logo_kanoon
ebadi15.jpg
شیرین عبادی: خانم آنگ سان سو چی، حرمت جایزه صلح نوبل را نگه دارید!
باید بگویم یک مدافع حقوق بشر نباید داخل در قدرت سیاسی شود و باید همواره بیرون از دایره قدرت سیاسی ایستاده و بر عملکرد حکومت نظارت کند و به موقع راهنمایی یا انتقاد نماید. خانم آنگ سان سو چی هرگز یک مدافع حقوق بشر نبود بلکه او رهبر یک حزب سیاسی بود که برای به قدرت رسانیدن حزبش تلاش می‌کرد و سالها زندان را تحمل کرد.


ebadi16.jpg
انتقاد شدید شیرین عبادی از سکوت آنگ سان سوچی در قبال خشونت‌های میانمار
شیرین عبادی،برنده جایزه صلح نوبل می گوید آنچه در میانمار اتفاق افتاده،جنایت علیه بشریت است. وی از سکوت آنگ سان سوچی،برنده جایزه صلح نوبل و رهبر این کشور،در قبال خشونت علیه مسلمانان میانمار به شدت انتقاد کرد.«۱۲۳ هزار مسلمان روهینگیایی» از خشونت‌های میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.


شیرین عبادی: تبعیض بر اساس مذهب نوعی آپارتاید است
با وجود ترم‌های مختلف در حقوق بشر که آپارتاید را معنا و مفهومی مشخص داده‌اند، شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه نوبل صلح معتقد است آن‌چه در ایران بر سر بهاییان می‌آید، به نوعی آپارتاید محسوب می‌شود.


ebadi15.jpg
گفت‌وگو با شیرین عبادی درباره آنگ ‌سان ‌سوچی
آنگ‌ سان ‌سوچی رهبر میانمار تا کنون درباره کشتار مسلمانان روهینگیا سکوت کرده و حتی رسانه‌ها را متهم به بزرگ‌نمایی این کشتار کرده است. چه چیزی باعث شده تا این برنده جایزه نوبل صلح اینگونه تغییر مشی دهد؟


emadedinbaghi1.jpg
حق حریم خصوصی:
فقه حقوق بشر درباره حریم خصوصی چه دیدگاهی دارد؟
عمادالدین باقی

وقتی که از نظر قانونی زندانی هم حریم خصوصی دارد و یا ایمیل و گوشی موبایل حرز است و هیچ مقامی مجاز به ورود به آن نیست مالکیت شخصی انسان بر اتومبیلش و در و پیکر داشتن آن مصداق حرز نیست؟


قاضی حیدری‌فر؛
از زندانی کردن در کهریزک تا زندانی شدن در اوین
غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه تایید کرده است که علی اکبر حیدری‌فر، یکی از سه مقام قضایی درگیر در پرونده کهریزک، برای گذراندن حکم ۱۵ سال حبس در زندان است.


ebadi16.jpg
شیرین عبادی: آتش به اختیار بودن در خفا وجود داشت؛ آمران و عاملان قتل‌های زنجیره‌ای آتش به اختیار بودند
شیرین عبادی، حقوقدان و مدیر کانون حقوق بشر در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که فرمان آتش به اختیار از سوی رهبر جمهوری اسلامی در حالی اخیرا به صورت علنی صادر شده که در سال‌ها پیش چنین فرمانی به صورت غیرعلنی و در خفا وجود داشت.


narges_tavassolian2.jpg
ایران و آزادی مطبوعات
نرگس توسلیان

روز ۳ مه از طرف سازمان ملل متحد «روز جهانی آزادی مطبوعات» نامگذاری شده است. در دسامبر ۱۹۹۳ مجمع عمومی سازمان ملل با استناد به اعلامیه‌ای که در سال ۱۹۹۱ تصویب کرده بود،‌ با نامگذاری این روز ضمن تاکید بر اهمیت آزادی مطبوعات در رشد دموکراسی، بار دیگر به وظیفه دولت‌ها در خصوص رعایت اصل ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر تاکید کرد.


nazanin_za.jpg
فرستادن پول با چمدان به تهران
جمهوری اسلامی را بدعادت کرده است
شیرین عبادی، برنده حایزه صلح نوبل در مورد تایید حکم زندان نازنین زاغری،شهروند ایرانی- بریتانیایی به گفتگو نشسته است.


قدرت ایران در تکه‌تکه شدن نیست

گفت‌وگو با شیرین عبادی به‌ بهانه حضور
در پارلمان سوییس

شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح به دعوت پارلمان سوییس به این کشور سفر کرد و درباره تضییع حقوق اقوام و ملیت‌های مختلف در ایران صحبت کرد اما از همان موقع مورد نقد و اعتراض بسیاری قرار گرفت. از همین رو خانم عبادی در گفت‌وگویی در خصوص آن نشست توضیحاتی ارائه کرد.


narges_tavassolian2.jpg
جنبه‌های حقوقی مخالفت
مجلس با تحقیق و تفحص
از شهرداری
نرگس توسلیان

تحقیق و تفحص از شهرداری دیگر در دستور کار مجلس قرار نخواهد گرفت. نمایندگان مجلس روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند با ۱۳۲ رأی موافق، ۹۰ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع گزارش کمیسیون عمران مجلس در این باره را پذیرفته و طرح تحقیق و تفحص را رد کردند.


emadedinbaghi1.jpg
بی‌پایه بودن اعدام
برای مواد مخدر
عمادالدین باقی، پژوهشگر در گفت‌وگویی درخصوص کاهش اعدام مجرمین مواد مخدر پاسخ داده است.


narges_tavassolian2.jpg
روز وکیل؛ مدافعانی
که حق دفاع ندارند
نرگس توسلیان: هفتم اسفند، روز «وکیل مدافع» در حالی در ایران جشن گرفته می‌شود که بسیاری از وکلای فعال حقوق بشر یا در زندان هستند، یا حق وکالت ندارند.


ebadi16.jpg
انتصاب زهرا خاکی به‌عنوان سرپرست دادسرای اطفال و نوجوانان در جمهوری‌اسلامی بی‌سابقه نیست
زهرا خاکی، جانشین دادسرای زنان، خانواده و اطفال به عنوان سرپرست دادسرای اطفال و نوجوانان ارتقا مقام پیدا کرده است. شیرین عبادی به رادیوفردا می‌گوید، این انتصاب به معنی تغییر رویکرد در زمینه ممنوعیت اعلام حکم از سوی یک زن نیست، و چنین مقامی برای یک زن در جمهوری‌اسلامی نیز بی‌سابقه نیست.


طرح تأمین امنیت؛
برخورد با خودسرها یا نقض آزادی بیان؟
محمد سیف‌زاده، حقوقدان با اشاره به نقش دادستان و وظیفه‌اش در حفظ حقوق ملت، می‌گوید "اگر کسی در صدد تضییع حقوق مردم برآید، دادستان مسئول پیگیری آن است. نمایندگان برای مقابله با عناصر خودسر به جای تصویب لایحه باید قوه قضائیه را مکلف به پاسخگویی کنند."


emadedinbaghi1.jpg
جمهوری قضایی
عمادالدین باقی

لغو حكم رييس جمهور إمريكا در منع ورود اتباع 7کشور مسلمان نشین، توسط يك قاضي فدرال و غير قانوني خواندن آن حكم، ضمن بازتاب گسترده ای که در جهان داشت پرسش هایی را درباره چرایی و چگونگی دستگاه قضایی آمریکا برای بسیاری برانگیخت.اکنون در اين مقاله بطور خلاصه به این موضوع پرداخته می شود.


ebadi15.jpg
گفتگو با شیرین عبادی
درباره دادخواهی

تا زمانی‌که جنایتکاران
در مسند قدرت باشند،
سخن گفتن از بخشش
بی‌معنی است
شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و حقوق‌دان سرشناس ایرانی در گفت‌وگویی به موضوع دادخواهی و اهمیت آن در جامعه پرداخته است.


شیرین عبادی از چرایی درخواست برای برکناری رییس قوه قضاییه می‌گوید
در پی انتشار بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر که در آن به عملکرد قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی و دگراندیشان، اعتراض شده بود، شیرین عبادی در گفت‌وگویی به تبییت چرایی انتشار این بیانیه پرداخت.


asadi_h.jpg
منشور حقوق بشر
و ساز وکارهای جامانده
حسن اسدی زیدآبادی

باید امید داشت که در چارچوب وعده رییس جمهور مبنی بر اینکه «لوایح مورد نیاز را درخصوص حقوق شهروندی تدوین و به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کنم» لوایح وعده داده شده به ایجاد سازوکاری کارآمد و بهینه درراستای ارتقای وضعیت حقوق بشر و شهروند در ایران اختصاص یابد، وعده‌ای که تحقق آن بی‌گمان نیازمند حمایت و مطالبه از سوی فعالان جامعه مدنی دراین دولت و دولت آینده است.


emadedinbaghi1.jpg
منتظری
و تأسیس فقه حقوق بشر
عمادالدین باقی

گرچه شخصیتهایی چون استاد مطهری از نخستین فقهایی بوده اند که در دهه های 30و40 به مباحث حقوق بشر توجه ویژه داشتند اما آیت الله منتظری نخستین فقیهی بود که در دوره متأخر زندگی خویش مبحث حقوق بشر را وارد فقه کرد.


cheheltan.jpg
ابعاد مختلف سانسور در ایران

امیرحسن چهل‌‌تن:
سیاست‌ها در جهت خفه کردنِ کتاب من است
امیرحسن چهل‌‌تن در گفت‌وگویی، ابعاد مختلف سانسور در ایران را مورد بحث قرار داده و از چرایی حذف کتاب‌هایش در کتابخانه ملی سخن گفته است.


norouzi.jpg
حریم نمایندگی
و حرمت قانون
کامبیز نوروزی

یک پایه هر کار قضائی مستند قانونی است و پایه دیگرش استدلال. اقدام برای جلب محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس در آن ساعات دیرگاه، شب، مبتنی بر کدام ضرورت و استدلال قانونی است؟


gorji.jpg
زورآزمایی عدالتخانه
با خانه ملت
علی اکبر گرجی ازندریانی*

قوه قضاییه و ارکان حکومت به صورت کلی باید ناقدان و افشاکنندگان فسادها و ناکارآمدی ها را در چهارچوب اصل هشتم قانون اساسی مورد تشویق قرار دهند، نه اینکه افراد را به اتهام افشا یا بیان یک نقد مورد تعقیب قرار دهد.


rohami.jpg
آزادی مطبوعات
و پیشنهاد روحانی
محسن رهامی

مجازات‌های سنگینی که الان برای مطبوعات و جامعه رسانه‌ای صادر می‌شود، نتیجه‌ای جز آن ندارد که روز به روز عرصه بر رسانه‌ها و آزادی بیان تنگ و تنگ‌تر خواهد شد و این قبل از آنکه به ضرر مردم و جامعه باشد، برای خود دولت و نهادهای رسمی کشور آسیب زا خواهد بود.


minou_mortazi.jpg
زنان برای زنان
مینو مرتاضی

تفکیک مطالبات زنان از مطالبات عام سیاسی، در ساختن زندگی و اعتبار‌بخشیدن به تجربه و خرد و مطالبات انسانی جوامع از طریق تفکیک زن و مرد در احزاب، منجر به هرچه فقیرکردن خرد و آگاهی جمعی و ملی و بیگانگی کنشگران سیاسی و مدنی از یکدیگر خواهد شد.


emadedinbaghi1.jpg
عماد‌الد‌ين باقي از رابطه حسن روحانی و حقوق شهروند‌ی می‌گويد‌

نيازمند‌ يك منشور
حقوق شهروند‌ی از سوی
تمام اركان نظام هستيم
تدوين منشور حقوق شهروندی يكي از وعده های اصلی آقای روحانی بود. دست كم تا امروز هنوز خبری از انتشار آن نيست. عماد‌الد‌ين باقی از رابطه حسن روحاني و حقوق شهروند‌ی مي‌گويد‌.


shojai_mansoureh.jpg
نقش مادران و جوانان
در شکستن سکوت خاوران
منصوره شجاعی

این یادداشت برپایه تجربه‌های شخصی در دو مقطع، نگاهی گذرا به دلایل سکوت در آن دوران، و نیز نگاهی اجمالی به نقش جنبش‌های مدنی ایران در شکستن این سکوت دارد. راوی هر مقطع، روایت خود گوید.


mkadivar.jpg
زندان‌ در قرآن*‌
محسن کدیور

ازجمله‌ حربه‌‌هایی‌ که‌ در طول تاریخ، به‌ شکل‌ گسترده‌ای‌ علیه منتقدان و مخالفان به‌‌کار گرفته‌ شده، حربه‌ کهنه‌ زندان‌ است. از آنجا که‌ در توجیه‌ و تجویز زندان‌ از دین‌ فراوان‌ هزینه‌ می‌شود، مناسب‌ دیدم‌ از زاویه‌ نگاه‌ قرآن‌ کریم‌ ــ به‌عنوان‌ نخستین‌ منبع‌ اندیشه‌ دینی‌ ــ پدیده‌ زندان‌ را مورد بررسی‌ قرار دهم.‌


emadedinbaghi1.jpg
گفت‌وگو با «عمادالدین باقی»
درباره جنگ و صلح

الگوی حقوق ‌بشری در ميان الگوهای فكری موجود، كارآمدترين است
اولین شرط صلح این است که انسان ها کشتن را به هر نحوی زشت بشمارند و از آن احساس شرم و گناه داشته باشند. این مساله شرم از کشتن یک مساله آموختنی است و ادعا ی غریزی بودن جنگ نمی تواند این حقیقت ر ا لوث کند.


norouzi.jpg
لایحه انتشار رسانه‌ها
سقوط آزاد تاریخی
کامبیز نوروزی

لایحه قانون انتشار رسانه در اسفند‌٩۴ به دولت تقدیم شده است. مطالعه متن لایحه انتشار رسانه‌ها، پیش و بیش از هر چیز موجب شگفتی و افسوس است.


saharkhiz.jpg
یک نکته و ده‌ها پرسش
عیسی سحرخیز

نمی‌دانم بخت یارم بوده و همراهم که اولین «متهم سیاسی رسمی ایران» شناخته شده‌ام یا برعکس، بدبیاری فرا راهم قرار گرفته تا چون موش یا خرگوش آزمایشگاهی، نقاط ضعف و قوت قانون «جرم سیاسی» با اظهار نظر رییس شعبه ۱۰۵۸ از پرونده‌ی من بیرون بزند.


emadedinbaghi1.jpg
آغاز یا پایان جرم سیاسی؟

جرم سیاسی یا شنیع ترین جرائم؟

عمادالدین باقی

قانون جرم سیاسی مصوب مجلس نهم هفته گذشته از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد اما این قانون تا چه حد پاسخگوی انتظارات فعالان سیاسی و حقوقی خواهد بود؟


asadi_h.jpg
قانون «جرم سیاسی»؛ دیرهنگام اما لازم
حسن اسدی زیدآبادی

هرچند باید تعریف جرم سیاسی در قانون جدید را به عنوان جزیی از برنامه اجرای بی‌کم و کاست قانون اساسی به فال نیک گرفت اما آنچه ضرورت امروز نظام حقوقی ما است، تقویت و تکمیل استانداردهای حقوق شهروندی و تلاش برای ترویج و تضمین آنها در کلیه شوون حاکمیت است، امری که منشور حقوق شهروندی دولت یازدهم می‌توانست آغازی برای آن تصور شود اما گویا فعلا عزمی برای پیگیری آن در کار نیست.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی
در گفت‌وگو با کریستین امانپور:

جنگ من
برای حقوق بشر در ایران
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پی انتشار کتاب جدیدش، در گفت‌وگویی با کریستین امانپور به سؤال‌های این خبرنگار شبکه «سی ان ان» در خصوص زندگی‌ و فعالیت‌هایش و همچنین کتاب جدیدش پاسخ گفت.


leila.jpg
اثرات آگاهي‌ از مين
و مقابله با آن
ليلا علي كرمي

در دسامبر سال ۲۰۰۵ مجمع عمومي سازمان ملل متحد، ۴ آوريل را به عنوان روز «آگاهي از مين و كمك به اقدامات عليه مين» نامگذاري كرد.


قوه قضائیه از وکلای مستقل واهمه دارد
نرگس توسلیان

شفیعی از جمله وکلایی است که در سال های اخیر مورد غضب قوه قضائیه بوده و در بسیاری از موارد موکلینش تحت فشار برای عزل وی قرار گرفته اند. در برخی از پرونده ها نیز قاضی با کارشکنی های خود مانع وکالت شفیعی شده است.


narges_tavassolian2.jpg
برخی از قوانین ایران چندان تفاوتی با قوانین داعش ندارند
نرگس توسلیان

هر چند حکومت جمهوری اسلامی ایران، داعش را مورد انتقاد شدید قرار داده و حتی سرداران و نیروهای نظامی خود را به جنگ با آن ها فرستاده اما حداقل در برخی از قوانین مصوبه خود چندان تفاوتی با داعش ندارد.


چرا جمهوری اسلامی ایران از زنان می ترسد؟
شیرین عبادی- نرگس محمدی

شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و نرگس محمدی نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر قبل از اعزام ناگهانی نرگس محمدی به زندان مقاله ای نوشته بودند که در تاریخ چهارم نوامبر در روزنامه لارپوبلیکا در ایتالیا چاپ شد.


ebadi15.jpg
شیرین عبادی:
ایدئولوژی داعش با بمباران
از بین نمی‌رود
با شدت گرفتن بحران پناهجویان در اتحادیه اروپا و اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه از سوی برخی کشورهای این اتحادیه، شیرین عبادی و دو تن دیگر از برندگان جایزه صلح نوبل برای بررسی شرایط پناهجویان و حمایت از آنها راهی صربستان شدند.


narges_tavassolian2.jpg
نه نکته آموزشی- حقوقی
برای روزنامه نگارانی که بازداشت می شوند
نرگس توسلیان

ممکن است دستگیری های دیگری هم در راه باشد، لازم است که خبرنگاران و خانواده های آن ها در هنگام دستگیری از حقوق قانونی خود مطلع باشند.


dehghan.jpg
معصومه دهقان: چهار قاضی گفتند حکم عبدالفتاح سلطانی خلاف شرع است

محکومیت این وکیل زندانی از 13 سال به 10 سال حبس کاهش یافت

با اعمال قانون تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴ حکم سیزده سال حبس تعزیری عبدالفتاح سلطانی به ده سال کاهش یافت. همچنین محرومیت وی از وکالت نیز به دو سال کاهش یافته است.


ebadi15.jpg
شرکت‌های اروپایی سوابق بد حقوق بشری ایران را نادیده نگیرند
شیرین عبادی

به دنبال توافق جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و در انتظار لغو اکثر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رفت‌وآمد هیات‌های مقامات دولتی اروپایی و ایرانی، بین تهران و پایتخت‌های اروپایی شدت گرفته و همه در پی گفتگو در مورد روابط جدید دیپلماتیک و اقتصادی با ایران هستند.


shojaei.jpg
از تحصن ژنو تا تجمع لاهه
منصوره شجاعی

شورمندی وعده داده شده در جریان پیش رونده جنبش زنان، با نامه نرگس محمدی از زندان دوباره از سر گرفته شد.


leila.jpg
نقش جهانی
بدون توجه به زنان؟
لیلا علی کرمی

یکی از شعارهای کمپین روحانی بهبود وضعیت حقوقی زنان بود. در شرایط موجود همه ما باید سخت‌تر تلاش کنیم تا فضایی ایجاد شود که درآن بتوانیم آزادانه از سیاست‌های تبعیض آمیز انتقاد کنیم.


ebadi16.jpg
پرونده "نوارسازان"
و یادی از یک زن زندانبان
شیرین عبادی

تا سال‌ها دیگر آن‌ زندانبان را ندیدم تا روزی که بر حسب اتفاق او را در جلسه‌ای دیدم. گفت با ۲۵ سال سابقه خود را بازنشسته کرده است.


شیرین عبادی: این دادگاه ها مسخره کردن عدالت است
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در گفت‌وگویی درخصوص دیدگاه‌هایش درباره موضوع هسته‌ای ایران٬ کمپین مادران زندانی٬ وضعیت کانون مدافعان حقوق بشر و موضوع محمدجواد ظریف و جایزه صلح نوبل سخن گفته است. همچنین خانم عبادی در این گفت‌وگو از دو دیدار خود با مهدی کروبی خاطراتی را بیان کرده است.


دادستانی تهران مانع آزادی بهاره هدایت شد

گفت‌وگو با امین احمدیان و یوسف مولایی

بهاره هدایت، کنشگر جنبش دانشجویی که از زمستان ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌برد، با درخواست دادستان برای اجرای حکم دو سال حبس تعلیقی مربوط به سال ۱۳۸۵ رو به رو شده است. وی از اجرای حکم تعلیقی‌اش زمانی مطلع شد که پیش‌تر با سپری کردن ۵ سال و نیم در بند نسوان زندان اوین، حکم آزادی دریافت کرده بود.


شیرین عبادی:
آقای روحانی مسوول بسیاری از حوادث است
یورونیوز درباره گزارش ماهانه کانون مدافعان حقوق بشر که در بخشی از آن به اجرا نشدن ماده ۱۳۴ اصلاحی قانون مجازات اسلامی پرداخته، با شیرین عبادی، رئیس این کانون و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ میلادی گفت‌وگو کرده است.


برای حس مادرانه و عاشقانه‌ات
مهوش شهریاری

مهوش شهریاری یکی از هفت مدیران بهایی که در زندان اوین، دوران محکومیت خود را می‌گذراند، در پی انتشار دل‌نوشته نرگس محمدی که او نیز این روزها در زندان اوین، هم‌بند او است، شعری را برای خانم محمدی سروده است.


ebadi12.jpg
شیرین عبادی: توافق اتمی می‌تواند به بهبود وضعیت حقوق بشر منجر شود
آیا حصول توافق اتمی میان ایران و غرب، می‌تواند به بهبود وضعیت حقوق بشر در داخل کشور بیانجامد؟ شیرین عبادی دارنده جایزه نوبل صلح می‌گوید به شرط استفاده صحیح فعالان مدنی و سیاسی از این فرصت، این امر اتفاق خواهد افتاد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر