logo_kanoon
درخواست کانون مدافعان حقوق بشر
از اسماء جهانگیر برای رسیدگی
به پیامدهای اعتراض‌های اخیر در ایران
کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای به اسماء جهانگیر، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، با اشاره به تجمعات واعتراض‌های مردم ایران در روزهای گذشته، از این مقام سازمان ملل متحد خواست تا به هر شیوه ممکن، توجه مقامات مسئول جمهوری اسلامی را به اجرای قوانین داخلی و همچنین ضوابط حقوق بشر جلب کرده تا نسبت به تأمین امنیت جانی بازداشت‌شدگان و آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها اقدام کنند.


کانون مدافعان حقوق بشر:
فاجعه در راه است
کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه‌ای ضمن مخالفت با حکم اعدام محمدعلی طاهری، از رسانه‌ها می‌خواهد که پژواک صدای زندانیانی باشند که در آرزوی عدالت، به پیشواز مرگ رفته‌اند.


گزارش کانون مدافعان حقوق بشر
به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل
در خصوص بازدید سفرای خارجی از زندان اوین
در پی انتشار خبر بازدید پنجاه سفیر از کشورهای مختلف از زندان اوین، کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، توضیحاتی را برای کشف حقیقت و روشنگری بیان کرد.


به‌دلیل مسئولیت مستقیم در بی‌عدالتی‌ها

کانون مدافعان حقوق بشر
برکناری رییس قوه قضاییه را خواستار شد
کانون مدافعان حقوق بشر با اعتراض به عملکرد قوه قضاییه ایران در رسیدگی به پرونده‌های فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی و دگراندیشان، خواستار برکناری رییس این قوه به دلیل مسئولیت مستقیم درهمه بی‌عدالتی‌ها، فسادها و ناامنی‌ها در دستگاه قضایی و جامعه شد.


فراخوان کانون مدافعان حقوق بشر در اعلام همبستگی جهانی برای آزادی نرگس محمدی
کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار فراخوانی از «همه آزاد اندیشان، سازمان‌ها و افراد مدافع حقوق بشر و مدافعان آزادی بیان» تقاضا کرد تا در یک همبستگی جهانی از هر تلاش ممکنی برای کمک به آزادی نرگس محمدی فروگذاری نکنند.


اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر
در خصوص «اعدام‌های دسته‌جمعی» اخیر
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام‌های دسته‌جمعی تعدادی از هم‌وطنان، با صدور اطلاعیه‌ای مطبوعاتی با محکوم کردن این اقدام قوه قضاییه، آن را نشانه نبود عدالت دانست.


کانون مدافعان حقوق بشر: دوشنبه درخواست آزادی نرگس محمدی را فریاد می‌زنیم
کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روز دوشنبه بیست و یکم تیر ماه 1395 برابر با ۱۱ جولای 2016 در حركتى هم‌گام و هم‌صدا، درخواست آزادی نرگس محمدی را در شبكه‌هاى اجتماعى و رسانه‌اى فرياد مى‌زند.


با صدور اطلاعیه‌ای مطبوعاتی انجام شد

حمایت کانون مدافعان حقوق بشر
از زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند
کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه‌ای از زندانیانی که در اعتراض به عملکرد مقام‌های قضایی اعتصاب غذا کرده‌اند، حمایت کرد.


پیام تسلیت کانون مدافعان حقوق بشر
در پی درگذشت هادی اسماعیل‌زاده
کانون مدافعان حقوق بشر در پی درگذشت هادی اسماعیل‌زاده، عضو شورای عالی نظارت این کانون، اطلاعیه‌ای صادر کرد.


کانون مدافعان حقوق بشر: دست‌های نرگس محمدی را به تخت بیمارستان نبندید
کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه‌ای به بستن دست و پای زندانیان بیمار از جمله نرگس محمدی در بیمارستان اعتراض کرد.


حمایت کانون مدافعان حقوق بشر از فراخوان تجمع در لاهه برای حمایت از مادران زندانی
کانون مدافعان حقوق بشر در پی فراخوان تجمع برای حمایت از مادران زندانی در شهر لاهه توسط جمعى از کنشگران ‫مدنی، سیاسی و فرهنگی، از این فراخوان حمایت کرد. جمعى از کنشگران ‫«‏کمپین‬ حمایت از مادران زندانی» با صدور فراخوانی اعلام کرده بودند که در حمایت از زنانی که در کنار تمام سختی‌های زندان، رنج دوری از فرزند را نیز به جان خریده‌اند، مقابل کاخ صلح در شهرلاهه، گردهم جمع می‌شوند.


در حبس و حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز

کانون مدافعان حقوق بشر:
قوه قضاییه مجرم است
کانون مدافعان حقوق بشر در آستانه پنجمین سالگرد زندان خانگی زهرا رهنورد، میر حسین موسوی و مهدی کروبی در اطلاعیه‌ای مطبوعاتی خواستار آزادی آنان شد و قوه قضاییه را در خصوص حبس خانگی آنان مجرم دانست.


به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

کانون مدافعان حقوق بشر:
محصوران و زندانیان سیاسی، قربانیان
نقض حقوق بشر هستند
کانون مدافعان حقوق بشر با گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر- دهم دسامبر- از زهرا رهنورد، میر حسین موسوی و مهدی کروبی و همچنین دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی به عنوان قربانیان نقض حقوق بشر در ایران یاد کرد.


با توجه به تغییر قانون مجازات اسلامی
در خصوص تعریف محاربه

کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به رییس قوه قضاییه خواستار منع اجرای احکام اعدام شد
کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه از این مقام قضایی خواست تا با توجه به اصلاح قانون مجازات اسلامی بر اجرای صحیح قوانین نظارت کرده و اجازه ندهد تا جان و آزادی مردم دستخوش اجرای نادرست و تفاسیر غلط از قوانین شود.


کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به نقض موارد قانونی:

غلامرضا خسروی بدون برخورداری
از امکان دادرسی عادلانه اعدام شد
کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعدام غلامرضا خسروی از زندانیان سیاسی با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی به موارد قانونی که در این پرونده زیر پا گذاشته شده است و در نتیجه آن، غلامرضا خسروی بدون استفاده از حق دفاع و برخورداری از امکان دادرسی عادلانه و بی طرفانه جان خود را از دست داده، پرداخته است.


در خواست کانون مدافعان حقوق بشر از زندانیان برای پایان اعتصاب غذا
کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای خطاب به زندانیان اعتصاب غذا کننده، از آنان خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.
در اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر بر تلاش های مدنی مدافعان حقوق بشر و پیگیری خواسته های حقوقی زندانیان مضروب توسط وکلا تأکید شده است.


در پی تحت فشار قرار دادن مدافعان حقوق بشر انجام می شود

محاکمه هادی اسماعیل زاده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر
کانون مدافعان حقوق بشر در پی تحت تعقیب قرار دادن هادی اسماعیل زاده، عضو شورای عالی نظارت این کانون اطلاعیه ای صادر کرد. 26 فروردین ماه 1393 به عنوان زمان محاکمه آقای اسماعیل زاده در دادگاه انقلاب تعیین شده است.


با صدور اطلاعیه ای در آستانه 25 بهمن

کانون مدافعان حقوق بشر:
زندان خانگی رهنورد، کروبی و موسوی غیر قانونی است
"کانون مدافعان حقوق بشر" در آستانه 25 بهمن ماه، سالروز آغاز زندان خانگی زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میر حسین موسوی با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی، این رفتار حکومت ایران با منتقدان را غیر قانونی دانست و خواستار آزادی خانم رهنورد و آقایان کروبی و موسوی شد.


در خصوص منشور حقوق شهروندی اعلام شد

پیشنهادهای کانون مدافعان حقوق بشر
به رییس جمهور
"کانون مدافعان حقوق بشر" در نامه ای به رییس جمهوری با اعلام پیشنهادهای اصلاحی خود در خصوص منشور حقوق شهروندی از او خواسته است تا تدوین و تصویب نهایی این منشور هر چه سریع تر به انجام وظایف قانونی‌ خود در زمینه حفظ حقوق ملت پرداخته و منشور شهروندی تبدیل به وسیله ای‌ برای فرار از مسئولیت نشود.


اطلاعيه كانون مدافعان حقوق بشر

دروغ‌سازی و افترا
علیه کانون مدافعان حقوق بشر
در پی انتشار گزارشی تحت عنوان "نبرد سایبری سپاه پاسداران با گروه های بی‌ثبات سازی"، در سایت فارس، وابسته به دولت جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر این كه ادعا نموده بود: "پروژه بی ثبات سازی ایران توسط سازمان سیا و با اختصاص ۴۰۰ میلیون دلار و با دستور بوش عملیاتی شده "و كانون مدافعان حقوق بشر نیز یكی از نهاد های فعال در این پروژه می باشد، كانون مدافعان حقوق بشر ضمن تكذیب شدید اتهاما ت مطروحه علیه خود، اینگونه تهمت و افتراء زنی ها را پرونده سازی علیه فعالان حقوق بشر دانسته و امری خلاف قانون، اخلاق و اصول و مرام انسانی خواند.


در پی حوادث روز 13 آبان، با انتشار بیانیه ای مطرح شد

هشدار کانون مدافعان حقوق بشر
در مورد گسترش خشونت در جامعه
« کانون مدافعان حقوق بشر» در پی حوادث روز 13 آبان 1388، با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی با این اعتقاد که حق راهپیمایی و تجمعات مسالمت آمیز یکی از حقوق اساسی ملت است، از نیروهای حکومتی خواسته تا عامل ایجاد خشونت، ارعاب و تضییع حقوق ملت نشوند. متن بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر بیستم آبان ماه 138 منتشر شده است.


ترور را محکوم می کنیم
« کانون مدافعان حقوق بشر» در پی عملیات انتحاری در استان سیستان و بلوچستان که به کشته و مجروح شدن ده ها نفر منجر شد، بیانیه ای مطبوعاتی منتشر کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این سازمان مردم نهاد در بیانیه خود با محکوم کردن این اقدام، ترور را یکی از پدیده های خشونت آمیز در جوامع بشری دانسته که آثار زیانبار آن در چرخه باز تولید و تداوم خشونت امری بدیهی است.


کانون مدافعان حقوق بشر

اعدام را متوقف كنيد
« كانون مدافعان حقوق بشر» در سالروز جهاني مبارزه با اعدام و در پي اعدام بهنود شجاعي در بيانيه اي از مسئولان جمهوري اسلامي خواست، با اتخاذ تدابير قانوني، اجتماعي و فرهنگي مانع روند رو به تزايد و نگران كننده فعلي در زمينه مجازات اعدام شود. متن بيانيه كانون مدافعان حقوق بشر بيستم مهرماه 1388 منتشر شده است.


كانون مدافعان حقوق بشر:

حركت ملي خشونت‌زدايي را سامان دهيم
کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای با توجه به بروز پدیده خشونت در ابعاد مختلف و اشکال کهنه و جدید آن در ماه های اخیر، پیشنهاد داد تا حرکت ملی خشونت زدایی سامان داده شود. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، در بیانیه این سازمان مردم نهاد پیشنهادهایی برای خشونت زدایی در جامعه داده شده است.


بيانيه كانون مدافعان حقوق بشر

ما مدافع حقوق بشرهستيم و بس
اعلام مي‌كنيم كه به هيچ عنوان كانون مدافعان حقوق بشر پاي از خط قرمز تأمين منافع ملي ملت سرافراز ايران فراتر ننهاده و محكم و استوار بر تحقق اعلاميه جهاني حقوق بشر،رعايت قانون و حفظ منافع ملي ايران در عين التزام به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و پايبندي به اعلاميه جهاني حقوق بشر ايستاده و اگر هر اعترافي تحت شرايط فشار و شكنجه در زندان ها اخذ گردد، هيچگونه ارزش قانوني و اعتبار ندارد.


بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر:

اعترافات اخذ شده از متهمان فاقد اعتبار و ارزش قانوني مي باشد
كانون مدافعان حقوق بشر هيچ يك از مراحل احضار،جلب، تحقيقات مقدماتي و محاكمه متهمين را فارغ از مغايرت با اعلاميه جهاني حقوق بشر و ميثاقين، منطبق با موازين قانوني كشور جمهوري اسلامي ايران ندانسته و اعلام مي نمايد كه محاكمات انجام شده فاقد مختصات دادرسي عادلانه و منصفانه بوده و اعترافات اخذ شده از متهمان فاقد اعتبار و ارزش قانوني مي باشد.


کانون مدافعان حقوق بشر

تجمعات اعتراضی و طرح مطالبات مدنی جزء حقوق اساسی ملت است
پس از انتخابات 22 خرداد و اعلام نتایج آن، شاهد اعتراضات مردمی و 3 کاندیدای ریاست جمهوری نسبت به نتایج اعلام شده از سوی وزارت کشور بودیم. کانون مدافعان حقوق بشر با ابراز همدردی با خانواده های بازداشت شدگان، كشته شدگان، جوانان و دانشجویان مظلوم و بی پناه و آسیب دیدگان، از دولت جمهوری اسلامی ایران و مسئولان بلندپایه نظام مصّرانه و مجدّانه می خواهد از تدوام خشونت و تشدید آن توسط برخي مراکز و نهادهای وابسته به قدرت که در بیانیه 52 نماینده مجلس نیز تصریح شده است، جلوگیری نموده و در اسرع وقت كليه بازداشت شدگان را آزاد نموده و خسارات وارده به ایشان را جبران نمایند.


بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر:

از مسئولان نظام مي‌خواهيم، مانع مرگ جوانان در بازداشتگاه‌ها شوند
پس از انتخابات 22 خرداد ماه سال جاري شاهد وقايع تلخ و تأسف بار و نقض گسترده حقوق بشر بوديم كه متأسفانه تداوم و شدت و گستردگي آن موجب نگراني عميق نهادهاي حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج از كشور شده است.


بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر
در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری
«کانون مدافعان حقوق بشر» در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، در بیانیه ای با بیان وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران، از چهار نامزد ریاست جمهوری خواست تا راهکارها و تضمین های خود را برای جلوگیری از نقض حقوق شهروندان که در قانون اساسی تصریح شده است، بیان کنند.


کانون مدافعان حقوق بشر حادثه تروریستی در زاهدان را محکوم می کند
«کانون مدافعان حقوق بشر» به دنبال انفجار در مسجد علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی، هرگونه رفتار خشونت آمیز را محکوم کرد. به دنبال انفجار در مسجد علی ابن ابیطالب زاهدان که پنجشنبه شب به وقوع پیوست، جمعی از هم وطنان کشته و مجروح شدند.


کانون مدافعان حقوق بشر خطاب به مقام های قضایی

مسببان عمل غیر قانونی ممانعت از انتشار روزنامه یاس نو را تحت پیگرد قرار دهید
«کانون مدافعان حقوق بشر» به دنبال جلوگیری از انتشار روزنامه «یاس نو» که با درخواست دادستان عمومی و انقلاب تهران صورت گرفت، در بیانیه ای مطبوعاتی با اعتراض به این اقدام، از مقام های عالی رتبه قضایی خواست تا مسببین این عمل غیرقانونی را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. این سازمان مردم نهاد همچنین با اشاره به اقدام وزارت ارشاد در ممانعت از انتشار مجدد روزنامه یاس نو که به بیکار شدن جمعی از روزنامه نگاران و کادر فنی این روزنامه منتهی شده است، رفع توقیف از روزنامه یاس نو را خواستار شده است.


درخواست «کانون مدافعان حقوق بشر» از مسوولان امنیتی و قضایی

موازین دادرسی عادلانه را در بازداشت کنشگران مدنی رعایت کنید
«کانون مدافعان حقوق بشر» به دنبال تشدید برخوردهای امنیتی اخیر با کنشگران مدنی در ایران، بیانیه ای منتشر کرد. در این بیانیه که دوازدهم اردیبهشت ماه 1388 منتشر شده با انتقاد از عدم رعایت موازین دادرسی عادلانه در خصوص کنشگران مدنی که اینک در زندان هستند، آزادی آنان و تحت تعقیب قرار دادن ناقضان حقوق شهروندی بازداشت شدگان را خواستار شده است.


کانون مدافعان حقوق بشر با توجه به اعدام یکی دیگر از افرادی که در دوران کودکی مرتکب قتل شده است

فعالان حقوق بشر در جهت
لغو مجازات مرگ برای کودکان، فعالیت کنند
«کانون مدافعان حقوق بشر» در پی اعدام «دل آرا دارابی» با انتشار بیانیه ای باردیگر خواستار توقف صدور حکم اعدام و اجرای آن در مورد افرادی که زیر 18 سال مرتکب بزه شده اند و همچنین اصلاح قوانین موجود در این خصوص شد. «دل‌آرا دارابی» 23 ساله که به هنگام ارتکاب جرم 17 سال سن داشته است، صبح روز جمعه یازدهم اردیبهشت 1388 در رشت اعدام شد. امری که با وجود تلاش های کنشگران مدنی برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام، اتفاق نیفتاد.


کانون مدافعان حقوق بشر در پی صدور قرار جلب رییس جمهور سودان توسط دیوان کیفری بین المللی:

دوران چشم پوشی از تعقیب سران جنایتکار دولت ها سپری شده است
«کانون مدافعان حقوق بشر» در پی صدور قرار جلب عمر البشیر، رییس جمهور سودان به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در دارفور، توسط «دیوان کیفری بین المللی»، در بیانیه ای تحلیلی صدور این قرار را نویدبخش این موضوع دانست که حکام جنایتکار دیگر نمی توانند در پوشش مصونیت سران حکومت ها، مرتکب جرم علیه بشریت شده و از مجازات مصون بمانند. این نهاد حقوق بشری با این اعتقاد که دوران چشم پوشی از تعقیب و مجازات سران جنایتکار دولت ها سپری شده است، حکام جنایت پیشه را شایسته عضویت در جامعه بشری را ندانست.


کانون مدافعان حقوق بشر با توجه به نوروز و خطاب به مسئولان:

دانشجویان زندانی را آزاد کنید
«کانون مدافعان حقوق بشر» در آستانه نوروز 1388 با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی از مسئولان نظام جمهوری اسلامی خواست، «کلیه دانشجویان زندانی را در سراسر کشور آزاد کنند»، «کلیه احکام صادره علیه دانشجویان را که موجب محرومیت ایشان از حقوق اجتماعی به ویژه حق تحصیل شده است را لغو کنند» و «فضایی امن و توأم با مهر و محبت را برای جوانان و دانشجویان کشور فراهم کنند». این سازمان مردم نهاد در بیانیه خود که آن را روز پنجشنبه 22 اسفند ماه 1387 منتشر کرده به مواردی از نقض آشکار حقوق بشر در حوزه دانشگاه اشاره کرده است.


بیانیه کمیته زنان کانون مدافعان حقوق بشر

روز جهانی زن بر زنان ایران مبارک
«کمیته زنان کانون مدافعان حقوق بشر» در آستانه 8 مارس، روز جهانی زن با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی با تبریک این روز، از مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران، آزادی فعالان زنان زندانی، اقدام برای تغییر قوانین نابرابر و تحقق کرامت زنان ایرانی را خواستار شد


کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه ای خطاب به داوطلبان انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری:

وزارت حقوق بشر تشکیل دهید
«کانون مدافعان حقوق بشر» با توجه به انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، در بیانیه ای مطبوعاتی خطاب به داوطلبانی که قصد دارند در این انتخابات شرکت کنند، از آنان خواست تا با تدارک معاونتی برای ریاست جمهوری در جهت تشکیل وزارتخانه ای با نام «وزارت حقوق بشر»، تلاش کنند.


بیانیه كانون مدافعان حقوق بشر در خصوص سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی
«كانون مدافعان حقوق بشر» در خصوص سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی ایران، بیانیه‌ای مطبوعاتی منتشر كرد. در این بیانیه كه بیست و ششم بهمن ماه 1387 منتشر شده است از فقر و پیامدهای آن به عنوان بحران نگران كننده جامعه ایران و ناقض حقوق بشر، یاد شده است.


بیانیه در خصوص مصداق‌های نقض حقوق بشر در زمستان

محدودیت ها، ازهم گسیختگی همبستگی ملی را رقم می‌زند
«كانون مدافعان حقوق بشر» در پی روند رو به رشد دستگیری‌ها و ایجاد محدودیت برای اقشار مختلف جامعه در روزهای گذشته، بیانیه‌ای مطبوعاتی منتشر كرد. كانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه خود با اشاره به برخی مصداق‌های نقض حقوق بشر در روزهای آغازین زمستان 1387 از مسئولان ذی‌ربط خواسته است تا با اتخاذ تدبیری، از اقدام های غیرقانونی جریان تندرو جلوگیری به عمل آورند، چرا كه به اعتقاد این كانون اعمال فشار و ایجاد محدودیت نه فقط هیچ سودی را عاید دولتمردان نمی نماید بلكه زمینه ایجاد بدبینی در افكار عمومی داخلی و در سطح جهان نسبت به مسئولان دولتی را فراهم كرده و افزون بر آن موجبات از هم گسیختگی همبستگی ملی و كاهش حمایت‌های مردمی و كاهش مشاركت مردم در تعیین سرنوشت خویش را رقم خواهد زد.


باتأكید بر لزوم رعایت ضوابط دادرسی عادلانه

كانون مدافعان حقوق بشر خواستار آزادی ژینوس سبحانی شد
«كانون مدافعان حقوق بشر» در خصوص ادامه بازداشت «ژینوس سبحانی» در بیانیه‌اي ضمن ابراز تاسف از ادامه بازداشت منشي این كانون تا زمان پلمپ دفتر، از استمرار اين وضعيت به ويژه در شرايطي كه حقوق اوليه يك متهم و ضوابط رسيدگي عادلانه در مورد ايشان رعايت نشده است، ابراز نگراني كرده و از مسؤولان قضايي مصرانه خواسته است كه هر چه سريع‌تر نسبت به آزادي ايشان اقدام كنند.


كانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی:

مقام های عالی‌رتبه نسبت به اعاده وضع گورستان خاوران اتخاذ تصمیم كنند
«كانون مدافعان حقوق بشر» در پی انتشار برخی خبرها مبنی بر تخریب گورستان خاوران، در بیانیه‌ای با تأكید بر اینكه حفظ حرمت درگذشتگان وظیفه همگان از جمله مسئولان حكومتی است، از مقام های عالی‌رتبه حكومتی خواست تا نسبت به اعاده وضع و بازسازی گورستان خاوران اتخاذ تصمیم كنند.


در بیانیه‌ای مطبوعاتی و در پی انتشار برخی اخبار و بازداشت ژینوس سبحانی

فك پلمپ دفتر كانون مدافعان حقوق بشر وظیفه قانونی مسئولان است

ژینوس سبحانی را در اسرع وقت آزاد كنید

«كانون مدافعان حقوق بشر» در پی انتشار برخی اخبار جهت‌دار از سوی رسانه‌های معلوم‌الحال و همچنین بازداشت ژینوس سبحانی، منشی كانون مدافعان حقوق بشر تا زمان پلمپ دفتر این كانون، بیانیه‌ای مطبوعاتی منتشر كرد. «كانون مدافعان حقوق بشر» در بیانیه مطبوعاتی خود از مسئولان مربوطه خواسته است ضمن آزادی ژینوس سبحانی نسبت به فك پلمپ دفتر كانون مدافعان حقوق بشر اقدام كنند.


کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه ای:

حوادث غزه مصداق شدید ترین نوع نقض حقوق بشر در شرائط جنگی است
کانون مدافعان حقوق بشر ضمن محکومیت کشتار انسان های بی گناه در غزه بی پناه، از طرفین نزاع می خواهد که هرچه سریع تر با قبول آتش بس نقطه پایانی برای این وضعیت اسفبار قرار داده و کوشش کنند از طریق مذاکره برای ایجاد صلح پایدار و تأسیس یک دولت فلسطینی مستقل و قدرتمند به آرمان های ملت آزاده فلسطین جامه عمل بپوشانند.


بيانيه كانون مدافعان حقوق بشر در خصوص حوادث غزه

خشونت بس!
آنچه در روزهای اخیر در غزه اتفاق می افتد، موجبات نگرانی عمیق صلح دوستان و مدافعان حقوق بشر را در پهنه گیتی فراهم آورده است. چهره عریان خشونت در رخدادهای كنونی منطقه، وجدان تاریخی بشر را به درد آورده و بدیهی است كه چنین وقایعی، صلح پایدار جهانی را به مخاطره خواهد انداخت.


بیانیه كانون مدافعان حقوق بشر در خصوص كانون وكلا

استقلال کانون وکلا را پاس داریم
ایجاد بسیج و استقرار نیروی نظامی در کانون وکـلا ، در زمــره مواردی است که با این اصـــول در نمی‌آمیزد. به استناد ماده ۱ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری: " کانون وکلای دادگستری مؤسسه‌ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی که در مقر هر دادگاه استان تشکیل می‌شود... "


بياينه کانون مدافعان حقوق بشر
درباره اقدام دولت جمهوری اسلامی جهت جلوگیری از سخنرانی سرکار خانم شیرین عبادی

طنین زنگهای نقض حقوق بشر
گامهای ناقضان حقوق بشر پرشتاب شده است . به گونه ای که فرصت دفاع حذف می شود و فرصت گفتگو لغو .
اقدام دولت جمهوری اسلامی جهت جلوگیری از سخنرانی سرکار خانم شیرین عبادی در اجلاس مورخ 13 و 14 آبان ماه 1387 در کشور مالزی بی توجهی به حقوق بنیادین بشری است. معیار شایسته جهت تشخیص صحت و سقم این اقدامات میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که دولت ایران و مالزی آنرا امضا نموده اند و وفق ماده 27 کــنوانسیون وین مصوب 29 می 1969 امکان تخــطی از آن در نگرش حقوق بین الملل امکان پذیر نیست .


كانون مدافعان حقوق بشر:

اعتراض به بازداشت فعالین قومی
موج رو به فزونی دستگیریهای اخیر که مقارن با بازگشایی مدارس و دانشگاهها اتفاق افتاده موجب نگرانی شدید فعالین حقوق بشر شده است. آمار دستگیریها و نقض حقوق بشر و محدود کردن آزادیهای مردم بویژه در مورد اقلیت های مذهبی ، قومی و عقیدتی در دولت نهم افزایش چشم گیر و قابل توجهی داشته است. این دستگیریها که ظاهراً برای ایجاد رعب و وحشت در میان هموطنان ترک، کرد، لر، بلوچ وعرب و طبقات مختلف مردم از جمله کارگران، دانشجویان و معلمان و ... انجام می‌پذیرد نقض فاحش حقوق بشر و تضییع حقوق بنیادین ملت ایران ارزیابی می‌شود.


بیانیه كانون مدافعان حقوق بشر در خصوص تصمیم و اعلام اخیر شورای شهر اصفهان

استحکام یا انهدام

مصوبات شوراها باید عامل استحکام فرهنگی باشد نه انهدام آن

تصمیم و اعلام اخیر شورای شهر اصفهان مبنی بر عبور مترو از خیابان کهنسال چهارباغ برخلاف قانون و موازین کارشناسی حکایت مجـددی است از فاجعه قانون گریزی و تـجاوز به منافع عمومی. این تصمیم، میراث ملی و فرهنگی و تاریخی ایران را که اعتباری جهانی دارد مورد حمله قرار داده است.


بیانیه كانون مدافعان حقوق بشر:

در باره اعتصاب غذای برخی از زندانیان كرد
كانون مدافعان حقوق بشر به تمامی عزیزانی كه دست به اعتصاب غذا زدهاند توصیه كرد تا مراقب سلامتی خود باشند و از آسیب رساندن به جسم و جان خود دریغ ورزند و راه های مدنی مناسب تری را برای مبارزه خود انتخاب نمایند. از كلیه آزاداندیشان، آزادمردان و آزادزنان سراسر گیتی میخواهد كه حمایت خود را به هر شكل ممكن از زندانیان در حال اعتصاب غذا بهعمل آورده و از مسوولان ذیربط میخواهد تا به خواستههای بحق و قانونی زندانیان مذكور توجه نمایند و از به خطر افتادن جان زندانیان عقیدتی و سیاسی با اقدامی فوری جداً جلوگیری بهعمل آورند.


بياينه کانون مدافعان حقوق بشر درباره متجاوزين به حریم خصوصی افراد و هتاکی به مخالفان

حفظ کرامـــت و حیثیت انسانها
فلسفه وضع اعلامـیه جهانی حقوق بشر ، حفظ کرامـــت و حیثیت انسانهاست که قانون اساسی نیز بر آن صحه گذاشته است ، اما سالهاست پاره ای از روزنامه هایی که از پول بیت المال تغذیه می شوند از تجاوز به حریم خصوصی افراد و هتاکی به مخالفان و منتقدان خودداری نکرده و در این راه ضوابط قانونی و شرعی و اخلاقی را زیر پا گذاشته و از انتساب هر نوع اتهام به هر کس که بخواهند بدون هیچ دلیلی به خود تردید راه نمی دهند و عجیب آنکه از مصونیت آهنین برخوردار بوده و ظاهراً دستگاه قضا که باید حافظ امنیت جانی و حیثیت مردم به استناد اصل 22 قانون اساسی باشد توان یا انگیزه برخورد با متجاوزان به حریم خصوصی مردم را ندارد .کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر