logo_kanoon

narges_tavassolian2.jpg
برخی از قوانین ایران چندان تفاوتی با قوانین داعش ندارند
نرگس توسلیان

هر چند حکومت جمهوری اسلامی ایران، داعش را مورد انتقاد شدید قرار داده و حتی سرداران و نیروهای نظامی خود را به جنگ با آن ها فرستاده اما حداقل در برخی از قوانین مصوبه خود چندان تفاوتی با داعش ندارد.


چرا جمهوری اسلامی ایران از زنان می ترسد؟
شیرین عبادی- نرگس محمدی

شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و نرگس محمدی نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر قبل از اعزام ناگهانی نرگس محمدی به زندان مقاله ای نوشته بودند که در تاریخ چهارم نوامبر در روزنامه لارپوبلیکا در ایتالیا چاپ شد.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی:
ایدئولوژی داعش با بمباران
از بین نمی‌رود
با شدت گرفتن بحران پناهجویان در اتحادیه اروپا و اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه از سوی برخی کشورهای این اتحادیه، شیرین عبادی و دو تن دیگر از برندگان جایزه صلح نوبل برای بررسی شرایط پناهجویان و حمایت از آنها راهی صربستان شدند.


narges_tavassolian2.jpg
نه نکته آموزشی- حقوقی
برای روزنامه نگارانی که بازداشت می شوند
نرگس توسلیان

ممکن است دستگیری های دیگری هم در راه باشد، لازم است که خبرنگاران و خانواده های آن ها در هنگام دستگیری از حقوق قانونی خود مطلع باشند.


dehghan.jpg
معصومه دهقان: چهار قاضی گفتند حکم عبدالفتاح سلطانی خلاف شرع است

محکومیت این وکیل زندانی از 13 سال به 10 سال حبس کاهش یافت

با اعمال قانون تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴ حکم سیزده سال حبس تعزیری عبدالفتاح سلطانی به ده سال کاهش یافت. همچنین محرومیت وی از وکالت نیز به دو سال کاهش یافته است.


ebadi15.jpg
شرکت‌های اروپایی سوابق بد حقوق بشری ایران را نادیده نگیرند
شیرین عبادی

به دنبال توافق جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و در انتظار لغو اکثر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رفت‌وآمد هیات‌های مقامات دولتی اروپایی و ایرانی، بین تهران و پایتخت‌های اروپایی شدت گرفته و همه در پی گفتگو در مورد روابط جدید دیپلماتیک و اقتصادی با ایران هستند.


shojaei.jpg
از تحصن ژنو تا تجمع لاهه
منصوره شجاعی

شورمندی وعده داده شده در جریان پیش رونده جنبش زنان، با نامه نرگس محمدی از زندان دوباره از سر گرفته شد.


leila.jpg
نقش جهانی
بدون توجه به زنان؟
لیلا علی کرمی

یکی از شعارهای کمپین روحانی بهبود وضعیت حقوقی زنان بود. در شرایط موجود همه ما باید سخت‌تر تلاش کنیم تا فضایی ایجاد شود که درآن بتوانیم آزادانه از سیاست‌های تبعیض آمیز انتقاد کنیم.


ebadi16.jpg
پرونده "نوارسازان"
و یادی از یک زن زندانبان
شیرین عبادی

تا سال‌ها دیگر آن‌ زندانبان را ندیدم تا روزی که بر حسب اتفاق او را در جلسه‌ای دیدم. گفت با ۲۵ سال سابقه خود را بازنشسته کرده است.


شیرین عبادی: این دادگاه ها مسخره کردن عدالت است
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در گفت‌وگویی درخصوص دیدگاه‌هایش درباره موضوع هسته‌ای ایران٬ کمپین مادران زندانی٬ وضعیت کانون مدافعان حقوق بشر و موضوع محمدجواد ظریف و جایزه صلح نوبل سخن گفته است. همچنین خانم عبادی در این گفت‌وگو از دو دیدار خود با مهدی کروبی خاطراتی را بیان کرده است.


دادستانی تهران مانع آزادی بهاره هدایت شد

گفت‌وگو با امین احمدیان و یوسف مولایی

بهاره هدایت، کنشگر جنبش دانشجویی که از زمستان ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌برد، با درخواست دادستان برای اجرای حکم دو سال حبس تعلیقی مربوط به سال ۱۳۸۵ رو به رو شده است. وی از اجرای حکم تعلیقی‌اش زمانی مطلع شد که پیش‌تر با سپری کردن ۵ سال و نیم در بند نسوان زندان اوین، حکم آزادی دریافت کرده بود.


شیرین عبادی:
آقای روحانی مسوول بسیاری از حوادث است
یورونیوز درباره گزارش ماهانه کانون مدافعان حقوق بشر که در بخشی از آن به اجرا نشدن ماده ۱۳۴ اصلاحی قانون مجازات اسلامی پرداخته، با شیرین عبادی، رئیس این کانون و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ میلادی گفت‌وگو کرده است.


برای حس مادرانه و عاشقانه‌ات
مهوش شهریاری

مهوش شهریاری یکی از هفت مدیران بهایی که در زندان اوین، دوران محکومیت خود را می‌گذراند، در پی انتشار دل‌نوشته نرگس محمدی که او نیز این روزها در زندان اوین، هم‌بند او است، شعری را برای خانم محمدی سروده است.


ebadi12.jpg
شیرین عبادی: توافق اتمی می‌تواند به بهبود وضعیت حقوق بشر منجر شود
آیا حصول توافق اتمی میان ایران و غرب، می‌تواند به بهبود وضعیت حقوق بشر در داخل کشور بیانجامد؟ شیرین عبادی دارنده جایزه نوبل صلح می‌گوید به شرط استفاده صحیح فعالان مدنی و سیاسی از این فرصت، این امر اتفاق خواهد افتاد.


arm.jpg
نرگس محمدی،عبدالفتاح سلطانی
و محمد سیف زاده

سؤالات بی‌پاسخ در پرونده
سه مدافع حقوق بشر
۱۵ سال از ایده تشکیل کانونی برای دفاع از حقوق بشر و مقابله با موارد نقض حقوق بشر با تکیه بر آزادی ها و حقوق مصرح در قوانین بین المللی و قوانین داخلی می گذرد؛ ۱۵ سالی که تاریخی پر مرارت را برای موسسان آن به ارمغان آورده است و امروز نزدیک به ۱۵ سال پس از تشکیل آن، سه تن از تلاشگران آن، پشت میله های زندان روزگار می گذرانند.


بررسی حقوقی یک حکم
احمد زیدآبادی تبعیدش را سپری کرده است
نرگس توسلیان

احمد زیدآبادی سیرجانی، روزنامه نگار ایرانی این روزها در شهر گناباد در دوران تبعید به سر می برد. او پس از پایان محکومیت 6 سال زندانش، برای 5 سال باید در این شهر زندگی کند و هر روز صبح و عصر خودش را به کلانتری معرفی کند.


narges_taghi.jpg
تقی رحمانی: از درد و رنج کودکان
بهره برداری تبلیغاتی نکنید
تقی رحمانی خوستار حذف ویدئوی کودکان خردسالش از شبکه های اجتماعی شد؛ ویدئویی که در آن دوقلوهای ۸ ساله او و نرگس محمدی، خواستار آزادی مادرشان شده و گفته اند جای مادرشان زندان نیست. آنها در این ویدئواز مشکلات خانواده خود و برخوردهایی که با پدر و مادرشان شده سخن گفته اند،اما تقی رحمانی در مصاحبه با روز می گوید او و همسرش به هیچ عنوان موافق استفاده از بچه ها در مسائل سیاسی و ورود آنها به چنین فضاهایی نبوده و همواره از این مساله پرهیز کرده اند.


نرگس محمدی:
فعالیت های مدنی در ایران متوقف نمی شود
نرگس محمدی،نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر یک روز قبل از بازداشت مجددش در گفت‌و‌گویی با «روز»، به وضعیت‌ پرونده‌اش پرداخته بود.


با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان بررسی شد

چشم در برابر اسید
ریشه های اجتماعی و دینی یک حکم
نرگس توسلیان

چشم در برابر اسید، کلمات به اندازه کافی وحشت زا هستند، با این حال واقعی بودند. خبر مربوط بود به اجرای حکم قصاص در زندان رجایی شهر کرج، ۱۲ اسفند ماه سال ۱۳۹۳.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی: به رشد آگاهی و مقاومت در برابر نقض حقوق بشر خوشبينم
به منظور بررسی تأثير احتمالی تفاهم‌نامه لوزان بر وضعيت حقوق بشر ايران، با نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر گفت‌و‌گويی انجام شده است.


ebadi15.jpg
حقوق‌بشر بعد از تفاهم هسته‌ای
به کدام سو؟

شیرین عبادی: نباید معاملاتی مغایر با منافع مردم
صورت بگیرد
در مورد سرنوشت تحریم‌ها، وضعیت حقوق‌بشر بعد از این تفاهم و پیامدهای آن در جامعه ایران این‌بار با شیرین عبادی، رئيس کانون مدافعان حقوق بشر و تنها برنده ایرانی جایزه صلح نوبل مصاحبه کرده و از او در مورد نگرانی‌های حقوق بشری در حاشیه مذاکرات هسته‌ای پرسیده‌ایم.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی در مصاحبه با لوتان

سرکوب‌ها را نباید
فراموش کرد
سیمون پتیت

شیرین عبادی: من این آرزو را داشتم که توافق انجام شود. تحریم های بین المللی خسارات بسیاری به مردم ایران وارد کرده و لغو آنها آرزوی هر کسی است. البته بسیاری از افراد نزدیک به حاکمیت تهران از وجود تحریم ها سود می برند.


آیا رهبران ایران را می توان
در دیوان کیفری بین المللی محاکمه کرد؟
نرگس توسلیان

کوشش فلسطینی ها در رسیدن به عدالت از طریق پیوستن به دیوان کیفری بین المللی من را به یاد امید و تلاش برخی از ایرانیان (به ویژه بعد از سرکوب های سال ٨٨) برای محاکمه سران نظام در دیوان بین الملی کیفری انداخت. اما با توجه به این که دولت ایران به اساس نامه رم نپیوسته است، تا چه میزان می توان این امیدها را واقع گرایانه دانست؟


شاخصِ‌های آزادیِ مطبوعات چگونه
با دیگر شاخص‌ها مرتبط می‌شود
آیا ارتباطی‌ میان شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و رده بندی جهانی آزادی رسانه‌های ِ گزارشگران بدون مرز وجود دارد؟ آیا استقلال و آزادی رسانه‌ها با ثبات سیاسی و یا توسعه‌ی اقتصادی آنها مرتبط است؟ گزارش‌گران بدون مرز به شکل مختصر چند نمونه را برسی‌ کرده است.


نرگس محمدی: با گشایش نسبی فضا نوبت فعالان مدنی است که وارد عرصه شوند
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در گفت و گویی از تغییرات و تحولات در ایران می‌گوید و بر نقش نهادها و فعالان مدنی تأکید می‌کند.


leila.jpg
ما و کنوانسیون رفع تبعیض
لیلا علی کرمی*

بی شک با پیوستن ایران به کنوانسیون، مشکلات حقوقی زنان یک‌شبه برطرف نخواهد شد اما پیوستن ایران به کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان می‌تواند مقدمه‌ای‌ باشد برای تغییر قوانین به نفع زنان.


ebadi16.jpg
شیرین عبادی:
قوانین ایران مروج خشونت در جامعه است
برای بررسی قانونی شدن خشونت در جمهوری اسلامی گفت‌وگویی با شیرین عبادی٬ حقوق‌دان و برنده‌ی جایزه صلح نوبل داشتیم.


ebadi16.jpg
عبادی: مرتبط کردن حقوق بشر با مذاکرات هسته ای
یک حیله امنیتی است
شیرین عبادی در گفت و گویی به برخی اظهارات در خصوص موضوع حقوق بشر و پرونده هسته ای ایران پاسخ داد.


تناقض های امر به معروف حکومتی
گفت و گو با دو روشنفکر دینی
نرگس توسلیان

«صدیقه وسمقی»، دین پژوه و دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی و «سروش دباغ»، پژوهش‌گر دانشکده مطالعات تاریخ «دانشگاه تورنتو» در گفت و گویی به بررسی امر به معروف و نهی از منکر حکومتی پرداخته اند.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی: کاهش خشونت علیه زنان در گرو تغییر قوانین تبعیض آمیز است
نرگس محمدی به سؤال هایی در رابطه با مسئله خشونت علیه زنان به عنوان یکی از معضلات ملموس امروز جامعه ایران پاسخ داده است.


ebadi16.jpg
واکنش‌ شیرین عبادی به نشست
حقوق بشر ژنو در مورد ایران:

سر سازش با مردم و احترام
به حقوق‌بشر را ندارند
شیرین عبادی، حقوقدان و رئيس کانون مدافعان حقوق‌بشر در گفت و گویی به بررسی نشست حقوق بشر ژنو در مورد ایران پرداخت.


گفت و گو با شیرین عبادی
درباره جایزه صلح نوبل

نام من امروز است
گفتگو با شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل سال ٢٠٠٣ در مورد برندگان صلح نوبل امسال، ملاله یوسف‌ زی و کایلاش ساتیارتی و تلاش آن ها برای برطرف ساختن سرکوب کودکان و نوجوانان و احقاق حق تحصیل برای تمام کودکان


tajik2.jpg
امیرناصر کاتوزیان
از تاثیرگذاری بر قانون اساسی ایران تا مخالفت با اعدام کودکان
عبدالرضا تاجیک

امیرناصر کاتوزیان که صبح سه شنبه، یازدهم شهریور ماه ۱۳۹۳ در تهران درگذشت حقوقدانی چیره دست با آثاری ماندگار بود.


مین، انفجار
و جنگی که پس از 26 سال هنوز قربانی می‌گیرد
کمال‌الدین لطفی

بیست و شش سال پس از پایان جنگ با عراق، هنوز مناطق مرزی ایران آلوده به مین است، مین‌هایی که اکنون غیرنظامیان را به کام مرگ می‌کشاند؛ کشاورزان، دامداران، کودکان، مسافران، توریست‌ها و هر کسی که در آن مناطق غربی نزدیک به مرز زندگی می‌کند یا به آنجا رفت و آمد دارد، می‌تواند قربانی بالقوه یکی از همین مین‌ها باشد.


esmaeelzadeh.jpg
هادی اسماعیل زاده:
بر اساس گزارش اداره حقوقی
وزارت اطلاعات، متهم
به تبلیغ علیه نظام شدم
آسیه امینی

هادی اسماعیل زاده را یک روز پس از انتشار خبر محکوم شدن به چهار سال زندان و دو سال محرومیت از وکالت، وقتی از دفتر وکیلش به خانه برمی‌گردد، در یک تاکسی پیدا می‌کنم. از پشت تلفن صدایش همچنان محکم است و وقتی از او می‌پرسم که برنامه شما در مواجهه با این حکم چیست، می‌گوید:«دفاع از حق‌ام! قطعا درخواست تجدید نظر می‌کنم.»


narges_mohammadi2.jpg
رنج ما کجا و رنج آنها کجا؟
نرگس محمدی

روز سه شنبه با دیدن شیمای عزیز، همسر حامد احمدی، رنج سال های ۷۹-۸۰ را دوباره به خاطر آوردم. اما درد من کجا و درد این عروس کرد سنی کجا؟


ebadi15.jpg
شیرین عبادی:

روحانی باید در بیان موضع سیاسی‌اش صراحت داشته باشد
شیرین عبادی، برنده جایزهٔ صلح نوبل سال ۲۰۰۳ میلادی در گفت و گویی با مروری كوتاه بر مسائل حقوق بشری ايران پس از انقلاب اسلامی٬ به چشم انداز آن در سال های آتی پرداخته است.


گفت‌و گو با شیرین عبادی

وضعیت نهادهای مدنی در دوران خاتمی و احمدی‌نژاد
شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل که خود از موسسان نهادهای غیردولتی از جمله «کانون مدافعان حقوق بشر»، «کانون مشارکت در پاک‌سازی مین» و «انجمن حمایت از حقوق کودکان» است، به بررسی رابطه و موضع حاکمیت درباره نهادهای غیردولتی و مردمی پرداخته است.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی: از حکومت
دو پیام متفاوت می رسد
نرگس محمدی به دلیل دیدار با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، متهم به اقدام علیه امنیت ملی شد. این فعال مدنی در این خصوص توضیح داده است.


‏طرحی برای اجرا نشدن
نرگس توسلیان

روز یکشنبه ٤ خرداد "طرح رسیدگی به دارائی رهبر، مسئولان و کارگزاران بلند پایه نظام جمهوری اسلامی" در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید. مطابق این طرح رهبر موظف خواهد بود که فهرست اموال خود را برای بازرسی به رئیس قوه قضاییه اعلام کند.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی: قوه قضاییه
به شعبه‌ اطلاعات تبدیل شده
شیرین عبادی، حقوقدان و رئيس مرکز حامیان حقوق بشر در مصاحبه ای با هشدار نسبت به عواقب حقوقی و سیاسی اجرای احکام اعدام 30 زندانی اهل سنت، به رئيس قوه قضاییه هشدار داده است که پرونده این افراد باید به صورت مستقل و در دادگاهی عادلانه مورد بازنگری قرار گیرد.


dehghan.jpg
نامه همسر عبدالفتاح سلطانی
به روحانی

ما این ظلم‌ها
را فراموش نمی‌کنیم
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی- وکیل زندانی- در نامه ای خطاب به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از رفتارهای مسئولان قضایی کشور و زندان نوشته است.


abdolkarimlahiji1.jpg
از دستیابی به حقیقت تا تحقّق عدالت:

دادگستری در دوران گذار(1)
عبدالکریم لاهیجی*

خبرهایی که از شهریور 67 به تواتر می رسیدند، حکایت از ابعاد گسترده فاجعه ای داشتند که در تاریخ قضایی هفتاد ساله ایران تا آن زمان، سابقه نداشت.


ایرانیان از مین چه می‌دانند؟
لیلا علی کرمی

مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد، روز ۴ اپریل برابر با پانزدهم فروردين را به عنوان "روز بين‌المللي آگاهي از خطر مين و مقابله با مشكل مين" ،‌ نامگذاری کرده و امیدوار بوده است تا از این طریق کمک کند تا مناطق آلوده به مین در سراسر جهان،‌ شناسایی و علامت‌گذاری شد‌ه و به مردم آموزش‌های لازم برای حفاظت از جانشان در برابر مین داده شود.


ebadi15.jpg
با پیوستن به قراداد اتاوا

شیرین عبادی: دولت ایران ساخت، ذخیره و صدور مین را متوقف کند
پاکسازی میدانهای مین در همه مناطق آلوده به این سلاح کشنده، اطلاع رسانی در این زمینه و کمک به حادثه دیدگان سلاح مین، یکی از دغدغه های نه فقط دولتها که فعالان صلح و کنشگران جامعه مدنی است.


narges_tavassolian2.jpg
۱۰ اتفاق مهم قضایی ایران
در سال ۱۳۹۲
نرگس توسلیان

در این گزارش به ۱۰ مورد از مهم ترین اتفاقات و تحولات قضایی و اظهارنظرهای صورت گرفته در این باره در سال گذشته خورشیدی (سال ۱۳۹۲) اشاره شده است.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی
از دیدار با اشتون می‌گوید

ممنوع‌الخروجم
نه ممنوع‌الملاقات
حقوق زنان و حقوق بشر مسائلی بین‌المللی هستند و فعالان مدنی از کشورهای مختلف حق مشارکت در تصمیم‌گیری و گفت‌وگو درباره این مسائل جهانی را دارند.


eedam.jpg
اعدام، پدیده‌ای مثبت
یا راهکاری خشن؟
نیکی محجوب

با اجرای هر بار حکم اعدام در ایران، بحث‌های مربوط به اجرای این حکم‌ و مخالفت‌ها با آن از هر سو شنیده می‌شود، اما پس از مدتی تمامی این بحث‌ها پایان گرفته و تا پرونده اعدام بعدی سکوتی سخت در این میان حکمفرما است.


adel.jpg
عادل آباد؛ زندانى با نام مستعار جزیره آدم‌خوارها
زندان عادل آباد شیراز در دهه ١٣٥٠ در جنوب شهر شیراز و منطقه ای خالی از سکنه ساخته شد، اما با توجه به توسعه شهر، اكنون در داخل شهر، در بلوار عدالت قرار دارد


به مناسبت ٢١ فوریه روز جهانی زبان مادری

زبان مادرى در حقوق ایران و اسناد بین المللی
موسى برزين خليفه لو

دقت به زبان مادری یکی از مصادیق حقوق بشر و از حقوق اولیه انسانها است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر