logo_kanoon

narges_tavassolian2.jpg
وحشت تهران
از رسانه های آزاد
نرگس توسلیان

از دید حکومت تهران، تمامی رسانه هائی که در کنترل این حکومت نیستند دشمن اند.
چرا که تعریف رسانه در دستگاه حکومتی ایران جز این نیست که یا برای ماندگار کردن حکومت آمده یا برای برکندن آن.


mahnaz_parakand3.jpg
حق تردد آزادانه
و تکلیف حکومت
مهناز پراکند (وکیل دادگستری)

اصلاح موادی ازقوانینی که درزمان ها و درشرایط اجتماعی خاص، تدوین و به تصویب رسیده اند، با توسعه جوامع و تغییر شرایط اجتماعی و خواست های جامعه، اجتناب ناپذیر و در نفس خود عملی مثبت و قابل تقدیر است، به شرط آنکه قانون جدید و اصلاحات صورت گرفته منطبق با ضرورت های اجتماعی وخواست های جامعه امروزی باشد.


abdolkarimlahiji.jpg
عبدالکریم لاهیجی: جمهوری اسلامی بزرگ‌ترین "زورگیر" است
عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران معتقد است، جمهوری اسلامی اعدام‌های در ملاء عام را جهت ایجاد رعب و وحشت در جامعه، قبل از برگزاری انتخابات پیش رو انجام می‌دهد.


انتقاد شديد عبدالکريم لاهيجی
از گزينشی عمل کردن قوه قضاييه
به دنبال صدور حکم اعدام برای دو تن در تهران در تاريخ ۱۳ دی ماه به اتهام سلب امنيت از طريق «زورگيری»، دکتر عبدالکريم لاهيجی، حقوقدان برجسته و نائب رئيس فدراسيون بین المللی جامعه های حقوق بشر گفت که محوراصلی سياست جزايی قوه قضاييه تنها بر بالا بردن ميزان مجازات و درعين حال گزينشی عمل کردن در برابر پرونده های قضايی است.


taghi_rahmani1.jpg
دادخواه وکیل در بند۳۵۰
تقی رحمانی

حال همچنان سئوال این است که یک کانون چند نفره مدنی و این همه بلا و مکافات چرا؟ داستان این است که سیستم قضایی در ایران با انتقام از کانون مدافعان حقوق بشر نشان می دهد و هر بار تاکید می کند که مستقل نیست ومطابق مصالح ملی تصمیم نمی گیرد.


ebadi8.jpg
در پی پاسخ نگرفتن از راه های قانونی

شیرین عبادی:
اعتصاب غذاکنندگان
به دنبال احقاق حق خود هستند
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل 2003، اعتصاب غذای چند تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان های جمهوری اسلامی را نتیجه از کار افتادن دستگاه عدالت دانست. به اعتقاد خانم عبادی، این زندانیان که از کلیه راه های قانونی برای احقاق حق خود استفاده کرده و نتیجه ای نگرفته اند، چاره کار را در اعتصاب غذا دیده اند. مهدی خزعلی، نسرین ستوده و محمد نظری از جمله افرادی هستند که این مدافع حقوق بشر از آنها نام برده است. خانم عبادی پیش از این نیز در گزارش ماهانه خود در ماه آبان 1391 به این موضوع اشاره کرده بود.


mahnaz_parakand3.jpg
محدودیتی دیگر برای زنان
مهناز پراکند (وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر)

در چند روز اخیر خبرهائی مربوط به افزایش محدودیت های بیشتر برای زنان ایران، در قالب محدودیت صدور گذرنامه برای دختران مجرد کمتر از 40 سال بخشی از اخبار سایت های خبری را پوشش داده و موجب نگرانی هائی در میان اقشار برابری خواه وعدالت طلب شده است.


abdolkarimlahiji.jpg
عبدالکریم لاهیجی: موسوی و کروبی
از نظر حقوق بین الملل
جزء ناپدید شدگان قهری هستند
عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر می‌گوید، کسانی مانند موسوی، کروبی و رهنورد که در شرایط منع هرگونه آزادی شخصی نگهداری می‌شوند و هیچ مرجعی هم مسئولیت آن را نمی‌پذیرد، از نظر حقوقی جزو ناپدیدشدگان قهری هستند.


مرگ مشکوک ستار بهشتی
و پرسش هایی که باید پاسخ داده شود
مهناز پراکند (وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر)

باردیگر خبرمرگی مشکوک دربازداشتگاه های جمهوری اسلامی ایران و خبر داغدار شدن خانواده یک زندانی دربازداشتگاه ها، قلبمان را دردمند و اشکمان را جاری ساخت.


narges_tavassolian2.jpg
حفظ حریم خانواده در حرف و در عمل
نرگس توسلیان

نمی شود درجمهوری اسلامی ایران بزرگ شده باشی و دائما از طرق مختلف - از کتاب های درسی مدرسه گرفته تا رادیو و تلویزیون - دراهمیت نهاد خانواده و قداست آن، به کرات نخوانده ونشنیده باشی.


اعتصاب غذایت را بشکن
مهناز پراکند (وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر)

نسرین جان از تو در خواست می کنم بیش از این وجود نازنینت را آزرده نکن و سلامتیت را به خطر نینداز. گوهر وجودت را برای فرزندانت و برای آینده کشورعزیزمان ایران سالم و قوی نگه دار. دخترت مهراوه و پسرت نیما چشم انتظار و نگران تو هستند. نسرین جان لطفآ اعتصاب غذایت را بشکن، سالم، قوی ونیرومند بمان.


ebadi16.jpg
عبادی: روی دیگر سکه اعدام‌ها متوجه مخالفان سیاسی حکومت است
شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح در گفت‌وگو با دویچه وله هدف حکومت از انجام اعدام‌ها در ایران را ایجاد ارعاب بین مردم اعلام می‌کند.


ebadi16.jpg
شیرین عبادی:
تحریم گسترده‌تر ماهواره ای
در انتظار ایران است
شیرین عبادی، وکیل ایرانی مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ آذر ماه سال گذشته همراه با هادی قائمی، مدیرکمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، با انتشار مقاله ای در بخش سرمقاله و یادداشت های روزنامه وال استریت ژورنال اروپا، با اشاره و انتقاد دوباره به فروش و صدور ادوات و تجهیزات سانسور و پارازیت و کنترل به جمهوری اسلامی از شرکتهای اروپایی خواستند از برنامه حکومت جمهوری اسلامی برای ارسال پارازیت روی امواج ماهواره ای شبکه های تلویزیونی حمایت نکنند.


توضیح سایت کانون مدافعان حقوق بشر
در خصوص یک گزارش
روز دوشنبه دهم مهر ماه 1391در روزنامه الکترونیکی روز آنلاین، گزارشی در خصوص برخوردهای امنیتی با اعضای کانون مدافعان حقوق بشر منتشر شده بود که در خصوص یک پاراگراف آن توضیحاتی ارائه می شود.


afrooz_maghzi2.jpg
ماده ای قانونی برای اعدام همه
افروز مغزی

شورای نگهبان در اقدامی بی سابقه پیش از امضا و ابلاغ قانون مجازات اسلامی توسط رییس جمهور، آن را استرداد کرد و بر اساس آنچه رییس کمیسیون قضایی مجلس عنوان کرده، لایحه قانون مجازات دوباره برای بررسی بیش تر به این کمیسیون ارجاع شده است.


narges_tavassolian2.jpg
برای جهانی شفاف تر
نرگس توسلیان

همجنسگرایان را شاید بتوان آخرین اقلیتی نامید که مورد حمایت نهادهای حقوق بشری قرار گرفتند. اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های حقوق مدنی - سیاسی و حقوق اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی که متعاقب آن تصویب شدند، هرچند تبعیض را براساس عوامل گوناگون از جمله رنگ، نژاد، قوم، ملیت، مذهب و... منع کرده اند ولی به صراحت از منع تبعیض براساس "گرایش جنسی" سخنی به میان نیاورده اند.


maedehsoltani.jpg
در کنج قفس چه می کنی آزادی
مائده سلطانی

مائده سلطانی در پی اعطای جایزه حقوق بشر اتحادیه بین المللی کانون های وکلای دادگستری به عبدالفتاح سلطانی، در متن مکتوبی خطاب به اتحادیه بین المللی کانون های وکلای دادگستری از اعطای این جایزه به پدرش تشکر کرد. او در این نوشته به تشریح برخی از ویژگی های شخصیتی عبدالفتاح سلطانی نیز اشاره کرده است.


arm.jpg
برخوردهای امنیتی
با اعضای کانون مدافعان حقوق بشر

یا اعتراف تلویزیونی یا زندان
فرشته قاضی

محمدعلی دادخواه، حقوقدان وعضو سر‌شناس کانون مدافعان حقوق بشر در حالی برای گذراندن حکم محکومیت ۹ ساله‌اش به زندان رفت که سه حقوقدان دیگر عضو این کانون در زندان به سر می‌برند و دیگر اعضای این نهاد مدنی و حقوق بشری، یا با قرار وثیقه‌های سنگین آزاد هستند و یا در خارج از کشور به سر می‌برند.


arm.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر
در اوین
کاوه مشرقی

یک عضو ارشد دیگر کانون مدافعان حقوق بشر محبوس شد. محمدعلی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که ‌پیش از این در تیرماه 90 توسط دادگاه انقلاب به 9 سال زندان، 10 سال ممنوعیت از وکالت و نیز به شلاق و جزای نقدی محکوم شده‌ بود، شنبه برای اجرای حکم به زندان اوین رفت.


abdolkarimlahiji.jpg
گفت و گو با عبدالکریم لاهیجی
پیرامون دادخواهی
به مناسبت یادآوری بیست و چهارمین سالگرد کشتار گروهی زندانیان سیاسی در سال 1367 سایت مادران پارک لاله با دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوق دان در گفت و گویی به موضوع دادخواهی در این خصوص پرداخته است.


mansoorehshojaee.jpg
همصدایی جامعه مدنی
با کمپین حمایت از معلمان
منصوره شجاعی

پنجمین روز از ماه اکتبرمصادف است با سیزدهمین روز از ماه مهر ودرسالهای کبیسه باچهاردهمین روز از ماه مهر. این روز در سال ۱۹۶۶ از سوی سازمان جهانی یونسکو و با مشارکت سازمان جهانی کار به نام روز معلم نامگذاری شد.


narges_tavassolian2.jpg
خون بهای فرزاد
نرگس توسلیان

دانش آموزان عبد الرضا قنبری، رسول بداغی، هاشم شعبانی نژاد، محمد داوری، عبدالله مومنی، محمود باقری و... را تنها نگذاریم آن هنگامی که معصومانه سراغ از معلمین در بندشان خواهند گرفت.


تعطیلی سفارت کانادا
و مهار نقض حقوق بشر در ایران
جان برد، وزیر امور خارجه کانادا، «حمایت حکومت ایران از تروریسم» و «نقض حقوق بشر» توسط این حکومت را از جمله مهم‌ترین عوامل تعطیلی سفارت کانادا در ایران عنوان نموده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، گفتگو با دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب‌رییس جامعه‌های بین‌المللی حقوق‌بشر است. آقای لاهیجی در این گفتگو با ارزیابی عللی تعطیلی سفارت کانادا به تاثیر این اقدام در مهار نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران پرداخته است.


negahdar.jpg
کم حقوقی و بی حقوقی
تحمل ناپذیر آموزگاران
فرخ نگهدار

امروز اول مهرماه است. بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز و حدود یک میلیون آموزگار روز شنبه راهی مدارس هستند که سال تحصیلی تازه ای را آغاز کنند. بنا به دعوت خانم شیرین عبادی و با حمایت و همکاری گروه هایی از مدافعان حقوق بشر و بسیاری از فعالان مدنی از اول مهرماه، روز گشایش مدارس، تا روز ۱۴ مهرماه (۵ اکتبر) که روز جهانی معلم است کمپین «حمایت از معلمین دربند» جریان خواهد داشت.


ebadi12.jpg
با اعلام پشتیبانی
از کمپین حمایت از معلمان در بند

شیرین عبادی: رنج های
معلمان ایرانی را بازگو کنیم
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل 2003 در کنار فعالیت های حقوق بشری خود، همواره از حرکت هایی که به بهتر شدن وضعیت حقوق بشر می انجامد، حمایت کرده است. خانم عبادی در پی فراخوان "کمپین حمایت از معلمان در بند" از ایده انجام چنین کمپینی حمایت کرد.


narges_tavassolian2.jpg
نامه به مامور دستگیری
نرگس توسلیان

نمیدانم این نامه را خطاب به چه کسی باید بنویسم؟ به بازجوی پرونده، قاضی صادر کننده حکم، رئیس قوه قضاییه، رهبر و یا همه آن ها؟ تنها می دانم که خطابم به همه کسانی هستند که از نوید و امثال نوید درهراسند.


abdolkarimlahiji.jpg
گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان

زندانیان سیاسی
و گروگان‌گیری دولتی
در فضای سیاسی‌ ـ رسانه‌ا‌ی‌ ایران، معمول این است که هرازچندگاه، یکی از سازمان‌ها و گروه‌های سیاسی و حقوق بشری، نسبت به شرایط نگهداری زندانیان سیاسی در کشور ابراز نگرانی می‌کند. در چنین فضایی، انتشار این بیانیه مشخص چه اهدافی را می‌تواند دنبال کند و بر پایه چه نگرانی‌هایی تنظیم شده است؟ آیا اساساً انتشار این دست از بیانیه‌ها و گزارش‌ها، می‌تواند به بهبود وضعیت زندانیان سیاسی در ایران کمکی کند؟
این پرسش‌ها را با عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر در میان گذاشتیم.


ayazi.jpg
حجاب امری اجتماعی نیست
که مجازات داشته باشد
حجة الاسلام و المسلمین سید محمد علی ایازی، استاد حوزه و دانشگاه، که از سوى چند تن از مراجع بزرگ حوزه علمیه قم اجازه اجتهاد و استنباط احکام دارد، در گفتگویی با پایگاه اطلاع‌ر‌سانی و خبری جماران، نقطه نظرات خود را در موضوع حجاب ارائه کرد. ایشان که پیش از این نیز چند مقاله و نوشته در این خصوص به چاپ رسانده، معتقد است، با توجه به زمینه های فقهی و تاریخی مسئله حجاب، این حکم، حکمی شرعی و شخصی است و ادله الزام آوری این مسئله در حکومت اسلامی کافی نمی باشد.


narges_tavassolian2.jpg
گروگان گیری بستگان ناراضیان
نرگس توسلیان

استقلال قوه قضاییه از پایه های مسلم مردم سالاری است و به همین دلیل مشاهده دیده می شود در تمامی جوامع استبداد زده، قوه قضاییه نیز استقلال خود را از دست داده است. شاید به همین دلیل بود که "برقراری عدالت خانه " از اولین خواست های انقلابیون در جریان انقلاب مشروطه بود.


mohammd_sharif.jpg
محمد شریف از چگونگی اخراجش از دانشگاه می گوید
در ادامه گزارش قبلی "بازتاب" در خصوص شروع روند جدید بازنشستگی اساتید در دانشگاه های تهران و صحبت های عنوان نشده برخی از اساتید علامه ظرف دو سه سال گذشته، این بار پای ناگفته های محمد شریف نشستیم که سال گذشته اخراج شده و می گوید:«حکم اخراجم را دانشجویم امضا کرد که دو بار نمره قبولی به او نداده بودم!»


abdolkarimlahiji.jpg
مرا در میان مردم اعدام نکن
مرا بر بالای دار نگاه نکن
عبدالکریم لاهیجی*

هفته گذشته باز چهار مرد جوان به اتهام تجاوز به عنف در بزرگ راه شهید محلاتی تهران، به دار آویخته شدند. خبرگزاری فارس می گوید که ساعت و محل اجرای حکم اعدام از پیش به آگاهی مردمان رسیده بود و از این رو ۳۰۰۰ نفر هنگام به دار کشیدن محکومان حضور داشته اند و ناظر جان دادن آنان.


narges_tavassolian2.jpg
مشق دمکراسی در دادگاه عاملان کشتار تابستان۶۷
نرگس توسلیان

از ۱۸ تا ۲۲ ژوئن در لندن، مرحله اول دادگاهی نمادین با عنوان "ایران ترایبیونال " برگزار شد .
این دادگاه که در پی چهار سال تلاش برخی از فعالین حقوق بشربرگزار شد، به شکنجه واعدام های زندانیان سیاسی دهه ۱۳۶۰، به ویژه تابستان ۱۳۶۷ در ایران و نقش عاملان آن رسیدگی می کند.


ایران در تلاش عامدانه برای
به مرگ کشاندن زندانیان سیاسی است
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در گفت و گویی به اظهارات غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان ها مبنی بر اینکه اصلا در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد، پاسخ گفت. او گفت: " طی سی و سه سال رژیم جمهوری اسلامی قوانین زیادی بصورت فله ای تصویب کرد اما هرگز حاضر نشد قانونی در زمینه تعریف جرم سیاسی طبق دستور قانون اساسی انجام دهد. در حقیقت هرگز به مجلس و نمایندگان اجازه داده نشد که وارد این حیطه شوند و تعریف کنند که جرم سیاسی چیست و مجرم سیاسی کیست؟" با وجود اینکه 33 سال از پیروزی انقلاب می گذرد اما هنوز دادگاه های انقلابی وجود دارد.


mansoorehshojaee.jpg
به یاد آر
خاله هایت را می گویم...
منصوره شجاعی

دو سه روزی است که فضای مجازی اینترنت، میزبان حقیقت زنانه ای شده است که مخاطبان سبزو سرخ وآبی و خاکستری خویش را با ندایی دعوت گر به فضای بنفش خویش فرا می خواند.


abdolkarimlahiji.jpg
ایران تریبونال
دادگاهی نمادین یا قضایی؟
رادیو دویچه وله در گزارشی در باره «ایران تریبونال» با آقای عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس «فدراسیون بین‌المللی جامعه های حقوق بشر» و رییس «جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران» گفتگو کرده است.


"زنان ایرانی را به خاطر آور"
سایتی برای فراموش نشدن مبارزات زنان
شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، سایتی را راه‌اندازی کرده با نام "زنان ایرانی را به خاطر آور". با او درباره هدف راه‌اندازی این سایت، چگونگی اداره‌ی آن و برنامه‌های آینده این وب‌سایت گفت‌وگو کرده‌ایم.
فیلمی از نسرین ستوده، حقوقدان و وکیل زندانی، در سالن ملاقات زندان در حالی که از پشت شیشه با پسرک پنج‌ساله‌اش بازی‌های بچه‌گانه می‌کند و دختر دوازده‌‌ساله‌اش به پهنای صورت اشک می‌ریزد و مادر را از پشت شیشه می‌نگرد، روی صفحه اول تارنمایی است که نامش هست: "زنان ایرانی را به خاطر آور".


meybodi.jpg
ضرورت نگاه اصلاحی به حقوق زنان
درعرصه فقه وقانون
محمد تقی فاضل میبدی

ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺳﺨﻦ ﻣﻦ ﺭﻭﻧﺪ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﻧﻈﺎﻡ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻳﻦ ﮐﻪ ﺁﻳﺎ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﻣﻴﺎﻥ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ، ﺩﺭﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺳﻼﻣﯽ، ﺑﺎ ﺍﻋﻼﻣﻴﻪ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﻭ ﮐﻨﻮﺍﻧﺴﻴﻮﻥ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﮐﻤﺘﺮ؟ تاکید ﻣﯽ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﻣﺮﺍﺩ ﺍﺯ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ، ﻳﻌﻨﯽ ﺍﻧﺪﻳﺸﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺩﺭﻣﻴﺎﻥ ﻣﺮﺍﺟﻊ ﺗﻘﻠﻴــﺪ ﻭ ﺣﻮﺯﻩ ﻫﺎ ﻭ ﻧﻬﺎﺩﻫﺎﯼ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﻭ ﻗﻀﺎﻳﯽﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﻭﺟﻮﺩ دﺍﺭﺩ.


tajik2.jpg
روایت عبدالرضا تاجیک
از سه دوره بازداشت

روزی که صدای احمدی نژاد
را شنیدم
فرشته قاضی: عبدالرضا تاجیک در مصاحبه با "روز" برای اولین بار از تهدیدها، تطمیع ها و فشارها برای مصاحبه تلویزیونی و همکاری با دستگاه امنیتی سخن می گوید.


روابط غرب با ایران
مشروط به رعایت حقوق بشر
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و پیام اخوان، استاد حقوق دانشگاه مونترال کانادا و یکی از بنیانگذاران «مرکز اسناد حقوق بشر ایران» در مقاله مشترکی در روزنامه کانادایی گلوب اند میل، ضمن اشاره به کشتار مردم سوریه توسط دولت اسد و حمایت جمهوری اسلامی از دمشق، به نگرانی های تهران در مورد از دست دادن قدرت منطقه ای و احتمال تکرار تجربه مردم سوریه در ایران پرداخته اند.


ayazi.jpg
بررسی الزام حجاب
در حکومت دینی
سید محمد علی ایازی

هيچكدام از ادله فقهي اقامه شده، نه سيره عقلا، نه اطلاقات ادله روايات و نه روايات امر به معروف و نهي از منكر، دلالت بر الزام حكومتي حجاب ندارد.


abdolkarimlahiji.jpg
عبدالکریم لاهیجی:
جمهوری اسلامی در سیاست جزایی شکست خورده است
عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران به سؤال های خبرنگار رادیو فردا در خصوص اعدام ها در ایران پاسخ گفته است.


narges_tavassolian2.jpg
درسی که از رواندا
می توان گرفت
نرگس توسلیان

کانادا، یکی از وسیع ترین و مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است که به طور متوسط، سالیانه پذیرای بیش از ۲۵۰هزار مهاجر یا پناهنده ازاقصی نقاط دنیا است. مهاجران و پناهندگانی که بعضی‌ هاشان به راحتی، وبرخی دیگرشان با طی مسیری دشوار، خود را به ان سرزمین رسانده اند. اما، کانادا تنها خانه دوم و مامن دانشجویان و یا افرادی که به امید زندگی بهتر و یا به دلیل عدم امنیت جانی یا اجتماعی در کشور خود، بدان روی آورده اند، نیست. بلکه، خانه دوم بسیاری از ناقضین حقوق بشر نیز، گشته است: ناقضینی نیز ازسرتاسر دنیا: ازایران و چین گرفته تا رواندا.


شیرین عبادی در مصاحبه با فرانکفورتر رونت شاو:

حکومت جمهوری اسلامی ضعیف شده است
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، در مصاحبه با روزنامه "فرانکفورتر رونت شاو" به سؤالاتی درخصوص دموکراسی، برنامه اتمی ایران و کشمکش میان غرب و کشورش پاسخ گفته است.


meybodi.jpg
جایگاه زن در ادای شهادت
از منظر فقه اسلامی

آیا زنان نیمی از مردان اند؟

در این مقاله رأی رایج فقهی درباره‌ی شهادت زنان نقد و بررسی شده است

محمد‌تقی فاضل میبدی

در روزگار مدرن از مسایلی که نگاه فیلسوفان و حقوقدانان و طرفداران حقوق بشر را به خود جلب کرده است، جایگاه زنان در عرصه های اجتماعی است. فیلسوفان بزرگی از افلاطون وارسطو تا نیچه وشوپنهاور درمورد زنان نظرات گوناگون وگاه تند ابراز داشته اند. اما فیلسوفان مدافع حقوق آدمیان و ارباب حقوق بشر برخلاف پیشینیان درمقام رفع تبعیض میان زن ومرد برآمده و در احیای حقوق آنان کوشیده اند و از جاهایی که ادیان آسمانی بالاخص اسلام را، به چالش کشیده اند قلمرو حقوق زنان، بویژه درعرصه های فوق الذکر، است.


narges_mohammadi2.jpg
وضعیت جسمی نرگس محمدی
در زندان رو به وخامت گذاشت
نازی عظیما: روز یکشنبه هفدهم اردیبهشت نرگس محمدی در تماس تلفنی با خانواده خود از بازگشت بیماری عصبی و فلج عضلانی خود خبر داد. خانم محمدی در این تماس تلفنی، پس از گفت و گو با دو فرزند دوقلوی پنج ساله اش، که در غیاب پدر و مادر، نزد مادر بزرگ پدری خود زندگی می کنند، به خانم رحمانی، مادر همسرش تقی رحمانی، گفته است که در زندان گرفتار حمله بیماری شده و به دلیل طولانی شدن حمله، سه آمپول به او تزریق شده و داروهایی نیز مصرف می کند.


mazrooee.jpg
روزجهانی آزادی مطبوعات
علی مزروعی*

روزسوم ماه می بنام « روز جهانی آزادی مطبوعات » نامگذاری شده است تا دراین روز در سراسر جهان از مقام روزنامه نگاران و همه آنانی که در عرصه فعالیتهای رسانه ای سهم و نقش دارند تجلیل و قدردانی شود اما در عمل اینروز به روز بیان سوگنامه روزنامه نگاران و مطبوعات و بازگویی مسائل و مشکلات و موانعی که اینها در انجام کار و وظیفه حرفه ای خود با آنها مواجه اند و گردش آزاد اخبار و اطلاعات را مختل می سازند ، تبدیل گشته است .


taghi_rahmani2.jpg
تقی رحمانی: نرگس محمدی
در تماس تلفنی گفته
زیر فشار بازجويی است
امير مصدق کاتوزيان

از تهران خبر می رسد، نرگس محمدی نايب رئيس «کانون مدافعان حقوق بشر» که در بازداشت به سر می برد، تلفنی به اعضای خانواده خود گفته، تحت بازجويی و فشار است. هفته گذشته خانواده نرگس محمدی ابراز نگرانی کرده بود که از محل نگهداری او در زندان اوين بی خبرند.


narges_tavassolian2.jpg
برهنگی فرهنگی
دیپلومات ایرانی؟
نرگس توسلیان

شرح ما وقع: چندی پیش پلیس برزیل یک دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در برزیلا را برای مدتی بازداشت و سپس بر اساس مصونیت قضایی آزاد کرد. این دیپلمات، به آزار جنسی چند دختر نوجوان در یک استخر متهم شده بود. روزنامه "وال استرات ژورنال" در شماره روز چهارشنبه، ۳۰ فروردین ماه خود، گزارش داد که این دیپلمات ایرانی ۲۶ فروردین ماه، در حالی در یک استخر بازداشت شد که والدین تعدادی از دختران، گرد وی جمع شده بودند.


mansoorehshojaee.jpg
جرم نرگس محمدی
مرام اش بود...
منصوره شجاعی

جوان است. باهوش و پرشور. زن است. مهربان و شجاع. مادر است. فداکار و مسئول. همسر است. مطمئن و مستقل. آزادی را همچون ترانه ای ازلی از حفظ می خواند. بی سکته، بی سکون.


abdolkarimlahiji.jpg
خشونت در ملاء عام توسط دولت «مبارزه‌کننده علیه خشونت»
عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در گفت و گو با رادیو فردا به موضوع اعدام در ایران پرداخته است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر