logo_kanoon

mansoorehshojaee.jpg
جرم نرگس محمدی
مرام اش بود...
منصوره شجاعی

جوان است. باهوش و پرشور. زن است. مهربان و شجاع. مادر است. فداکار و مسئول. همسر است. مطمئن و مستقل. آزادی را همچون ترانه ای ازلی از حفظ می خواند. بی سکته، بی سکون.


abdolkarimlahiji.jpg
خشونت در ملاء عام توسط دولت «مبارزه‌کننده علیه خشونت»
عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در گفت و گو با رادیو فردا به موضوع اعدام در ایران پرداخته است.


behnood.jpg
اولین شب زندان نرگس خانم
مسعود بهنود

یکباره تیزی شمشیر فرشته ای که مظهر عدالتش می خوانند بر گردن ها حس شد. شمشیری که در یک دست الهه [عدالت] بود و ترازوئی در دست دیگرش، با چشمانی بسته.


شیرین عبادی: صدای دانشجویان دربند را
به گوش مردم جهان برسانیم
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس "کانون مدافعان حقوق بشر" در تور سخنرانی خود در دانشگاه های آمریکا بر روی وضعیت دانشجویان زندانی در ایران تاکید زیادی داشته است.
خانم عبادی می گوید که نقض حقوق دانشجویان مصداق نقض حقوق بشر است و با وجود تاکید بر این موارد در گزارش های بین المللی، حکومت ایران قصد سازش و آشتی ملی را ندارد و به رفتار غیرعادلانه خود ادامه می دهد.


ebadi16.jpg
حقوق مردم ایران در سایه مسائل هسته‌ای فراموش شد

اعتراض شیرین عبادی به نشست
گروه ۵+۱ در گفت‌وگو با رادیو زمانه

"مذاکرات گروه ۵+۱ ، به بحث درباره مسائل هسته‌ای محدود شد و مدعیان حقوق بشر از یاد بردند که علاوه بر منافع کشورهای دیگر، مردم ایران نیز حقوق نقض شده‌ای دارند که باید در مذاکرات بین‌المللی در مورد شرایط ایران، مورد توجه قرار بگیرد." این‌ها سخنان شیرین عبادی، وکیل ایرانی برنده نوبل صلح است، که به نتایج نشست گروه ۵+۱ در استانبول اعتراض دارد.


توسط مهرانگیز کار، عبدالکریم لاهیجی و احمد منتظری بررسی شد

مطرح شدن بحث جایگزینی مجازات‌های دیگر
به‌جای سنگسار در ایران
امیر مصدق کاتوزیان

هفته گذشته بحث جایگزین کردن مجازات سنگسار با مجازات‌های دیگر و حتی احتمال عفو مجرمان در این گونه پرونده‌ها جایگاه خاصی در روزنامه اعتماد چاپ تهران داشت.


kazemiyan.jpg
از یوسف‌خان تبریزی
تا محمد سیف‌زاده
مرتضی کاظمیان

دکتر سیدمحمد سیف‌زاده؛ آن‌هایی که زندانیان جنبش دموکراسی‌خواهی مردم ایران را پایان یافته می‌دانند، در برابر کنش امیدافزا و مقاومت سبز آزادگانی چون دکتر سیف‌زاده، چه توضیحی دارند؟
عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه، و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ازجمله وطن دوستان و دموکراسی‌خواهانی است که روی کلمه «قانون» ایستاده و بر اجرای آن تاکید دارد.


عبادی: به سکوت دنيا در مورد نقض حقوق بشر
در ايران اعتراض دارم
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل که برای انجام چند سخنرانی در دانشگاه های آمریکا در این کشور بسر می برد، با انتقاد از کشورهای غربی، خواستار از بین رفتن تحریم هایی شد که تاثیر دردناکی بر زندگی مردم ایران گذاشته اند.
خانم عبادی همچنین از کشورهای غربی انتقاد کرد که تنها به برنامه هسته ای ایران توجه می کنند و درباره نقض حقوق بشر در ایران سکوت کرده اند.


narges_tavassolian2.jpg
رهبری غیر ایرانی آری
حق تردد خیر
نرگس توسلیان

چندی پیش در آستانه روز طبیعت، سخن یکی از مسئولان کشورخشم بسیاری از ایرانیان را برانگیخت. احمد رضا شفیعی، مسئول كميته انتظامي ستاد تسهيلات سفر شهراصفهان از ممانعت حضور اتباع افاغنه در روز طبعیت، در پارک کوهستانی صفه، خبر داد. وی در توجیه حرف خود عنوان کرد که این سیاست را در جهت حفظ امنیت و رفاه حال شهروندان ایرانی، اتخاذ کرده است.


شیرین عبادی در روز جهانی مبارزه با مین:

ایران، اسرائیل و آمریکا
به کنوانسیون منع مین اتاوا نپیوسته اند
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و حقوقدان مدافع حقوق بشر در آستانه روز جهانی آگاه سازی از خطر مین، در گفت و گویی نگاهی به خطر مین و وضعیت مین گذاری در ایرا ن کرده است.


ebadi5.jpg
عطر چای دم کرده صبح کانون
شیرین عبادی

چشمانم را می بندم صدای باد مرا به دور دست ها می برد ، سرزمین محبوبم ، جایی که در آن به دنیا آمدم، رشد کردم و پیر شدم. صبح زود است و مثل برخی از روزها خواب مانده ام با عجله بلند می شوم. انتخاب لباس راحت است زیرا که جز روپوش تن پوش دیگری حرام است اولین روسری دم دست را سر می کنم و دوان دوان روانه دفتر کانون مدافعان حقوق بشر می شوم.


شیرین عبادی پیرامون حقوق بشر در ایران:

ضوابط حقوق بشر قابل انطباق
با هر دین و فرهنگ است
فصلنامه ره آورد پیرامون حقوق بشر در ایران، گفت و گویی با دکتر شیرین عبادی انجام داده است. او در این گفت و گو به ضوابط حقوق بشر پرداخته است. رابطه حقوق بشر با دین از جمله اسلام از دیگر موضوعات مورد بحث در این گفت و گو است.


afrooz_maghzi2.jpg
قانون جدید مجازات اسلامی و نابرابری‌های جنسیتی
افروز مغزی

نحوه تغییرات صورت گرفته در این قانون از دو جهت برای فعالان جنبش زنان حائز اهمیت است: اول آنکه تلاش‌های فعالان زنان برای متقاعد کردن قانونگذار به برگزیدن فقه پویا به جای فقه سنتی و انجام تعهدات بین‌المللی خود تا چه حد موثر بوده است و دوم آنکه قانون جدید تا چه میزان به نفع زنان تغییر یافته است.


emadedinbaghi1.jpg
قانون اساسی زمین

آيا حقوق بشر می‌تواند تبديل به قانون اساسی مشترک ملت‌ها شود؟

عمادالدين باقی

آيا آرزوی دست يافتن به قانون اساسی واحد برای جهان يک رؤيا خواهد ماند يا روزی به واقعيت خواهد پيوست؟ انسان ها پيوسته در نوسان ميان واقع گرايی و آرمان گرايی اند. واقعيت ها با همه تلخی و شيرينی شان خود را بر ما تحميل می کنند و آرمان ها با همه شيرينی شان، آرزوهايی هستند که در تکاپوی دست يافتن به آنيم. رسيدن به قانون اساسی واحد در سياره خاکی يک آرمان بوده و وجود قانون های محلی و ملی يک واقعيت اند.اما قانونی که از واقعيت آغاز شده و به آرمان ختم می شود و دوسر اين جريان دوقطبی را پوشش می دهد حقوق بشر است.


از سلطانی، ستوده، محمّدی می گوییم ...
تغییر برای برابری: سخن گفتن از حق و دفاع از شعله آن در تاریکی وظیفه ماست؛ این را از چشم ها و خنده های وکلایمان آموختیم، پیش از آنکه قانون را بدانیم. مجموعه زیر یادداشت هایی کوتاه از اعضای خانواده، موکلان و دوستانی است که به احکام صادره برای عبدالفتاح سلطانی، نسرین ستوده و نرگس محمدی معترضند و خواهان تغییر آن هستند. با امید فردایی که در آن زنجیری نباشد مگر زنجیره دستانِ آزاد ما تا در کنار یکدیگر، آنچه را می خواهیم بسازیم.


abdolkarimlahiji.jpg
راه ندادن شهید، مهم‌ترین
دلیل نقض حقوق‌بشر است
گفت و گوی دویچه وله با عبدالکریم لاهیجی

سخنگوی حقوق بشر مجلس ایران، دومین گزارش احمد شهید را فاقد هرگونه ارزش حقوقی و قانونی و اثر "سیلی‌ای" دانست که انتخابات اخیر ایران به "دشمن" زد. دکتر عبدالکریم لاهیجی می‌گوید، ایران چاره‌ای جز انکار این گزارش ندارد. او می گوید: " این نخستین گزارش کاملی‌ست که آقای احمد شهید می‌دهد. برای این که در اولین گزارشش که خطاب به مجمع عمومی بود، گفته بود که با توجه به این که بیش از دو ماه از شروع مأموریتش نمی‌گذرد، بنابراین این گزارش موقتی ا‌ست. جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که با عدم صدور ویزا برای احمد شهید، او نتواند گزارشی از وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه کند، اما این گزارش نشان می‌دهد که آن‌ها در تحلیل‌های خودشان اشتباه کردند."


taghi_rahmani1.jpg
صبوری متولد قتلگاه
(سلطانی وکیل)
تقی رحمانی

ایران سرزمین عجایب است چرا که موکل در حمایت از وکیل می‌نویسد! وکیلی که حالا خود هزاران هزار حامی لازم دارد. در این حمایت او هم حق و هم دین به گردن دیگران دارد. به قول خودش ایرانی 56 ساله است، متولد کنار قتل‌گاه حسین. در فرهنگ شیعه این جایگاه ارج و قربی عجیب دارد که می‌تواند تخدیر کننده یا الهام‌بخش باشد. برای سلطانی، وکیل همه انسان‌ها در ایران (از ملی – مذهبی، روزنامه‌نگار، بهایی، مجاهد خلق و اصلاح‌طلب و جبهه ملی و... ) ، این محل تولد الهام‌بخش آن جمله معروف از حسین امام شهیدان است که حتی فراتر از دین همه را دعوت کرد که آزادمرد باشند!


afrooz_maghzi2.jpg
ساختار جدید قانونی
برای برخورد با جرائم امنیتی
افروز مغزی

سرانجام قانون مجازات اسلامی در بخش کلیات، حدود و قصاص در دی ماه 1390 توسط شورای نگهبان تأیید شد؛ بنابراین از این پس قانون جدیدی بر حوزه حقوق کیفری ایران، حاکم می شود. متأسفانه امروز و پس از تصویب این قانون متوجه می شویم، ساختاری جدید متشکل از جرائم و مجازات ها و نحوه رسیدگی افتراقی در حوزه اتهامات سیاسی و امنیتی بنا شده است.


narges_tavassolian2.jpg
تنها یک قدم...
نرگس توسلیان

قانون مجازات اسلامی سرانجام پس از سالها سرگردانی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، در ۸ بهمن ماه ۱۳۹۰، به تصویب رسید که پس از طی مراحل رسمی آن (از قبیل امضاء توسط ریس جمهور و درج در روزنامه رسمی کشور)، به طور رسمی جایگزین قانون فعلی خواهد شد. تصویب این قانون با تصور آن که اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در قانون جدید لغو شده است، موجی از خوشحالی را در فضای مجازی و حقیقی ایجاد کرد. حال آن که متاسفانه هنوز مساله اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در قانون جدید، به قوت خود باقی است.


soltani.jpg
قاضی از تبدیل قرار عبدالفتاح سلطانی خودداری می کند
همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل و از هیات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که حکم این وکیل که دادگاهش در تاریخ ۱۸ دی ماه برگزار شد صادر شده است اما به گفته وی همچنان حکم در اتاق تایپ دادگاه مانده چون تایپیست به مکه رفته است.


شیرین عبادی

از ماست که بر ماست

تقدیم به همکار شجاع، نسرین ستوده

آن چه امروز بر وکلاء دادگستری می رود ، ناشی از قانون غلطی است که در فروردین ۱۳۷۶ به تصویب رسید – نام نمایندگان مجلسی که به این قانون رای مثبت داده اند مشخص است- تنی چند از آنان اکنون گوشه عزلت گزیده اند ، تعدادی با مردم ایران هم دردی می کنند و برخی نیز بر خر مراد سوار هستند. با دسته اخیر کاری نیست اما هم دردان امروز ما، از تصویب این قانون و بسیاری از قوانین نادرستی که بر آن صحه گذاشتند، می بایست استغفار کنند. مسلما توبه آنان مورد قبول مردم قرار خواهد گرفت.


hoda_saber.jpg
اعتصاب ۱۲ زندانی سیاسی در مصاحبه با صاحب نظران

روزه سیاسی بی معناست صدای اعتصابیون شویم
مرگ هدی صابر٬ که بر اثر عوارض ناشی از اعتصاب غذا در زندان رخ داد٬ باعث شد تا ۱۲ زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین٬ اعلام اعتصاب غذا کنند. آنان اعلام کردند که تا زمان بررسی عوامل دخیل در مرگ هاله سحابی و هدی صابر٬ اعتصاب خود را ادامه خواهند داد.خانواده این زندانیان سیاسی نیز با آن‌ها اعلام همبستگی کرده‌اند. اعلام اعتصاب غذا از سوی زندانیان با واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان سیاسی و مدنی روبه‌رو شده است. برخی از آنان خواسته‌اند که اعتصاب خود را بشکنند و برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که باید علاوه بر درخواست برای شکستن اعتصاب غذا٬ فعالیتی نیز برای رسیدن صدای زندانیان معترض به گوش جهانیان انجام شود.


ebadi_soltani.jpg
وقتی وکلا هم به صف متهمان می پیوندند
گفته اند كه قاضى و وكيل دو بال فرشته دادگسترى هستند. اما در ايران امروز، حال و روز اين دو بال چگونه است؟ به نظر مى رسد يكى از بال ها ، يعنى وكالت آسيب و جراحت جدى ديده باشد. اين را وكلاى مستقلى مى گويند كه يا در ايران هستند و به جاى حضور در محاكم دادگسترى، خانه نشين شده اند و يا ناگزير به ترك ايران شده و فعاليت حرفه اى آنها شكل ديگرى به خود گرفته است. يك وكيل دادگسترى چه زمانى مى تواند حقيقتا يكى از بال هاى فرشته عدالت باشد؟
شيرين عبادى، محمد مصطفایی و محمد سیف زاده وكلای دادگستری به اين پرسش پاسخ مى دهند.


evin1.jpg
شيرين عبادی در باره اعتصاب غذای زندانيان سياسی:

بابی سندزهای زندان‌های ایران و سیاست یک بام و دو هوا
در حالی که بهمن احمدی امویی، کیوان صمیمی و مجید توکلی در اعتصاب غذای خشک به سر می برند، پلیس ضد شورش جمهوری اسلامی به خانواده های زندانیان که در مقابل دادستانی اجتماع کرده، خواهان عدالت شده بودند، حمله برد و به مادران زندانی ها فحاشی و توهین کرد. دکتر شیرین عبادیدر اين باره به رادیو فردا می گوید: «از وضعیت پیش آمده برای تعدادی از بهترین جوانان و خبرنگاران ایرانی متاسفم و این را ناشی از بی توجهی مسئولان قوه قضائیه که نظارت بایستی داشته باشند بر زندان ها، می دانم.»


خانواده عبدالرضا تاجیک از «هتک حرمت» وی در زندان اوین خبر داد

شیرین عبادی: مرگ قوه قضاییه را تسلیت می‌گویم

خانواده عبدالرضا تاجیک، روزنامه‌نگار زندانی، در نامه‌ای سرگشاده، به رئیس قوه قضاییه، به شدت از وضعیت وی ابراز نگرانی کرده، و به نقل از این روزنامه‌گار نوشته‌اند که وی در زندان اوین و در حضور معاون دادستان مورد «هتک حرمت» قرار گرفته است.
شیرین عبادی: «من در درجه اول اظهار تاسف می‌کنم به حال قوه قضاییه که این چنین استقلال خود را از دست داده است و تسلیت می‌گویم به دادستان تهران که دادسرا را به صورتی درآورده است که در حضور معاون دادستان به یک روزنامه‌نگار هتک حرمت می‌شود.»


بازجویی از نرگس محمدی در حالت فلج عضلانی

شیرین عبادی: زندان ها به شیوه کهریزک اداره می شوند

فرشته قاضی

نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیات اجرایی شورای صلح دو روز بعد از آزادی از زندان، در بیمارستان بستری شد و تقی رحمانی، همسر خانم محمدی روز گذشته در مصاحبه با "روز" خبر داد که وی هر چند ساعت یک بار، دچار فلج عضلانی می شود و قادر به انجام کارهای روزانه و حتی حرف زدن نیست. هنوز مشخص نیست علت فلج عضلانی خانم محمدی که روزی دو یا سه بار بدان دچار می شود چیست اما تقی رحمانی، همسر این فعال حقوق بشر به "روز" می گوید همسرش در زندان نیز دچار این حالات می شده اما بازجویان هیچ اهمیتی به این وضعیت او نمی داده و حتی در این وضعیت نیز از او بازجویی می کرده اند.


rsf_persian_logo.gif
اطلاعيه مطبوعاتي

عمادالدین باقی آزاد شد اما ایران همچنان بزرگترین زندان خاورمیانه برای روزنامه‌نگاران است

گزارش‌گران بدون مرز خرسندی خود را آزادی موقت عمادالدین باقی چهره نامدار روزنامه‌نگاری و دفاع از حقوق زندانیان اعلام می کند. جلسه دادگاه این روزنامه‌نگار در تاریخ ١٣ تیرماه برگزاری می شود. گزارشگران بدون مرز یادآور می شود که ده روز پس از بازداشت عبدالرضا تاجیک در تاریخ ٢٢ خرداد، خانواده وی هیچ اطلاعی از وضعیت و محل بازداشت وی ندارد.


عفو بین الملل خواستار آزادی نرگس محمدی و عبدالرضا تاجیک شد
عفو بین الملل با معرفی نرگس محمدی و عبدالرضا تاجیک به عنوان اعضای بازداشت شده کانون مدافعان حقوق بشر در زندان اوین، گفت این دو تن در خطر شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار دارند. عفو بین الملل اضافه کرد که این سازمان معتقد است که این دو صرفا به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان بازداشت شده اند.


nasrin_sotude.jpg
من نگران جواد توسليان، زنداني غير رسمي هستم، همو که هر روز وحشت زده تر و پژمرده تر مي شود
نسرین ستوده

براي آن موكل غير سياسي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام از همه نگران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترم. همو كه زنداني غير رسمي و غير سياسي حكومتي است كه زندانيان سياسي بي‌شماري دارد . آری از میان همه‌ي موكلان سياسي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام از عاليه اقدام دوست، عاطفه نبوي، ضياء نبوي، حشمت الله طبرزدي، كيوان صميمي گرفته تا دانشجوياني كه به جرم اعتراض به محروميت از تحصيل‌شان راهي زندان شده‌اند، این وضعیت جواد توسلیان است که قلب ام را می لرزاند.


ebadi_paris.jpg
بزرگداشت 22 خرداد در سراسر جهان

ایرانیان خارج از کشور: ما همه با هم هستیم
آرش بهمنی

روز بیست و دوم خرداد، سالروز انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، در خارج از کشور، حال و هوایی متفاوت با همیشه داشت. ایرانیان خارج از کشور، به مناسبت سالگرد "کودتای انتخاباتی" در بسیاری از شهرهای جهان گردهم آمده بودند تا نشان دهند "همه، با هم هستند" و پیگیر خواسته ها و مطالبات هم‌وطنان‌شان در داخل هستند و صدای معترضان را به گوش جهانیان خواهند رساند. ایرانیان ساکن پاریس هم به مناسبت 22 خرداد، در میدان صلح این شهرو در کنار دیوار حقوق بشر تجمع کردند. در این تجمع که حدود 200 نفر از ایرانیان مقیم پاریس در آن شرکت داشتند، شیرین عبادی، عبدالکریم لاهیجی و محمدجواد اکبرین سخنرانی کردند. این مراسم به همت "کمیته مستقل ضدسرکوب شهروندان ایرانی" برگزار شد.


ebadi_lahiji.jpg
تحریم ها در مصاحبه با شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی

رابطه سیاسی با جمهوری اسلامی باید کاهش یابد
کاوه قریشی

همزمان با تصویب طرح تحریم اقتصادی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی در مصاحبه با روز، علل موافقت یا مخالفت خود با تحریم اقتصادی ایران را مطرح کردند. این دو فعال حقوق بشراما متفق القولند که تحریم های سیاسی، راهکار مناسبی برای فشار بر جمهوری اسلامی است. این مصاحبه در پی می آید.


ebadi10.jpg
شیرین عبادی: برای جلوگیری از خونریزی، به ابتکارات تازه بیندیشیم
آیدا قجر

شیرین عبادی در پاسخ به پرسش خبرنگار جرس با تاکید بر حق قانونی مردم برای برگزاری راهپیمایی تصریح کرد که در شرایط فعلی برای جلوگیری از خونریزی بیشتر توصیه می شود مردم به خیابان نروند، اما به ابتکارات دیگری بیندیشند. وی از شرکت های یوتل ست و نوکیا نیز خواست با دولت ایران در زمینه سانسور همکاری نکنند و لوازم کنترل مردم بوسیله تلفن را به ایران نفروشند.


ebadi_deutschewelle.jpg
پاسخ‌های شیرین عبادی به پرسش‌های شما
شیرین عبادی به مدت چهار روز به دلیل دریافت جایزه بین‌المللی دموکراسی شهر بن در آلمان اقامت داشت. در این مدت فرصتی شد تا این برنده جایزه نوبل صلح به پرسش‌های گوناگون مخاطبان دویچه‌وله پاسخ گوید.
در پاسخ به فراخوان بخش فارسی دویچه‏وله (صدای آلمان) تعداد زیادی از شنوندگان رادیوی صدای آلمان و خوانندگان وب‏گاه فارسی دویچه‌وله، سؤالات‏شان را از طریق ای‏میل، فاکس و یا تلفن با ما درمیان گذاشتند. تعداد سؤالات بسیار زیاد است و متاسفانه نمی‏توانیم به همه‏ی آن‏ها پاسخ بدهیم؛ ولی تلاش کردیم بخشی از این سؤالات را به شکلی انتخاب کنیم که همه‏ی موضوعات را دربر بگیرد.


sotude_ebadi.jpg
نسرین ستوده وکیل شیرین عبادی:

دریافت مالیات از جايزه صلح نوبل غیرقانونی است
شیرین عبادی از سوی کمیسیون تجدیدنظر به پرداخت یک میلیارد تومان مالیات برای جایزه صلح نوبل محکوم شده است. نسرین ستوده، وکیل وی، از تخلفات متعدد حقوقی در این پرونده می‌گوید.


fidh_omct_logo3.jpg
برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر
درخواست فوری
برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که خانم ام البنین ابراهیمی روز ۶ فوریه ۲۰۱۰ در حدود ساعت ۳ صبح در منزلش دستگیر و بازداشت شده است. خانم الهام احسنی، خانم ژیلا کرم زاده مکوندی، خانم لیلا سیف الهی و خانم فاطمه رستگاری نیز در تاریخ ۸ فوریه در منازل شان و خانم فرزانه زینعلی در تاریخ ۹ فوریه در پارک لاله تهران دستگیر و بازداشت شده اند.


fidh_lddhi_logo2.jpg
اطلاعیه مطبوعاتی

بررسی ادواری شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

انزوای بیشتر حکومت جمهوری اسلامی

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) در این رابطه اظهار داشت: "دولتمردان جمهوری اسلامی نقض حقوق بشر در ایران را تکذیب و این طور وانمود کردند که قربانی بازی سیاسی کشورهای غربی شده اند. این نمک پاشیدن به زخم قربانیان واقعی تخلفات حقوق بشری در ایران است که به شکلی روزمره در نقاط مختلف کشور، به ویژه پس از انتخابات مناقشه آمیز اخیر، شاهد آن هستیم."


mohammd_sharif.jpg
چگونگی صدور قرار جلب عمر البشیر
توسط دیوان کیفری بین المللی در گفت و گو با محمد شریف

رییس جمهوری
تحت پیگرد قضایی بین المللی قرار گرفته است
عبدالرضا تاجیک: «دادگاه كيفری بين‌المللی» چهارم فوریه ۲۰۰۹ با صدور قرار جلب برای عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان، به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در دارفور، اقدام بی سابقه ای را برای نخستین بار در خصوص رهبری که هنوز در رأس قدرت است، انجام داد. بر این اساس محمد شریف، استاد حقوق بین الملل دانشگاه، در گفت و گویی به تبیین ماهیت تشکیل «دیوان کیفری بین المللی» و توان این نهاد بین المللی برای رسیدگی های قضایی پرداخته که آیا این دیوان می تواند، یکی از دیرینه ترین آرزوهای بشریت یعنی خاتمه یافتن مصونیت آن بخش از سران دولت ها از پیگرد کیفری که مرتکب جنایت علیه بشریت، نسل کشی و شکنجه می شوند را متحقق سازد یا خیر؟


espaniya.jpg
گزارشی از کنفرانس '30 سال انقلاب ایران' در اسپانیا
کنفرانس "30 سال انقلاب ایران" با حضور شیرن عبادی برنده جایزه صلح نوبل و شماری از تحلیلگران ایرانی و اروپایی در شهر سویل مرکز ایالت اندلوسیا اسپانیا برگزار شد."بنیاد فرهنگهای سه گانه" (مسیحیت ، اسلام و یهودیت) Fundacion Tres Culturas اسپانیا برگزار کننده این کنفرانس بود که چهارشنبه 18 فوریه (30 بهمن) برگزار شد.در اين کنفرانس، مسایلی چون وضعیت جامعه مدنی، حکومت قانون ، آزادی های فردی و اجتماعی و ساختار حکومت ایران به بحث گذاشته شد.


mohammd_sharif.jpg
محمد شریف در خصوص حقوق متهمان:

دادگاه نمي تواند بر اساس شخصيت متهم، مجازات هاي گوناگون تعيين كند
بازداشت، حبس و صدور احكام متفاوت و گاهي بسيار متناقض براي اعضاي كمپين يك ميليون امضا در حالي ادامه دارد كه سخنگوي قوه قضائيه، پيش از اين جمع آوري امضا براي كمپين را جرم ندانسته بود و در قانون اساسي كه قانون مادر كشور است و همه قوانين بر اساس آن تنظيم مي شود، سخني از مجرمانه بودن عمل جمع آوري امضا نشده است. از سوي ديگر در حكم تبرئه راحله عسگري زاده و نسيم خسروي؛ جمع آوري امضا براي كمپين همانند اقدامات هر شهروند ايراني نظير درخواست براي آسفالت خيابان ذكر شده است. با اين حال همچنان دستگيري اعضاي كمپين به بهانه جمع آوري امضا ادامه دارد. دكتر محمد شريف، حقوقدان و استاد دانشگاه، صدور احكام متناقض و متفاوت براي يك اتهام را باعث اخلال در نظم و امنيت عمومي جامعه مي داند.


شیرین عبادی در دیدار با روزنامه نگاران

آینده روشن است
شیرین عبادی به دلیل پایداری اش بر آرمان های حقوق بشری همواره چهره ای قابل احترام برای روزنامه نگاران اصلاح طلب ایران بوده است اما فشارهای اخیر بر وی بهانه ای بود تا روزنامه نگاران بار دیگر حمایت خود را از فعالیت های حقوق بشری وی نشان دهند. روزنامه نگاران ابتدا بیانیه ای را در حمایت از بانوی صلح تدوین کردند اما پیش از انتشار آن در عصر یک روز برفی زمستان میهمان خانه عبادی شدند.جایی که وی به همراه دو تن از چهره های سرشناس کانون مدافعان حقوق بشر یعنی عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی حضور داشت.


دیداراعضای کمپین حمایت از کانون مدافعان حقوق بشر با وکلا
تعدادی از اعضای کمپین حمایت از کانون مدافعان حقوق بشر در اولین اقدام خود روز جمعه چهارم بهمن ماه 1387 با شیرین عبادی و برخی از وکلای این کانون دیدار کردند. در این دیدار که در دفتر شیرین عبادی انجام شد حاضرین با اهدای شاخه های گل از اقدامات کانون مدافعان حقوق بشر و وکلای آن تجلیل کردند.


mohammd_sharif.jpg
در گفت و گو با محمد شريف:

کانون مدافعان حقوق بشر ثبت شده است
محمد شريف، استاد دانشگاه،وکيل دادگستري و از مؤسسين کانون مدافعان حقوق بشر در مورد وضعيت کانون مدافعان حقوق بشر با تاکيد بر اينکه "اين کانون همان تشريفات قانوني را طي کرده که در قانون احزاب پيش بيني شده و به تصويب کميسيون نيز رسيده است"، مي گويد: "از نظر من کانون مدافعان ثبت شده است و آنها که مجوز را نداده اند تخلف اداري کرده اند."


arm.jpg
افزایش فشارها بر کانون مدافعان حقوق بشر
سایت اینترنتی کانون مدافعان حقوق بشر یک روز پس از آغاز فعالیت در ایران مسدود شده است.
این سایت روز شنبه بیست و هشتم دی، فیلتر شد. همزمان کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای نسبت به "جعل عنوان و سوء استفاده" از عنوان کانون مدافعان حقوق بشر اعتراض کرده است.


seifzadeh.jpg
محمد سیف زاده

اعلام جرم مي کنيم
موجوديت کانون، اساس نامه و صدور پروانه به تصويب رسيده است. مسوولان کميسيون ماده ده و مسوولان وزارت کشور که تا به حال پروانه را به ما نداده اند متخلف هستند و از طرف مدعي العموم تهران با شکايت ما قابل تعقيب کيفري خواهند بود.


abdolfattah_soltani.jpg
گفت و گو با عبدالفتاح سلطاني:

پرونده های حقوق بشری: ده در صد برائت‎
عبدالفتاح‎ ‎سلطاني‎ ‎از‎ ‎وکلاي‎ ‎عضو‎ ‎کانون‎ ‎مدافعان‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎است که‎ ‎روز‎ ‎سه‎ ‎شنبه‎ ‎جايزه‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎نورنبرگ‎ ‎آلمان‎ ‎را‎ ‎دريافت‎ ‎کرد.‏‎ ‎او در‎ ‎گفت‎ ‎وگو‎ ‎با‎ ‎روز‎ ‎به‎ ‎مساپل‎ ‎ومشکلاتي‎ ‎پرداخته‎ ‎است‎ ‎که‎ ‎وکلايي‎ ‎همچون‎ ‎او‎ ‎در‎ ‎مسير‎ ‎فعاليت‎ ‎هاي‎ ‎حرفه‎ ‎اي‎ ‎خود‎ ‎با‎ ‎آنها‎ ‎مواجه‎ ‎هستند. اين‎ ‎گفت‎ ‎وگو‎ ‎را‎ ‎مي‎ ‎خوانيد.‏‎


shirinebadi723.jpg
گفت‎ ‎وگو‎ ‎با‎ ‎شيرين‎ ‎عبادي :

گزارشگران حقوق بشر در انتظار ورود به ايران
شيرين‎ ‎عبادي‎ ‎وکيل‎ ‎دادگستري‎ ‎و‎ ‎فعال‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎با‎ ‎حضور‎ ‎در‎ ‎سمينار "چالش‎ ‎هاي‎ ‎مدافعان‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎در‎ ‎ايران"‏‎ ‎که‎ ‎دوشنبه‎ ‎بيستم‎ ‎خرداد‎ ‎در‎ ‎مقر‎ ‎شوراي‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎سازمان‎ ‎ملل‎ ‎در‎ ‎ژنو‎ ‎برگزار‎ ‎شد‎ ‎به‎ ‎موارد‎ ‎نقض‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎در‎ ‎ايران‎ ‎پرداخت‎ ‎و‎ ‎از‎ ‎ايده‎ ‎تهديد‎ ‎نظامي‎ ‎و‎ ‎همچنين‎ ‎خودداري‎ ‎مقامات‎ ‎جمهوري‎ ‎اسلامي‎ ‎از‎ ‎حضور‎ ‎گزارشگران‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎سازمان‎ ‎ملل‎ ‎در ايران‎ ‎انتقاد‎ ‎کرد.‏‎ ‎در‎ ‎سمينار ژنو، فدراسيون‎ ‎بين‎ ‎المللي‎ ‎جامعه‎ ‎هاي‎ ‎حقوق‎ ‎بشر، ديده‎ ‎بان‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎و‎ ‎کمپين‎ ‎بين‎ ‎المللي‎ ‎حقوق‎ ‎بشر‎ ‎در‎ ‎ايران‎ ‎نيز‎ ‎شرکت‎ ‎داشتند. اين‎ ‎گفت‎ ‎وگو‎ ‎را‎ ‎مي‎ ‎خوانيد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر