logo_kanoon
هشدار یونیسف:
۴۰۰ هزار کودک گرسنه در خطر مرگ در کنگو
یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود اعلام کرد که ۴۰۰ هزار کودک در جنوب غرب جمهوری دموکراتیک کنگو گرسنه و منتظر کمک‌های بین‌المللی هستند. گفته می‌شود این کودکان در معرض خطر مرگ هستند.


دستگیری الکسی ناوالنی در تظاهرات ضدپوتین
رهبر مخالفان پوتین در میدان پوشکین مسکو بازداشت شد. تظاهرکنندگان با شعار "ما تزار نمی‌خواهیم" به فساد دولتی و سانسور اینترنت اعتراض کردند. پوتین دو روز دیگر برای بار چهارم، سوگند ریاست جمهوری یاد می‌کند.


eadi_bangeladesh.jpg
برندگان جایزه نوبل خطاب به آنگ سان سوچی:
یا اقدام کن یا محاکمه شو
«شیرین عبادی» حقوقدان ایرانی و دو برنده دیگر جایزه صلح نوبل، آنگ سان سوچی برنده دیگر همین جایزه و ارتش میانمار را به ارتکاب نسل کشی در میانمار و کوچ اجباری صدها هزار نفر از مردم این کشور به بنگلادش متهم کردند.


یک فعال حقوق بشر در چین
به ۸ سال زندان محکوم شد
وو گان، فعال حقوق بشر در چین پس از انتقاد آنلاین از رهبران پکن، به اتهام تلاش برای براندازی حکومت به 8 سال حبس محکوم شد. او در سال 2015 میلادی به خاطر راه‌اندازی کمپین‌های حقوق بشری آنلاین، بازداشت شد.


ارتش میانمار روستاهای بیشتری از اقلیت روهینگیا
را نابود کرده است
سازمان دیده‌بان حقوق بشر دوشنبه ۱۸ دسامبر / ۲۷ آذر تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرد که نشان می‌دهند ارتش میانمار از ماه اکتبر ۴۰ روستای متعلق به اقلیت روهینگیا را نابود کرده است.


گزارشگر ویژه سازمان ملل:
آمریکا در مسیر بدل‌شدن به نابرابرترین کشور دنیا
فیلیپ آلتسون، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه فقر و حقوق بشر در گزارشی به تندی از وضعیت نابرابری در ایالات متحده و سیاست‌های دولت کنونی آن انتقاد کرد.


بحران برده‌داری در لیبی
عفو بین‌الملل اتحادیه اروپا را مسئول می‌داند
سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد شدید از سیاست های اتحادیه اروپا در قبال بحران لیبی، کشورهای اروپایی را یکی از عوامل اصلی شکل گرفتن برده‌داری در لیبی دانست. این سازمان در گزارش تازه خود درباره اوضاع لیبی تاکید کرده است که در این کشور قاچاقچی‌ها بر سرکارند، هیچ کنترلی بر جنگ داخلی وجود ندارد و اتحادیه اروپا مسئول این وضعیت است.


فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران حمله نیروهای اسرائیلی به روزنامه‌نگاران را محکوم کرد
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) با صدور اطلاعیه‌ای حملات و سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌های ایجاد شده توسط نیروهای اسرائیلی در خصوص خبرنگارانی که در کرانه باختری و بیت‌المقدس(اورشلیم) مشغول به فعالیت رسانه‌ای هستند را محکوم کرد.


bermeh.jpg
بحران روهینگیا؛ نامه شیرین عبادی و برندگان نوبل به سازمان ملل
۱۰ برنده جایزه نوبل صلح و دو برنده جایزه نوبل پزشکی، به همراه تعدادی از شخصیت‌های دیگر، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان "مداخله فوری" این شورا و "استفاده از همه ابزارهای ممکن" برای حل "فاجعه انسانی" در میانمار شده‌اند.


گزارشگر سازمان ملل: آنگ سان سوچی از مسلمانان روهینگیا حمایت نکرده است
یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در میانمار (برمه)، از آنگ سانگ سوچی، که در عمل رهبری این کشور را برعهده دارد، انتقاد کرده و گفته است که خانم سوچی از اقلیت مسلمانان روهینگیا حمایت نکرده است.


مقام سازمان ملل نیروهای دولتی میانمار
را به 'جنایت علیه بشریت' متهم کرد
یک مقام ارشد سازمان ملل گفته است که ممکن است نیروهای امنیتی میانمار (برمه) مرتکب "جنایت علیه بشریت" شده باشند.


گزارش تکان‌دهنده سازمان ملل متحد
از وضعیت مسلمانان روهینجا
براساس گزارش روز جمعه سازمان ملل، مشخص شد که در جریان چهار ماه سرکوب نظامیان ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینجا احتمالا صدها تن از این افراد کشته شده‌اند.


غرق شدن ۱۳۵۴ پناهجو در آب‌های مدیترانه
طی ۳ ماه گذشته
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از کشته شدن بالغ بر ۱۹۰ پناهجوی کودک در مسیر دریایی لیبی به ایتالیا طی سه ماه گذشته خبر داد.


بحرین سه فعال شیعه را تیرباران کرد
مقامات بحرین گفته‌اند که سه فعال شیعه این کشور را که به اتهام کشتن سه پلیس مجرم شناخته شده اند، تیرباران کرده‌اند.


پناهجویانی که قربانی مدیترانه شدند
طبق اعلام سازمان بین المللی مهاجرت، در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵ هزار مهاجر در دریای مدیترانه جان باختند که آماری تکان دهنده است.


Aung-San-Suu-Kyi.jpg
هشدار برندگان نوبل به آنگ سان سوچی
نسبت به «پاکسازی قومی» اقلیت مسلمان در میانمار
ده‌ها برنده جایزه نوبل در یک نامه سرگشاده آنگ سان سوچی را متهم کردند که منفعلانه نظاره‌گر رفتار ارتش میانمار با اقلیت مسلمان است.
در میان امضاکنندگان این نامه نام برندگان نوبل، شیرین عبادی، دزموند توتو، ملاله یوسف‌زی، محمد یونس و خوزه راموس هورتا دیده می‌شود.


دبیرکل تازه سازمان ملل:
اولویت کاریم کمک به مردم گرفتار در خشونتها است
آنتونیو گوترش، دبیرکل جدید سازمان ملل، در اولین روز کار رسمی خود در این مقام گفته است که اولویت کاری وی کمک به میلیونها مردمی است که در درگیریها و خشونتها در نقاط مختلف دنیا گرفتار شده‌اند.


یونیسف: حدود ۵۰۰ هزار کودک سوری
دسترسی به کمک‌های بشردوستانه ندارند
یونیسف اعلام کرد: نزدیک به ۵۰۰ هزار کودک سوری در حال حاضر به دلیل زندگی در مناطق محصور در سوریه هیچ‌گونه دسترسی به کمک‌های بشردوستانه ندارند.


dideban.jpg
‎دیده‌بان حقوق بشر: بیش از ۱۲۰۰ خانه مسلمانان در میانمار نابود شده است
دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید تصاویر تازه ماهواره‌ای از ایالت راخین در میانمار (برمه سابق) نشان می‌دهد که طی هشت هفته اخیر بیش از ۱۲۰۰ خانه مسکونی در روستایی که ساکنان آن را اقلیت مسلمانان روهینگیا تشکیل می‌دهند، نابود شده است.


sazemaneafv.jpg
توصیه‌های عفو بین‌الملل
به ترامپ
مدیر سازمان عفو بین الملل گفت: 'بیگانه ستیزی و بحث‌های جنسیتی و سایر موارد نفرت‌انگیز که از سوی ترامپ بیان شد نبایستی در دولت ( آمریکا) جایگاهی داشته باشد.'


بریتانیا زندانیان اسلامگرای افراطی
را در بخش‌هایی ویژه نگهداری می‌کند
لیزتراس، وزیر دادگستری بریتانیا، از ایجاد بخش‌هایی ویژه در داخل زندان‌های این کشور برای نگهداری زندانیان اسلامگرای افراطی که می‌توانند بر سایر زندانیان تاثیر داشته باشند، خبر داده است.


goz.jpg
گزارش‌گران بدون مرز منتشر کرد

رده بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۶:
پارانویای رهبران علیه روزنامه‌نگاران
گزارش‌گران بدون مرز (RSF) نگارش ۲۰۱۶ رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات را منتشر کرد.


gozareshgaran3.jpg
هم‌زمان با 12 مارس (۲۱ اسفند)
روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت

گزارش‌گران بدون مرز
9 سایت مسدود شده را آزاد می‌کند
گزارش‌گران بدون مرز، به مناسبت ۱۲ مارس ٢٠١٥ (۲۱ اسفند ١٣٩٣) روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت، کارزار «Collateral Freedom » را با آزاد کردن ٩ سایت سانسور شده در کشورهای دشمن اینترنت آغاز می‌کند.


گزارش‌گران بدون مرز منتشر کرد

بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٥
گزارش‌گران بدون مرز (RSF) سازمان جهانی مدافع آزادی اطلاع رسانی ١٥ دسامبر نخستین بخش بیلان سالانه‌ خشونت علیه روزنامه‌نگاران در جهان را منتشر کرد. بخش نخست به گروگان‌گیری، ناپدید کردن و بازداشت و زندانی کردن روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در سال ٢٠١٥ اختصاص دارد.


داعش 'بخشی از مهم‌ترین معبد باستانی پالمیرا را ویران کرد'
فعالان و شاهدان عینی می گویند که نیروهای دولت اسلامی (داعش) بخشی از یک معبد دیگر در محوطه باستانی پالمیرا را تخریب کرده اند. ابعاد خسارت وارده به معبد بل هنوز روشن نیست، اما ساکنان وقوع یک انفجار عظیم را در آنجا گزارش می کنند.


عفو بین‌الملل: شواهد قوی از جنایات جنگی اسرائیل در غزه وجود دارد
سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید "شواهدی قوی" وجود دارد که اسرائیل سال گذشته و در پی اسارت احتمالی یکی از سربازانش به دست حماس در غزه مرتکب جنایات جنگی شده و احتمال زیادی دارد که اقداماتش تحت عنوان "جنایت علیه بشریت" نیز بگنجد.


گزارش‌گران بدون مرز:

شورای امنیت بررسی جنایت جنگی
علیه روزنامه‌نگاران در عراق و سوریه
را به دادگاه جزایی بین‌المللی ارجاع دهد
گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ ۱۶ آوریل ۲۰۱۵ طی نامه‌ای به نماینده دائمی لیتوانی در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد، و بان‌کی مون دبیر اول سازمان ملل متحد، از شورای امنیت درخواست کرده است که بررسی جنایت جنگی علیه روزنامه‌نگاران در سوریه و عراق، را به دادگاه جزایی بین‌المللی ارجاع دهد.


gozareshgaran.jpg
از سوی گزارش‌گران بدون مرز انجام شد

رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ٢٠١٥
۲۳ گزارش‌گران بدون مرز، بهمن ۱۳۹۳ (۱۲ فوریه ۲۰۱۵) رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۵ خود را منتشر کرد.


دیدبان حقوق بشر: حقوق بشر برای بسیاری
از دولت‌ها، پدیده‌ای زینتی است
دیدبان حقوق بشر در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان می‌گوید دولت‌ها در سراسر جهان به طور فزاینده‌ای از حقوق بشر به عنوان پدیده زینتی یاد می‌کنند که خارج از استطاعت این کشورهاست.


دادگاه بین المللی جزایی تحقیقات مقدماتی
درباره وضعیت در فلسطین را آغاز کرد
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان های عضو آن در فلسطین- مرکز الحق، مرکز المیزان و مرکز حقوق بشر فلسطین- با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز تحقیقات مقدماتی دادستان دادگاه بین المللی جزایی در باره وضعیت در فلسطین استقبال کرد.


دادگاه 20 ژانویه باید اتهام های مبهم علیه نبیل رجب را لغو کند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اعلام کرد که دولتمردان بحرین باید فوری تمام اتهام ها علیه نبیل رجب را لغو کنند و به آزار مداوم قضایی علیه او پایان دهند.


رکوردِ شمار آرای موافق با تعلیق کامل مجازات اعدام
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از تصویب قطعنامه 18 دسامبر مجمع عمومی سازمان ملل در مورد تعلیق مجازات اعدام در سراسر جهان با افزایش کشورهای موافق استقبال کرد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:

اتحادیه‏ اروپا باید فلسطین را فوری
و بی قید و شرط به رسمیت بشناسد
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از نمایندگان پارلمان اروپا خواست به شناسایی کشور فلسطین رأی مثبت دهند و از کشورهای عضو اتحادیه‏ اروپا نیز خواست اقدام فوری و بی قید و شرط به همین منظور در پیش بگیرند.


affiche-f.jpg
از سوی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر برگزار شد

بزرگداشت کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان CEDAW در 35امین سالگشت تصویب آن
به مناسبت سی و پنجمین سالگشت تصویب کنوانسیون بین المللی رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان (CEDAW)، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در روز 18 دسامبر 2014 (27 آذر 1393) شماری از امکانات خلاق که دانشجویان دانشکده هنرهای تزیینی پاریس طراحی کرده اند در اختیار عموم قرار داد.


هیأت فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
در غزه و کرانه باختری
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر هیأتی را از 24 تا 28 اکتبر برای تحقیق در غزه به این منطقه اعزام کرد.
این هیأت توانست تخریب زیرساخت ها را در غزه طی تهاجم آخر اسراییل ثبت کند.


malale.jpg
ملاله یوسف زی و کایلاش ساتیارتی
برندگان جایزه صلح نوبل 2014
ملاله یوسف زی، دختر پاکستانی که برای حق تحصیل دختران فعالیت می‌کرد به طور مشترک با کایلاش ساتیارتی، فعال هندی حقوق کودکان، برنده جایزه نوبل صلح شد.


lama_ebadi.jpg
به پیشنهاد مؤسسه زنان نوبل صورت گرفت

لغو نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل در حمایت از دالایی لاما

شیرین عبادی و جودی ویلیامز با رهبر بودائیان تبت
دیدار و گفت و گو کردند

نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل در کشور آفریقای جنوبی در پی خودداری اعضای مؤسسه زنان نوبل برای شرکت در این نشست، برگزار نشد.


ghaze.jpg
دیدبان حقوق بشر
اسراییل را به "جنایت جنگی"
در غزه متهم کرد
سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید اسراییل با حمله به سه مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه در جریان درگیری اخیرش با شبه نظامیان فلسطینی مرتکب جنایات جنگی شده است.


با ابتکار گزارش گران بدون مرز صورت گرفت

فراخوان علمای اسلامی در محکومیت اقدام‌های داعش علیه روزنامه‌نگاران
هشت سازمان معتبر اسلامی در جهان با امضای فراخوان گزارش‌گران بدون مرز، جنایت جنگی گروه تروریستی دولت اسلامی(داعش) علیه روزنامه‌نگاران را محکوم کردند و خواهان آزادی همه‌ گروگان‌ها شدند.


گزارش‌گران بدون مرز:

«دولت اسلامی» تجارت خونین گروگان‌گیری
به راه انداخته است
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای انزجار خود را از سربریدن روزنامه‌نگار آمریکایی جیمز فولی اعلام کرد.


naji.jpg
چرا آتش بس در غزه کافی نیست
راجی سورانی*

توصیف مرگ و ویرانی در غزه غیرممکن است. اینجا، در غزه، که نشسته ایم حتا درک این که چه رخ می دهد دشوار است.


آزادی نبیل رجب، پس از بیش از 600 روز زندان
نبیل رجب، رییس مرکز حقوق بشر بحرین و نایب دبیر کل فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر پس از بیش از 600 روز از زندان آزاد شد.


وتوی چین و روسیه مانع ارجاع پرونده سوریه
به دادگاه بین المللی جزایی شد
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در پیامی رسانه ای اعلام کرد که روسیه و چین قطعنامه پیشنهای فرانسه و لیتوانی برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جزایی را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:

شورای امنیت سازمان ملل باید پرونده سوریه را به دادگاه بین المللی جزایی ارجاع کند
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در اطلاعیه ای از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا پرونده سوریه را به دادگاه بین المللی جزایی ارجاع کند.


جنبش جهانی برای تصویب عهدنامه الزام آور
در باره حقوق بشر و شرکت های فراملیتی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر 7 مه 2014 ائتلاف جهانی سازمان های جامعه مدنی (ائتلاف حمایت از عهدنامه)، ائتلافی از جنبش های اجتماعی، سازمان های غیردولتی و گروه های حقوق بشر از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست از ابتکاری در ماه ژوئن حمایت کنند که آغازی برای فرایند تدوین عهدنامه ای برای مبارزه با نقض حقوق بشر به وسیله شرکت ها خواهد بود.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر اعلام کرد

529 حکم اعدام علیه هواداران مُرسی
در پایان محاکمه ای ناعادلانه
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای از محکومیت 529 متهم به اعدام در دادگاه مصر در پی محاکمه ای ابراز نگرانی کرد.


لایحه صلاحیت قضایی جهانی را رد کنید

معافیت از مجازات فراگیر

«جامعه حقوق بشر اسپانیا» و «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» با صدور اطلاعیه ای خواهان رد لایحه مربوط به گسترش صلاحیت قضایی اسپانیا در خارج از مرزهای آن شد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
در خصوص مذاکرات درباره سوریه

دسترسی بدون مانع برای کمک‌های بشردوستانه
و آزادی فعالان مسالمت جو ضروری است
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از مشارکت کنندگان در کنفرانس ژنو 2 در تاریخ 22 ژانویه خواست تا در فرایند پایان دادن به درگیری‌ها دسترسی بدون مانع برای کمک‌های بشردوستانه، آزادی فعالان مسالمت جو و مشارکت کامل نمایندگان جامعه مدنی و زنان را فراهم کنند.


تولید کنندگان پوشاک
باید به حقوق کارگران احترام بگذارند
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان های عضو آن در کامبوج، لیکادهو و آدهوک در نامه مشترک سرگشاده ای به آقای وان سو لِنگ، رییس انجمن تولیدکنندگان پوشاک کامبوج از این انجمن خواستند از حمایت از سرکوب خشونت آمیز کارگران اعتصابی یا اقدام های انتقام جویانه علیه آنها پرهیز و به خواست های کارگران توجه کند.


"گزارش گران بدون مرز" منتشر کرد

‌بیلان آزادی رسانه‌ها در جهان 2013
"گزارش گران بدون مرز" با انتشار گزارشی به بررسی وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان در سال 2013 پرداخت. براساس این گزارش در سال میلادی ٢٠١٣، در جهان ٧١ روزنامه‌نگار به هنگام انجام وظیفه خود جان باخته‌اند. مناطقی که در آن‌ها بیشترین کشته های ثبت شده‌اند به ترتیب آسیا (٢٤تن)، خاورمیانه و افریقای شمالی ( ٢٣ تن) است.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر