logo_kanoon
maedehsoltani.jpg
چرا مرخصی
برای عبدالفتاح سلطانی
تعطیل شده است؟
مائده سلطانی

بعد از مدت‌ها نمایش و وعده و وعید چرا مرخصی تعطیل شد. چه کسی جواب ما را خواهد داد؟! پس از گذشت ۷ سال و 10 ماه زندان و اجرای حکم ناعادلانه، هنوز بازجو و دادیار خارج از اراده مسئولین زندان اعمال سلیقه و قدرت می‌کنند.


narges_mohammadi2.jpg
باید در تدارک پاسخ مدنی به اقدام صدا و سیما بود
نرگس محمدی

اقدام صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در پخش اعترافات شهروندان، محکوم، و مسئولان آن موظف به عذرخواهی هستند و می بایست در تدارک پاسخی مدنی در تحریم ملی این بخش از رسانه و مسئولان امنیتی- قضایی آن بود.


ebadi_nikol.jpg
می‌خواهم همه به یاد بیاورند
روزگار گشت و گشت تا دوماه قبل که مردم ارمنستان قیام کردند و بعد از ۱۴ روز پیروز شدند و نخست وزیر که قدرت اصلی را دارد عوض شد و کابینه خود را تشکیل داد.


m-seifzadeh.jpg
بانوی ظلم‌ستیز
سید محمد سیف‌زاده

نوشتن در مورد بانوی بزرگوار و مهربان و ظلم‌ستیزی مانند نرگس محمدی بسیار سخت و دشوار است.


narges_mohammadi2.jpg
فعالان مدنی درسلول‌های انفرادی
با اتهامات بی‌اساس
نرگس محمدی

نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که خود اینک در بند زنان زندان اوین به‌سر می‌برد در یادداشتی به بررسی موضوع بازداشت فعالان مدنی و محیط زیست پرداخته است.


shojai_mansoureh.jpg
ایده نمایشگاه «از اوین، با عشق»
منصوره شجاعی

نمایشگاه «از اوین، با عشق»، بخشی از پروژه تحقیقاتی تاریخ شفاهی جنبش زنان است که در قالب «موزه جنبش زنان» به موضوع‌هایی مانند زندگینامه‌ها ، رویدادها ، نهادها و تولیدات زنان ایران درحوزه‌های هنری، ادبی و اجتماعی می‌پردازد.


narges_mohammadi2.jpg
انتخاب "پوشش"،
حق زنان است
نرگس محمدی

زنان نیز چون مردان صلاحیت و حق انتخاب پوشش را دارند و اگر زنی اعتقاد به سر کردن روسری دارد، مختار و محترم است و اگرحتی یک زن اعتقادی به آن ندارد حق برداشتن آن را دارد. این خواسته نه تجاهر به گناه و تعرض به دین و نه مخالف ارزش‌های جامعه ایرانی بلکه دقیقاً برعکس آن است.


narges_mohammadi.jpg
به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

سلول انفرادی، شکنجه روانی است
نرگس محمدی

کارکرد سلول انفرادی دامنه وسیعی یافته. اگر روزی اعترافات در سلول انفرادی مستمسک دادگاه‌ها در صدور احکام علیه متهمان یا نمایش‌های تلویزیونی بود، امروزه سندی در دست نهادها برای گرو کشی و انجام معاملات سیاسی- اقتصادی و حتی بین‌المللی قرار گرفته است.


narges_mohammadi2.jpg
برای شکستن حصر، سکوت را بشکنیم
نرگس محمدی*

فارغ از اعتراض یا حتی پرداختن به کارکرد طراحی‌شده حصر، بیایید برای نجات جان محصوران، سکوت را بشکنیم که تداوم سکوت ما، تداوم حصر خواهد بود.


ebadi15.jpg
اسلام‌هراسی
و اسلام‌گرایی در غرب
شیرین عبادی*

سوال اصلی آن است که آیا هر مسلمانی تروریست است؟ و آیا همه تروریست‌ها از خارج از اروپا می‌آیند و یا در مدارس اروپایی تربیت شده و تحصیل کرده اند؟


narges_mohammadi.jpg
دلایل تداوم
نابرابری جنسیتی
در ایران
نرگس محمدی

ستیز، عدم همراهی یا بی‌توجهی نسبت به مطالبات زنان در جامعه ایران در سطوح مختلف قابل ردیابی است.


narges_mohammadi2.jpg
آیا بازنگری در حکم اعدام، امکان‌پذیر است؟
نرگس محمدی

سالهاست که مسئله اعدام در ایران موجب نگرانی نهادهای حقوق بشری است و فعالان حقوق بشر و برخی روشنفکران و "فقه" و "اسلام" شناسان به این مسئله پرداخته و نظرات و دیدگاه های خود را بیان کرده‌اند.


pedram.jpg
یادداشتی برای عبدالفتاح سلطانی

سلام قهرمان
مسعود پدرام

مسعود پدرام، پژوهشگر علوم سیاسی و از اعضای شورای فعالان ملی- مذهبی که مدتی پیش از زندان اوین آزاد شد، در یادداشتی کوتاه برای عبدالفتاح سلطانی، او را وجدان جامعه معرفی کرد.


amir-delir.jpg
روزهای پایانی اعتصاب
و شهادت هدی صابر
امیرخسرو دلیرثانی

موضوع اعتصاب غذای اعتراضی هدی صابر در اعتراض به شهادت هاله سحابی، و به شهادت رسیدن صابر در نتیجه این اعتصاب همواره محور و کانون توجه افکار عمومی بوده است.


nargesM.jpg
۲۰۰۰ روز
حصر غیرقانونی
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند با نگارش متنی در دو هزارمین روز از حصر زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، یاد آنان را گرامی داشت.


ebadi16.jpg
در حمایت از مسلمانان روهینگیا
شیرین عبادی

هم اکنون همانطور که که من برای آنگ سان سو چی فعالیت کردم، در خواست رعایت کامل حقوق روهینگا را دارم.


ebadi15.jpg
'حقوق بشر اسلامی'، تجربه‌ای شکست خورده
شیرین عبادی

باید از تجربه شکست خورده قبلی آموخت که راه حل، نه تلاش بی نتیجه برای موازی سازی برای اعلامیه جهانی حقوق بشر، که اصلاح قوانین داخلی در جهت رعایت ضوابط جهانی حقوق بشر است.


narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی
خطاب به انجمن جهانی قلم:

سلول انفرادی
شكنجه‌ای روحی، روانی
و غير انسانی است
نرگس محمدی، سخنگوی كانون مدافعان حقوق بشر كه هم اكنون در بند زنان زندان اوين به‌سر می‌برد، در نامه‌ای به انجمن جهانی قلم، نسبت به نگهداری فعالان سياسی، مدنی و عقيدتی در سلول‌های انفرادی زندان‌های جمهوری اسلامی اعتراض كرد.


nargesM.jpg
پیام نرگس محمدی
به مراسم تجلیل
از قهرمانان آزادی اطلاع رسانی

نقره داغ کردن
آزادی بیان
نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در پی انتخابش به‌عنوان یکی از قهرمانان آزادی اطلاع رسانی توسط گزارش‌گران بدون مرز، پیامی را خطاب به حاضران در مراسمی که به‌همین منظور در پاریس برگزار شده بود، ارسال کرد.


nargesM.jpg
جبر و انتخاب من
نرگس محمدي

ارديبهشت چهل و چهار سال پیش متولد شدم. اردیبهشت سال ۸۵ باردار شدم. زنی اردیبهشتی بودم و بار مادرانه‌ام را اردیبهشت ماه، ماه زایش و رویش، برگرفتم.


narges_mohammadi2.jpg
گزارشي از دو ملاقات
نرگس محمدی

آیا اراده ای انسانی، این خط بی رحمی و رنج را قطع خواهد کرد؟


narges_mohammadi2.jpg
رنج مادران
برای پاسداشت عدالت
آزادی و حقوق بشر
نرگس محمدی

اکنون در زندانی به نام «اوین» به همراه ۱۷ زن که ۱۱ نفر آن‌ها مادر و ۳ نفر از آن‌ها کودکانی زیر ۱۰ سال دارند، حبس می‌کشم. ما زنان در زندانی هستیم که از داشتن تلفن محروم هستیم (حتی با کودکانمان) و مادران کودکان خردسالشان را هر ۱۵ روز یکبار و با اجازه مقامات قضایی و با حضور ماموران و فقط برای چند دقیقه در آغوش می‌گیرند یعنی هر ۷۲۰ ساعت مادران و کودکان حدود ۲ساعت می‌توانند با هم باشند.


narges_mohammadi2.jpg
دل‌نوشته نرگس محمدی برای هاله سحابی در چهارمین سالگرد شهادتش*
قریب به چهار سال از شهادت هاله سحابی می‌گذرد. از لحظه شنیدن خبر تاکنون، باور مرگ هاله بسیار دشوار بوده است. شاید روزگاری دیگر برای نسلی پیش‌رو مرگ‌ هاله در روز تشییع پدر و مرگ صابر تنها پس از 10 روز از آن مرگ زیبا را بازگو کنید، گویند شبیه افسانه است.


fakhri.jpg
هم شاگردی کلاس های قرآن ما
فخرالسادات محتشمی پور

نرگس سرافراز ما، هم شاگردی کلاس های قرآن ما، بی شک تو با آن دل مهربانت هرکجا که باشی منشأ اثری. بگذار ننگ زندانی کردن یک مادر که تنها سرپرست فرزندان خردسالش در غیاب ناخواسته پدر است، بر پیشانی کسانی بماند که قرآن نمی خوانند و اگر می خوانند هرگز به آن عمل نمی کنند.


vasmaghii.jpg
بازداشت نرگس محمدی، دشمنی با مدنیت
صدیقه وسمقی

نگاهی به اتهامات وارده به نرگس محمدی و شیوه برخورد با او و دیگر آرزومندان آزادی و عدالت، حکایت از فاجعه بار بودن دستگاه قضا دارد.


eshkevari.jpg
جایزه‌ای متفاوت
برای مردی متفاوت
حسن یوسفی اشکوری

جایزه کانون مدافعان حقوق بشر، راهی سرزمین کهن و پر افتخار سیستان و بلوچستان شده و درب خانه مردی مسلمان و ملی و خیرخواه ملک و ملت را کوبیده است و این خود بسی مایه خرسندی و مایه امیدواری است و آرزو می کنم که این توجه در اشکال مختلف ادامه پیدا کند.


mohammadseyfzadeh.jpg
عرف‌های غیرمتعارف و غیرقانونی
سید محمد سیف زاده*

برخی موارد قانونی که در جمهوری اسلامی اجرا نمی شود به روایت عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل زندانی در زندان رجایی شهر


ebadi5.jpg
داعش، خشونت بدتر
علیه زنان
شيرين عبادي

خشونت علیه زنان متاسفانه در کلیه جوامع بشری هنوز وجود دارد. النهایه در هر منطقه و هر تمدنی به نوعی خود را نمایان می کند.


minn.jpg
مین در مراسم عروسی
آوات کرد

انفجار مین در یک مراسم عروسی منجر به کشته و زخمی شدن 5 نفر شد. این مین در روستای پیچ ریگی در شهرستان هیرمند از توابع استان سیستان و بلوچستان منفجر شد. در این انفجار یک کودک در دم کشته و چهار نفر دیگر به سختی مجروح شدند که حال یکی از زخمی شدگان وخیم اعلام شده است.


ebadi16.jpg
انتخابات و حقوق بشر
راه رسیدن به دموکراسی
شیرین عبادی

چهارچوب دموکراسی قواعد حقوق بشر است. به عبارت دیگر، اکثریت به قدرت رسیده فقط در چهارچوب ضوابط حقوق بشر می‌تواند حکومت کند و حق تخطی از آن را ندارد.


narges_tavassolian2.jpg
آزادی بیان؛ مرزها و چالش‌ها
نرگس توسلیان

سوم ماه می، روز “آزادی مطبوعات” نامگذاری شده است. آزادی بیان از جمله پرمناقشه‌ترین حقوق نه تنها در ایران که در بسیاری از کشورهای جهان است و بحث بر سر حدود و ثغور آن فراوان است.


ebadi16.jpg
حقوق بشر
و مصلحت سیاسی
شيرين عبادى

حقوق بشر، مصلحت بردار نیست و نباید آرمان مقدس حقوق بشر را فدای مصالح سیاسی کرد.


fidh.jpg
گرم شدن رابطه به هزینه حقوق بشر نباشد
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

اعلام موضع به بهانه سفر کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه‏ اروپا به ایران و روابط اتحادیه‏ اروپا و ایران


narges_mohammadi2.jpg
نامه ای به مهدی کروبی در حصر
نرگس محمدی

صدا و تلاش شما در حمایت از زندانیان مظلوم و خانواده هایشان هرگز فراموش نخواهد شد.


ebadi5.jpg
زنان ايران چگونه
شهروند درجه دو شدند؟
شيرين عبادى

همکاری مستقیم و مستمر سکولار‌ها و مسلمانان مدرن، همراه با فعالیت دسته جمعی‌ وکلا و حقوق دانان و مقاومت و پایداری فعالان حقوق زن و توجه رسانه‌های عمومی و انعکاس درست وقایع و اعتراض هاى نهاد‌های حقوق بشری و جامعه مدنی و حمایت احزاب سیاسی و روحانیون مدرن، همه و همه موثر در پیروزی به دست آمده است.


ebadi16.jpg
نامه غیرحقوقی حقوق‌دانان
شيرين عبادی

نویسندگان این نامه که به برخی از اصول قانونی استناد کرده‌اند، باید همچنین به این سئوال پاسخ دهند که اساسا در کجای قانون انتخابات، کلمه‌ی "فتنه" وجود دارد که از شورای نگهبان خواسته‌اند با استناد به آن، اقدام به ردصلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری کند؟


ebadi16.jpg
پیرامون مرکز حامیان حقوق‌بشر
شیرین عبادی

ما به عنوان کسانی که خود را مدافع و حامی حقوق‌بشر می‌دانیم و در خارج از مرزهای ایران زندگی می‌کنیم، برای کمک به هم‌وطنان خود چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟


ebadi16.jpg
همایش بررسی استقلال وکلا برگزار را کنید
شيرين عبادي

به جاست از آقای مندنی پور درخواست کنیم همایشی در زمینه بررسی استقلال وکلا و اینکه چرا نمایندگان وکلا می بایستی منتخب وزارت اطلاعات باشند و نه وکلا، اقدام نمایند.


شیرین عبادی:

صدر حاج سید جوادی نامی ماندگار
در تاریخ قضاوت ایران است
آقای شادروان حاج سید جوادی از کسانی بود که نامش برای تاریخ قضاوت در ایران ماندگار خواهد شد زیرا در کسوت قضاوت در نهایت پاکدامی و شهامت انجام وظیفه کردند.


p-g.jpg
نقش ابزاری کودکان
در تبلیغات سپاه پاسدارن
مهناز پراکند / محمد غزنویان

کشاندن دانش آموزان به مناطق جنگی، نتیجه ای جز کاشتن تخم کینه ونفرت از سنین کودکی ندارد واین اقدام با هیچیک ازموازین ومعیارهای قانونی داخلی و بین المللی قابل دفاع نیست.
این در حالی است که مدير فرهنگي و تربيتي سازمان اردويي راهيان نور و گردشگري بسيج تاكيد دارد که اساسا این فعالیت ها باید از دوران خردسالی آغاز شود تا " پايه هاي تربيت معنوي " در آنان تقويت گردد.


mahnaz_parakand3.jpg
کانون وکلای ایران
باید ها و نباید ها
مهناز پراکند (وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر)

اعطای جایزه حقوق بشر سال 2012 اتحادیه بین المللی کانون های وکلای دادگستری به وکیل "شجاع و جسور" یعنی عبدالفتاح سلطانی باردیگر ذهن ها را متوجه جایگاه امر وکالت در نظام حقوقی ایران کرد.


mahnaz_parakand3.jpg
معلم و روز معلم
مهناز پراکند (وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر)

یک هفته است که مدارس در ایران بازگشائی شده اند و باز مثل سال های پیش جای معلمان دربندمان درمدارس و کلاس های درسی اشان خالی است؛ هر چند یاد و خاطراتشان همچنان در ذهن و جان شاگردان و همکاران با وفایشان باقی است. آنچه که ذهن هر انسان مسئولی را مشغول می کند، این سؤال است که معلمان چرا در زندان هستند و جرم آنان چه بوده است؟


mahnaz_parakand3.jpg
نگاهی به وضعیت قوه قضائیه و احکام صادره از دادگاه های انقلاب
مهناز پراکند (وکیل دادگستری)

به جهت تجربه سال ها کار با دادگاه های انقلاب و شناخت از قضات این دادگاه ها، از شنیدن حکم بسیار سنگین همکار محترم، مدافع حقوق بشر و حقوق ستم دیدگان سیاسی و عقیدتی در ایران، آقای عبدالفتاح سلطانی چندان تعجب نکردم. اگر غیر از این بود جای تعجب داشت چرا که به تجربه دریافته ام قضات شعب ویژه دادگاه های انقلاب از جمله شعب 15، 26 و 28 دادگاه انقلاب تهران صرفنظر از عدم برخورداری از دانش حقوقی لازم، فاقد ویژگی استقلال، عدالت قضائی و بی طرفی هستند که لازمه قضاوتی عادلانه، منصفانه و بی طرفانه است.


mahnaz_parakand3.jpg
جمهوری اسلامی
و حق تحصیل
مهناز پراکند (وکیل دادگستری)

از جمله حقوقی که همه مردم بطور یکسان از آن برخوردارهستند، حق تحصیل و آموزش است که دولت موظف شده است امکانات آموزش وپرورش رایگان و تعمیم و گسترش آموزش عالی را برای همه فراهم کند. اما هیچگاه به این قبیل قوانین که دربر گیرنده حقوق همگان است توجهی نشده ودر برهه های مختلف زمانی با دور زدن قانون و به بهانه های گوناگون گروه هائی از مردم مورد تبعیض قرار گرفته اند که یکی از این تبعیضات، تبعیض تحصیلی و محرومیت از حق آموزش و تحصیل برای گروه هائی از مردم است.


narges_tavassolian2.jpg
قانون جدید و ادعایی
که عمل نشده است
نرگس توسلیان

ایران همواره برای اعمال شدیدترین مجازات ها از قبیل اعدام، سنگسار و شلاق در مورد جرایم جنسی و سیاسی، مورد انتقاد گسترده نهادها و مجامع بین المللی قرار گرفته است. در برخی از این موارد، فشارجامعه بین المللی به حدی بوده است که جمهوری اسلامی ناچار به توقف اجرای مجازات، هر چند به طور موقت شده است، مانند حکم سنگسار سکینه آشتیانی که تا به امروز اجرا نشده است. متاسفانه در بسیاری از موارد هم، علیرغم فشارهای مجامع بین المللی و جامعه مدنی، مجازات های سنگسار (در مورد زنا) و اعدام (در مورد همجنس گرایان) صورت گرفته است.


mahnaz_parakand3.jpg
جرائم و مجازات ها
مهنازپراکند

از آنجا که برخی از مسئولین دادسراهای عمومی و انقلاب بویژه دادسراهای مستقر در دادگاه انقلاب و اوین که با متهمین سیاسی و فعالین مدنی سو کار دارند، رویه ای خلاف قانون در پیش گرفته اند که بر اساس آن، از زمان بازداشت متهم و در تمام مراحل تحقیقات و بازجوئی ، هر گونه ارتباط او را با خارج از زندان قطع می کنند ونیزمانع هر گونه ملاقات وکیل با متهم می شوند ،و از آنجا که بازداشت شدگان عمدتآ از اقشار غیر حقوقدان ونا آشنا به مفاهیم حقوقی و کیفری هستند ،ایزوله کردن متهم و قطع ارتباط او با وکیل موجب می شود که : ...


ebadi16.jpg
شيرين عبادی:

حقوق جزایی ایران حاوی خشن‌ترین مجازات‌‌برای زنان است
خانم عبادی، روز پنج‌شنبه، ۱۴ مردادماه، در مقاله‌ای با عنوان «عدالت قرن هفتمی ایران» در روزنامه وال استریت جورنال اظهار کرده است که پرونده سکینه محمدی آشتیانی، مادر دو فرزند، که به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده «به‌حق توجه جهانیان را به حقوق جزایی بیرحمانه ایران که ظالمانه‌ترین مجازات‌ها را برای زنان در نظر گرفته» جلب کرده است.


soltani.jpg
عبدالفتاح سلطانی- وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر

مدافعان حقوق بشر مانع تکرار حوادث غزه شوند
عبدالفتاح سلطانی

اینجانب به عنوان یک وکیل دادگستری مدافع حقوق بشر، حمله کماندوهای اسراییلی به کشتی حامل کمک های بشردوستانه را به شدت محکوم کرده و از همه آزادگان جهان و مدافعان حقوق بشر در سراسر گیتی مصرانه می خواهم با بکارگیری شیوه های مدنی و سیاسی و اعمال فشار به دولتمردان قانون شکن اسراییل، با جلوگیری از تکرار این قبیل حوادث تلخ و جانکاه به کمک ساکنان غزه شتافته و در این لحظه های حساس، مردم مظلوم فلسطین را بیش از پیش یاری کنند


dadkhah2.jpg
نقد يك تصميم
محمد علی دادخواه

گذراندن روزگار در تنهايي مطلق و تحميلي ايام گذشته، در عين حال فراغتي فراهم آورد تا در درمتن و حاشيه برخي مصوبات و مقررات به تفكر انتقادي بپردازم. حال كه ابزار و امكان نگارش در دسترس است، تحليل مكتوب يكي از آن موارد را در معرض قضاوت خوانندگان مي گذارم.


yazdi.jpg
خون ناحق
ابراهيم يزدي

در رويدادهاي بعد از دهمين انتخابات رياست‌جمهوري و اعتراض‌هاي مسالمت‌آميز مردم در خيابان‌ها و نيز در بازداشتگاه‌هاي رسمي و غيررسمي، ارتكاب جرم و جنايات مطرح و ادعا شده است كه مي‌توان آنها را در سه گروه طبقه‌بندي كرد: تجاوزهاي جنسي، آزار و شكنجه در بازداشتگاه‌ها و قتل افراد در خيابان‌ها و در بازداشتگاه‌ها.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر