logo_kanoon

ayazi.jpg
حجاب امری اجتماعی نیست
که مجازات داشته باشد
حجة الاسلام و المسلمین سید محمد علی ایازی، استاد حوزه و دانشگاه، که از سوى چند تن از مراجع بزرگ حوزه علمیه قم اجازه اجتهاد و استنباط احکام دارد، در گفتگویی با پایگاه اطلاع‌ر‌سانی و خبری جماران، نقطه نظرات خود را در موضوع حجاب ارائه کرد. ایشان که پیش از این نیز چند مقاله و نوشته در این خصوص به چاپ رسانده، معتقد است، با توجه به زمینه های فقهی و تاریخی مسئله حجاب، این حکم، حکمی شرعی و شخصی است و ادله الزام آوری این مسئله در حکومت اسلامی کافی نمی باشد.


narges_tavassolian2.jpg
گروگان گیری بستگان ناراضیان
نرگس توسلیان

استقلال قوه قضاییه از پایه های مسلم مردم سالاری است و به همین دلیل مشاهده دیده می شود در تمامی جوامع استبداد زده، قوه قضاییه نیز استقلال خود را از دست داده است. شاید به همین دلیل بود که "برقراری عدالت خانه " از اولین خواست های انقلابیون در جریان انقلاب مشروطه بود.


mohammd_sharif.jpg
محمد شریف از چگونگی اخراجش از دانشگاه می گوید
در ادامه گزارش قبلی "بازتاب" در خصوص شروع روند جدید بازنشستگی اساتید در دانشگاه های تهران و صحبت های عنوان نشده برخی از اساتید علامه ظرف دو سه سال گذشته، این بار پای ناگفته های محمد شریف نشستیم که سال گذشته اخراج شده و می گوید:«حکم اخراجم را دانشجویم امضا کرد که دو بار نمره قبولی به او نداده بودم!»


abdolkarimlahiji.jpg
مرا در میان مردم اعدام نکن
مرا بر بالای دار نگاه نکن
عبدالکریم لاهیجی*

هفته گذشته باز چهار مرد جوان به اتهام تجاوز به عنف در بزرگ راه شهید محلاتی تهران، به دار آویخته شدند. خبرگزاری فارس می گوید که ساعت و محل اجرای حکم اعدام از پیش به آگاهی مردمان رسیده بود و از این رو ۳۰۰۰ نفر هنگام به دار کشیدن محکومان حضور داشته اند و ناظر جان دادن آنان.


narges_tavassolian2.jpg
مشق دمکراسی در دادگاه عاملان کشتار تابستان۶۷
نرگس توسلیان

از ۱۸ تا ۲۲ ژوئن در لندن، مرحله اول دادگاهی نمادین با عنوان "ایران ترایبیونال " برگزار شد .
این دادگاه که در پی چهار سال تلاش برخی از فعالین حقوق بشربرگزار شد، به شکنجه واعدام های زندانیان سیاسی دهه ۱۳۶۰، به ویژه تابستان ۱۳۶۷ در ایران و نقش عاملان آن رسیدگی می کند.


ایران در تلاش عامدانه برای
به مرگ کشاندن زندانیان سیاسی است
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در گفت و گویی به اظهارات غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان ها مبنی بر اینکه اصلا در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد، پاسخ گفت. او گفت: " طی سی و سه سال رژیم جمهوری اسلامی قوانین زیادی بصورت فله ای تصویب کرد اما هرگز حاضر نشد قانونی در زمینه تعریف جرم سیاسی طبق دستور قانون اساسی انجام دهد. در حقیقت هرگز به مجلس و نمایندگان اجازه داده نشد که وارد این حیطه شوند و تعریف کنند که جرم سیاسی چیست و مجرم سیاسی کیست؟" با وجود اینکه 33 سال از پیروزی انقلاب می گذرد اما هنوز دادگاه های انقلابی وجود دارد.


mansoorehshojaee.jpg
به یاد آر
خاله هایت را می گویم...
منصوره شجاعی

دو سه روزی است که فضای مجازی اینترنت، میزبان حقیقت زنانه ای شده است که مخاطبان سبزو سرخ وآبی و خاکستری خویش را با ندایی دعوت گر به فضای بنفش خویش فرا می خواند.


abdolkarimlahiji.jpg
ایران تریبونال
دادگاهی نمادین یا قضایی؟
رادیو دویچه وله در گزارشی در باره «ایران تریبونال» با آقای عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس «فدراسیون بین‌المللی جامعه های حقوق بشر» و رییس «جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران» گفتگو کرده است.


"زنان ایرانی را به خاطر آور"
سایتی برای فراموش نشدن مبارزات زنان
شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، سایتی را راه‌اندازی کرده با نام "زنان ایرانی را به خاطر آور". با او درباره هدف راه‌اندازی این سایت، چگونگی اداره‌ی آن و برنامه‌های آینده این وب‌سایت گفت‌وگو کرده‌ایم.
فیلمی از نسرین ستوده، حقوقدان و وکیل زندانی، در سالن ملاقات زندان در حالی که از پشت شیشه با پسرک پنج‌ساله‌اش بازی‌های بچه‌گانه می‌کند و دختر دوازده‌‌ساله‌اش به پهنای صورت اشک می‌ریزد و مادر را از پشت شیشه می‌نگرد، روی صفحه اول تارنمایی است که نامش هست: "زنان ایرانی را به خاطر آور".


meybodi.jpg
ضرورت نگاه اصلاحی به حقوق زنان
درعرصه فقه وقانون
محمد تقی فاضل میبدی

ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺳﺨﻦ ﻣﻦ ﺭﻭﻧﺪ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﻧﻈﺎﻡ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻳﻦ ﮐﻪ ﺁﻳﺎ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﻣﻴﺎﻥ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ، ﺩﺭﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺳﻼﻣﯽ، ﺑﺎ ﺍﻋﻼﻣﻴﻪ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﻭ ﮐﻨﻮﺍﻧﺴﻴﻮﻥ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﮐﻤﺘﺮ؟ تاکید ﻣﯽ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﻣﺮﺍﺩ ﺍﺯ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ، ﻳﻌﻨﯽ ﺍﻧﺪﻳﺸﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺩﺭﻣﻴﺎﻥ ﻣﺮﺍﺟﻊ ﺗﻘﻠﻴــﺪ ﻭ ﺣﻮﺯﻩ ﻫﺎ ﻭ ﻧﻬﺎﺩﻫﺎﯼ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﻭ ﻗﻀﺎﻳﯽﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﻭﺟﻮﺩ دﺍﺭﺩ.


tajik2.jpg
روایت عبدالرضا تاجیک
از سه دوره بازداشت

روزی که صدای احمدی نژاد
را شنیدم
فرشته قاضی: عبدالرضا تاجیک در مصاحبه با "روز" برای اولین بار از تهدیدها، تطمیع ها و فشارها برای مصاحبه تلویزیونی و همکاری با دستگاه امنیتی سخن می گوید.


روابط غرب با ایران
مشروط به رعایت حقوق بشر
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و پیام اخوان، استاد حقوق دانشگاه مونترال کانادا و یکی از بنیانگذاران «مرکز اسناد حقوق بشر ایران» در مقاله مشترکی در روزنامه کانادایی گلوب اند میل، ضمن اشاره به کشتار مردم سوریه توسط دولت اسد و حمایت جمهوری اسلامی از دمشق، به نگرانی های تهران در مورد از دست دادن قدرت منطقه ای و احتمال تکرار تجربه مردم سوریه در ایران پرداخته اند.


ayazi.jpg
بررسی الزام حجاب
در حکومت دینی
سید محمد علی ایازی

هيچكدام از ادله فقهي اقامه شده، نه سيره عقلا، نه اطلاقات ادله روايات و نه روايات امر به معروف و نهي از منكر، دلالت بر الزام حكومتي حجاب ندارد.


abdolkarimlahiji.jpg
عبدالکریم لاهیجی:
جمهوری اسلامی در سیاست جزایی شکست خورده است
عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران به سؤال های خبرنگار رادیو فردا در خصوص اعدام ها در ایران پاسخ گفته است.


narges_tavassolian2.jpg
درسی که از رواندا
می توان گرفت
نرگس توسلیان

کانادا، یکی از وسیع ترین و مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است که به طور متوسط، سالیانه پذیرای بیش از ۲۵۰هزار مهاجر یا پناهنده ازاقصی نقاط دنیا است. مهاجران و پناهندگانی که بعضی‌ هاشان به راحتی، وبرخی دیگرشان با طی مسیری دشوار، خود را به ان سرزمین رسانده اند. اما، کانادا تنها خانه دوم و مامن دانشجویان و یا افرادی که به امید زندگی بهتر و یا به دلیل عدم امنیت جانی یا اجتماعی در کشور خود، بدان روی آورده اند، نیست. بلکه، خانه دوم بسیاری از ناقضین حقوق بشر نیز، گشته است: ناقضینی نیز ازسرتاسر دنیا: ازایران و چین گرفته تا رواندا.


شیرین عبادی در مصاحبه با فرانکفورتر رونت شاو:

حکومت جمهوری اسلامی ضعیف شده است
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، در مصاحبه با روزنامه "فرانکفورتر رونت شاو" به سؤالاتی درخصوص دموکراسی، برنامه اتمی ایران و کشمکش میان غرب و کشورش پاسخ گفته است.


meybodi.jpg
جایگاه زن در ادای شهادت
از منظر فقه اسلامی

آیا زنان نیمی از مردان اند؟

در این مقاله رأی رایج فقهی درباره‌ی شهادت زنان نقد و بررسی شده است

محمد‌تقی فاضل میبدی

در روزگار مدرن از مسایلی که نگاه فیلسوفان و حقوقدانان و طرفداران حقوق بشر را به خود جلب کرده است، جایگاه زنان در عرصه های اجتماعی است. فیلسوفان بزرگی از افلاطون وارسطو تا نیچه وشوپنهاور درمورد زنان نظرات گوناگون وگاه تند ابراز داشته اند. اما فیلسوفان مدافع حقوق آدمیان و ارباب حقوق بشر برخلاف پیشینیان درمقام رفع تبعیض میان زن ومرد برآمده و در احیای حقوق آنان کوشیده اند و از جاهایی که ادیان آسمانی بالاخص اسلام را، به چالش کشیده اند قلمرو حقوق زنان، بویژه درعرصه های فوق الذکر، است.


narges_mohammadi2.jpg
وضعیت جسمی نرگس محمدی
در زندان رو به وخامت گذاشت
نازی عظیما: روز یکشنبه هفدهم اردیبهشت نرگس محمدی در تماس تلفنی با خانواده خود از بازگشت بیماری عصبی و فلج عضلانی خود خبر داد. خانم محمدی در این تماس تلفنی، پس از گفت و گو با دو فرزند دوقلوی پنج ساله اش، که در غیاب پدر و مادر، نزد مادر بزرگ پدری خود زندگی می کنند، به خانم رحمانی، مادر همسرش تقی رحمانی، گفته است که در زندان گرفتار حمله بیماری شده و به دلیل طولانی شدن حمله، سه آمپول به او تزریق شده و داروهایی نیز مصرف می کند.


mazrooee.jpg
روزجهانی آزادی مطبوعات
علی مزروعی*

روزسوم ماه می بنام « روز جهانی آزادی مطبوعات » نامگذاری شده است تا دراین روز در سراسر جهان از مقام روزنامه نگاران و همه آنانی که در عرصه فعالیتهای رسانه ای سهم و نقش دارند تجلیل و قدردانی شود اما در عمل اینروز به روز بیان سوگنامه روزنامه نگاران و مطبوعات و بازگویی مسائل و مشکلات و موانعی که اینها در انجام کار و وظیفه حرفه ای خود با آنها مواجه اند و گردش آزاد اخبار و اطلاعات را مختل می سازند ، تبدیل گشته است .


taghi_rahmani2.jpg
تقی رحمانی: نرگس محمدی
در تماس تلفنی گفته
زیر فشار بازجويی است
امير مصدق کاتوزيان

از تهران خبر می رسد، نرگس محمدی نايب رئيس «کانون مدافعان حقوق بشر» که در بازداشت به سر می برد، تلفنی به اعضای خانواده خود گفته، تحت بازجويی و فشار است. هفته گذشته خانواده نرگس محمدی ابراز نگرانی کرده بود که از محل نگهداری او در زندان اوين بی خبرند.


narges_tavassolian2.jpg
برهنگی فرهنگی
دیپلومات ایرانی؟
نرگس توسلیان

شرح ما وقع: چندی پیش پلیس برزیل یک دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در برزیلا را برای مدتی بازداشت و سپس بر اساس مصونیت قضایی آزاد کرد. این دیپلمات، به آزار جنسی چند دختر نوجوان در یک استخر متهم شده بود. روزنامه "وال استرات ژورنال" در شماره روز چهارشنبه، ۳۰ فروردین ماه خود، گزارش داد که این دیپلمات ایرانی ۲۶ فروردین ماه، در حالی در یک استخر بازداشت شد که والدین تعدادی از دختران، گرد وی جمع شده بودند.


mansoorehshojaee.jpg
جرم نرگس محمدی
مرام اش بود...
منصوره شجاعی

جوان است. باهوش و پرشور. زن است. مهربان و شجاع. مادر است. فداکار و مسئول. همسر است. مطمئن و مستقل. آزادی را همچون ترانه ای ازلی از حفظ می خواند. بی سکته، بی سکون.


abdolkarimlahiji.jpg
خشونت در ملاء عام توسط دولت «مبارزه‌کننده علیه خشونت»
عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در گفت و گو با رادیو فردا به موضوع اعدام در ایران پرداخته است.


behnood.jpg
اولین شب زندان نرگس خانم
مسعود بهنود

یکباره تیزی شمشیر فرشته ای که مظهر عدالتش می خوانند بر گردن ها حس شد. شمشیری که در یک دست الهه [عدالت] بود و ترازوئی در دست دیگرش، با چشمانی بسته.


شیرین عبادی: صدای دانشجویان دربند را
به گوش مردم جهان برسانیم
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس "کانون مدافعان حقوق بشر" در تور سخنرانی خود در دانشگاه های آمریکا بر روی وضعیت دانشجویان زندانی در ایران تاکید زیادی داشته است.
خانم عبادی می گوید که نقض حقوق دانشجویان مصداق نقض حقوق بشر است و با وجود تاکید بر این موارد در گزارش های بین المللی، حکومت ایران قصد سازش و آشتی ملی را ندارد و به رفتار غیرعادلانه خود ادامه می دهد.


ebadi16.jpg
حقوق مردم ایران در سایه مسائل هسته‌ای فراموش شد

اعتراض شیرین عبادی به نشست
گروه ۵+۱ در گفت‌وگو با رادیو زمانه

"مذاکرات گروه ۵+۱ ، به بحث درباره مسائل هسته‌ای محدود شد و مدعیان حقوق بشر از یاد بردند که علاوه بر منافع کشورهای دیگر، مردم ایران نیز حقوق نقض شده‌ای دارند که باید در مذاکرات بین‌المللی در مورد شرایط ایران، مورد توجه قرار بگیرد." این‌ها سخنان شیرین عبادی، وکیل ایرانی برنده نوبل صلح است، که به نتایج نشست گروه ۵+۱ در استانبول اعتراض دارد.


توسط مهرانگیز کار، عبدالکریم لاهیجی و احمد منتظری بررسی شد

مطرح شدن بحث جایگزینی مجازات‌های دیگر
به‌جای سنگسار در ایران
امیر مصدق کاتوزیان

هفته گذشته بحث جایگزین کردن مجازات سنگسار با مجازات‌های دیگر و حتی احتمال عفو مجرمان در این گونه پرونده‌ها جایگاه خاصی در روزنامه اعتماد چاپ تهران داشت.


kazemiyan.jpg
از یوسف‌خان تبریزی
تا محمد سیف‌زاده
مرتضی کاظمیان

دکتر سیدمحمد سیف‌زاده؛ آن‌هایی که زندانیان جنبش دموکراسی‌خواهی مردم ایران را پایان یافته می‌دانند، در برابر کنش امیدافزا و مقاومت سبز آزادگانی چون دکتر سیف‌زاده، چه توضیحی دارند؟
عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه، و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ازجمله وطن دوستان و دموکراسی‌خواهانی است که روی کلمه «قانون» ایستاده و بر اجرای آن تاکید دارد.


عبادی: به سکوت دنيا در مورد نقض حقوق بشر
در ايران اعتراض دارم
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل که برای انجام چند سخنرانی در دانشگاه های آمریکا در این کشور بسر می برد، با انتقاد از کشورهای غربی، خواستار از بین رفتن تحریم هایی شد که تاثیر دردناکی بر زندگی مردم ایران گذاشته اند.
خانم عبادی همچنین از کشورهای غربی انتقاد کرد که تنها به برنامه هسته ای ایران توجه می کنند و درباره نقض حقوق بشر در ایران سکوت کرده اند.


narges_tavassolian2.jpg
رهبری غیر ایرانی آری
حق تردد خیر
نرگس توسلیان

چندی پیش در آستانه روز طبیعت، سخن یکی از مسئولان کشورخشم بسیاری از ایرانیان را برانگیخت. احمد رضا شفیعی، مسئول كميته انتظامي ستاد تسهيلات سفر شهراصفهان از ممانعت حضور اتباع افاغنه در روز طبعیت، در پارک کوهستانی صفه، خبر داد. وی در توجیه حرف خود عنوان کرد که این سیاست را در جهت حفظ امنیت و رفاه حال شهروندان ایرانی، اتخاذ کرده است.


شیرین عبادی در روز جهانی مبارزه با مین:

ایران، اسرائیل و آمریکا
به کنوانسیون منع مین اتاوا نپیوسته اند
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و حقوقدان مدافع حقوق بشر در آستانه روز جهانی آگاه سازی از خطر مین، در گفت و گویی نگاهی به خطر مین و وضعیت مین گذاری در ایرا ن کرده است.


ebadi5.jpg
عطر چای دم کرده صبح کانون
شیرین عبادی

چشمانم را می بندم صدای باد مرا به دور دست ها می برد ، سرزمین محبوبم ، جایی که در آن به دنیا آمدم، رشد کردم و پیر شدم. صبح زود است و مثل برخی از روزها خواب مانده ام با عجله بلند می شوم. انتخاب لباس راحت است زیرا که جز روپوش تن پوش دیگری حرام است اولین روسری دم دست را سر می کنم و دوان دوان روانه دفتر کانون مدافعان حقوق بشر می شوم.


شیرین عبادی پیرامون حقوق بشر در ایران:

ضوابط حقوق بشر قابل انطباق
با هر دین و فرهنگ است
فصلنامه ره آورد پیرامون حقوق بشر در ایران، گفت و گویی با دکتر شیرین عبادی انجام داده است. او در این گفت و گو به ضوابط حقوق بشر پرداخته است. رابطه حقوق بشر با دین از جمله اسلام از دیگر موضوعات مورد بحث در این گفت و گو است.


afrooz_maghzi2.jpg
قانون جدید مجازات اسلامی و نابرابری‌های جنسیتی
افروز مغزی

نحوه تغییرات صورت گرفته در این قانون از دو جهت برای فعالان جنبش زنان حائز اهمیت است: اول آنکه تلاش‌های فعالان زنان برای متقاعد کردن قانونگذار به برگزیدن فقه پویا به جای فقه سنتی و انجام تعهدات بین‌المللی خود تا چه حد موثر بوده است و دوم آنکه قانون جدید تا چه میزان به نفع زنان تغییر یافته است.


emadedinbaghi1.jpg
قانون اساسی زمین

آيا حقوق بشر می‌تواند تبديل به قانون اساسی مشترک ملت‌ها شود؟

عمادالدين باقی

آيا آرزوی دست يافتن به قانون اساسی واحد برای جهان يک رؤيا خواهد ماند يا روزی به واقعيت خواهد پيوست؟ انسان ها پيوسته در نوسان ميان واقع گرايی و آرمان گرايی اند. واقعيت ها با همه تلخی و شيرينی شان خود را بر ما تحميل می کنند و آرمان ها با همه شيرينی شان، آرزوهايی هستند که در تکاپوی دست يافتن به آنيم. رسيدن به قانون اساسی واحد در سياره خاکی يک آرمان بوده و وجود قانون های محلی و ملی يک واقعيت اند.اما قانونی که از واقعيت آغاز شده و به آرمان ختم می شود و دوسر اين جريان دوقطبی را پوشش می دهد حقوق بشر است.


از سلطانی، ستوده، محمّدی می گوییم ...
تغییر برای برابری: سخن گفتن از حق و دفاع از شعله آن در تاریکی وظیفه ماست؛ این را از چشم ها و خنده های وکلایمان آموختیم، پیش از آنکه قانون را بدانیم. مجموعه زیر یادداشت هایی کوتاه از اعضای خانواده، موکلان و دوستانی است که به احکام صادره برای عبدالفتاح سلطانی، نسرین ستوده و نرگس محمدی معترضند و خواهان تغییر آن هستند. با امید فردایی که در آن زنجیری نباشد مگر زنجیره دستانِ آزاد ما تا در کنار یکدیگر، آنچه را می خواهیم بسازیم.


abdolkarimlahiji.jpg
راه ندادن شهید، مهم‌ترین
دلیل نقض حقوق‌بشر است
گفت و گوی دویچه وله با عبدالکریم لاهیجی

سخنگوی حقوق بشر مجلس ایران، دومین گزارش احمد شهید را فاقد هرگونه ارزش حقوقی و قانونی و اثر "سیلی‌ای" دانست که انتخابات اخیر ایران به "دشمن" زد. دکتر عبدالکریم لاهیجی می‌گوید، ایران چاره‌ای جز انکار این گزارش ندارد. او می گوید: " این نخستین گزارش کاملی‌ست که آقای احمد شهید می‌دهد. برای این که در اولین گزارشش که خطاب به مجمع عمومی بود، گفته بود که با توجه به این که بیش از دو ماه از شروع مأموریتش نمی‌گذرد، بنابراین این گزارش موقتی ا‌ست. جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که با عدم صدور ویزا برای احمد شهید، او نتواند گزارشی از وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه کند، اما این گزارش نشان می‌دهد که آن‌ها در تحلیل‌های خودشان اشتباه کردند."


taghi_rahmani1.jpg
صبوری متولد قتلگاه
(سلطانی وکیل)
تقی رحمانی

ایران سرزمین عجایب است چرا که موکل در حمایت از وکیل می‌نویسد! وکیلی که حالا خود هزاران هزار حامی لازم دارد. در این حمایت او هم حق و هم دین به گردن دیگران دارد. به قول خودش ایرانی 56 ساله است، متولد کنار قتل‌گاه حسین. در فرهنگ شیعه این جایگاه ارج و قربی عجیب دارد که می‌تواند تخدیر کننده یا الهام‌بخش باشد. برای سلطانی، وکیل همه انسان‌ها در ایران (از ملی – مذهبی، روزنامه‌نگار، بهایی، مجاهد خلق و اصلاح‌طلب و جبهه ملی و... ) ، این محل تولد الهام‌بخش آن جمله معروف از حسین امام شهیدان است که حتی فراتر از دین همه را دعوت کرد که آزادمرد باشند!


afrooz_maghzi2.jpg
ساختار جدید قانونی
برای برخورد با جرائم امنیتی
افروز مغزی

سرانجام قانون مجازات اسلامی در بخش کلیات، حدود و قصاص در دی ماه 1390 توسط شورای نگهبان تأیید شد؛ بنابراین از این پس قانون جدیدی بر حوزه حقوق کیفری ایران، حاکم می شود. متأسفانه امروز و پس از تصویب این قانون متوجه می شویم، ساختاری جدید متشکل از جرائم و مجازات ها و نحوه رسیدگی افتراقی در حوزه اتهامات سیاسی و امنیتی بنا شده است.


narges_tavassolian2.jpg
تنها یک قدم...
نرگس توسلیان

قانون مجازات اسلامی سرانجام پس از سالها سرگردانی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، در ۸ بهمن ماه ۱۳۹۰، به تصویب رسید که پس از طی مراحل رسمی آن (از قبیل امضاء توسط ریس جمهور و درج در روزنامه رسمی کشور)، به طور رسمی جایگزین قانون فعلی خواهد شد. تصویب این قانون با تصور آن که اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در قانون جدید لغو شده است، موجی از خوشحالی را در فضای مجازی و حقیقی ایجاد کرد. حال آن که متاسفانه هنوز مساله اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در قانون جدید، به قوت خود باقی است.


soltani.jpg
قاضی از تبدیل قرار عبدالفتاح سلطانی خودداری می کند
همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل و از هیات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که حکم این وکیل که دادگاهش در تاریخ ۱۸ دی ماه برگزار شد صادر شده است اما به گفته وی همچنان حکم در اتاق تایپ دادگاه مانده چون تایپیست به مکه رفته است.


شیرین عبادی

از ماست که بر ماست

تقدیم به همکار شجاع، نسرین ستوده

آن چه امروز بر وکلاء دادگستری می رود ، ناشی از قانون غلطی است که در فروردین ۱۳۷۶ به تصویب رسید – نام نمایندگان مجلسی که به این قانون رای مثبت داده اند مشخص است- تنی چند از آنان اکنون گوشه عزلت گزیده اند ، تعدادی با مردم ایران هم دردی می کنند و برخی نیز بر خر مراد سوار هستند. با دسته اخیر کاری نیست اما هم دردان امروز ما، از تصویب این قانون و بسیاری از قوانین نادرستی که بر آن صحه گذاشتند، می بایست استغفار کنند. مسلما توبه آنان مورد قبول مردم قرار خواهد گرفت.


hoda_saber.jpg
اعتصاب ۱۲ زندانی سیاسی در مصاحبه با صاحب نظران

روزه سیاسی بی معناست صدای اعتصابیون شویم
مرگ هدی صابر٬ که بر اثر عوارض ناشی از اعتصاب غذا در زندان رخ داد٬ باعث شد تا ۱۲ زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین٬ اعلام اعتصاب غذا کنند. آنان اعلام کردند که تا زمان بررسی عوامل دخیل در مرگ هاله سحابی و هدی صابر٬ اعتصاب خود را ادامه خواهند داد.خانواده این زندانیان سیاسی نیز با آن‌ها اعلام همبستگی کرده‌اند. اعلام اعتصاب غذا از سوی زندانیان با واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان سیاسی و مدنی روبه‌رو شده است. برخی از آنان خواسته‌اند که اعتصاب خود را بشکنند و برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که باید علاوه بر درخواست برای شکستن اعتصاب غذا٬ فعالیتی نیز برای رسیدن صدای زندانیان معترض به گوش جهانیان انجام شود.


ebadi_soltani.jpg
وقتی وکلا هم به صف متهمان می پیوندند
گفته اند كه قاضى و وكيل دو بال فرشته دادگسترى هستند. اما در ايران امروز، حال و روز اين دو بال چگونه است؟ به نظر مى رسد يكى از بال ها ، يعنى وكالت آسيب و جراحت جدى ديده باشد. اين را وكلاى مستقلى مى گويند كه يا در ايران هستند و به جاى حضور در محاكم دادگسترى، خانه نشين شده اند و يا ناگزير به ترك ايران شده و فعاليت حرفه اى آنها شكل ديگرى به خود گرفته است. يك وكيل دادگسترى چه زمانى مى تواند حقيقتا يكى از بال هاى فرشته عدالت باشد؟
شيرين عبادى، محمد مصطفایی و محمد سیف زاده وكلای دادگستری به اين پرسش پاسخ مى دهند.


evin1.jpg
شيرين عبادی در باره اعتصاب غذای زندانيان سياسی:

بابی سندزهای زندان‌های ایران و سیاست یک بام و دو هوا
در حالی که بهمن احمدی امویی، کیوان صمیمی و مجید توکلی در اعتصاب غذای خشک به سر می برند، پلیس ضد شورش جمهوری اسلامی به خانواده های زندانیان که در مقابل دادستانی اجتماع کرده، خواهان عدالت شده بودند، حمله برد و به مادران زندانی ها فحاشی و توهین کرد. دکتر شیرین عبادیدر اين باره به رادیو فردا می گوید: «از وضعیت پیش آمده برای تعدادی از بهترین جوانان و خبرنگاران ایرانی متاسفم و این را ناشی از بی توجهی مسئولان قوه قضائیه که نظارت بایستی داشته باشند بر زندان ها، می دانم.»


خانواده عبدالرضا تاجیک از «هتک حرمت» وی در زندان اوین خبر داد

شیرین عبادی: مرگ قوه قضاییه را تسلیت می‌گویم

خانواده عبدالرضا تاجیک، روزنامه‌نگار زندانی، در نامه‌ای سرگشاده، به رئیس قوه قضاییه، به شدت از وضعیت وی ابراز نگرانی کرده، و به نقل از این روزنامه‌گار نوشته‌اند که وی در زندان اوین و در حضور معاون دادستان مورد «هتک حرمت» قرار گرفته است.
شیرین عبادی: «من در درجه اول اظهار تاسف می‌کنم به حال قوه قضاییه که این چنین استقلال خود را از دست داده است و تسلیت می‌گویم به دادستان تهران که دادسرا را به صورتی درآورده است که در حضور معاون دادستان به یک روزنامه‌نگار هتک حرمت می‌شود.»


بازجویی از نرگس محمدی در حالت فلج عضلانی

شیرین عبادی: زندان ها به شیوه کهریزک اداره می شوند

فرشته قاضی

نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیات اجرایی شورای صلح دو روز بعد از آزادی از زندان، در بیمارستان بستری شد و تقی رحمانی، همسر خانم محمدی روز گذشته در مصاحبه با "روز" خبر داد که وی هر چند ساعت یک بار، دچار فلج عضلانی می شود و قادر به انجام کارهای روزانه و حتی حرف زدن نیست. هنوز مشخص نیست علت فلج عضلانی خانم محمدی که روزی دو یا سه بار بدان دچار می شود چیست اما تقی رحمانی، همسر این فعال حقوق بشر به "روز" می گوید همسرش در زندان نیز دچار این حالات می شده اما بازجویان هیچ اهمیتی به این وضعیت او نمی داده و حتی در این وضعیت نیز از او بازجویی می کرده اند.


rsf_persian_logo.gif
اطلاعيه مطبوعاتي

عمادالدین باقی آزاد شد اما ایران همچنان بزرگترین زندان خاورمیانه برای روزنامه‌نگاران است

گزارش‌گران بدون مرز خرسندی خود را آزادی موقت عمادالدین باقی چهره نامدار روزنامه‌نگاری و دفاع از حقوق زندانیان اعلام می کند. جلسه دادگاه این روزنامه‌نگار در تاریخ ١٣ تیرماه برگزاری می شود. گزارشگران بدون مرز یادآور می شود که ده روز پس از بازداشت عبدالرضا تاجیک در تاریخ ٢٢ خرداد، خانواده وی هیچ اطلاعی از وضعیت و محل بازداشت وی ندارد.


عفو بین الملل خواستار آزادی نرگس محمدی و عبدالرضا تاجیک شد
عفو بین الملل با معرفی نرگس محمدی و عبدالرضا تاجیک به عنوان اعضای بازداشت شده کانون مدافعان حقوق بشر در زندان اوین، گفت این دو تن در خطر شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار دارند. عفو بین الملل اضافه کرد که این سازمان معتقد است که این دو صرفا به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان بازداشت شده اند.


nasrin_sotude.jpg
من نگران جواد توسليان، زنداني غير رسمي هستم، همو که هر روز وحشت زده تر و پژمرده تر مي شود
نسرین ستوده

براي آن موكل غير سياسي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام از همه نگران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترم. همو كه زنداني غير رسمي و غير سياسي حكومتي است كه زندانيان سياسي بي‌شماري دارد . آری از میان همه‌ي موكلان سياسي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام از عاليه اقدام دوست، عاطفه نبوي، ضياء نبوي، حشمت الله طبرزدي، كيوان صميمي گرفته تا دانشجوياني كه به جرم اعتراض به محروميت از تحصيل‌شان راهي زندان شده‌اند، این وضعیت جواد توسلیان است که قلب ام را می لرزاند.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر