logo_kanoon
گزارش نرگس محمدی از بند زنان زندان اوین
در آخرین روزهای سال 1395
روزها چشم به راه خبر از بچه‌ها؛ اما گویی قصه بازجویی‌ها و حبس در سلول‌های انفرادی در بندهای امنیت ادامه‌دار است.


۴۵ شاخه گل نرگس
در پای درخت آزادی «نرگس»
به مناسبت تولد نرگس محمدی، گروه ارلانگن عفو بین‌الملل، مراسمی را در شهر ارلاگن برگزار کرد.


مولوی عبدالحمید خواستار رفع ممنوعیت قانونی اهل سنت برای تصدی ریاست‌جمهوری شد
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «مفادی از قانون اساسی نیاز به تجدید نظر دارند» بر لزوم «تغییر» قانون ممنوعیت تصدی پست ریاست‌جمهوری برای اهل سنت تاکید کرد.


پیام‌های تبریک اعضای عفو بین‌الملل
به‌مناسبت سالروز تولد نرگس محمدی
جمعی از اعضای عفو بین‌الملل با ارسال کارت پستال‌هایی، سالروز تولد نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر را تبریک گفتند.


دل‌نوشته نرگس محمدی
در پی اجرای حکم جدید زندانش
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پی اجرای حکم جدید زندانش، با نگارش دل‌نوشته‌ای از روشنی راهی که انتخاب کرده، سخن گفته است.


با پایان یافتن حکم زندان پرونده قبل آغاز شد

اجرای حکم جدید زندان نرگس محمدی
حکم جدید زندان نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر با پایان یافتن حکم زندان قبلی او بلافاصله از تاریخ 25 اسفند ماه 1395 اجرا شد.


چرا به زندانیان سیاسی و عقیدتی
از جمله عبدالفتاح سلطانی مرخصی نمی‌دهند؟
مائده سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی با نگارش دل‌نوشته‌‌ای، پرسیده است که چرا به زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله پدرش، مرخصی نمی‌دهند؟


ممانعت سپاه و دادستانی از برقراری تماس تلفنی نازنین زاغری با همسرش
نازنین زاغری رتکلیف، زندانی ایرانی- بریتانیایی از حق تماس تلفنی با همسرش که در کشور انگلیس زندگی می‌کند، محروم بوده است.


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را تمدید کرد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه، با صدور قطعنامه‌ای، مأموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.


رامین کریمیان بازداشت شد
رامین کریمیان، پژوهش‌گر و مترجم علوم اجتماعی بازداشت شد.


مراد ثقفی بازداشت شد
وکیل پیشین مراد ثقفی با بیان این‌که به‌علت تعطیلی دادسرا هنوز موفق به اعلام وکالت برای این پرونده نشده، از بازدداشت این نویسنده و روزنامه‌نگار خبر داد.


نائب رییس مجلس شورای اسلامی:

وزیر اطلاعات روشن کند که بازداشت‌‌های مدیران کانال‌های تلگرامی کار چه نهادی بوده است

محمود صادقی، نماینده مردم تهران:
هیچکس پاسخگوی نهاد بازداشت کننده ادمین کانال‌های تلگرامی نیست

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازداشت برخی مسئولان کانال‌های تلگرامی اصلاح طلب و همچنین نحوه بازداشت احسان مازندرانی، خواستار توضیح وزیر اطلاعات درباره موضوع شد. این نماینده مجلس افزود: از وزیر اطلاعات می‌خواهم که درباره هر دو موضوع توضیح قانع‌کننده بدهند و روشن کنند که این دو اقدام کار چه نهادی بوده است؛ چون تنها نهاد اطلاعاتی پاسخگو که نام آن در قانون اساسی آمده وزارت اطلاعات است و اگر دیگران در کار او دخالت می‌کنند به هرحال مسئولیت با این وزارتخانه است. مطهری گفت: اگر وزیر اطلاعات پاسخ قانع‌کننده ندهد سؤال از وزیر و در صورت لزوم استیضاح او را پیگیری می‌کنیم.


واکنش ایران به گزارشگر ویژه سازمان ملل:
سیاسی، غیرمنصفانه و محکوم است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در واکنش به گزارش اسما جهانگیر گزارشگر جدید وضعیت حقوق بشر ایران در جریان اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: گزارش حقوق بشری جدید علیه ایران، سیاسی، غیرمنصفانه و محکوم است.


گزارشگر حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد: اعدام افراد در ملاءعام در ایران متوقف شود
اولین گزارش عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران منتشر شده است. در این گزارش نسبت به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران از جمله "سطح هشداردهنده" اعدام‌ها، محدودیت آزادی بیان و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی ابراز نگرانی شده است.


مراسم روز جهانی زن
در بند نسوان زندان اوین برگزار شد
زنان در بند زندان اوین، روز هشت مارس، دور هم نشستند تا روز جهانی زن را گرامی داشته و از تجربه‌ها و دیدگاه‌هایشان در مورد این روز با هم سخن گویند.


بازداشت مجدد احسان مازندرانی
احسان مازندرانی، روزنامه نگار که یک ماه پیش از زندان آزاد شده بود مجددا بازداشت شد.


وضعیت جسمی نامساعد عیسی سحرخیز
وضعیت جسمی عیسی سحرخیز، زندانی سیاسی سبز که در بیمارستان قلب به‌سر می‌برد به دلیل درگیری ماموران و ضرب و شتم وی از سوی آنان نامساعد است.


هنگامه شهیدی بازداشت شد
هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار روز پنجشنبه بازداشت شد.


توصیف نازنین زاغری
از دردها و رنج‌های دوران زندانش
نازنین زاغری رتکلیف، زندانی ایرانی- بریتانیایی، با نگارش نامه‌ای به همسرش، دردها و رنج‌های یک ساله‌اش در زندان را برای او توصیف کرده است.


همسر عبدالفتاح سلطانی:
برای چه قانون ستیزی می‌کنند؟
همه می‌دانند که قانون آزادی مشروط شامل عبدالفتاح سلطانی می‌شود ولی نمی‌دانم چه مقامی هست که جلوی این کار را گرفته است.


نامه‌ جمعی از فعالان زن
خطاب به «آزاد زنان دربند»
جمعی از زنان فعال در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، دانشگاهی و سیاسی، به بهانه فرارسیدن هشتم مارس در نامه‌ای سرگشاده خطاب به زنانی که به‌دلیل دفاع از حقوق اجتماعی و سیاسی در زندان به سر می‌برند، زنان را به هم‌صدا شدن برای حرکت به سمت برابری، آزادی و عدالت فراخواندند.


گزارش نرگس محمدی از لحظه ورود زنانی که از سلول‌‌های انفرادی
به بند زنان زندان اوین منتقل شده‌اند

بازداشت پس از سر زدن به دنیای مجازی
خوش‌آمدگویی دم در زندان (داخل بند) به زنانی که از سلول‌های انفرادی به بند منتقل می‌شوند، هم شیرین است و هم تلخ. شیرین از این حیث که از سلول و تنهایی رها شده‌اند و تلخ از اینکه وارد زندانی دیگر شده‌اند.


طوفان توییتری با ده‌ها هزار توییت
در حمایت از عبدالفتاح سلطانی
شب گذشته طوفان توییتری به مناسبت ۲۰۰۰مین روز زندان وکیل زندانی عبدالفتاح سلطانی برپا شد. در این طوفان توییتری که به خواسته دختر وکیل دربند عبدالفتاح سلطانی بود، دهها هزار پست توییتری و عکس منتشر شد.


به وضعیت جسمی عبدالفتاح سلطانی رسیدگی کنید
زهرا ربانی املشی، همسر احمد منتظری با نوشتن نامه‌ای خطاب به مسئولان قضایی خواستار رسیدگی به وضعیت جسمی عبدالفتاح سلطانی شد.


وضعیت غذایی، بهداشتی و درمانی در زندان اوین
مائده سلطانی: به همه مشکلات جسمی و درمانی موجود در اوین، باید سلامت روحی زندانیان و شرایط پر استرس زندان را هم اضافه کرد.


احمد منتظری پس از احضار
به دادگاه ویژه روحانیت، بازداشت شد
حجت‌الاسلام احمد منتظری، فرزند مرحوم آیت‌الله منتظری صبح روز چهارشنبه بدون هیچگونه احضاریه رسمی به دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده و بازداشت شد.


نامه دختر عبدالفتاح سلطانی به وزیر اطلاعات:
صدایمان را بشنوید
مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی در نامه‌ای به وزیر اطلاعات، از این مقام ارشد امنیتی خواست تا به وضعیت و پرونده پدر زندانی‌اش رسیدگی کند.


بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی حصر
رهبران جنبش سبز در دانشگاه وست‌مینستر
در آغاز هفتمین سال حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، نشستی در دانشکده حقوق دانشگاه وست مینستر لندن با عنوان "بررسی ابعاد حقوقی و پیامدهای سیاسی حصر رهبران جنبش سبز" برگزار شد.


زندانیان سیاسی و عقیدتی را در باقیمانده دوران ریاستتان بر قوه قضاییه آزاد کنید
زهرا ربانی املشی، عروس آیت‌الله منتظری در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از این مقام قضایی خواست تا در باقیمانده دوران ریاستش، با الهام از دستورات اسلام و روش پیامبر (ص)»، زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کند.


خودداری مقام‌های قضایی
از اعزام نازنین زاغری نزد پزشک متخصص
مقام‌های قضایی با وجود دستور پزشک بهداری زندان برای اعزام اورژانسی نازنین زاغری نزد پزشک متخصص مغز و اعصاب، تاکنون اقدامی انجام نداده‌اند. خانم زاغری پیش از بازداشت، تحت درمان بوده است.


بازداشت محمد نجفی، وکیل دادگستری
محمد نجفی، وکیل پایه یک دادگستری بازداشت شد.


بی‌خبری از دلایل بازداشت مونا معافی
با گذشت بیش از یک هفته از بازداشت مونا معافی هنوز دلایل این اقدام از سوی مسئولین مشخص نشده است.


مهدی خزعلی بازداشت شد
کانال تلگرامی سرای قلم خبر داد که مهدی خزعلی امروز بعدازظهر در مقابل دفتر کارش بازداشت و به زندان اوین انتقال داده شد.


k_zendan.jpg
گزارش نرگس محمدی از یک روز بند زنان زندان اوین

چهارشنبه، روز خاص مادران زندانی و کودکان خردسالشان
بعضی روزهای هفته برای زنان زندان اوین روزهای خاصی است. از ۳۱ زن زندانی، هشت نفر یعنی مریم اکبری‌منفرد، لیلا جماعت، نیگارا افشارزاده، نرگس محمدی، زهرا ذهتابچی، فاطمه مثنا، آزیتا رفیع‌زاده و نازنین زاغری، کودکان خردسال دارند.


درخواست پروین فهیمی
برای آزادی شهناز اکملی
پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی که در حوادث پس از انتخابات سال 1388 کشته شد، خواستار آزادی شهناز اکملی، مادر شهید مصطفی کریم‌بیگی شد. شهناز کریم بیگی از چند روز قبل در بازداشت به‌سر می‌برد.


فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: احکام شلاق برای روزنامه نگاران نقض حقوق بشر است
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با صدور اطلاعیه‌ای مطبوعاتی، صدور حکم شلاق برای دو روزنامه‌نگار ایرانی اهل گیلان را تخلف آشکار اصول اولیه حقوق بشر دانست و خواستار تعلیق این حکم شد.


شهناز اکملی بازداشت شد
شهناز اکملی، مادر شهید مصطفی کریم‌بیگی بازداشت شد.


در دل‌نوشته‌ای برای فرزند خردسالش

نازنین زاغری: چنین ظلمی در قاموس کدام دین و اخلاق و انسانیت به مادر و فرزند خردسالش رواست؟
نازنین زاغری رتکلیف، زندانی ایرانی- بریتانیایی، با نگارش دل‌نوشته‌ای خطاب به فرزند خردسالش، با او از صبر و امید در مقابل آنچه که ظلم و بی‌عدالتی خوانده است، ‍سخن گفته است.


زینب کریمیان و صالح دلدم بازداشت شدند
زینب کریمیان، خبرنگار سابق مهر که در دولت یازدهم، به حوزه اطلاع‌رسانی دولت نزدیک بود، و همچنین صالح دلدم، تهیه کننده، کارگردان جوان سینماصالح دلدم، تهیه کننده، کارگردان جوان سینما بازداشت شدند.


ادای احترام زنان زندانی سیاسی و عقیدتی
زندان اوین به آتش‎نشان‌ها
شامگاه دوم بهمن ماه، زنان زندانی بند زنان زندان اوین، برای تسلیت به آتش‌نشان‌ها و حادثه‌دیدگان و خانواده‌های عزیز از دست داده در حادثه ساختمان پلاسکو، دورهم گردآمدند و نسبت به آنان ادای احترام کردند.


پیام تسلیت سیزده زن زندانی
به فائزه هاشمی و مهدی هاشمی
سیزده نفر از زنان زندانی در زندان اوین در پیام تسلیتی به فائزه هاشمی و مهدی هاشمی، درگذشت پدرشان را تسلیت گفتند و از خدا برای خانوده هاشمی صبر و آرامش درخواست کردند.


لغو کنسرت کیهان کلهر در همدان
نسرت کیهان کلهر در شهر همدان که قرار بود اول بهمن برگزار شود، لغو شد.


انتقاد نائب رییس مجلس از دخالت قوه قضاییه
در رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی
علی مطهری ورود قوه قضاییه به موضوع رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی را موجب حاکمیت دوگانه عنوان و تاکید کرد که قوه قضاییه در این مورد باید تابع کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و هیات نظارت بر مطبوعات باشد.


آلودگی هوا؛ سومین عامل مرگ‌ومیر در ایران
قائم مقام وزیر بهداشت ضمن تشریح عوامل خطر مربوط به مرگ در دنیا، گفت: در کشور ما هم دو عامل خطر اصلی مرگ به ترتیب عوامل متابولیک و تغذیه‌ای هستند و آلودگی هوا و مصرف سیگار در رتبه‌های سوم و چهارم به عنوان عامل خطر مرگ قرار دارند.


هشدار گزارشگر سازمان ملل درباره وضعیت زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند
عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در گزارشی با اشاره به وضعیت زندانیان عقیدتی در ایران که دست به اعتصاب غذای طولانی مدت زده‌اند نسبت به خطر مرگ این افراد هشدار داده است.


اگر دادگاهی بی‌طرف سراغ داشتم شکایت می‌کردم
زهرا ربانی املشی، همسر احمد منتظری در نامه‌ای به ناصر مکارم شیرازی، از زبان همسرش نوشته است که اکنون اگر قرار است امر به معروف و نهی از منکر و گفتن حق و حقیقت جرم باشد این هزینه را هم مثل سایر هزینه‌ها به جان می‌خرم.


ریحانه طباطبایی پس از تحمل یک سال حبس
از زندان اوین آزاد شد
ریحانه طباطبایی، روزنامه نگار پس از تحمل یک سال حبس آزاد شد.


روايت فیروزه صابر
از آخرين ديدارش با هدی صابر
اين روزها بحث اعتصاب غذای زندانیان سیاسی و عقیدتی از سوی نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مطرح شده است. فيروزه صابر درباره هدي صابر و روند درگذشت برادرش در زندان سخن گفته است.


تقی رحمانی: چرا دادستان در خصوص مرخصی نرگس محمدی واقعیت را نمی‌گوید؟
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی در پاسخ به اظهارات دادستان تهران در خصوص همسرش واکنش نشان داد.
آقای رحمانی با شرح موضوع مرخصی نرگس محمدی، پرسیده است که چرا دادستان واقعیت را نمی‌گوید؟


بازبینی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت
در مراحل پایانی
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در زمینه لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت گفت: یک گروه کارشناسی و پژوهشی این لایحه را پیگیری و بازبینی کرده‌اند که اکنون تقریبا این کار به پایان رسیده است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر