎از‎ ‎ايده‎ ‎تهديد‎ ‎نظامي‎ ‎و‎ ‎همچنين‎ ‎خودداري‎ ‎مقامات‎ ‎جمهوري‎ ‎اسلامي‎ ‎از‎ ‎حضور‎ ‎گزارشگران‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎سازمان‎ ‎ملل‎ ‎در ايران‎ ‎انتقاد‎ ‎کرد.‏‎ ‎در‎ ‎سمينار ژنو، فدراسيون‎ ‎بين‎ ‎المللي‎ ‎جامعه‎ ‎هاي‎ ‎حقوق‎ ‎بشر، ديده‎ ‎بان‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎و‎ ‎کمپين‎ ‎بين‎ ‎المللي‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎در‎ ‎ايران‎ ‎نيز‎ ‎شرکت‎ ‎داشتند. اين‎ ‎گفت‎ ‎وگو‎ ‎را‎ ‎مي‎ ‎خوانيد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر