logo_kanoon

ebadi15.jpg
شیرین عبادی در مصاحبه با لوتان

سرکوب‌ها را نباید
فراموش کرد
سیمون پتیت

شیرین عبادی: من این آرزو را داشتم که توافق انجام شود. تحریم های بین المللی خسارات بسیاری به مردم ایران وارد کرده و لغو آنها آرزوی هر کسی است. البته بسیاری از افراد نزدیک به حاکمیت تهران از وجود تحریم ها سود می برند.


آیا رهبران ایران را می توان
در دیوان کیفری بین المللی محاکمه کرد؟
نرگس توسلیان

کوشش فلسطینی ها در رسیدن به عدالت از طریق پیوستن به دیوان کیفری بین المللی من را به یاد امید و تلاش برخی از ایرانیان (به ویژه بعد از سرکوب های سال ٨٨) برای محاکمه سران نظام در دیوان بین الملی کیفری انداخت. اما با توجه به این که دولت ایران به اساس نامه رم نپیوسته است، تا چه میزان می توان این امیدها را واقع گرایانه دانست؟


شاخصِ‌های آزادیِ مطبوعات چگونه
با دیگر شاخص‌ها مرتبط می‌شود
آیا ارتباطی‌ میان شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و رده بندی جهانی آزادی رسانه‌های ِ گزارشگران بدون مرز وجود دارد؟ آیا استقلال و آزادی رسانه‌ها با ثبات سیاسی و یا توسعه‌ی اقتصادی آنها مرتبط است؟ گزارش‌گران بدون مرز به شکل مختصر چند نمونه را برسی‌ کرده است.


نرگس محمدی: با گشایش نسبی فضا نوبت فعالان مدنی است که وارد عرصه شوند
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در گفت و گویی از تغییرات و تحولات در ایران می‌گوید و بر نقش نهادها و فعالان مدنی تأکید می‌کند.


leila.jpg
ما و کنوانسیون رفع تبعیض
لیلا علی کرمی*

بی شک با پیوستن ایران به کنوانسیون، مشکلات حقوقی زنان یک‌شبه برطرف نخواهد شد اما پیوستن ایران به کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان می‌تواند مقدمه‌ای‌ باشد برای تغییر قوانین به نفع زنان.


ebadi16.jpg
شیرین عبادی:
قوانین ایران مروج خشونت در جامعه است
برای بررسی قانونی شدن خشونت در جمهوری اسلامی گفت‌وگویی با شیرین عبادی٬ حقوق‌دان و برنده‌ی جایزه صلح نوبل داشتیم.


ebadi16.jpg
عبادی: مرتبط کردن حقوق بشر با مذاکرات هسته ای
یک حیله امنیتی است
شیرین عبادی در گفت و گویی به برخی اظهارات در خصوص موضوع حقوق بشر و پرونده هسته ای ایران پاسخ داد.


تناقض های امر به معروف حکومتی
گفت و گو با دو روشنفکر دینی
نرگس توسلیان

«صدیقه وسمقی»، دین پژوه و دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی و «سروش دباغ»، پژوهش‌گر دانشکده مطالعات تاریخ «دانشگاه تورنتو» در گفت و گویی به بررسی امر به معروف و نهی از منکر حکومتی پرداخته اند.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی: کاهش خشونت علیه زنان در گرو تغییر قوانین تبعیض آمیز است
نرگس محمدی به سؤال هایی در رابطه با مسئله خشونت علیه زنان به عنوان یکی از معضلات ملموس امروز جامعه ایران پاسخ داده است.


ebadi16.jpg
واکنش‌ شیرین عبادی به نشست
حقوق بشر ژنو در مورد ایران:

سر سازش با مردم و احترام
به حقوق‌بشر را ندارند
شیرین عبادی، حقوقدان و رئيس کانون مدافعان حقوق‌بشر در گفت و گویی به بررسی نشست حقوق بشر ژنو در مورد ایران پرداخت.


گفت و گو با شیرین عبادی
درباره جایزه صلح نوبل

نام من امروز است
گفتگو با شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل سال ٢٠٠٣ در مورد برندگان صلح نوبل امسال، ملاله یوسف‌ زی و کایلاش ساتیارتی و تلاش آن ها برای برطرف ساختن سرکوب کودکان و نوجوانان و احقاق حق تحصیل برای تمام کودکان


tajik2.jpg
امیرناصر کاتوزیان
از تاثیرگذاری بر قانون اساسی ایران تا مخالفت با اعدام کودکان
عبدالرضا تاجیک

امیرناصر کاتوزیان که صبح سه شنبه، یازدهم شهریور ماه ۱۳۹۳ در تهران درگذشت حقوقدانی چیره دست با آثاری ماندگار بود.


مین، انفجار
و جنگی که پس از 26 سال هنوز قربانی می‌گیرد
کمال‌الدین لطفی

بیست و شش سال پس از پایان جنگ با عراق، هنوز مناطق مرزی ایران آلوده به مین است، مین‌هایی که اکنون غیرنظامیان را به کام مرگ می‌کشاند؛ کشاورزان، دامداران، کودکان، مسافران، توریست‌ها و هر کسی که در آن مناطق غربی نزدیک به مرز زندگی می‌کند یا به آنجا رفت و آمد دارد، می‌تواند قربانی بالقوه یکی از همین مین‌ها باشد.


esmaeelzadeh.jpg
هادی اسماعیل زاده:
بر اساس گزارش اداره حقوقی
وزارت اطلاعات، متهم
به تبلیغ علیه نظام شدم
آسیه امینی

هادی اسماعیل زاده را یک روز پس از انتشار خبر محکوم شدن به چهار سال زندان و دو سال محرومیت از وکالت، وقتی از دفتر وکیلش به خانه برمی‌گردد، در یک تاکسی پیدا می‌کنم. از پشت تلفن صدایش همچنان محکم است و وقتی از او می‌پرسم که برنامه شما در مواجهه با این حکم چیست، می‌گوید:«دفاع از حق‌ام! قطعا درخواست تجدید نظر می‌کنم.»


narges_mohammadi2.jpg
رنج ما کجا و رنج آنها کجا؟
نرگس محمدی

روز سه شنبه با دیدن شیمای عزیز، همسر حامد احمدی، رنج سال های ۷۹-۸۰ را دوباره به خاطر آوردم. اما درد من کجا و درد این عروس کرد سنی کجا؟


ebadi15.jpg
شیرین عبادی:

روحانی باید در بیان موضع سیاسی‌اش صراحت داشته باشد
شیرین عبادی، برنده جایزهٔ صلح نوبل سال ۲۰۰۳ میلادی در گفت و گویی با مروری كوتاه بر مسائل حقوق بشری ايران پس از انقلاب اسلامی٬ به چشم انداز آن در سال های آتی پرداخته است.


گفت‌و گو با شیرین عبادی

وضعیت نهادهای مدنی در دوران خاتمی و احمدی‌نژاد
شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل که خود از موسسان نهادهای غیردولتی از جمله «کانون مدافعان حقوق بشر»، «کانون مشارکت در پاک‌سازی مین» و «انجمن حمایت از حقوق کودکان» است، به بررسی رابطه و موضع حاکمیت درباره نهادهای غیردولتی و مردمی پرداخته است.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی: از حکومت
دو پیام متفاوت می رسد
نرگس محمدی به دلیل دیدار با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، متهم به اقدام علیه امنیت ملی شد. این فعال مدنی در این خصوص توضیح داده است.


‏طرحی برای اجرا نشدن
نرگس توسلیان

روز یکشنبه ٤ خرداد "طرح رسیدگی به دارائی رهبر، مسئولان و کارگزاران بلند پایه نظام جمهوری اسلامی" در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید. مطابق این طرح رهبر موظف خواهد بود که فهرست اموال خود را برای بازرسی به رئیس قوه قضاییه اعلام کند.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی: قوه قضاییه
به شعبه‌ اطلاعات تبدیل شده
شیرین عبادی، حقوقدان و رئيس مرکز حامیان حقوق بشر در مصاحبه ای با هشدار نسبت به عواقب حقوقی و سیاسی اجرای احکام اعدام 30 زندانی اهل سنت، به رئيس قوه قضاییه هشدار داده است که پرونده این افراد باید به صورت مستقل و در دادگاهی عادلانه مورد بازنگری قرار گیرد.


dehghan.jpg
نامه همسر عبدالفتاح سلطانی
به روحانی

ما این ظلم‌ها
را فراموش نمی‌کنیم
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی- وکیل زندانی- در نامه ای خطاب به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از رفتارهای مسئولان قضایی کشور و زندان نوشته است.


abdolkarimlahiji1.jpg
از دستیابی به حقیقت تا تحقّق عدالت:

دادگستری در دوران گذار(1)
عبدالکریم لاهیجی*

خبرهایی که از شهریور 67 به تواتر می رسیدند، حکایت از ابعاد گسترده فاجعه ای داشتند که در تاریخ قضایی هفتاد ساله ایران تا آن زمان، سابقه نداشت.


ایرانیان از مین چه می‌دانند؟
لیلا علی کرمی

مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد، روز ۴ اپریل برابر با پانزدهم فروردين را به عنوان "روز بين‌المللي آگاهي از خطر مين و مقابله با مشكل مين" ،‌ نامگذاری کرده و امیدوار بوده است تا از این طریق کمک کند تا مناطق آلوده به مین در سراسر جهان،‌ شناسایی و علامت‌گذاری شد‌ه و به مردم آموزش‌های لازم برای حفاظت از جانشان در برابر مین داده شود.


ebadi15.jpg
با پیوستن به قراداد اتاوا

شیرین عبادی: دولت ایران ساخت، ذخیره و صدور مین را متوقف کند
پاکسازی میدانهای مین در همه مناطق آلوده به این سلاح کشنده، اطلاع رسانی در این زمینه و کمک به حادثه دیدگان سلاح مین، یکی از دغدغه های نه فقط دولتها که فعالان صلح و کنشگران جامعه مدنی است.


narges_tavassolian2.jpg
۱۰ اتفاق مهم قضایی ایران
در سال ۱۳۹۲
نرگس توسلیان

در این گزارش به ۱۰ مورد از مهم ترین اتفاقات و تحولات قضایی و اظهارنظرهای صورت گرفته در این باره در سال گذشته خورشیدی (سال ۱۳۹۲) اشاره شده است.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی
از دیدار با اشتون می‌گوید

ممنوع‌الخروجم
نه ممنوع‌الملاقات
حقوق زنان و حقوق بشر مسائلی بین‌المللی هستند و فعالان مدنی از کشورهای مختلف حق مشارکت در تصمیم‌گیری و گفت‌وگو درباره این مسائل جهانی را دارند.


eedam.jpg
اعدام، پدیده‌ای مثبت
یا راهکاری خشن؟
نیکی محجوب

با اجرای هر بار حکم اعدام در ایران، بحث‌های مربوط به اجرای این حکم‌ و مخالفت‌ها با آن از هر سو شنیده می‌شود، اما پس از مدتی تمامی این بحث‌ها پایان گرفته و تا پرونده اعدام بعدی سکوتی سخت در این میان حکمفرما است.


adel.jpg
عادل آباد؛ زندانى با نام مستعار جزیره آدم‌خوارها
زندان عادل آباد شیراز در دهه ١٣٥٠ در جنوب شهر شیراز و منطقه ای خالی از سکنه ساخته شد، اما با توجه به توسعه شهر، اكنون در داخل شهر، در بلوار عدالت قرار دارد


به مناسبت ٢١ فوریه روز جهانی زبان مادری

زبان مادرى در حقوق ایران و اسناد بین المللی
موسى برزين خليفه لو

دقت به زبان مادری یکی از مصادیق حقوق بشر و از حقوق اولیه انسانها است.


ebadi16.jpg
در گفت و گو با لوتام (سوئیس)

شیرین عبادی: شرمسارم از حمایتِ ایران از بشار اسد
شیرین عبادی به دعوت موسسه‌ مطالعات ارشد بین المللی و توسعه (IHEID) به ژنو رفته بود تا در میزگردی درباره‌ نقش زنان در فرآیند صلح در سوریه شرکت کند. در جریان این سفر او به پرسش های لو تام پاسخ گفته است.


ebadi16.jpg
شیرین عبادی:
حقایق در مورد مسئله اتمی ناگفته مانده است
در آستانه نشست‌ دوره‌ای‌ای با عنوان “گفت‌وگوهای زمانه” که این بار به مسئله‌‌ اتمی اختصاص دارد با خانم شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل، گفت‌وگو شده است.


narges_tavassolian2.jpg
منشور شهروندی
به چه کار می آید
نرگس توسلیان

سخن از منشوری با عنوان شهروندی دو ماهی است در میان است. برخی درباره این منشور که گفته می شود گروه فعلی دولت سال ها بر آن مداقه داشته اند، مهر تأیید زده اند و برخی نیز انتقاد کرده اند که نیازی به این منشور نیست و با این منشور هم چیزی عوض نمی شود.


energy.jpg
تحليلگران انرژى هسته اى قربانى تحلیل‎های سیاسی دستگاه قضايى
شاهین دادخواه ، رحمان قهرمان‎پور و مهرداد سرجویی سه همکار مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند که در سال ٨٩ و ٩٠ بازداشت و به حبس محکوم شدند.


ebadi15.jpg
علاج واقعه
قبل از وقوع بايد کرد
شيرين عبادی

چون دولت جمهوری اسلام ايران اعلام کرده است که قصد احداث نيروگاه هسته‌ای‌ دوم را در جنوب کشور دارد بنا بر اين به مصداق “علاج واقعه قبل از وقوع بايد کرد” با الحاق به کنوانسيون ايمنی‌ هسته‌ای‌، می‌توان از تجارب بين‌المللی در زمينه مکان‌يابی‌ مناسب و رعايت استانداردهای ايمنی برخوردار شد


bashar.jpg
منتظر اقدام های عملی دولت هستیم
گفتگو با لاهیجی و سحرخیز

به مناسبت روز جهانی حقوق بشر با عبدالکریم لاهیجی رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و عیسی سحر خیز روزنامه نگار و مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دوران اصلاحات به گفتگو نشسته ایم و نظر آن‌ها را درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و افق پیش رو در پی روی کار آمدن دولت حسن روحانی پرسیده ایم.


zendanian_16.jpg
توافق هسته‌ای با ایران و 'نیمه عمر' حقوق بشر
شیرین عبادی و پیام اخوان

دیپلماسی بی شک بر جنگ یا تحریم هایی که مردم عادی در ایران را –که از فساد و سو مدیریت در اقتصاد در رنج اند- فقیرتر از پیش می کند ترجیح دارد. اما زیر سایه مذاکرات، وضعیت هراس آور حقوق بشر در ایران تغییر چندانی نکرده است.


ebadi15.jpg
عبادی: غرب به حقوق بشر در ایران کم‌توجه است
شیرین عبادی، حقوق‌دان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳، با انتقاد از نحوه تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه ایران، می‌گوید این کشورها به موضوع حقوق بشر در ایران کم‌توجه‌اند و تنها به دنبال برنامه اتمی تهران هستند.


maedehsoltani.jpg
در قفس شصت ساله شدی پدر
مائده سلطانی

محکومیت سنگینی که پدر من بر دوش دارد در طول ۶۰ سال گذشته برای یک وکیل در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر بی سابقه بوده است.


abdolkarimlahiji1.jpg
عبدالکریم لاهیجی:
حبس خانگی غیرقانونی
و خودسرانه است
اصولا نه در قوانین ایران و نه در قوانین سایر کشورها، مقوله ای به نام حبس خانگی وجود ندارد.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی:

گفتگو درباره انرژى هسته‌اى، حق مسلم ماست
شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در خصوص راه اندازی کمپین "گفتگو درباره انرژى هسته‌اى" که از سوی "مركز حاميان حقوق بشر" راه‌اندازی شده، توضیحاتی را ارائه کرده است.


خانواده سلطانی و سیف زاده:
امیدواریم آزادی ها ادامه یابد
آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی یکی از مطالبات جامعه مدنی است.


عبادی: بیانیه سپاه حدس دخالت آن در حادثه اشرف را تقویت می‌کند
شیرین عبادی به همراه دو سازمان حقوق بشری با انتقاد از ابراز خرسندی سپاه پاسداران از مرگ ده‌ها تن از مجاهدین خلق در کمپ اشرف، می‌گوید این اقدام گمانه‌زنی‌ها در مورد دخیل بودن مستقیم یا غیرمستقیم دولت ایران در این واقعه را تقویت می‌کند.


شیرین عبادی: مخالفان تحریم، دو طرف را خطاب قرار دهند
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ راه برون رفت از بحران را رفع تحریم‌ها و اتخاذ تصمیمی درست در زمینه سیاست خارجی و همچنین سیاست‌های انرژی هسته‌ای دولت ایران می‌داند.


شیرین عبادی: پیروزی آقای روحانی
پیروزی نسبی قانون گرایی است
حفظ قانون گرایی نسبی ایجاب می کند که فورا آقای روحانی نسبت به آزادی خانم زهرا رهنورد و آقایان موسوی و کروبی اقدام کند.


شيرين عبادی: جايزه نوبل کينه حکومت را نسبت به من بيشتر کرد
شيرين عبادی به شرح فشارها و آزار واذيتی که برخانواده او طی سال های گذشته رفته است، بحث و گفت‌وگوهايی که برسر تفسير او از موضوع تناسب اسلام با حقوق بشر وجود دارد، برخی از پرونده هايی که وکالت آنها را به عهده داشتهِ، روز شنيدن برنده شدن جايزه نوبل و بسياری از سوالات ديگر پاسخ گفته است.


abdolkarimlahiji1.jpg
عبدالکريم لاهيجی:

امروز چيزی به نام دادگستری در ايران نداريم
دکتر عبدالکريم لاهيجی، نائب رئيس فدراسيون بين المللی جوامع حقوق بشر در شهر پاريس، در مصاحبه تفصيلی از فعاليت های خود سخن گفته است.


مرکز حامیان حقوق بشر
خواهر دوقلوی کانون مدافعان حقوق بشر
شیرین عبادی درباره علت راه‌اندازی مرکز حامیان حقوق بشر به دویچه وله می‌گوید:«در ایران هیچ نوع کار و فعالیت حقوق‌بشری‌یی امکان‌پذیر نیست، حتی افرادی که برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان رفته‌اند، به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" دستگیر شده‌اند و بعضی از آن‌ها هنوز هم در زندان هستند.


مصاحبه نرگس توسلیان با گزارشگر ویژه سازمان ملل
در مورد حقوق بشر در ایران

وضعیت به مراتب بدتر از پیش است
احمد شهید در مصاحبه با روزآن لاین به سئوالاتی درباره گزارش امسال نقض حقوق بشر در ایران پاسخ گفت.


abdolkarimlahiji1.jpg
عبدالکریم لاهیجی:احمد شهید باید بتواند به ایران برود
عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب‌رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه های حقوق بشر به بررسی تحولات و وضعیت حقوق بشر در ایران و اهمیت تمدید ماموریت احمد شهید پرداخته است.


شیرین عبادی:
تحریم های سیاسی لازم است نه اقتصادی
برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ می گوید که تحریم های بین المللی علیه ایران پیش از هر چیز مردم را تحت تاثیر قرار می دهند و به طور گسترده ای به بقای رژیم و نزدیکانش کمک می کنند.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر